Sign in to follow this  
Geordan Corvette

Vadu-Gura Portitei

Recommended Posts

Posted (edited)

No ase, dragii mosului.

Si cica ma manca pe mine in popou ca sa nu zic direct in cur sa ma (ne) bag la un event organizat de un club de ciclism din Constanta (Tomis Bike), de la Constanta la Gura Portitei (si retur) cu bicla.

Plin de entuziasm, o implic si pe jumatatea mai buna si...haidaaa. 

Dar...dar...(noroc ca dar!) jumatatea ma tempereaza: "ma asta, io nu pot pedala de la Cta la GP si retur asa ca hai sa ne "lipim" de pluton undeva mai pe la juma...la Vadu"

Ieeei...caut o cazare mai pe langa Vadu (nu gasesc pe net nimic decent, revin, pt ca chiar exista!!), dormim vineri la o pensiune in Navodari, si sambata la 8 juma (cum zisese organizatoru) eram cu inimile ticainde la carciuma din Vadu unde urma sa ne intalnim cu restu lumii.

OI000028_zpscaqhsx9q.jpg

Masina am lasat-o la pensiunea Maria din Vadu. Gasita pe loc nu pe net. 150 ron casute cu 2 paturi, Ac, buda, dus si frigider. Si piscina. Si iarba. Si bucatarie sa iti faci ce vrei de haleala.

Fratii au tot venit...au tot venit...astfel incat pe la ora 11 30 s-a milogit Dumnezeu de noi si am plecat. Ma...cam tarliu...mdea...

Primii km pe asfalt, apoi drum de tara, plin de praf care mai tarziu s-a transformat in nisip. Care nisip nu ca te-ar fi oprit neaparat, dar se oprea careva si se bloca toata gasca formata din 65 persoane si bicle, care mai de care, care fat bike, care cu roti slick..care cu coburi, care cu rucsaci cat china (eu) care cu genti de voiaj purtate ca rucsacu, care cu rucsacel de la Lidl.

OI000036_zpscu4dtleb.jpg

Mno..naspa...dar nu prea. Am ajuns la pichetul de graniceri unde cei care aveau nevoie de apa au primit de la graniceri (sa le dea Dumnezeu sanatate!).

Apoi haida haida ba pe pamant ba pe praf ba pe nisip pana la primul stavilar.

OI000054_zpsmzlwyeoz.jpg

Aici, nea paznicu ne-a deschis bariera ca sa trecem mai usor (oricum o deschisese ca sa treaca si un nene cu un logan) si...si de aici doar drum nisipos...

OI000047_zps3trqpfej.jpg

Unde era vegetatie era naspa ca nu se mai simtea vantul si nu te mai racoreai deloc.

Again..haida haida pana la canalul Periboina, unde am trecut pe "pasarela", unu cate unu, cu grija sa nu ne arunce vantul in Dunare.

OI000071_zpsjtgvyha0.jpg

OI000074_zpsgv24uemp.jpg

Pana aici au fost 20,5 km. Acceptabili.

De aici..eheheeeeeee

Pentru ca dragii nostri organizatori stiau traseul din auzite iar de recunoastere nici vorba, nu au avut habar ca nu se putea merge pe drumul paralel cu stalpii de curent (stuf cat casa si balti de juma de metru adancime) asa ca au hotarat sa mergem pe malul marii.

OI000091_zpsqgalcwxr.jpg

Ce a urmat????? 12 km de IMPINS la bicle pe nisip (nu se putea bicicli nici pe nisip, nici pe scoici nici la limita apei nici prin apa) in plin soare de 32 grade, la ora 14.00.

OI000114_zpsijdiid7r.jpg

Toata "coloana" se lungise pe 2 km, nici vorba de popasuri, de asteptat, fiecare pentru el nenicaaa..organizarea lu peste..

OI000098_zpswdftuyw9.jpg

Dupa cei 12 km am facut stanga spre uscat, spre o casa locuita de un nene care avea afara 3 caini si 4 porci..hmm...de care sa iti fie mai frica? si de acolo am putut merge pe linia stalpilor de curent pe un pseudo-drum prin stufaris si scaieti care te taiau la picioare, te intepau la maini, incercand sa ignori serpii, soparlele, paianjenii si alte lighioane venite in intampinare precum si incercand sa previzionam gropile care nu se vedeau de vegetatia care acoperea drumul.

