Sign in to follow this  
gibonu

Istanbul

Recommended Posts

în urmă cu 4 ore, Traveller said:

Fiecare cu piticii lui. Mai frumos decat Ierusalim, sa zicem, nu e nici daca mananca jar din tipsie si se da peste cap de 3 ori .

Nu-i vorba de nicun pitic.

Am avut ocazia sa vad si Ierusalimul si concluzia a fost ca Istanbulul este peste el (cu sau fara jar din tipsie). In cazul in care nu s-a inteles, este doar o parere personala.

In rest, repet ceea ce ti-am spus in topicul dedicat Istanbului si anume ca imi pare rau ca n-ai reusit inca sa descoperi magia acestui oras unic.

Calatorii cat mai placute in continuare si scuze pentru off-topic.

Ma rog, frumusetea este (macar o parte) si in spatele ochilor privitorului. Magie in nici un caz n-am sesizat, dar nu-i cu suparare.

Bre, discutam de România :) cât despre eye of the beholder putem discuta la nesfârșit, mie îmi place verde

Sent from my iPhone using Tapatalk

E complicat cu pozele astea in ziua de azi, m-am demoralizat dupa munca pentru topicul cu Berlinul ... si photobucket ne-a tras-o,  cine imi cunoaste postarile gaseste pe aici poze din cateva din locurile mentionate.  

Era vorba doar de Romania? N-am observat, sorry.

Cat despre Istanbul, sunt atatia romani care nu pot "ingurgita" mental ce inseamna Bucurestiul cu 2 milioane de locuitori.

Cum o fi sa ai capacitatea de a intelege ce inseamna un oras de 20 milioane de locuitori?

Dupa care diferenta nr.2 este ca noi nu suntem obisnuiti sa intelegem un oras peste care au trecut mai multe culturi de-a lungul istoriei. Deci nici un oras ca Izmir nu e este pentru structura mentala blocata de la noi.

• Confused 1

Teoretic, ar fi cam același lucru :) București are 2 milioane pe 228km2, iar Istanbul 15 milioane pe 1539km2.

în urmă cu 10 ore, Trevizes said:

E complicat cu pozele astea in ziua de azi, m-am demoralizat dupa munca pentru topicul cu Berlinul ... si photobucket ne-a tras-o,  cine imi cunoaste postarile gaseste pe aici poze din cateva din locurile mentionate.

Google photos (din care merge copy-paste direct!), flickr, imgur, OneDrive (al lui MicroSoft) si rezolvi. 

în urmă cu 10 ore, Trevizes said:

Cat despre Istanbul, sunt atatia romani care nu pot "ingurgita" mental ce inseamna Bucurestiul cu 2 milioane de locuitori.

Cum o fi sa ai capacitatea de a intelege ce inseamna un oras de 20 milioane de locuitori?

Dupa care diferenta nr.2 este ca noi nu suntem obisnuiti sa intelegem un oras peste care au trecut mai multe culturi de-a lungul istoriei. Deci nici un oras ca Izmir nu e este pentru structura mentala blocata de la noi.

Daca ai fibra de orasean, intelegi cam orice aglomeratie urbana, chiar te atrage. Mie mi-a placut, m-am simtit bine (culmea sa nu te simti bine intr-un oras care a avut influente semnificative asupra a ceea ce e azi Bucurestiul, din multe puncte de vedere), dar nu m-a dat pe spate. L-am apreciat si am trecut mai departe.

1 hour ago, Traveller said:

Google photos (din care merge copy-paste direct!),

Confirm, merge perfect.

1 hour ago, Traveller said:

Daca ai fibra de orasean, intelegi cam orice aglomeratie urbana, chiar te atrage.

Sunt nascut si crescut la bloc in oras si (din pacate pentru mine) n-am avut bunici la tara.

Cu toate astea, nu ma atrage absolut deloc aglomeratia urbana. Ultimul exemplul a fost la Paris, in luna iunie anul asta. Mare, aglomerat, turistic, obositor. Plus o temperatura de +40 de grade (aici nu e vina orasului).

Cu toate astea, desi Istanbulul este cel mai mare oras din Europa, acolo n-am avut niciodata senzatia de aglomertie sau sufocare (exceptie Istiklal Cadesi).

Sau alfel spus, la Istanbul pare totul haotic, insa este un haos foarte bine organizat, plecand de la traficul rutier si terminand cu cel naval de pe Bosfor.

• Confused 1

Cand am spus 20 milioane nu m-am referit la "aglomeratie". Cred ca sunt si orasele de 10.000 locuitori care sunt aglomerate. Daca vroiam sa evidentiez cantitatea de suflete adunam si pe cei 10 milioane de turisti anual sau naiba stie cat de multi sunt exact. E vorba de o potentialitate pe care nu o poti exploata niciodata. Si New York are are un numar comparativ de locuitori dar e mai degraba o structura plata, predictibila cu caracter repetitiv. Istanbulul e fascinatia centrului unui imperiu care atrage de doua milenii atentia. Este multiculturalismul avant la letter, nu basina asta ideologica trasa de par de activisti, este o "diversitate" autentica generata natural, istoric si nu artificiala. Poate ca si Ierusalismul are aceeasi aroma din alt unghi de vedere, nu am ajuns acolo, dar nu ai acelasi sentiment in Roma.

12 hours ago, Mookyama said:

Teoretic, ar fi cam același lucru :) București are 2 milioane pe 228km2, iar Istanbul 15 milioane pe 1539km2.

Mergand cu matematica mai departe o sa ajungi si la Buftea probabil. Eu vorbesc despre un "mindset".

• Like 1
  • Confused 1

Am mutat cateva posturi care se incadrau aici, la topicul de Istanbul, de aici.

în urmă cu 14 ore, Trevizes said:

Este multiculturalismul avant la letter, nu basina asta ideologica trasa de par de activisti, este o "diversitate" autentica generata natural, istoric si nu artificiala

Corect.

La toate astea se mai adauga si ospitalitatea si deshiderea pe care o au turcii (nu doar cei din Istanbul) fata de straini, modul in care interactioneaza cu tine. Nu ma refer la turcul din bazar cu "original leather, my friend" ci la turcul de pe strada din zona neturistica, cel din patiseria unde nu intra niciun turist sau cel care face ceai in curtea moscheii.

Singura problema este limba de comunicare, deoarece foarte multi turci nu vorbesc limbi straine.

în urmă cu 14 ore, Trevizes said:

Poate ca si Ierusalismul are aceeasi aroma din alt unghi de vedere

La Ierusalim trebuie facuta clar distinctia intre orasul / cetatea vechi(e) si restul orasului.

Restul orasului este un oras absolut obisnuit, fara nimic iesit din comun.

Partea veche este intr-adevar interesanta, insa era relativ mica, in niciun caz nu se compara cu intinderea Istanbulului.

Votez si eu pentru Istanbul, o metropola cu adevarat fascinanta.
Pe mine m-a dat pe spate! :))