Recommended Posts

în urmă cu 4 ore, Traveller said:

Fiecare cu piticii lui. Mai frumos decat Ierusalim, sa zicem, nu e nici daca mananca jar din tipsie si se da peste cap de 3 ori .

Nu-i vorba de nicun pitic.

Am avut ocazia sa vad si Ierusalimul si concluzia a fost ca Istanbulul este peste el (cu sau fara jar din tipsie). In cazul in care nu s-a inteles, este doar o parere personala.

In rest, repet ceea ce ti-am spus in topicul dedicat Istanbului si anume ca imi pare rau ca n-ai reusit inca sa descoperi magia acestui oras unic.

Calatorii cat mai placute in continuare si scuze pentru off-topic.

Ma rog, frumusetea este (macar o parte) si in spatele ochilor privitorului. Magie in nici un caz n-am sesizat, dar nu-i cu suparare.

Bre, discutam de România :) cât despre eye of the beholder putem discuta la nesfârșit, mie îmi place verde [emoji39]

Sent from my iPhone using Tapatalk

E complicat cu pozele astea in ziua de azi, m-am demoralizat dupa munca pentru topicul cu Berlinul ... si photobucket ne-a tras-o,  cine imi cunoaste postarile gaseste pe aici poze din cateva din locurile mentionate.  

Era vorba doar de Romania? N-am observat, sorry.

Cat despre Istanbul, sunt atatia romani care nu pot "ingurgita" mental ce inseamna Bucurestiul cu 2 milioane de locuitori.

Cum o fi sa ai capacitatea de a intelege ce inseamna un oras de 20 milioane de locuitori?

Dupa care diferenta nr.2 este ca noi nu suntem obisnuiti sa intelegem un oras peste care au trecut mai multe culturi de-a lungul istoriei. Deci nici un oras ca Izmir nu e este pentru structura mentala blocata de la noi.

• Confused 1

Teoretic, ar fi cam același lucru :) București are 2 milioane pe 228km2, iar Istanbul 15 milioane pe 1539km2.

în urmă cu 10 ore, Trevizes said:

E complicat cu pozele astea in ziua de azi, m-am demoralizat dupa munca pentru topicul cu Berlinul ... si photobucket ne-a tras-o,  cine imi cunoaste postarile gaseste pe aici poze din cateva din locurile mentionate.

Google photos (din care merge copy-paste direct!), flickr, imgur, OneDrive (al lui MicroSoft) si rezolvi. 

în urmă cu 10 ore, Trevizes said:

Cat despre Istanbul, sunt atatia romani care nu pot "ingurgita" mental ce inseamna Bucurestiul cu 2 milioane de locuitori.

Cum o fi sa ai capacitatea de a intelege ce inseamna un oras de 20 milioane de locuitori?

Dupa care diferenta nr.2 este ca noi nu suntem obisnuiti sa intelegem un oras peste care au trecut mai multe culturi de-a lungul istoriei. Deci nici un oras ca Izmir nu e este pentru structura mentala blocata de la noi.

Daca ai fibra de orasean, intelegi cam orice aglomeratie urbana, chiar te atrage. Mie mi-a placut, m-am simtit bine (culmea sa nu te simti bine intr-un oras care a avut influente semnificative asupra a ceea ce e azi Bucurestiul, din multe puncte de vedere), dar nu m-a dat pe spate. L-am apreciat si am trecut mai departe.

1 hour ago, Traveller said:

Google photos (din care merge copy-paste direct!),

Confirm, merge perfect.

1 hour ago, Traveller said:

Daca ai fibra de orasean, intelegi cam orice aglomeratie urbana, chiar te atrage.

Sunt nascut si crescut la bloc in oras si (din pacate pentru mine) n-am avut bunici la tara.

Cu toate astea, nu ma atrage absolut deloc aglomeratia urbana. Ultimul exemplul a fost la Paris, in luna iunie anul asta. Mare, aglomerat, turistic, obositor. Plus o temperatura de +40 de grade (aici nu e vina orasului).