Au fost 6 km de pedalat in orb, avand in fata imaginea releului de la Gura Portitei, releu care parea ca nu se mai apropie..

La ora 17 am ajuns la GP si ne-am cazat la casute. 150 ron 2 paturi, 2 prize si un intrerupator....

20170625_072948_zpsk5ifyxhz.jpg

(ce sa va mai spun de portita? scump de behai? infect de scump? ca duminica au schimbat meniurile marind preturile? ca te obligau sa platesti drumul cu vaporul calculand bicla la pret de om desi bicla a stat pe acoperisul cabinei de comanda? o sa revin...)

20170625_103138_zpsjhquebtk.jpg

20170625_103136_zpso64gmbn5.jpg

20170625_103129_zpsybjjthg8.jpg

20170625_101845_zpsdimrqjtj.jpg

20170625_101842_zpso12q0ebl.jpg

Cum jumatatea mea cea buna a decretat ca ea nu mai impinge la bicla 12 km nici daca mor eu, am cumparat de sambata bilete la vaporas (120 ron, noi si biclele).

20170625_115248_zpshvqj9e6s.jpg

Am plecat la ora 12 din GP, am ajuns la Jurilovca si de acolo, pe sosea (66 km) la Vadu unde aveam masina.

20170625_131534_zpsre0qzxfp.jpg

Noi si inca un cuplu.

Restul??  Restul, din motive inexplicabile au preferat "aventura". Adica, manati de acelasi organizator, s-au transbordat cu o salupa pana la Canalul 5 apoi au intrat pe Grindul Lupilor (rezervatie naturala, acces interzis, pericol de sacali, lupi si mai ales amenda de la rangeri) de acolo pana la Canalul 2 si de aici Sinoe si pe sosea care la Vadu care la Constanta.

Faza misto e ca noi am ajuns la pensiunea unde aveam masina inaintea unor colegi de tura care plecasera prin Grind.

Sper ca au ajuns cu bine.

S-am incalecat pe-o sa si ma doare curu raaau...

Edited by Geordan Corvette
nu se vedeau pozela
  • Upvote 5

Bikemap?

Am făcut anul trecut Vadu-Gura Portiței dus - întors. Am cam început cu stângul (stânga) și am nimerit în niște țânțari până să ieșim pe plajă, dar în rest a fost ciclabil.

<iframe src="https://www.bikemap.net/en/route/4071607-vadu-gura-portitei/widget/?width=425&amp;height=400&amp;unit=metric" width="425" height="400" border="0" frameborder="0" marginheight="0" marginwidth="0" scrolling="no"> </iframe> <div style="margin: -4px 0 0 5px; height: 16px; color: #889EAC; font-family: sans-serif; font-size: 11px;"> <a href="https://www.bikemap.net/en/route/4071607-vadu-gura-portitei/" style="color:#22A9FF; text-decoration:underline;" target="_blank">Cycle Route 4071607</a> - via <a href="https://www.bikemap.net" style="color:#22A9FF; text-decoration:underline;" target="_blank">Bikemap.net</a> </div>

Ma dau batut....cum pusca mea se poate posta?

Posted (edited)

uite traseu facut anul trecut, destul de lejer zic eu

https://www.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=14650450

cu biciclete cu genti (am campat pe langa Periboina) am mers fara probleme la limita valurilor.

dupa ce am facut stanga de la gura portitei am traversat un singur canal canal cu barca.

PS: cred ca accesul turistilor indiferent de mijlocul de transport este interzis imediat dupa vadu.

Edited by FlorinV
am uitat sa pun link :)

Din ce stiu eu si Grindul Chituc, pe unde ati mers voi, are acelasi statut, de Rezervatie Exclusiva, unde accesul e permis doar cu autorizatie Autoritarea Deltei Dunarii (sau cum se cheama ea mai exact).

Eu am incercat sa o obtin acum cativa ani, cand am facut traseul, dar nu am primit niciun raspuns.

Oricum, pana la Periboina am fost depasit de 1-2 masini de braconieri, cu plasele de peste in portbagaj, asa ca 2 biciclete care s-au strecurat pe poteca nu au prea avut impact.

Vedeti si in bagaje, sa nu fi adus ceva acasa. Am gasit plosnite in casutele de lemn de la Gura Portitei.

28.JPG

Ati avut noroc cu drumul dintre Vadu si Periboina, cand am fost eu arata asa:

P1020420_resize.jpg