krazyeone

Pantofi SIDI, problema la alegere marime

Recommended Posts

Salut, 

M-am decis sa achitionez niste pantofi MTB mai acatarii , problema este ca nu stiu ce numar sa iau 

Ideea este ca nu prea am unde sa probez  asa ca am comandat online,

piciorul drept este undeva la 28.2 cm , conform Size Chartului de la SIDI de pe bike24  ar fi trebuit sa imi vina 46,5 dar au fost mari , acum nu stiu ce sa comand, 45,5 sau 46 

Cum ar trebui sa vina pantofii la mtb? ca o manusa sau un pic largi?

Salut,

Asa am pățit eu cu Mavic.

44 normal, adică 280mm talpic

Pentru road am comandat 44 2/3,dar erau mici, mă strângeau puțin. Deci 45 1/3 pentru road ca o mănușă îmi vin.

Drept urmare am luat tălpic pe tălpic de mtb, însă erau mari cu un deget. Am fost ca tine, în aceeași situație, sa iau 44 sau 44 2/3. Un deget e mult, la Mavic diferența fiind de 4mm între mărimi.

Am comandat 44 2/3. Ghici ce... Ma strâng nițel. Era vorba de un deget, degetul are peste 4mm.

Am acasă, trebuie sa ii trimit înapoi la Bike24; dacă vrei Mavic Crossmax Elite, negru rosu, poți sa ii vezi, probezi.

https://www.bike24.com/p2188847.html

Ce Sidi ai luat?

De pe bike-discount am luat o pereche de NW ( https://www.bike-discount.de/en/buy/northwave-scorpius-2-plus-mtb-shoes-500573/wg_id-622 ) marime 42 ( la ghici cumva, dupa ce am consultat tabelul de marimi ), adica fix cat port la incaltamintea normala. La inceput au fost putin fixi, dar cu timpul s-au mai lasat si acum sunt perfecti.

Din punctul meu de vedere, incaltamintea de MTB ar trebui sa fie fixa, tocmai pentru a facilita transferul de putere in pedale. Acum na... nu suntem toti Nino.

• Upvote 1

Ce mi-a plăcut la Mavic a fost faptul ca are materiale ca și modelele mai scumpe, cu mici diferențe. Atât la Road cât și la mtb. La Road primești talpa de carbon la 100 euro, de exemplu,cu reducere

3 hours ago, Mookyama said:

Salut,

Pentru road am comandat 44 2/3,dar erau mici, mă strângeau puțin. Deci 45 1/3 pentru road ca o mănușă îmi vin.

Drept urmare am luat tălpic pe tălpic de mtb, însă erau mari cu un deget. Am fost ca tine, în aceeași situație, sa iau 44 sau 44 2/3. Un deget e mult, la Mavic diferența fiind de 4mm între mărimi.

Am comandat 44 2/3. Ghici ce... Ma strâng nițel. Era vorba de un deget, degetul are peste 4mm.

Am acasă, trebuie sa ii trimit înapoi la Bike24; dacă vrei Mavic Crossmax Elite, negru rosu, poți sa ii vezi, probezi.

Ce Sidi ai luat?

Sidi Drako , dar erau la promo, dar i-am trimis inapoi ieri

Acum daca ajung si imi dau banii am sa comand probabil Sidi Dragon 4 

Mavoc au niste marimi ciudate la pantofii mtb,  Mavic Crossmax Elite MTB cel putin

La sosea am  Mavic Ksyrium Elite II marimea 46,   care vin turnati, ciudat din tabel pare ca talpa are 290 mm dar mie ii vin foarte bine

Drako, dacă nu sunt sub 200, nu are rost să te uiți la ei. De Road de la Mavic am varianta Ksyrium Pro, cu Boa. Un fel de ce ziceai tu, aceeași talpa, doar că nu e prinderea de clăpar. Asa au și ăștia, Crossmax, vezi mai sus în link. Preturile sunt identice.

29 minutes ago, Mookyama said:

Drako, dacă nu sunt sub 200, nu are rost să te uiți la ei. De Road de la Mavic am varianta Ksyrium Pro, cu Boa. Un fel de ce ziceai tu, aceeași talpa, doar că nu e prinderea de clăpar. Asa au și ăștia, Crossmax, vezi mai sus în link. Preturile sunt identice.

cum ma sub 200 cand ei sunt 329 eur?

Apoi nu urmărești și tu thread-ul de discounturi? Mna, când am vrut de Road, nu mai erau 45. Eu merg la plesneală, un număr în plus. Insa erau de mtb, doar ca nu eu nu aveam spduri de mtb la vremea aceea. Acum am... doar ca nu mai găsesc mărimea potrivita. Nu am site-ul la îndemână, sunt pe telefon, dar erau 178 euro parcă.