Cu toate astea, desi Istanbulul este cel mai mare oras din Europa, acolo n-am avut niciodata senzatia de aglomertie sau sufocare (exceptie Istiklal Cadesi).

Sau alfel spus, la Istanbul pare totul haotic, insa este un haos foarte bine organizat, plecand de la traficul rutier si terminand cu cel naval de pe Bosfor.

• Confused 1

Cand am spus 20 milioane nu m-am referit la "aglomeratie". Cred ca sunt si orasele de 10.000 locuitori care sunt aglomerate. Daca vroiam sa evidentiez cantitatea de suflete adunam si pe cei 10 milioane de turisti anual sau naiba stie cat de multi sunt exact. E vorba de o potentialitate pe care nu o poti exploata niciodata. Si New York are are un numar comparativ de locuitori dar e mai degraba o structura plata, predictibila cu caracter repetitiv. Istanbulul e fascinatia centrului unui imperiu care atrage de doua milenii atentia. Este multiculturalismul avant la letter, nu basina asta ideologica trasa de par de activisti, este o "diversitate" autentica generata natural, istoric si nu artificiala. Poate ca si Ierusalismul are aceeasi aroma din alt unghi de vedere, nu am ajuns acolo, dar nu ai acelasi sentiment in Roma.

12 hours ago, Mookyama said:

Teoretic, ar fi cam același lucru :) București are 2 milioane pe 228km2, iar Istanbul 15 milioane pe 1539km2.

Mergand cu matematica mai departe o sa ajungi si la Buftea probabil. Eu vorbesc despre un "mindset".

• Like 1
  • Confused 1

Am mutat cateva posturi care se incadrau aici, la topicul de Istanbul, de aici.

în urmă cu 14 ore, Trevizes said:

Este multiculturalismul avant la letter, nu basina asta ideologica trasa de par de activisti, este o "diversitate" autentica generata natural, istoric si nu artificiala

Corect.

La toate astea se mai adauga si ospitalitatea si deshiderea pe care o au turcii (nu doar cei din Istanbul) fata de straini, modul in care interactioneaza cu tine. Nu ma refer la turcul din bazar cu "original leather, my friend" ci la turcul de pe strada din zona neturistica, cel din patiseria unde nu intra niciun turist sau cel care face ceai in curtea moscheii.

Singura problema este limba de comunicare, deoarece foarte multi turci nu vorbesc limbi straine.

în urmă cu 14 ore, Trevizes said:

Poate ca si Ierusalismul are aceeasi aroma din alt unghi de vedere

La Ierusalim trebuie facuta clar distinctia intre orasul / cetatea vechi(e) si restul orasului.

Restul orasului este un oras absolut obisnuit, fara nimic iesit din comun.

Partea veche este intr-adevar interesanta, insa era relativ mica, in niciun caz nu se compara cu intinderea Istanbulului.

Ca daca tot m-a-ndemnat musiu @Gibonu intr-o alta postare...

Si ni se puse noua pata sa merem la 'Stambul.

Rezervarea facuta pe bucing, Deluxe Golden Horn Sultanahmed, car'va sa zica in za buric of za targ.

Pen' ca am plecat din Constanta, am intrat pe supt Burgas, o vama micuta, micuta, unde la bulgari am poposit cca 1,5 min iar la turci cam 20, mare parte si pt ca nu citisem icisea care e protocolu si, de la primu ghiseu am tasnit direct la ultimu, fiind io ferm convins ca doar atat e nevoie. 

Pe drum am tot incercat sa gasesc un centru PTT (ala din vama se  jura ca nu vinde, de fapt cred ca ii era lene..) ca sa cumpar HGS, vigneta electronica.

costa 60 lire din care 10 e ala de lipit. Cele 50 lire ramase va sunt arhisuficiente pt un drum spre/dinspre Istambul. Daca vreti mai mult, tre sa intrati pe site si sa vedeti cu cat tre sa incarcati. Ce nu se consuma ramane in cont. Misto nu? Si cica ei sunt inapoiati...

