Andrew1

Problema sonora (pedala/ax spate)? MTB

Recommended Posts

Salutare. 

Sunt nou pe forum, dar am decis in sfarsit sa va impartasesc problema mea, in speranta ca va putea cineva sa ma ajute cu un sfat. Am un Rockrider 340 luat de la decathlon (sunt al doilea proprietar) la care am o bataie undeva pe spate. Nu stiu exact cum sa explic, pentru mine suna ca si cum as avea o bila lipsa la un rulment, care roade undeva. Am intrebat in stanga si in dreapta, si am primit raspunsuri diverse. Ba ca ar fi de la axul pedalier, ba ca ar fi de la axul rotii spate si nu mai stiu ce sa cred. Mentionez ca sunetul acela devine mai proeminent doar dupa o perioada in care rulez cu bicicleta. Daca o las cateva ore nefolosita si dupa o scot la plimbare, o sa ii trebuiasca cativa kilometri la activ ca sa inceapa sa scoata sunetul. De asemenea, sunetul acela este insotit si de un scartait care se aude cand dau la pedala. Am incercat sa scot franele spate, ma gandeam ca atinge sabotul undeva, dar nu a avut legatura cu asta. In unele cazuri am patit sa se auda si fara sa dau la pedale, fapt care m-a facut sa cred ca nu ar fi de la pedala, insa sunt incepator in materie de biciclete si mi-am prins un pic urechile in problema asta. Am fost la decathlon de cateva ori, dar fara folos, am fost anuntat ca nu are nici o problema. 

Fiind mai multe zgomote de care te plangi ar trebui sa lamurim pe care-l investigam primul si apoi sa raspunzi la urmatoarele intrebari:

Se aude doar cand pedalezi?

Se aude daca nu pedalezi dar te misti pe sa in mers? 

Este vreo diferenta daca esti in picioare pe pedale si pedalezi sau NU pedalezi?

Nu se aude doar cand pedalez, desi sunt momente in care nu pedalez si nu se aude, insa atunci cand pedalez se aude mai tare(ma refer la scartait, sunetul ala de bataie l am auzit foarte rar si slab cand nu pedalez)

Cred ca raspunsul asta e bun si pentru a doua intrebare, nu e nicio diferenta daca ma misc pe sa in timp ce nu pedalez.

Nu disting nici o diferenta dintre statul in picioare pe pedale si momentele cand nu pedalez, ma induce in eroare faptul ca uneori se aude alteori nu, indiferent de pozitia pe care stau pe bicicleta

Sa nu fie de la sa,mai strange-o .Eu aveam odata un zgomot la pedalat de la pantof:)

Daca nu, ridica bicicleta sau intoarce-o cu rotile in sus(dar sa o pui cu ghidonulpe niste carpe sau prosoape) si vezi mai bine ce si de unde se audeinvarte pedalele,invarte doar roata,etc.

Adevarul e ca am saua putin dusa, scartaie cand stau pe ea. Dar sunetul asta e altfel, atat scartaitul de care am vorbit cat si acea bataie.

Am incercat si sa o ridic cu rotile in sus, si nu se aude nimic cand invart pedalele/roata. Probabil are legatura cu o anumita greutate pusa pe roata/pedala, nu sunt sigur. Am sub 80 kg, deci nici problema sa fie prea tensionata bicicleta nu este :D

Ar mai putea fi de la vreo spita sau mai multe care e/sunt mai slaba/slabe si se freaca una de cealalta tot asa se aude,intr-adevar alea se aud doar la greutate aplicata pe roata.Verifica-le si vezi care e treaba.

Asta sa provoace si sunetul ala de bataie oare? O sa investighez si revin cu raspuns

ATENTIE ! Sa nu te apuci tu sa strangi spitele daca le gasesti slabe, pt ca poti descentra roata,trebuie sa mergi la un service sau la cine va care se pricepe.

Am luat la mana perechile de spite in X si am realizat ca unele scot un sunet de scartait cand se ating intre ele, banuiesc ca ar putea fi asta motivul. Ma gandeam sa incerc sa le dau cu putina vaselina, sa fiu sigur ca de acolo vin sunetele inainte sa caut un service unde sa imi stranga spitele. E o idee buna?

