Recommended Posts

Va salut,

In perioada 11-24 Iulie sunt in concediu si ma gandesc sa ies la o tura ciclo. Mai are cineva vacanta si nu si-a planificat ceva?

Ideea ar fi urmatoarea: max 100km/ zi in functie de teren (daca avem mult munte, deal, reducem din km). Tura fie prin Orientali, zona muntilor Fagarasului, Semenic-Banatului, Apuseni, Meridionali. Mi-as dori o combinatie cu munti ceva ca mi-e dor de ei, plus ne ferim de caldura.

Echipamentul necesar: tura de cicloturism, deci ar trebui toate cele necesare: bicla, portbagaje, cort, sac de dormit, vointa:)

Scopul: recreere, nu competitie.

In program ar fi inclus: foc seara la cort, discutii, idei, opriri la poze, baut cate o bere pe ici pe colo, mancat cat se poate legume de sezon si bunataturi din piete/sate.

Costurile: cat mai reduse, eu de fel sunt foarte zgarcit! Prefer nopti la cort indiferent de vreme.

Imi pare rau ca nu pot veni clar cu o idee de traseu si cu detalii mult mai in amanunt, dar sunt in lipsa de idei. Neavand un traseu bine stabilit, mi-e greu sa dau detalii. Daca moderatorii considera planificarea turei in afara regulamentului,cu regret, dar nu pot da mai multe detalii.

Daca sunt doritori cu mult drag putem stabili impreuna traseul,zilele...mult mai multe detalii.

O vara placuta si spor la pedalat.

Dorin

Salut Dorin!

Eu sunt liber si disponibil sa bagam o tura in perioada respectiva prin muntii Carpati.

Vreau si eu sa bagam aproximativ 100 km pe zi, uneori mai putin si sunt de acord cu cerintele si tabieturile tale.

O sa vin cu idei de trasee, as pedala prin Apuseni, Muntii Maramuresului, Orientali,  Bucovina, Tinutul Secuiesc Meridionali.

De fapt la fel ca tine sunt atras de munti.

Te intereseaza sa facem tura impreuna? 

Cu prietenie,

Claudiu

Salut Claudiu,

Iti multumesc de reply si de interesul acordat.

De ceva vreme cotrobai prin forumul acesta. Am citit multe, unele bune altele rele. Din unele am invatat, pe unele le-am ignorat. Cu drag m-as aventura cu tine intr-o tura ciclo, dar mi-e teama ca suntem doua firi total diferite, care avem placeri comune, dar care cu siguranta nu s-ar intelege. Sa nu ma intelegi gresit. Nici tu si nici altii. Nu-mi aleg partenerul de tura in functie de cine esti, cati bani ai, sau ce performante ai atins (atingi), dar noi fiind o comunitate relativ restransa stim care cu care am putea parcurge o tura impreuna, de care sa ne bucuram pana la final.

Sper ca nu te-am deranjat cu mesajul meu si sper totusi ca iti vei folosi concediul in scopul dorit.

Dorin

• Upvote 3

Salut Dorin,

Nu ma deranjeaza mesajul tau, ai perfecta dreptate, eu oricum mi-am facut alte planuri, voi face o tura in strainatate.

Iti doresc drum bun si distractie placuta!

Claudiu

Salut Dorin. Daca nu ai plecat inca sau daca nu ai o hotarare finala, eu te invit la o tura pe care o voi face cu un prieten, Sebi, poti citi despre turele noastre, aici pe forum. Plecam vineri pe 14 pe la pranz, cand ajunge trenul in Brasov, spre Lacul Bicaz si retur. Cam o saptamana vrem sa hoinarim.

Daca vrei sa ne urmezi, putem stabili detalii. Numai bine. Grig.

Tura din pacate am anulat-o pe motive medicale:( 

Sper ca in Noiembrie sa fie vreme ok, atunci am in plan o noua iesire.

Ha, te-am trezit la viata. Vroiam sa te vad in actiune cu noua ta bicicleta.

Pai m-as fi dus cu mare drag, dar gleznele mele au probleme vechi:)))