Sign in to follow this  
Bogdan3

Sfat cursiera noua, ieftina

Recommended Posts

Buna ziua,

Sunt nou pe forum si caut pareri si sfaturi de la cunoscatori.

Doresc sa achizitionez o cursiera pentru a parcurge zilnic 30 km dus-intors pe pista de biciclete Timisoara - Sanmihaiu Roman. 

In prezent detin un MTB full suspension vechi, destul de mic pentru inaltimea mea(am 1,83) cu care pot rula cu approx 15km/h, fac drumul odata, max de doua ori pe saptamana pentru ca e destul de greu.

Intrebarea mea pentru voi este: Merita sa achizitionez asa ceva: http://www.decathlon.ro/p/8377732_bicicleta-sosea-triban-100.html#/15-200-l

Am cautat cursiere second, dar fara succes. Toate sunt vechi, cu opturi la roti, etc.

Mentionez ca bicicleta va fi tinuta in scara blocului, deci nu vreau sa investesc o avere. 

Multumesc frumos,

Bogdan

Opțiunea de a cumpăra o bicicletă nouă și de a o tine in scara blocului este greșita din start, din păcate.

Bicicleta propusă nu prea e cursieră, chiar daca seamănă. 

Pentru ceea ce îți propui tu, asta e suficientă:

http://m.decathlon.ro/p/8379017_bicicleta-polivalenta-riverside-120.html

Pe scara blocului nu se "ține" nimic, e un spațiu comun.

• Upvote 1

Multumesc de raspunsuri.

De doi ani tin MTB-ul in scara. Suntem vreo 5 vecini cu bicicletele legate la parter. nu au fost probleme pana acum, ma bazez pe asta. 

Nu am balcon, eventual un sfat de tinut biciceta in casa si sa nu enervez nevasta?? 

Întrebi nevasta dacă ea și-ar lăsa poșeta cu 5000 de lei pe casa scării :D

• Upvote 2

Intr-adevar sunt persoane care au spatiu limitat pentru depozitarea unei biciclete in casa. Probabil ca daca as avea de ales in a tine bicicleta pe holul blocului sau a nu avea deloc din lipsa spatiului in apartament, as alege prima varianta.

Există și varianta în care nu îți cumperi bicicletă dacă nu ai unde să o ții; sau mașină, dacă nu ai unde să o parchezi ;).

• Upvote 4

8 minutes ago, otsdr said:

Există și varianta în care nu îți cumperi bicicletă dacă nu ai unde să o ții; sau mașină, dacă nu ai unde să o parchezi ;).

Pe principiul asta ne pocaim si ne mutam in pestera. Ideea e sa te adaptezi fara sa ii deranjezi pe ceilalti.

Hai să te ajut:

53 minutes ago, Invitat special said:

Intr-adevar sunt persoane care au spatiu limitat pentru depozitarea unei biciclete in casa. Probabil ca daca as avea de ales intre a-i deranja pe ceilalți sau a mă simți eu bine, as alege prima varianta.

• Upvote 3

Chiar si intr-o garsoniera fara balcon se poate depozita o bicicleta, de exemplu prin scoaterea rotilor sau pe un suport de perete/tavan, daca exista putina bunavointa, cat si intelegere din partea partener(ei/lui). 

@otsdr da, in fine nu mi-am dat seama ca lumea e atat de deranjata de 1-2 bicilete legate pe holul blocului. Noi avem pe scara la parter 2 biciclete ale unui cuplu si nu am auzit pe nimeni sa nu aiba loc sa traiasca de ele. Acum banuiesc ca are importanta si cat de intelegatoare e lumea. Mi se pare putin ironic ca tocmai in comunitatea ciclista cei ce isi tin bicicletele in spatii comune sunt vazuti in mod negativ.

5 minutes ago, Invitat special said:

@otsdr da, in fine nu mi-am dat seama ca lumea e atat de deranjata de 1-2 bicilete legate pe holul blocului. Noi avem pe scara la parter 2 biciclete ale unui cuplu si nu am auzit pe nimeni sa nu aiba loc sa traiasca de ele. Acum banuiesc ca are importanta si cat de intelegatoare e lumea.

Teoretic ai dreptate. Practic...Depinde si cat de mult ti la ele...ai sanse de 50-50 sa nu o mai vezi. Procente care cresc proportional cu aspectul sau costul bicicletei lasate pe holul blocului. 

Primele biciclete, pt mine si sotie, le-am luat pliabile, ca sa nu ocupe, ca nu aveam loc. La cateva luni, vazand ca nu e cum stiam eu ca e pe cursiera (avusesem cu ani in urma) mi-am luat si cursiera. La doua luni si-a luat si sotia cursiera. Normal ca  a trebuit sa le gasim loc. Iarna urmatoarea am luat o bicicleta de spinning, ca sa nu stau degeaba cand nu se putea iesi afara. A trebuit sa-i gasim loc. Am facut pentru pliabila un rand de roti subtiri, de vara. Cele de iarna au trebuit si ele puse undeva. Anul trecut am facut tandemul. I-am gasit loc si lui. Pe langa asta, maruntisuri, gen suportii de biciclete pentru masina, cel pt tandem, cauciucuri de rezerva etc. Cine vine la mine prima data, ii fac ochii ca lampa de avarie, pe unde se deschide o usa, apare cel putin o bicicleta. Avantajul la noi a fost ca suntem cu bicicletele amandoi. Poate daca eram singur, aveam meci din prima.

Pentru colegul @Bogdan3. Cand mai opresc pe la tara la cate un butic sa mananc ceva, ma mai intreaba cate un localnic, dupa clasica "Cat a costat?", "Ce viteza prinde?" Cred ca nu gandesti ca ei. Daca nu ai antrenament mai deloc, nici pe cursiera nu vei avea mare spor, sau insesizabil. Ca sa nu mai spun ca eficienta vine in buna masura de la pedale si pantofii cu placute, daca esti dispus la asa ceva.

• Upvote 1

6 minutes ago, Sherlock said:

Teoretic ai dreptate. Practic...Depinde si cat de mult ti la ele...ai sanse de 50-50 sa nu o mai vezi. Procente care cresc proportional cu aspectul sau costul bicicletei lasate pe holul blocului. 

Asta e alt subiect pe care chiar eu l-am deschis la al treilea post. Nu sfatuiesc pe nimeni orice bicicleta ar avea sa o lase pe holul blocului, in boxa sau in curte in care se vede din exterior, chiar si legata pentru ca pot fi furate.

• Upvote 1