Recommended Posts

Nu stiu exact care e denumirea acestei functii aici dar nu reusesc deloc sa dau upvote unui post. Ma refer la iconita aceea cu inima. Cum pot face asta?

Dacă te referi la punctele de reputație, apeși săgeata verde cu vârful în sus pentru a aprecia o postare, iar dacă vrei să-ți iei votul înapoi mai apeși o dată (similar cu Unlike de la Facebook).

Oare funcția asta o ține, mai nou, de numărul de postări ale utilizatorului? Ar fi aiurea...

7 minutes ago, diorgulescu said:

Oare funcția asta o ține, mai nou, de numărul de postări ale utilizatorului? Ar fi aiurea...

eu cam asta incep sa banuiesc.

50 sau 100 de postari, nu mai stiu exact. Ne poate lamuri un administrator.

Cred ca asta a fost valabila de mai demult, nu e o cheste recenta.

Altfel spus (in gluma, desigur): daca vrei sa ai acces la acest privilegiu trebuie sa promovezi de la statutul de invitat special.

On 5/26/2017 at 9:32 PM, crk said:

Altfel spus (in gluma, desigur): daca vrei sa ai acces la acest privilegiu trebuie sa promovezi de la statutul de invitat special.

Pai tocmai, ca invitat special ma gandeam ca am si ceva beneficii :))

Pusesem candva intrebarea asta. Era vorba de minim 100 postari si 3 luni, daca perioada o tin minte. 

• Upvote 1

La unele forumuri există și opțiunea de a trece cursorul peste numărul de voturi și a vedea cine sunt cei care au dat likeurile. Există și aici și trebuie să trec de un anume număr de postări? /:)

• Upvote 1

Eu am mai putine posturi decit Invitat Special si totusi am access la acel "upvote".

În primele 100 de zile de la înregistrarea pe forum, contul are niște restricții - nu poate folosi funcția de upvote și are o limită mică de conversații private ce pot fi inițiate. După 100 de zile, funcția de upvote se activează și limita de conversații private zilnice crește. După ce ai depășit și 100 de posturi pe forum, crește și numărul de persoane pe care le poți invita într-o conversație privată. Posibilitatea de a vedea cine a votat un post este dezactivată, de asemenea și posibilitatea de a vota negativ. Este și o limită privind numărul total de upvote-uri pe care le poți acorda într-o zi. Și, desigur, nu poți să-ți dau singur upvote (așa cum se aplaudă unii singuri pe facebook).

Inițial toate aceste constrângeri nu au existat, iar libertatea a fost abuzată până la punctul în care unii își făceau conturi multiple pentru a-și vota posturile de mai multe ori, sau pentru a vota negativ posturile „adversarilor”. S-au format găști și s-au dus mici războaie prin punctele de reputație, inclusiv grupuri care, dacă unul din membri primea vreun vot negativ de la cineva, se organizau în privat pentru a-i vota negativ toate posturile acelei persoane pentru a o aduce la reputație negativă. Membrii neafiliați găștilor au devenit brusc foarte atenți să nu calce pe cineva pe bec, iar atmosfera s-a transformat în cea a unui oraș în care bandele rivale fac legea pe stradă iar cetățenii stau ascunși în casele lor.

Implementarea acestor limitări a fost controversată foarte virulent de respectivele găști fiindcă le-am luat jucăria preferată și scopul pentru care veneau pe acest forum. Am fost învinovățit că am stricat atmosfera, că nu e fair sau că e chiar abuziv să punem limitări, că de ce alte forumuri permit și noi nu, că o să vedem noi cum vor pleca membrii (care veneau doar pentru show și dat la gioale) și rămânem să vorbim singuri ca proștii, și câte și mai câte. Dar găștile s-au destrămat și acum noii veniți măcar nu mai au impresia că intră în groapa cu lei.

Limitările din primele 100 de zile mai sunt necesare și pentru a preveni spam boții. Întrucât acest domeniu este destul de bine cotat de motoarele de căutare, este și ținta spamboților, care zilnic fac sute de încercări de înregistrare de conturi noi prin care să publice alte link-uri și, astfel, să le ridice credibilitatea în motoarele de căutare. Sunt mai multe mecanisme prin care încercăm să filtrăm aceste cazuri, dar prevenția rămâne cea mai bună politică, pentru că un link, postat chiar și pentru câteva ore până la reacția vreunui moderator, tot va ajunge să fie indexat de Google. Și am avut cazuri în care a fost mai mare daravela dup-aia să convingem Google că link-ul spre vreun site de malware a fost accidentală și temporară, și să ne scoată avertismentul prin care și noi suntem implicați în promovarea de viruși online.

• Upvote 6

@puterfixer dar să vezi cine îți dă upvote la un post de ce nu e posibil?

@paulrad very good point - la reputația negativă, vizibilitatea celor care te-au depunctat ducea de multe ori la animozități și riposte. Dar și cea pozitivă poate produce un sentiment de obligație că „m-a apreciat, acuma trebuie să-l apreciez și eu”, și se produce un întreg lanț de datorii de achitat, sau chiar apar indivizi ce oferă servicii de aplaudat la comandă. Nu e deloc de râs sau imposibil, fiindcă văd chestia asta cum se întâmplă pe facebook și prin alte comunități, și uneori ajungi să te întrebi oare ce gândesc oamenii ăia, și dacă chiar gândesc sau doar acționează mecanic. Poate încă nu avem cultura utilizării tehnologiei într-un mod rezonabil. Însă observația empirică este că, atunci când punctul de reputație este complet anonim, de cele mai multe ori este acordat pe merit, cu benevolență și maximă sinceritate. Și parcă ar fi păcat să stricăm chestia asta doar fiindcă, tehnic, putem.

Cine ar fi crezut că munca asta de administrare nu e atât efort tehnic, cât studiu sociologic al psihologiei maselor :D

• Upvote 7

4 hours ago, puterfixer said:

Cine ar fi crezut că munca asta de administrare nu e atât efort tehnic, cât studiu sociologic al psihologiei maselor :D

Asa este. Eu sunt cu totul de acord cu limitarile mentionate, e si normal. Identitatea celor ce dau up sau downvote ar trebui sa ramana anonima.

On 6/7/2017 at 1:07 PM, puterfixer said:

very good point

ok, got it. nu am știut de bătăliile și găștile de care zici, probabil că petrec mai puțin timp pe forum decât alții.

pace și bucurie, bere la cutie!

• Upvote 1