De stiut: daca nu gasiti HGS, nu va panicati, "ioc problem"!, aveti 14 zile sa rezolvati. Sau, daca never ever nu veti mai merge in Turcia, nu e nevoie sa platiti. Altfel, va taxeaza de 10 ori contravaloarea oricand pe parcursul vietii..uarevar..

Partea nasoala a fost ca am ajuns pe intuneric, ca am prins o inghesuiala ca la balamuc pe 16 km...ca gps-ul de la GoguleMaps a dat "freeze" de doua ori, noroc ca aveam 3 telefoane..

Cum se circula? Pai la fel ca la Bucuresti pe la Obor, doar ca fie stand-still, fie cu 80-120 la ora, fara semnal si pe contrases daca se poate.

Parcat masina la hotel, nemai miscata 5 zile.

Prima impresie: ba nene..astia cate pisici au? Ca mi s-a parut orasul pisicilor! 

Am avut cazare langa Moscheea Albastra si Sofia vizitate day 1. Ma cam "strangea" faptul ca pe strada erau extrem de multe "moartea in vacanta" aka fomei imbracate in negru complet, doar cu ochii descoperiti.

A doua impresie: MAJORITATEA turcoaicelor tinere aveau batic pe cap (femei cuminti, cum ar zice bunica-mea). Restul burqha, iar o mica mica mica minoritate imbracate european. Probabil ca Ataturk e ventilator in mormant.

Altfel spus: TOATE muierile de pe la autoritati, muzee, bla bla erau cu batic. Inclusiv una care servea la Burger King (da' stiu, buba la cap, dar am eu asa o afinitate..)

A treia impresie? Ca in privinta lu Erdogan parca eram in Coreea de Nord. Altfel spus, cand am ajuns cu bamporu in dreptu lu a mai mare moschee din Stambul (partea asiatica), ghidu a luat literalmente pozitie de drepti si a inceput sa declame ca este a mai mare, ca e construita chiar de (de parca era ala saracu catarat pe schele) "presedintele nostru zdamasii Erdogan" cu asa o inflacarare ca daca zicea Kim Jong Il nu ma mira...Strike 2, capitanul barcutei inchiriate ca sa ne plimbarisim pe Marmara, la intrebarea mea "cum e cu Erdogan" brusc a uitat romaneste (fusese radiooperator pe un bampor cu echipaj majoritar roman) si a inceput sa imi zica in engleza "you tell me go there, I'll go there, no politics!" si s-a inchis in el.

Bazaru...ahem, sursa lacrimilor cardului meu...

Ideea e asa: Grand Bazar e doar de fun turistic. In jurul lui GB exista zeci de stradute organizate pe articole: strada cu pijamale, strada cu baticuri, strada cu pantofi, strada cu ciorapi, pricepeti voi.

In bazar gasiti bijuterii, ceasuri fake ("but is a good fake my friend") si toate alea de le gasiti pe langa bazar. Doar ca pe langa le gasiti la 30% mai ieftin decat in bazar oricat te-ai stradui sa te tiganesti.

Tips and tricks:

In bazar nu vand proprietarii ci vanzatori care au plan ca taximetristii. Astfel incat, lunea de dimineata sunt cu planu nefacut si morti sa vanda. Daca nu ies dupa tine, nu te baga ca au planu facut si nu lasa la pret. Pe dupa amiaza sunt mai relaxati, seara iti arunca un hal de pret de ori esti bou si dai de 8 ori cat face ori pleci ca nu negociaza.

Sambata...vax....e zi de turism local, au preturi mari si nu lasa, ca gasesc ei un bou sa le dea.

