ciclism

Peter Sagan a fost exclus din Turul Franței

Recommended Posts

Peter Sagan, câștigătorul tricoului verde în ultimele cinci ediții ale Turului Franței a fost descalificat din Marea Buclă. La finalul etapei de astăzi din Turul Franței, Peter Sagan a fost implicat într-un incident nefericit în care a fost angrenat Mark Cavendish. În încercarea sa de a trece de Sagan la sprint, Cavendish a primit […]

View the full article

3zlaNgW.jpg

Parerea mea e ca Sagan nu avut nici o vina, si-a vazut de treaba lui, a urmarit roata lui Demare, iar Cavendish a provocat contactul in momentul in care a realizat ca nu are cum sa treaca prin spatiul ala. Si n-ar fi prima oara cand e agresiv Cavendish, atat doar ca de data asta s-a adunat el de pe jos.

Si ca sa citez un clasic in viata: "si acum tot ei cheama politia... pai ce-nseamna asta? Ori suntem golani, ori nu mai suntem!"

• Upvote 2

Nu mi-a placut niciodata de comportamentul si caracterul lui Sagan, mai ales cand il aud vorbind iau sonorul televizorului imediat. Dar chiar daca nu imi place nu pot sa nu recunosc ce talent si ciclist urias este si ca in cazul de fata mi se pare ca i se face o mare nedreptate. Ca sa nu mai zic ca nesimtitul ala de Cavendish a provocat zeci de cazaturi grave la viata lui din cauza propriei dementii de a se baga aiurea in roata altora si ca trebuia exclus demult din plutonul profesionist pentru ca e un real pericol la cat de dement este. 

Eu sunt fan Sagan in ceea ce priveste ciclismul World Tour, dar consider ca 50% l-a imbrancit, macar pt restul de clinciuri si cazaturi pe care le-a provocat Cavendish la viata lui... Si daca nu ma insel, ei au mai avut ceva contre de genul asta.

Oricum, se va vorbi mult pe tema asta, iar adevarul il stiu doar cei doi... Pacat...

Aaaa, si daca l-a imbrancit "50%"  trebuia dat afara, nu?

19679309_10155428201823618_5217575793400

In pluton, in plin sprint, mi se pare că așa ceva are 100% șanse să se întâmple și să se repete oricând.

Când e in pluton și sprintează, cu pulsul 180, ciclistul e un monument de înțelepciune și își pierde instinctele de conservare? Adică e anormal să ridici un segment al membrului superior ca să te aperi instinctual?

Putea să îl penalizeze pentru neglijență, mie juridic mi se pare că vor avea o problemă să susțină acuzația de intenție și măsura luată (complet abuzivă), dacă Sagan și sau echipa lui i-ar actiona in judecată.

Eu nu am simpatii sau antipatii, de majoritatea nici nu am auzit, cred că sunt în stare să comentez obiectiv. Ciclismul de șosea oricum e unul dintre cele mai plictisitoare sporturi de urmărit la TV, e un somnifer mai bun decât diazepamul, păi dacă taie ăștia orice sursă de spectacol, orice duel e sancționat in halul ăsta, unde ajungem? 

O să fie mai rău decât F1 (unde pe Senna sau Schumacher nu i-a exclus nimeni că au avut clinciuri cu adversarul la 200 km/h). Și nici pe Rossi in motociclism.

Pe scurt, o decizie de toată jena!

• Upvote 7

Am urmarit live momentul plus zecile de reluari. Instinctul spune ca Sagan a gresit fiind excesiv de agresiv dar in momentele alea clar nu actionezi ca un "om". Masura exagerata a oficialilor, mai ales avand comparatia de anul trecut cu 100 de ciclisti care au ajuns la finish intr-o etapa dupa timpul maxim admis sau Froome deplasandu-se fara bicicleta.

Cavendish avea o viteza in plus fata de Sagan la momentul respectiv. Demare, era lansat, Sagan a incercat sa iasa imediat dupa el, din pacate i-a inchis unghiul lui Cav. Shit happens, Sagan a simtit pericolul si a ridicat umarul instictiv, DUPA ce incepuse caderea, nu avea cum sa-l observe pe Cav in spatele lui. End of story. O decizie mult prea drastica. 

EDIT: https://cf-e2.streamablevideo.com/video/mp4/j7gqb.mp4?token=1499216854-1eAEcBM%2BQ1GZf6TaszMDTSQXVnOoSzgNqWtTi2dBnsU%3D

Cred ca aici e destul de clar cine a inceput duelul. Cav da cu capul, dupa care se dezechilibreaza si cade, apoi Sagan ridica umarul.

