Recommended Posts

151278671_2_1000x700_semicursiera-hercul

Salut!

Vreau sa cumpar o semicursiera second hand, insa ghidonul nu imi place deloc. Este posibil sa ii montez unul drept de mtb? 

Ceea ce e in poza nu e ghidon de (semi)cursiera - e de oras. Cam asa arata ghidonul de cursiera 

17-IMG_7997.jpg

Tu de fapt ce vrei sa faci cu ea?

în urmă cu 5 minute, tzunoi said:

Ceea ce e in poza nu e ghidon de (semi)cursiera - e de oras. Cam asa arata ghidonul de cursiera 

17-IMG_7997.jpg

Tu de fapt ce vrei sa faci cu ea?

Nu ma pricep deloc la biciclete. Vreau sa merg pe distante mici, pimbari prin oras etc. Nu stiu cat de ok e bicicleta aia, inca nu am vazut-o dar nu imi place deloc ghidonul. As vrea sa il schimb cu unul drept de mtb (si mai comod) in caz ca am sa o cumpar.

Dincolo de ghidon, din ce observ eu bicicleta aia are roller brakes (frane pe tamburi?), care sunt dezastruoase ca putere de franare, singurul lor avantaj fiind mentenanta scazuta. Parerea mea e sa te orientezi spre altceva.

Altfel, ghidonul se poate inlocui cu un flatbar, dar foarte probabil vei avea nevoie si de alte manete de frana, iar franele alea nu stiu cu ce manete moderne sunt compatibile.

în urmă cu 7 minute, majikstone said:

Dincolo de ghidon, din ce observ eu bicicleta aia are roller brakes (frane pe tamburi?), care sunt dezastruoase ca putere de franare, singurul lor avantaj fiind mentenanta scazuta. Parerea mea e sa te orientezi spre altceva.

Altfel, ghidonul se poate inlocui cu un flatbar, dar foarte probabil vei avea nevoie si de alte manete de frana, iar franele alea nu stiu cu ce manete moderne sunt compatibile.

cu un pegas clasic imi iau teapa? 

Parerea mea sincera e ca la 1500 lei cat costa un Pegas Clasic poti gasi o bicicleta noua sau second-hand ceva mai bine dotata. Sau, ca sa pun problema altfel, daca vrei un single-speed de otel exclusiv pentru deplasari prin oras, poti gasi ceva mai ieftin de-atat.

în urmă cu 2 minute, majikstone said:

Parerea mea sincera e ca la 1500 lei cat costa un Pegas Clasic poti gasi o bicicleta noua sau second-hand ceva mai bine dotata. Sau, ca sa pun problema altfel, daca vrei un single-speed de otel exclusiv pentru deplasari prin oras, poti gasi ceva mai ieftin de-atat.

https://www.निषिद्ध/oferta/bicicleta-pegas-original-clasic-ID8zwkr.html

Nu prea stiu ce sa fac, am tot cautat, la preturi cat mai mici ( in caz ca dispare din fata facultatii :D)