Sign in to follow this  
akebono

Shifter pentru copii

Recommended Posts

Fetita mea are un cross de 20" care in afara de faptul ca este greuta (ca toate bicicletele de aceasta marime) merge foarte bine. Este o bicicleta de buget buna.

Cel mai mult ma deranjeaza faptul ca nu poate schimba vitezele, are un revoshift de 6sp cu schimbator Shimano TZ. Functioneaza bine, insa maneta este foarte tare, chiar si fara cablu atasat. Spun asta pentru ca deja am schimbat cablul si camasile cu ce folosesc eu la cursiera. Traseul cablului este simplu, curat, doar maneta este chin curat.

As avea piese sa-i pun 9/10sp cu trigger Deore sau SLX insa nu gasesc jante decat de 28gauri de 20" cu frana V. Butuc cu 28 mai rar gasesc. As putea pune unul de 36 pe janta de 28 sau sa folosesc janta actuala cu 36 pe butucul cu 36. Roata actuala de 20" este pe filet, adica nu pot pune 9/10sp.

Alternativ as putea incerca sa folosesc o maneta SRAM grip shift, asta macar are partea care sa invarte considerabil mai mare. Pe Revos(t)ift-ul ala paote pune doar un deget. Ea are 7 ani ...

Pune-i un trigger Shimano de 7 viteze, o sa fie un progres considerabil. O sa manevreze mai usor decat Revo.

RevoShift sunt, din pacate, niste "shtifturi"...

Iar gripshifterele de 6-7-8 viteze la SRAM, desi clar mai bune, necesita totusi o oarece forta pentru a fi invartite.

• Upvote 1

Nu neg că-s faine trigger-ele, dar tot ai problema degetelor scurte. Văd că Islabikes pun gripshift-uri SRAM (X4/X0) pe toate bicicletele cu ghidon drept.

• Upvote 1

@Traveller din pacate Rapidfire-urile de 7sp le-am facut cadou (nu pot proba), insa tocmai am facut proba cu Deore 9x si intr-adevar, ceea ce spunea @otsdr s-a adeverit, degetele sunt cam scurte. Deci tot ceva ce se invarte ar fi nimerit.

Acum are maneta asta:

RS31-6-001-Listing-600x600.JPG

Un copil de 7 ani (si fiica-mea este cat unul de 10) nu poate sa apuce corespunzator ditamai halca de cauciuc pe care incap doar aratatorul si degetul mare. Sa traga maneta spre inapoi este greu. Am desfacut-o, uns samd, insa tot greu merge, poate sa incerc sa o modific.

Ma gandesc ca ceva de genul asta ar merge mai bine, i-ar incapea mai bine in palma:

sram-mrx-6-speed-shifter-00102185-9999-1