basso

Constructori de Biciclete - Hand Made

Recommended Posts

'Imperfection is Perfection ',poate la asta ne gandim,cand vine vorba de un adevarat cadru,otel pur sange

de-a lungul timpului titani ai ciclismului au scris istorie cu astfel de biciclete,iar condeiele cu care au scris ne uimesc si In ziua de astazi

apusul acestor minunatii se Intrezarea odata cu aparitia aluminiului,iar lovitura de gratie poate a venit odata cu carbonul

dar oare va dainui In timp ?

maniacii detin cel putin doua-trei biciclete,dar cu siguranta una este forever

daca esti sau ai fi maniac,ce bicicleta ai putea s-o numesti 'de colectie' ?

sau sa-i Intrebam pe ei ?

Ron Cooper Racing Cycles

Richard Sachs Cycles

Edited by basso

Imagine postată

Cinelli Supercorsa.

"This modern day classic remains virtually unchanged from its introduction some 40 years ago and may well be the world's longest running production bike. Handmade in Italy using traditional methods..."

Cadrul+furca: 1700g+499g

MASTER X-LIGHT Steel - COLNAGO 2009

Simply put, the Colnago Master X-Light is the classic steel frame, as much today as it was when introduced by Ernesto Colnago in 1983. The Colnago Master X-Light frame features Colnago’s Master shaped full steel DT15 V tubing and is Made in Italy by Colnago’s artisan frame builders. Colnago Master X-Light frame has Colnago’s timeless micro fusion Lugs and dropouts.

A modern update to the all steel, all Italian is the Colnago Street Carbon 1” steerer diameter fork, Steel Precisa fork and classic 27,2 mm seat post diameter.

Piratule......minunat:cool: o legenda caroseria aia

sper sa te numesti candva proprietarul unui astfel de cadru;)

Trevizes mi-ai cam luat 'vorba din gura' man:D

oare de ce Ernesto care face cadre de top precum C50 Extreme si EPS

si-a Intors din nou privirea catre otel ?

Imagine postată

stiu pe cineva care detine un cadru asemanator,sa-l vedem ?:D

Momentan cadrul este prin pod, fara prea multe piese pe el:D Astept sa gasesc fondurile necesare pentru a-l reconditiona cum se cuvine;)

Imagine postată

As vrea sa o fac tot rosu, dar un rosu mai inchis(rosu Ferrari) .

sa-l stapanesti [reconditionezi] sanatos man:cool:

Edited by basso

aici e locul unui posting de asa calibru

on topic,pentru cei ce gusta genu',propietarul ciclomondo este australian si are

o frumoasa colectie de biciclete pe Flickr: gts753's Photostream

nebunie man,sper sa ne Incanti In continuare,si cu ceva comentarii :cool:

intradevar. piese frumoase...din pacate nu am gasit nici un pret pe site.

Daca va uitati atent pe unele cadre este afisat pretul (pe head tube). Pretul e trecut in forinti, 100 HUF = 1.4986 RON.

multumesc ptr.aprecieri.Tipul se numeste Greg Softley si are probabil cel mai vechi Colnago "in viata":

Imagine postată

Este datat 1959,construit ptr. Olimpiada de la Roma din 1960 si a starnit multe controverse cu privire la autenticitatea lui.Unii contesta ca in acel an Colnago lucra sub numele lui.Intaresc suspiciunile si faptul ca urmatoarele cadre Colnago sunt datate de abia la sfarsitul anilor '60.

Apoi demn de remarcat la aceasta bicicleta este si seaua,un Brooks tunat de Mario Ottusi.

...am ceva biciclete si componente "de colectie",dar nici chiar asa.De exemplu cel mai vechi COLNAGO care il am eu e de la sfarsitul anilor '70.

ok!amsa incerc,numai ca ar trebui sa le fotografiez cat mai atent ceea ce nu-i prea simplu,mai ales ca cea mai mare parte sunt demontate partial sau total,iar unele din pacate nu sunt complete.Cred ca cel mai simplu ar fi sa arat componente asta in cazul in care ar apare un topic pe tema asta.

da neicule,jos palaria:cool:

matale ai niste preceni care au niste 'scule tare grele'

transformate In SSP si.....probabil singurul fixie de pe la noi :eek:

poate ne faci o prezentare,dar nu ca Felice,sa uiti :)

Cel mai bun pe cadre in alluminium sau otel este pegoretti, pentru mine este state-of-art pentru cadre.

[ pegoretti cicli - il sito ufficiale 2002 - the official web site 2002 ]

Pentru carbon pentru mine este Bob Parlee din massachusets... el face tuburi cu grosime variabil de caracteristicci de atlet...

PARLEE - The World's Finest Carbon Frames

Cadrue meu este product din artigian ca lucreaza foarte foarte bine... se chiam antonio taverna

VETTA di Antonio Taverna - Costruzione e riparazione telai per biciclette, Padova