• Upvote 2

Mda, vazand filmul asta asa pare ca a fost. Sagan e oarecum nevinovat. Au cam exagerat baietii de la UCI.

• Upvote 1

Ia uitati ce zice si baiatul asta: 

Oare de ce imi pare ca dupa iesirea din competitie a lui Valverde, "se incerca reechilibrarea situatiei"?

Eu cred ca mai ramane sa introduca fault-ul, asa ca la baschet. Daca atingi adversarul, penalizare 5 minute.

• Upvote 1

N-are nici o legatura Valverde cu Sagan... Valverde in cel mai bun si optimist caz se batea pentru clasamentul general sau pentru un loc pe podium si eventual o victorie de etapa, in timp ce Sagan era favorit pentru tricoul de cel mai bun sprinter.

• Upvote 1

în urmă cu 37 minute, iacobdoc said:

Eu cred ca mai ramane sa introduca fault-ul, asa ca la baschet. Daca atingi adversarul, penalizare 5 minute.

Nu 5 minute, eliminare definitiva. 

Depasirea va trebui sa se faca doar daca iti semneaza adversarul un bilet de voie, inainte de a incepe cursa. 

Si in bilet trebuie precizat daca ai voie sa faci depasirea pe dreapta, stanga sau oriunde. 

Cel depasit va trebui sa adopte o pozitie stricta a coatelor, de o rigiditate cadaverica, sa nu cumva sa dea cel care depaseste cu ceva in varful cotului.

• Upvote 1

Eu cred ca aia de la uci n-au vazut toate reluarile si nu au dezbatut destul situatia. Nu cred ca Sagan trebuia eliminat.

Sent from my D5803 using Tapatalk

• Upvote 1

Cred ca au actionat pripit. Dar si eu comentez pripit.

Nu retin sa fi spus cineva ca: "in urma analizarii imaginilor SI A DISCUTIILOR CU CEI IMPLICATI sau aflati in apropiere" ...

35347689170_4e84096112_o.jpg

PS: Ah, cum a postat el fix aceeasi poza la care ma gandeam si io! Al dreaq Sagan! >:)

• Upvote 3

Plagiaaaat!!!

• Upvote 2

3 hours ago, majikstone said:

Ia uitati ce zice si baiatul asta: 

De cand Armstrong si Hincapie isi pot da cu parerea referitor la un sprint? Ciudat... Cred ca au participat la multe ce e drept..

• Upvote 1

Pai isi dau cu parerea in calitate de veterani care, vorba aia, have seen some shit...

• Upvote 2

Totusi, ce situatie de ... 

Cavendish vine din spate de genul: da-te ba Petre la o parte ca vin. Da-te ba, n-auzi! ca te zbor din turul Frantei!

Mda, UCI.

• Upvote 1

Multe polemici si pe buna dreptate,dupa atatea capete ,coate si umeri ai majoritatii sprinterilor ,acum astia doi ,Sagan si Cavendish sunt gasiti acarii paun ai nesportivitatii.

Se incearca sa se diminueze accidentarile si se iau masuri dure cam ca arbitrii de fotbal care dau pe unul afara si jocul devine linistit.

Acum despre cazul nostru : cotul ridicat de sagan e deja cand cavendish cadea si nu mai avea ce sa influenteze poate doar sa-si agate bicicletele cei doi.Demare a schimbat directia spre dreapta intr-un arc larg,sagan s-a tinut dupa el dar fiind in spate curba sa a fost mai stransa si pe langa gard,cavendish tocmai accelera la maximum cand s-a pomenit ca i s-a luat fata ,se vede ca el e dezechilibrat mai demult deoarece s-a ferit sa nu ia gardul ala de pe margine*era si un cub din buretecare ingusta trasa*si nu cand astalalt ridica cotul.

Ca regula se zice ca nu se schimba directia in timpul ultimilor metri tocmai pentru a nu deranja sau accidenta pe cineva.Eu sunt convins ca Sagan nu l-a vazut decat cand cadea pe langa el pe cavendish deoarece demare mergea foarte tare si era la maxim si el.

Si bouhani are obiceiuri din astea ,de data asta cand demare a schimbat ,el a avut timp de franare si a scapat

Concluzia e ca mie imi pare rau de amandoi pentru ca fara vedete nu o sa avem spactacol.Cred ca il puteau penaliza la puncte sau la alte chestii din astea se vedea ca ii pare si lui rau de intamplare

De valverde ce sa zic,daca organizatorii puneau un rand de baloti de paie in curba aia plina de apa si alunecoasa nu-si mai rupeau aia picioarele in fiarele gardului sau in bordura/

• Upvote 4