Asa ca: pentru fun si ventilat ceva furie, lunea/martea de dimineata. Tre sa aveti in cap cat vreti sa dati pe ciurciubute (1 lira 1 leu asa ca e simplu). Tre sa stiti preturile din tara si sa scoateti minim sub cy 30%. Adica el zice 100, voi aveti in cap 25, asa ca nu spuneti nimic. Daca apuci sa spui un pret nu e bine, asa ca da din cap ca nu, nu spune cat, el te va intreba: care e pretul tau? Tu ii raspunzi ca pretul lui e enorm, sa iti dea altul, samd, pana ajunge sa iti ceara cam pretul tau din cap x2. adica 50 lire. Strambi din nas...dai din mana, arunci un 15 si incepi sa te rotesti ca sa iesi...NU PLECI in viteza, doar te rotesti...sa ii dai timp sa vina dupa tine..ajungi pe la 27, si incepe sa te ia la sentiment: conteaza pt tine 2 lire?  I-o intorci, da' pt el, mare negustor, conteaza?

A..sa nu uitati sa ii ziceti ca luati mai multe, chiar daca nu vreti, va tocmiti pt 10, apoi "nu gasiti" 10 care sa va placa...daca maraie.."ba..io voiam 10, dar nu ai tu, ori ramane asa ori ma duc sa caut la altu"

Stradutele de la N de GB sunt cu tzoale ieftine si mai proaste, cam ca in Doraly sau Dragonu Rosu, doar ca la sfert de pret.

Stradutele de la S de GB sunt pline de blanarii, fake-uri de marci cunoscute si de pseudo marci. Conduse de turci sau rusnaci. Asta pt ca turcii le-o sug puternic rusilor (erau pline tarabele de huse de telefoane cu Putin, Erdogan, atat impreuna cat si fiecare cu a ma-sii).

Aici puteti da de romancute de peste Prut care vand. Nu va bazati pe patriotismul lor. Bataia primita de la patron si amagirea unui comision le fac mai "periculoase" pentru portofel.

Si nu uitati ca in multe magazine NU e posibil sa cumperi la bucata ci "serii" de minim 4...10..300..depinde.

Ce sa faceti? Sa luati dracului Istanbul Card. Pe noi ne-ar fi costat 170 lire. Asa, pt ca am fost tembeli, am dat cam 400 lire pe intrari. Basca faptul ca intri moka la anumite bude..

Ce sa faceti? Narghilea. Nu are nicio legatura cu ce se pufaie in RSR.

Ce sa faceti? Sa mancati sandvisul cu macrou de la pescarii de la Eminonou (10 lire)...cel mai bun peste mancat de mine, dupa heringul din Olanda.

Ce sa faceti? Sa mancati Cartof copt umplut cu de toate "Kumpir"

Ce sa faceti? Sa nu mancati la carciumile turistice...pierdeti toata savoarea...

Ce sa nu faceti? Pai cam asa: in prima zi, bineinteles ca am fost in GB.(dooh) Ce nu am stiut eu e ca gagiu care urla de ii cheama pe aia la rugaciune este prezent IN TOT ISTANBULUL prin megafoane.

Asa ca, picture this: io ma conversam cu un gigel...aud in spatele meu un muget, un raget, dracu sa-l ia, iar gigel brusc se pune in genunchi, apoi pe burta. IN SECUNDA 2 am luat olteanca de ceafa si ZBANG am trantit-o la pamant, fiind ferm, ferm convins ca urmeaza ceva naspa. I-au sarit asteia ochelarii..ce mai.. Stand eu peste ea (badigard, deh..) il vad pe gigel ca se uita spre mine zambind si zice "You muslim?" Io, uitandu-ma la restul lumii IN PICIOARE, privind cu curiozitate la noi..ii raspund cu un sincer "Me idiot"...ma ridic, caut ochelarii oltencei si incerc sa ne facem nevazuti...

A..sa nu uit! nu va chinuiti sa negociati in GB: In magazinu Polo (oficial) au preturile la 25% fata de RSR. Daca aveti si card de fidelitate (ala din Romania) ajungeti la 22-23%. Aka: o camasa e 100 ron nu 400..Doar sa aveti grija cu numerele care sunt precum stelele de la hotel: eu sunt 2XL in tara si....rapait de tobe...7(sapte!)XL la turci.

