Invitat special

Recomandare atelier service biciclete sector 2-3

Recommended Posts

Pana acum, de cand am bicicleta (aproximativ o luna si un pic) am frecventat pentru diverse  nimicuri service-urile magazinelor din domeniu, adica bikexpert si Veloteca, pentru ca locuiesc in sectorul 2 si ambele imi sunt in drum spre casa, iar la Unirii lucrez deci am fost si la bikexpertul de acolo. Am acordat mare atentie atat la felul in care mi s-a vorbit la modul general cat si cum mi s-a explicat ceva mai tehnic cat si eventuale sfaturi. Pentru mine personal are importanta felul in care se trateaza un client oarecare cum sunt eu deocamdata (adica nu un client fidel).

Avand in vedere ca probabil vor urma si operaqtiuni mai complicate decat schimbatul unor anvelope, as vrea sa ma fidelizez doar unui service, ideal ar fi aceluiasi mecanic.

Daca aveti pareri concrete din experiente personale vizavi de service-urile mai sus mentionate sau aveti alte propuneri din sectoarele 2-3 as aprecia.

Eu il stiu pe mecanicul de la Sportwin , Dan, se pricepe .face treaba buna .are scule adecvate.le stie cu masuri,dimensiuni,alinieri,etc si nu e cu nasul pe sus,mi se p are au si tarifele pe site.Magazinul e pe langa stadionul National.

Dar atentie.asta cu atelierele sau shopurile recomandate e foarte relativa ,unul e incantat  iar altul nemultumit de aceleasi lucruri,pana la urma pana nu te convingi singur nu poti spune ca e bun unul sau altul.

Confirm ca Dan de la Sportwin e un baiat ok, poate 4 stele la relationare, dar fiecare dintre noi e mai mult sau mai putin jovial, si in fond e mai putin important. Despre preturi las pe fiecare sa aprecieze, dar nu Dan le face. Insa sunt unii care nu stiu ce cauta pe postul de mecanic. De curand am fost la un magazin, nu zic numele desi ar trebui, l-am ales pe criteriul ca e imi e cel mai apropiat, cu un angrenaj 10v, il puneam pe 9v (nu aveam cheie hollowtech 2, altfel cele mai multe lucrari mi le fac singur). Mi-a zis ca nu o sa mearga, ca lantul pt 9v are alt pas decat dintii angrenajului si va calca pe deasupra, mai bine nu il atinge ca sa pot sa-l schimb. 

Daca ai aptidudini tehnice, cel mai bine e sa ti lucrezi singur, mai putin operatiile foarte rare unde ai nevoie de scule speciale si nu merita sa le cumperi. Mai ales ca acum sunt metode n sa te documentezi.

• Upvote 1

3 hours ago, ViorelCapruciu said:

desi ar trebui

Hai, ca nu ne uitam, zi-l...

Multumesc, e bine de stiut

Pai merci, bine ca vorbiti pe ascuns :))

@ViorelCapruciu zi domne aici sa stie toata lumea. E un lucru bun si pentru service-ul respectiv daca sunt activi pe site, e o metoda de a isi imbunatatii serviciile.

Voi merge in curand la Sprotwin pentru "complexa" operatiune de montare a unui ciclocomputer. O sa revin cu parerea mea despre servicii/atitudine/atmosfera generala.

Cum naiba sa mergi la service sa-ti monteze un ciclocomputer sau vrei doar sa-i verifici pe aia? :D

• Upvote 1

Da, in primul rand vreau sa ii verific. In al doilea rand am bicicleta de 2 luni, nu am nici scule, nici rabdare sa ma apuc sa invat cum se monteaza asa ceva mai ales ca e o operatiune care se face foarte rar (contrar spre exemplu a schimbarii unei anvelope). Ciclocumputerul e wireless si are si senzor de cadenta.

4 hours ago, Invitat special said:

E un lucru bun si pentru service-ul respectiv

Pai da, da' e un lucru rau pentru Viorel, ca-i face ala bicicleta praf data viitoare :D, daca are cont aici.

Daca tot ii rogi sa-ti instaleze ciclcomputerul spune-le sa-ti dea si o suzeta.

