Invitat special

Livada cu ciresi - Paulesti, Prahova

Recommended Posts

Merge vreun coleg de forum?

De asemenea daca a fost cineva anii trecuti si poate spune o vorba doua despre traseu/organizare.

Pagina evenimentului aici.

Din 200 de participanti inscrisi la aceasta cursa nu e niciun coleg activ pe forum?!! Eu unul  voi merge.

am fost eu acum doi ani, extrem de cald , daca esti sadomasochist si vrei sa faci 4 infarcturi , go for it 

La tura lunga o coborare destul de grea, abrupta si tehnica

La start erau peste 42 de grade , temperatura medie 33 grade, 

Cand m-am inscris chiar m-am uitat la vreme ziceau ceva de 32-33 grade ceea ce mi s-a parut rezonabil. Din pacate nu s-a mentinut prognoza si vor fi 39. O iau usor, obiectivul este sa termin, am doar o tura de 17km de facut, daca nu mai pot ma opresc si cu asta basta.

Am supravietuit. Pentru prima experienta in concurs MTB mi s-a parut horror, temnperatura ridicata  crescand dificultatea cu 20% parerea mea. Zone de catarare foarte dificile pe alocuri unde chiar si pushbike era cosmar pentru incepatori, o coborare de asemenea foarte dificila si tehnica baltile ocazionale crescand dificultatea. Personal, finishul mi s-a parut stupid amenajat, in ultimii 20m aveai viraj 90 grade apoi viraj 180 grade.

Am iesit 47 din 90 la tura scurta (12km cu 400m elevation), pentru prim concurs ma declar multumit.

400 m elevatie? wtf! 

Tura scurta este parfum fata de ce e la cea lunga 

Dute dragule la ture nu mai da bani la concursuri pana nu esti pregatit 

Eu nu consider ca "dau" bani, ci ca sustin comunitatea ciclista din Romania, nu caut podiumul ci doar sa fac ture in mod organizat. Tura lunga a avut 17km si aceeasi elevatie. S-au modificat din cauza caniculei.

P.S. du-te*

• Upvote 1

3 hours ago, Invitat special said:

Eu nu consider ca "dau" bani, ci ca sustin comunitatea ciclista din Romania, nu caut podiumul ci doar sa fac ture in mod organizat. Tura lunga a avut 17km si aceeasi elevatie. S-au modificat din cauza caniculei.

P.S. du-te*

Nu ma intelege gresit, nu sunt impotriva concursurilor , ma duc si eu la ele , dar este una din greselile facute de amatori imediat dupa ce si-au luat bicicleta (inclusiv de mine la inceput), cauta 2-3 prieteni si mergeti in ritm mai alert , ai timp sa te bucuri de peisaj si poate sa incerci lucururi noi 

Au schimbat traseul fata de cand am fost eu in 2015 

https://www.strava.com/activities/379935587

S-a mai discutat... concursurile astea de la Riders Club in niciun caz nu sunt concursuri de MTB, ci exclusiv pentru mase si profit. Nu sustii nicio comunitate astfel. Desigur, au si cateva concursuri misto in portofoliu, prea putine insa. 

• Upvote 1

@shinelikeme in 2015 aveam inscriere gratuita si nu m-am dus :) 

Cum nici PE nu este mtb , ci doar offroad 

Livada cu ciresi a fost decent atunci ca si traseu, chiar mi-a placut , daca dai click pe link o sa vezi ca nu era asa fun coborarea aia, dar din pacate s-au adunat multe si nu am mai calcat pe la ei