Stai ca am găsit în arhiva de chat. Cauta bike chain cafe. Am vrut să iau genius, buval sau eagle, orice, mărime bună sa fie, dar am renunțat. Mavic, roșii... asa am echipamentul, îmi plac cum sunt, asta e.

Drako vreau doar dacă sunt sub 200 și black white, ca pantofii de step. Da, am avioane, știu, dar nu iau orice. Ai la mine e de look, proști nu au cum să fie, doar donezi un rinichi pentru ei

am inteles dar am mai comandat de pe un site si nu au mai ajuns , asa ca prefer sa dau mai mult dar sa ajunga

Si pe Bike24 erau mai ieftini dar nu era ok numarul asa ca la ce ma ajuta ?

Sunt 329euro. Cam mult, mno... Dacă asta e reducere, ce să zic.

6 minutes ago, Mookyama said:

Sunt 329euro. Cam mult, mno... Dacă asta e reducere, ce să zic.

Eu am dat 240 eur dar repet, nu aveau numar ok, am crezut ca jumatate de numar nu o sa fie cine stie ce dar conteaza, am pedalat la prima evadare cu niste ciurucuri de acum 7 ani , nu am avut nici o problema, dar am zis ca e momentul sa iau ceva mai bun, indiferent de suma , daca vin oricum ii tin 5-6 cel putin 

Ca idee cine are bani de aruncat si spart, Sidi Dragon sunt geniali, din pacate mult peste cat as vrea sa dau eu pe o pereche de pantofi 

La prima vedere Drako nu m-au impresionat , chiar din contra , o sa iau Dragon 4 sau alt model

Drako la 240? No bad at all... Pai și de ce nu? De ce Dragon?

De pe site-ul respectiv s-a comandat, s-a ajuns, totul ok. Nu eu. Cineva de pe forum. Iar de încercat, poți încerca la noi, sunt magazine care au Sidi, ca doar nu trăim în pădure

La 240 parcă parcă... Nu zic nu, zău, mai ales am dat pe pedale road și shoes road și mtb vreo 300. Bani aruncați aiurea... Deci de 300 puteam lua ceva drăguț.

Amu, ce să zic, nu știu dacă e valabila treaba cu Sidi și restul, știu ca sunt lăudați, dar trebuie talpa rigida la mtb dacă vrei push pe cursiera, cum fac mulți, inclusiv eu mai nou.

12 hours ago, Mookyama said:

Drako la 240? No bad at all... Pai și de ce nu? De ce Dragon?

De pe site-ul respectiv s-a comandat, s-a ajuns, totul ok. Nu eu. Cineva de pe forum. Iar de încercat, poți încerca la noi, sunt magazine care au Sidi, ca doar nu trăim în pădure emoji16.png

La 240 parcă parcă... Nu zic nu, zău, mai ales am dat pe pedale road și shoes road și mtb vreo 300. Bani aruncați aiurea... Deci de 300 puteam lua ceva drăguț.

Amu, ce să zic, nu știu dacă e valabila treaba cu Sidi și restul, știu ca sunt lăudați, dar trebuie talpa rigida la mtb dacă vrei push pe cursiera, cum fac mulți, inclusiv eu mai nou.

Esti incepator si te arunci la echipament de multi bani,  pedalez de la 120 kg indiferent daca panta a fost de 30 % nu am facut in viata mea push bike la cursiera , cu toate ca m-am gandit de multe ori sa ma dau jos :)

pantofii de sosea i-am luat cu 150 lei SH si am pedalat 30.000 km pana am luat altii aproape identici , cel mai important este sa fie comozi si sa nu te bata , apoi cu rigiditatea , trebuie sa ai foarte multa forta sa simti o diferenta in castig, la Prima Evadare am fost pe locul 78 cu niste pantofi care ii indoiam cu mana (SH-M088L)  , nu cred ca castigam ceva in plus din cauza pantofilor :)

Ciudat este ca Sidi Drako mi se par fragili, cel putin acel sistem de prindere fix de la modelul primit , nu m-as duce pe coborari cu ei, riscul sa se desfaca din mers si sa se rupa prinderea e mare

Din pacate nu mai gasesc Dragon 3 , este modelul care imi place cel mai mult de la Sidi 

Ai dreptate. Picioarele conteaza foarte mult, insa cred ca talpa e un mic plus, daca e nitel mai rigida. Plus ca e si mai confortabila. Oricum, cei de mtb nu sunt ganditi pentru road, pentru forta, majoritatea fiind cu talpa mai normala. In afara de seriile pro si bineinteles, ganditi pentru XC, unde se pedaleaza altfel.