Cand ma prind cum se pun poze, pun si poze.

LE: sa nu uit: La plecare am iesit pe la Hase..Haze..mortii lor.. Dupa formalitatile cu turcii, dam peste bulgaroi.. Astia..socati. 2 popandai doar cu 2 trollere? (nu stiau ca la dus 1 era gol iar acu sta sa explodeze).

Asa ca nea bulgaru ma ia pe ocolite? "Du iu spic inglis? donciu nau that uen iu cam in front of za castam ofisier iu mast ghiv him sam decoreisan?"

Io fac pe prostu: "decoreisan? laic militari decoreisan?" Ala ma crede tampit, da din mana a lehamite....si ma lasa sa trec..

Iaca o idee pt guvernu psd: ei nu sunt spagari ci decorati.

• Upvote 3
  • Haha 1
  • Sad 1

@Geordan Corvette

Multumesc frumos pentru disponibiltate.

On 25.10.2017 at 15:12, Geordan Corvette said:

daca nu gasiti HGS, nu va panicati, "ioc problem"!, aveti 14 zile sa rezolvati. Sau, daca never ever nu veti mai merge in Turcia, nu e nevoie sa platiti.

Crezi ca ii arzi pe turci la bani?

Te verifica la iesirea din tara sa vada daca aferent nr. de inmatriculare al vehicului exista taxe de autostrada neplatite.

Chiar asa: la intrarea in tara, ti-au pus turcii stampila dreptunghiulara in pasaport cu o masina desenata pe ea?

Restul burqha, iar o mica mica mica minoritate imbracate european.

In Mai anul asta, am vazut exact invers, adica 80% din turcoaice erau imbracate european si doar 20% cu basma in cap. Foarte putine femei (nu stiu daca neaparat erau turcoaice) cu vizeta pe fata.

Am pus o poza cu vitrina unui magazin de lenjerie intima ca sa arat gradul de "islamizare" al societatii turcesti contemporane.

"you tell me go there, I'll go there, no politics!"

Acum nu-i chiar momentul oportun pentru discutii  (cu turcii) despre Erdogan.

Gandeste-te ca la referendumul din luna Aprilie anul asta, putin peste 50 % dintre turcii din Istanbul si Ankara au votat impotriva lui Erdogan.

Cei mai tari au fost cei de la Izmir, cu 63% impotriva, insa acolo e alta treaba, turcii de acolo sunt cei mai libertini.

Sa luati dracului Istanbul Card.

Corect.

Poza cardului si cateva detalii sunt pe pagina cealalta a topicului.

La plecare am iesit pe la Hase..Haze..mortii lor..

Pe la Hamzabeyli ai iesit. In Bulgaria se numeste Lesovo.

Ciudata atitudinea bulgarilor. Am trecut de multe ori pe acolo, incepand cu anul 2010 si niciodata n-am avut vreo problema cu bulgarii.

Pentru poze.

Le incarci pe Google Photos (ideal dupa un resize, la 1200 x 800) apoi copy-paste direct in postare.

L.E.

cand am ajuns cu bamporu in dreptu lu a mai mare moschee din Stambul (partea asiatica),

Cred ca vorbesti despre moscheea (republicana) Camlica, cea mai mare moschee din Orientul Mijlociu.

Mai multe detalii: https://en.wikipedia.org/wiki/Çamlıca_Republic_Mosque

• Upvote 1

Vedere spre Prince Islands de la etajul 22 al unei cladiri din Atasehir. Am fost de trei ori din decembrie pina acum la Istanbul. Nu am avut chef de plimbari turistice decit in decembrie cind am fost prin Kadikoy. Din pacate ca si pentru alti forumisti, aglomeratia asta nu e de mine si ma oboseste. Prin zonele turistice e ca in Romania prin anii 90. Chelnerii vor sa te arda, tot felul de capcane pentru ratonii neatenti si tot asa.

