basso

Constructori de Biciclete - Hand Made

Recommended Posts

Atala e un producator italian foarte vechi.Eu am vazut o cursiera din anii 80 stickerita"campione del mondo,etc" frumusica ca si grafica,dar fara sa fie la nivelul marilor maestri italieni,dar am vazut prin oras si city bike moderne de o calitate execrabila.Niste poze poate spun mai mult...si nu in ultimul rand conteaza si echiparea...

oare asi putea sa imi dau seama de vechimea bicicletei in functie de modelele pieselor de pe ea?

imi cer scuze pentru acest post, dar nu am putut sa atasez mai mult de 5 poze in primul post.

Pe schimbatoare scrie Exage 300EX daca nu este destul de vizibil din poze iar sistemul de franare este "Saccon Altex"

Prea multe lucruri nu ar fi de spus despre bicicleta asta; pare in stare buna de functionare, pare intr-adevar de la sfarsitul anilor 80, echiparea nu era nici pentru vremea respectiva una de top. Firma producatoare este una specializata in productia de masa, nu este un "artizan" specializat in cadre de sosea...in rest s-o stapanesti sanatos si sper ca ai lipit anvelopele tubulare(baieurile) de janta.

Era sa uit, cercurile alea Fiamme erau ceva bun la vremea lor, iar acum sunt foarte rare.

Stai linistit ca le-am lipit cu adeziv special de la Continental, si multam fain de urari:D

Incepusem sa cred ca am dat peste ceva bicicleta legendara cand am gasit una pe ebay "aproximativ" identica pe ebay la 1000$:)

nebunie !

superba combinatia cadru retro cu echipare de ultima ora

asta ma bate gandul sa fac cu un cadru....pe care Inca nu-l am

Stanga

sa stapanesti sanatos bicla,mai rar gasesti 'vechituri' sa arate asa bine

Tocmai s-a terminat(pe 1 martie) a 5-a editie a North American Hand Made Bicycle Show. Au fost prezenti toti marii producatori de cadre handmade: Richard Sachs, Parlee , Della Santa etc.

Site-ul oficial : 5th NAHBS : Indianapolis, IN - 2009 Show Special

Articole pe cyclingnews:

www.cyclingnews.com presents the NAHBS show

Cel mai frumos cadru de sosea...

Imagine postată

Sunt multe alte nebunii pe acolo(bambus , carbon , ti , cea mai bine reconditionata bicla-un cinelli din 1951 s.a.m.d)

In schimb cel mai mult mi-a atras atentia acest cadru Waterford. Un cadru de genul acesta ajunge si la 3500 $ .

Imagine postată

Welcome to Waterford Precision Cycles

parerea mea e ca sunt NR 1 cand vine vorba de titan,NEVI

http://www.nevi.it/home_ing.swf

Imagine postată

si culmea,de doi ani e disponibila o asemenea bicla la sectiunea vanzari...

Imagine postată

respect celor care stiu ce Inseamna:cool:

Cadrul este de titan,lucrat manual de un producator italian care produce serii limitate. Cadrul in sinea lui e o opera de arta, ca si gravurile holografice de pe el. Spun asta pentru ca am vazut bicicleta si intr-un fel regret ca nu am cumparat-o.

daca era marimea mea, nu stateam nici o secunda pe ganduri :o

idem man :D

pai si ce sa faci cu ea daca nu e din carbon :confused: e o fieratanie :D Spre rusinea mea de abia de vreo saptamana am aflat de Nevi :o

eu as pune Merlin pe primul loc, care mai si graveaza cadrele.

...si culmea,de doi ani e disponibila o asemenea bicla la sectiunea vanzari...

Reusisem sa uit de ea si azi iar mi-a sarit in ochi la topicul vanzari. A fost o decizie grea sa aleg intre Nevi si un Trek de duzina. Singurul motiv care m-a facut sa nu iau bicicleta a fost faptul ca e echipata cu 105 si dupa asa o investitie mare pentru mine cu greu as mai fi upgradat-o macar la un Ultegra. Dar totusi consider ca n-am luat decizia ce-a mai buna...asta e:rolleyes:

si ce fieratanie Octav :eek:

eu as pune Merlin pe primul loc, care mai si graveaza cadrele.

poate asta e singura diferenta,e drept ca arata Intr-un fel :cool:

stiam ca Nevi folosesc cele mai cele tevi din titan

Insa un singur lucru 'nu Imi place' la Merlin....:D ???

PS

Piratule,si eu reusisem sa uit de ea,dar ma bantuie :)

am prins Inca un detinator al unui pur sange;)

:)) Scuze . Am luat bicla de la un mosneag .... si n-am avut timp de ea cu munca asta, numa cat am probat`o la niste ture de vreo 50 km . Azi mi-am comandat baieu pe spate si ghidolina si o sa-mi achizitionez sambata niste stickere Colnago sper. O sa postez niste poze pe duminica, sa vedeti noul look;)).

Imagine postată

Imagine postată

poate o vopsesti si mai aproape de stilul Colnago :))

te asteptam cu pozne

Total neinspirat cel care a vopsit cadrul, s-au dus pe apa sambatei toate detaliile de fabricatie specifice cadrelor de otel Colnago ! (mai ales la imbinarile tevilor)

Sunt de aceeasi parere.... cadrul ar trebui curatat pana la metal cu mare grija la terminatii care pot fi cromate si apoi vopsit de cineva care se pricepe.

Foarte interesant threadul asta.... am si eu cateva cadre care merita expuse aici... stiu cat apreciaza basso italiencele B-(

Total neinspirat cel care a vopsit cadrul, s-au dus pe apa sambatei toate detaliile de fabricatie specifice cadrelor de otel Colnago ! (mai ales la imbinarile tevilor)

Sal ... Nu eu am revopsit cadrul , asa am cumparat bicicleta. Dar are locuri unde e rasa umpic vopseaua si parca are o nuantza de rosu dedesupt.Ma gandeam ca sa o revopsesc eu .... Ce ma sfatuiesti sa fac? Cum sa procedez? :))

salutare. detin si eu o cursiera Colnago Master :-H nu sunt eu mare cunoscator dar poate va dati cu parerea daca va arat o poza cu ea.