O mica erata, push bike in sensul ca talpa nu e super rigida si atunci mai mult paraie, maraie, atunci cand apesi simti ca se tot duce in talpa pedala. Eu am facut push bike la cursiera dupa ce am cazut cu pedalele de road pe panta de 15% la a doua incercare, prima reusita...Totusi, ma gandesc sa dau un email celor de la Look, ceva nu e ok cu pedalele respective, chiar daca sunt date pe minim, se declipseaza foarte greu. Si am incercat si eu si altii, aceeasi parere, pedalele fiind luate noi, cleats standard, gri. Asta a fost primul motiv pentru care am ajuns la shoes de mtb, iar al doilea motiv a fost ca sa evit pe cat posibil a doua pereche de shoes cand plec undeva.

On 7/6/2017 at 5:10 PM, Mookyama said:

Salut,

Ce Sidi ai luat?

Care zici ca e diferenta de marime intre road si MTB?

Ma uit si la Mavic , dar nu stiu exact ce masura sa iau, tabelele mi se par un pic fara relevanta

Nu cred ca ma ajuta sa probez 44 , daca eu am 46 la Mavic de sosea, acum nu stiu dc sa echivalez sau nu marimea la mtb 

Eu am luat și bocanci de munte și pantofi spd după tabelele de mărimi și n-am dat greși niciodată.

25 minutes ago, paulrad said:

Eu am luat și bocanci de munte și pantofi spd după tabelele de mărimi și n-am dat greși niciodată.

La bocanici de munte daca e o idee mai larg nu e problematic, la pantofi de mtb dc sunt largi cum ii am eu e cam nasol 

Daca calapodul este la fel , atunci la Mavic de mtb ar trebui sa iau identic ca si la sosea, am masurat 28.2-28.3 mm piciorul drept  asta ar insemna sa imi vina 45 1/3 dar eu am 46 si vin f ok , posibil din cauza ca inconjoara piciorul bine in dreptul degetelor 

de exemplu ce am observat , sidi are calcaiul cumva in spatele talpicului, conform chartului ar fi trebuit sa imi vina 46,5 dar imi sunt mari rau 

44 adidași trekking (9.5)
45 1/3 road (luasem 44 2/3 și ma strângeau nițel, nu puteam să îi Port în nici un caz)
44 2/3 mtb (luasem 45 1/3 ca și la Road, gândindu-mă ca e același lucru, dar îmi erau mari cu un deget, stăteau ca o cizma în picior)

Sper sa te ajute!

m ai bagat si mai mult in ceata :) sa inteleg ca cei de mtb sunt mai ingusti fata de cei de la sosea?

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

m ai bagat si mai mult in ceata sa inteleg ca cei de mtb sunt mai ingusti fata de cei de la sosea?

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

Nu am spus nimic de îngust, care se deduce a fi mai puțin lat.

În cazul meu, Mavic Ksyrium Pro road vs Mavic Crossmax Elite mtb, da, cei de mtb sunt mai mici precum ti-am spus mai sus.

De asemenea, am acasă 45 1/3, Mavic Crossmax Elite, shoes de mtb, precum ti-am spus mai sus, dacă vrei să îi încerci, noi, trebuie sa ii trimit înapoi și care ar putea fi mai apropiați de mărimea ta, tu fiind nițel mai mare la picior ca mine. Repet, i-am luat tălpic pe tălpic ca cei de road doar ca mi-au fost mari.

Mulțumit? :)

Am returnat pantofii si am luat cu un numar mai mic, de la 46,5 la 45,5 

NU vreau sa cumpar altceva in afara de Sidi, vreau sa vad cum sunt, nu ma pasioneaza sa arate frumos ci doar sa vina bine :)

Chiar sunt curios , size chartul lor este gresit rau, dar oare de ce? o fi o discordanta intre numerele europene si cele din USA?

@krazyeone, în general 45,5 EU corespunde cu 11 USA și 10,5 UK. Unele firme au un size chart ușor diferit, de pildă 11,5 USA la același număr, iar în țoli 11 5/8. Mai contează forma și lățimea piciorului, s-ar putea să mai încerci până dai de pantoful potrivit. Mi s-a întâmplat să iau două modele diferite de încălțări de la aceeași firmă, același număr, unii mi-au fost  buni și ceilalți nu.

Atat port la pantofii de alergare, 11 USA 10,5 uk , sa speram ca vor veni 

Da stiu am o pereche de XC61 de la Shimano si imi vin cumva ok la lungime , dar partea din varf nu imbraca ok piciorul oricat as strange de arici

Traiasca Romania si firmele care aduc doar 42 ca si pantof de proba :(