Am avut si eu un zgomot de la spite slabe pe fata. Nu tot timpul si depindea si cum stateam pe bicla, de ex daca ma ridicam in sa si veneam mai in fata era mai pronuntat. E normal cand strangi spitele cu mana intre ele sa se auda ceva, nu au cum sa fie de neclintit. O mana cu experienta poate spune daca sunt prea slabe sau nu, sau doar unele, si parerea mea, mai degraba te duci la un mecanic sau cineva priceput la roti sa verifice problema asta. Daca nu vrei, poti sa le dai si tu cu vaselina, n-au nici pe naiba, dar mai mult te murdaresti, vaselina aduna si ea mizerie, si in final e posibil sa faci asta degeaba.

Este normal ca spitele sa trosneasca cand tragi de ele. Saua si tija de sa sunt surse clasice de scartaiala la bicicleta. Trebuie curatate de praf tijele seii dar si colierul de strangere si zona de contact intre tija si cadru. De asta te intrebam daca se aude cand pedalezi din picioare.

Stiu asta, am intampinat problema cu saua in trecut, si si acum inca mi se mai aude din cand in cand, dar scartaitul pe care il aud este diferit, si il aud de undeva din spate. O sa incerc sa merg la un mecanic cand imi permite timpul, in speranta ca rezolv. Multumesc pentru raspunsuri

Verifica si monoblocul,chiar daca ti se pare ca se aude cand nu pedalezi!

Asemenea problema am avut si eu in trecut. Uneori se auzea, alteori disparea. Sau daca o lasam cateva ore sau 1-2 zile, cand plecam cu ea imediat nu se auzea nimic, mergea bine, dar dupa 1-3 km incepea sa faca. Se auzea mai tare cand pedalai, dar si la rulaj fara sa dai din pedale se auzea foarte urosor, in zgomotul strazii nici ca il auzi. Prima data am avut aceasta problema cu roata de spate, la care aparuse si un joc. Am fost cu ea prin Dechatlon, mi l-a strans un baiat de la service si mi-a garantat ca nu se mai desface :) Am dat sa plec, cand dadeam al pedale daca eram pe pinionul mic, sau putin intr-o panta troznea de ziceai ca se rupe, nu m-am intors am zis ca o stransese ala prea tare si pana isi mai da drumul asa face, deunde, a continuat, la un timp, nu mai traznea, dar a reinceput sa apara jocul, dar fara huruit, am zis am scapat, am rezolvat, dar bucuria a durat cam o luna, dupa care apare iar huruiala, tot asa, cu pauze. Cand o mai lasam, isi mai "revenea" :)  Intr-o zi, ma saturase, am desfacuto, am zis, o fi axul stramb si de acolo se desface contra piulita de pe ax, am luat alt ax, lafel, am desfacut iar, am schimbat bile, am verificat rulajul bilelor, sau cuvete cum le zice, erau bune, curate, nelovite, ne sparte. Am gresat iar, le-am pus si dai la pedale, dupa un timp iar apare, nu mai stiam ce sa fac. Tot asa zicea cel din dechatlon, sa imi schimbe axul pedalier, ca bicicleta beneficia de garantie pe viata, dar eu o luasem fara acte de la cineva care o castigase, deci nu aveam garantie, bicicleta era una iaftina. Rokrider 300. Vazand ca nu am ce sa fac, o desfac iar si verific mai atent, am zis, poate sa ovalizat butucul fiind prost, o fi si asta posibil, dar dupa ce curat bine totul, bag asa un gedet prin cuvete, si incep sa misc, ce sa vezi, vad cum una din cuvetele din butuc unde ruleaza bilele avea joc, de aici si problema, se desprinsese din butuc. Am ajuns la concluzia ca singura varianta este sa imi schimb roata cu totul, si asta am facut, am optat pentru una dubla. Dupa un timp, aud iar intr-o zona linistita, un usor uruit, ca cel din spate dar mult mai slab, zic e clara, si roata din fata incepe sa faca lafel. Nu am mai stat pe ganduri s ainspectez, si am mers sa iau perechea jentii pe care o luasem pentru spate. Cam asta a fost rezolvarea. Mai exista una, sa schimbi butucul cu unul mai bun, dar pe un butuc bunicel dai de la 50-70 de lei in sus cel ami ieftin, plus schimbat, plus spitat si centrat, mai bine cumperi cu 100 de lei roata noua si pui camera si cauciucul pe ea si o pui la treaba direct, asta varianta low cost pentru biciclete ieftine, pentru cine are o bicicleta mai de calitate acelas lucru costa dublu, sau triplu, in functie de roata achizitionata. In rest sper sa nu va fi plictisit cu povestea mea. Spor la pedalat. :)