Sign in to follow this  
freetools

Diferenta intre Claris si microshift

Recommended Posts

Pe site-ul Decathlon nu scrie ce fel de Microshift, dar cel mai probabil e vorba de SB-R483. Referitor strict la groupset, Claris e entry-level, Microshift SB-R483 e ceva mai bun. Așteaptă sa vezi ce spun și alți forumiști, la o bicicleta nu contează doar groupset-ul.

Am manete claris pe tandem, schimbatoare am altceva. Manetele sunt ok, ma deranjeaza ceva la schimbat dar nu de la ele. Poate ca fiabilitate sa mai fie ceva diferente, dar asta in timp se poate vedea. Ce problema vad e ca 2x8 viteze e cam putin la Raleigh, iti va indoi picioarele la munte. Sau renunti la etajarea cumsecade a pinioanelor ca sa ai si unul foarte mare, de fapt si vad ca vine cu un 11-32. Sau mergi cu doua blocuri de pinioane (cu lanturile aferente), cand mergi la munte pui unul un genul cu care vine, pe plat pui altul mai de plat. Am facut si eu asta. Nu e o placere, dar daca ai scule si esti dat cu surubareala, merge. 

La Raleigh  nici mie nu imi prea place 2x8, dar parca e mai upgradabil in viitor daca e cadrul.

De  surubareala  nu-i problema ca am sculele necesare.

Parca as inclina un pic spre Triban 500 deoarece are vopsea mata, iar garantie pe viata la cadru.

In 20km i-au zburat capacele si a zgariat schimbatotul? Ciudat. La magazine n-ai sa gasesti asa ceva. Un capacel din acela mi-a trebuit si mie ca s-a rupt in zona surubelelor, probabil l-am strans prea tare desi nu sunt cioban, trabuie stranse foaaare fin, crapa repede. Am gasit intamplator la cineva care stricase ergopowerul respectiv intr-o cazatura dar capacelul era bun. I-am dat 5 lei si am rezolvat.

• Upvote 1

De gasit se gasesc de cumparat

Cel putin la manetele alea au codul shimano y6vx98020  cam 10 dolari un capac

De magazinul asta rovelo stie cineva ceva. E prima oara cand aude de el

Rovelo au showroom pe Șoseaua Berceni, aproape de Piața Sudului. Prețurile la biciclete sunt cam cele la care ai cumpăra dintr-un magazin de afară, plus transport (am verificat pentru câteva modele).

E foarte buna, zic. baga detalii: care magazin, ce marime samd

Nu sunt înalt marimea S parca și M ar fi bun dar ating cadru un pic.

La mtb am M.

Nu mi-am dat seama dar S are roti de 26.

E diferență mare la viteza fata de rotile de 28?

17 minutes ago, FlorinCristian said:

Ce inaltime ai? Si cat ai inseam?

Nu sunt înalt marimea S parca și M ar fi bun dar ating cadru un pic.

La mtb am M.

Nu mi-am dat seama dar S are roti de 26.

E diferență mare la viteza fata de rotile de 28?

1,67

1,67.

Dar cred că o iau

Posibil sa-ti fie greu sa gasesti roti de cursiera de schimb pt 26.

Incearca totusi un cadru 52 cu roti de 28. Nu stiu daca la modelul tau 52 ar fi S.

Am cumparat-o.

Merge rapid nu zic nu, un drum pe care il faceam cu mtb-ul in 2 ore la mers lejer acum am mers in 1 ora, dar nu stiu stau ciudat in sa.

Nu stau comod, stau prea "aplecat" cred ma jeneaza spatele, simt ca nu stau cu spatele drept.

Cred ca o s-o schimb cu triban 500 M daca nu reusesc s-o reglez

Am gasit 2 probleme probabil tine de reglaj

Ala in magazin a lasat schimbatorul de foi prea jos si aproape ca freca cusca de dinti foi mari.

Dar tot nu schimba bine, am reglat limetele de urcat urca bine dar nu vrea sa coboare lantul.

Sau mai are un bug, daca apas de 2 ori, adica sunt pe foaia mare si vreau sa cobor lantul apas 1 data nu coboara pe foaia de mijloc, mai apas 1 data si coboara.

Dar acum deja ar fi trebuit sa fie pe foaia mica ca doar sunt 3 foi dar mai merge inca o data apasat.

Sprer ca s-a inteles ce zic.

Mai e o cheste maneta aia din interior de lasa lantul jos are momente cand ramane intepenita impinsa si trebuie sa o imiping eu sa revina la loc.

Acum am vazut ca si roata din fata sta intr-o parte, nu e descentrata, cred ca a fost centrata aiurea.

Sau mai are un bug, daca apas de 2 ori, adica sunt pe foaia mare si vreau sa cobor lantul apas 1 data nu coboara pe foaia de mijloc, mai apas 1 data si coboara.

Bug-ul e de fapt un feature :).

Pe hartie imi trebuie S sau 51

Dar nu ma simt ok cam deloc, nu stiu ma supara spatele, stau cocosat.

Am mai reglat din sa dar nu merge.

Am mers si cu MTB de 29   si nu am avut probleme

Am o senzatie ca e mica bicicleta ca stau prea jos spre asfalt.

Tribanul ala 500 e ok?

O sa testez tribanul pe 1-2km sa vad cum e

Diferenta intre 51 si 52 nu e foarte mare, dar depinde foarte mult si de producator si geometria cadrului.

Poti incerca o pipa mai scurta, iti va mai ridica putin pozitia ca sa nu mai stai asa de aplecat.

Distanta din centru tijei la surubul de la pipa la mtb e 54cm  iar la cursiera 52 cm

Am dat o fuga cu bicicleta sa o schimb dar nu mai aveau tribanul ala.

In schimb la dus m-a cocosat bicicleta. Chiar am renuntat vreo 2 km sa mai merg pe ea.

Cred ca are o geometrie  care nu mi-e buna.

Cand mi-am luat mtb-ul am probat 2 biciclete un focus si o merida, merida din prima nu mi-a placut stateam inghesuit rau si era cadru M

Pe focus era cu totul alta treaba.

Parca am mai rezolvat, am intors pipa sa fie un pic ghidonul ridicat iar saua am ridicat-o 1 cm in sus fata de cum era.

Dar totusi nu stiu ce sa fac, vad ca se gasesc greu si sunt numai cateva modele dintre care la noi numai 2 modele se gasesc de cauciucuri 650x23c. Si pe deasupra modelele mai bunicele sunt scumpe rau.

Am stat ieri si am reglat schimbatoarele bine, imi place cum schimba acum dar nu stiu ce sa fac? Ma roade chestia cu cauciucurile, hai camere pot baga de 26"

Daca renunt la bicicleta ce fac trec de la sora 3x9  la microshift 3x8 pt rotile de 28"

Pe asta am dat 1400 lei, la astea de firma  din ce vad  fara 3-4000 nu iei ceva decent.

Nu e doar chestia cu cauciucurile, e chestia cu toata roata, ca nu sunt foarte raspandite...

Pacat ca toate astea iti taie elanul....

Nu stiu ce sa fac parca as pastra-o pe asta dar parca as si merge pe roti de 28"

Posibil sa nu fii obisnuit cu mersul pe cursiera, mai ales daca e o pozitie mai agresiva.

Asta in plus fata de dimensiunea prea mica. 

Asta cu dimensiunea rotii... nasol. De vreme ce ai vrut cursiera, trebuia sa iei roata de 28 (622 mm).

Pune si tu o poza cu bicla, din profil.