Ce imi provoaca sila este stilul de cocalar in trafic care aparent este un fel de sport national acolo, trecerile de pietoni sint un moft stupid si trec cu un tupeu incredibil prin fata ta.

Aglomeratia pe autostrazi este cronica, 31km facuti in 52 respectiv  37km facut in 41min spre si dinspre aeroport.

Mincarea este buna si ieftina peste tot unde am fost in Atasehir si nu am observat probleme de igiena.

Engleza este necunoscuta prin magazine/restaurante/etc si chiar la companie cu care colaborez acum angajatii vorbesc foarte stricat.

Pisici cu zecile, linga hotel e o trupa de aprox. 10, pazesc un tomberon.

Femeile in general imbracate european dar am vazut si citeva cu basmalele alea. Inclusiv la munca era o programatoare cu basma. Ciudata imbinarea de high tech shitz0r cu traditii stupide.

2RPqrms.jpg

@JDM

Presupun ca te referi la aeroportul Ataturk.

31 km parcursi in 52 de minute este parfum, raportat la un oras de aproximativ 20 de milioane de locuitori.

Comparativ, din ce zice Google Maps, in Bucuresti faci 37 de minute de la Piata Progresu la Piata Presei, distanta 11 km, adica de aproape 3 ori mai mica comparativ cu cea din Istanbul.

LMTJD_52rM8jM2j5zHjeyehNZdSan_oUIazel7oFRcuuWl2ymVx2eVnsdK-XPICn5Qs8qZwfgd7WZIG7Yt3jMR08qnt-nc9RfQMulSo0gOXTdWOC4gsUqMffzXFIXpSKUaskLPwr896ju4mB-dR-TILWJBU2XVs_m4rSp7AR4WBRj3TW3ACf2kO4L3wJY-PppHpDlwnZPmbjoLJE0O2yA2HyUaC5X0MZ9XhrUjX_T0LA5UspHE8lSIrop443EN_VsHKDhSNv1UaIHNnRNVK_6qvu-czwSoObY5-C8GSKUfkJjGyP3PXfFanEH9jVJHM201UP2X8kgd_gHhvgNP8oO_BeEIPhK6h--7JjfQ2Nk37nVXG3cyWSlDqlMWK6QJx75F6mZ6lCXWHP--b2O4lgM6Fzeo9Y6cXJwZWKL2-Vrt9m7BoRe5knC2iaGqUp_m7d2s6vJS-Cs9SfBwklSYQLa3QXe-eOWJFs7x33WSt1MY-CKFa87m5LgGicv6r4PvevsgFxmvOhWvS0tTh8MpXs2dTrNJoD7ShGnMYeo-BMEenFxK4BeyqLE08752EOPy0eINO57ARl2dSCFk8yu0xHvw3cYElbhRGabdIR5NfWPj-fYFfiPtVyGCfQBi7m0SEATkraHiu3Z20z3yQrUXQEuKzqqDRW1lHM=w1200-h637-no

Personal cred ca faci mai mult la o ora de varf, insa ramane la ce spune Google Maps.

In alta ordine de idei, doar ca sugestie pentru folosirea transportului in comun:

Aeroportul Ataturk - Yenikapi cu metroul M1 (linie directa, se parcurge integral);

Yenikapi - Ayrilik Cesmesi cu Marmaray;

Ayrilik Cesmesi - Yenisahra cu metroul M4. 

Vad ca urmatoarea statie de la Yenisahra este Atasehir pe linia de metrou M12 care nu se stie cand va fi finalizata.

Pentru mai multe detalii privind transportul in comun terestru din Istanbul (harta este din decembrie 2017:

https://en.wikipedia.org/wiki/Public_transport_in_Istanbul

In rest, ai o gramada de lucruri de vazut acolo. Nu degeaba Istanbulul este cel mai frumos oras din lume.

Bafta.