opryka11

Roti Fulcrum red66 29"

Recommended Posts

Salut!

Vreau sa schimb rotile de la bicla, acum am butuci Shimano XT M788 e-thru, 15 pe fata si 12/142 spate, jante DTSwiss Competition duble buted 2.0/1.8/2.0. Fata are 850g spate 1100g.

Vreu sa le schimb cu unele Fulcrum Red66 pe rulmenti care impreuna cantaresc 1850g, problema este ca nu gasesc specificatiile si nu stiu ce greutate suporta. Ma poate ajuta cineva cu asta ? Sau este cineva care a folosit aceste roti si imi poate spune daca merita sa investesc banii in noul set de roti?

Am butucul spate cu cuveta atacata si ma gandeam ca decat sa iau butuc nou, plus spitat mai bine mai pun ceva si iau rotile fulcrum dar mi-e teama ca nu rezista, am 95 kg.

100 de grame nu se simt cine stie ce la roti, la nivelul nostru. La 95 de kg iti poti pune problema de rezistenta, mai ales ca nu gasesc nimic legate de ele. Nu uita ca rotile sh pot veni cu oaresice probleme inerete - printre cele mai banale fiind rulmentii dusi. Un rulment bunicel costa in jur 30-40RON...pe fata 2, pe spate intre 2 si 4..fa calculele(~240 + manopera) 

Fa-ti calculele, vezi care te costa mai putin - cumparatul unui set nou vs reparat a ceea ce ai. Daca nu ma inseala memoria la schimbatul unui butuc e recomandat un set nou de spite.  Pe termen lung, astia cu bilute/conuri - shimano - sunt mai ieftine de intretinut decat cele cu rulmenti...ii poti face acasa singur.

Asta daca nu vrei un set nou (cu toate ca e sh - asa am inteles) de roti - cu toate ca cine stie ce upgrade nu e.

Ionut.

Posted (edited)
în urmă cu 13 ore, tzunoi said:

100 de grame nu se simt cine stie ce la roti, la nivelul nostru. La 95 de kg iti poti pune problema de rezistenta, mai ales ca nu gasesc nimic legate de ele. Nu uita ca rotile sh pot veni cu oaresice probleme inerete - printre cele mai banale fiind rulmentii dusi. Un rulment bunicel costa in jur 30-40RON...pe fata 2, pe spate intre 2 si 4..fa calculele(~240 + manopera) 

Fa-ti calculele, vezi care te costa mai putin - cumparatul unui set nou vs reparat a ceea ce ai. Daca nu ma inseala memoria la schimbatul unui butuc e recomandat un set nou de spite.  Pe termen lung, astia cu bilute/conuri - shimano - sunt mai ieftine de intretinut decat cele cu rulmenti...ii poti face acasa singur.

Asta daca nu vrei un set nou (cu toate ca e sh - asa am inteles) de roti - cu toate ca cine stie ce upgrade nu e.

Ionut.

300 ron butucul+200spitele+manopera vs. 600 roti sh noi.

Ma intereseaza strict daca cineva a folosit fulcrum red66 cu care a venit echipata Cube Reaction GTC SL 2016 sau daca stie ceva despre ele. Orice parere obiectiva din partea celor care au folosit roti Fulcrum pt MTB este binevenita.

Edited by opryka11

66 nu am avut insa am avut atat RedMetal5 si am RedMetal XL. Eu am cu tot cu echipament 110kg. Am folosit rotile pe toate traseele fara mila, nu am facut salturi dar bolovani au vazut, scari, radacini samd. Am rupt si um cadru FS Canyon cu ele montate. Am mai spus asta, poti sa tragi dunga la caiet cu ele. Zero probleme.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Multumesc pentru raspuns!

Fulcrum foloseste spite proprietar care sint si scumpe cit si rare. Am fost tentat si eu de brandul asta acum citiva ani dar am renuntat. Banuiesc ca la 600lei nu poti sa ai de unde alege.

Multumesc pentru raspunsuri!

Le-am luat. acum sa vedem cum se comporta.