• Upvote 4

30 minutes ago, LucianLS said:

Daca tot ii rogi sa-ti instaleze ciclcomputerul spune-le sa-ti dea si o suzeta.

In timpul scurt pe care l-am petrecut in comunitatea ciclista majoritatea baietilor sunt cu energie buna si saritori in a ajuta cu sfaturi si pareri.

Si apoi, foarte rar, sunt Dumnezei ca tine care se caca pe incepatori din motive doar de ei stiute.

Romania este o tara frumoasa, pana dai de o groapa.

în urmă cu 6 ore, haarp said:

Cum naiba sa mergi la service sa-ti monteze un ciclocomputer sau vrei doar sa-i verifici pe aia?

în urmă cu 5 ore, Invitat special said:

Da, in primul rand vreau sa ii verific. In al doilea rand am bicicleta de 2 luni, nu am nici scule, nici rabdare sa ma apuc sa invat cum se monteaza asa ceva mai ales ca e o operatiune care se face foarte rar (contrar spre exemplu a schimbarii unei anvelope).

Eu am 2 maini stangi, toti prietenii mei stiu asta. :D.

Dar trebuie sa zic ca mi-a iesit din prima montarea unui ciclocomputer. Trebuie un pic de "geek spirit".

LucianLS a facut o gluma (asta e, n-a putut omu sa se-abtina) :)

Te rog sa nu mai dai replici din astea suparate, ca nu ajuta pe nimeni.

In maxim... cat sa zic... 30 de minute, in cel mai rau caz, ai montat ciclocomputerul.

- computerul pe ghidon sau pipa, cu circumferinta rotii setata corect, ca aici:

http://www.bikecalc.com/wheel_size_math

- senzorul pe furca

- magnetul pe o spita, in asa fel incat sa treaca exact prin dreptul senzorului la fiecare rotatie, la distanta de vreo 5 mm (sau cum indica fabricantul)

• Upvote 1

Bine ai venit, din nou.

Traveller e un om echilibrat. Prea echilibrat, daca ma intrebi pe mine.

Dac-o s-o tii cu din astea (umflatul rotilor cu pompa) trebuie sa-ti asumi. 

A zis unul, inaintea mea: invatati. 

Daca tot bate titlul cu ce am eu nevoie scriu si eu acilea.

Unde imi recomandati sa imi schimb furca de la bicla ? Ma gandesc sa sa imi cumpar furca de pe net sau, daca au ei ceva  furca decenta, de la magazinul la care sa fac si serviceul.

Inteleg ca Sportwin e o varinta, daca nu gasesc altii mai aproape de Obor ma urnesc pana la ei...

BikeXCS are ateliere si in sectorul 2 (intersectia Colentina cu Lacul Tei) si in sectorul 3 (str Baba Novac) - le-am folosit pe ambele pentru asamblari de biciclete sau schimbari/service piese si am fost multumit.

Am fost si la Sportwin, si ei sunt ok doar ca sunt cam departe, dupa cum ai zis.

Mai aproape de obor ai bikexpert,veloteca si bike-nature.

Si Playbike, pe Mosilor.

Magazinele le știu doar că n-am avut de a face cu serviceul. BikeXCS ar fi cel mai apropiat, o să încerc la ei.

Update: dupa deja 3 luni de ciclism la mod mai serios si deja proprietar atat de mtb cat si de cursiera am vizitat apraope o data la saptamana service-urile pentru diverse operatiuni minore.

Dupa experienta personala  pot sa sustin sus si tare ca la magazinul/service-ul de pe soseaua Iancului, desi serviciile sunt bune ca expertiza si preturi corecte, personalul (cel de service) este foarte mofturos. Eu personal am fost refuzat de 3 ori pe diverse motive: suntem foarte aglomerati/ e o operatiune foarte simpa o poti face si singur/nu putem face montaj pentru acest tip de ciclocomputer (aceasta ultima operatiune fiind rezolvata in 5 minute contra a 10 lei la concurenta lor de Pantelimon).

Azi am ajuns si la Sportwin, foarte multumit deocamdata. Nu doar ca mi s-au reglat schimbatoarele dar mi s-a si explicat una alta ca nou proprietar de cursiera.

Si bikexcs mi-a fost recomandat, ii voi vizita in curand.