Tolstoievski

Euro Velo 6, Passau-Viena

Recommended Posts

Cu 3 ani in urma am parcurs partea nemteasca a rutei Euro Velo 6 si am pus punct la Passau, aproape de granita cu Austria. Vad ca povestea de atunci nu mai apare pe forum, dar daca citeste pe aici vreun admin, il rog mult sa verifice cum s-a pierdut in neant, macar sa avem continuitate.

Pauza de 3 ani a fost cumva planificata, pentru ca planul era sa crestem numarul de membri ai familiei. Am atins obiectivul, asa ca anul asta am putut calatori in formula completa, cu doi piticoti: Ana (1 an si 10 luni, incepatoare) si Matei (5 ani, la categoria veterani).

19106014_1725047097525163_5015819537031892633_n.jpg?oh=02d7c7b44617b4a4f149c03e9fcfbdac&oe=5A0158D0

• Upvote 5

în urmă cu 22 minute, Tolstoievski said:

Cu 3 ani in urma am parcurs partea nemteasca a rutei Euro Velo 6 si am pus punct la Passau, aproape de granita cu Austria. Vad ca povestea de atunci nu mai apare pe forum

Te referi cumva la povestea asta:

In alta ordine de idei, felicitari pentru tura de la Passau la Viena si asteptam povestea.

Ba chiar ni s-a alaturat un cuplu de prieteni, Oana si Marcian, pentru intregul periplu.

Planul era sa nu ne grabim in niciun fel, ba chiar sa o lalaim pe alocuri, Matei sa pedaleze cat simte ca ii e bine si niciun moment sa nu simtim presiunea timpului. Nu tinteam kilometri sau viteze, ci nazuiam doar la liniste si voie buna. Putem spune cu mana pe inima ca am reusit, ne-am oprit undeva sub 400 km pe cele doua saptamani, iar Matei a pedalat probabil vreo 120 km. 

Mi-e greu sa expun traseul pe zile, fiindca nici nu am memorat atatea detalii (nici nu stiu cui i-ar fi de folos), dar incerc sa pastrez firul cronologic in postari. Daca intentioneaza cineva sa mearga in viitorul apropiat, pot oferi orice fel de detalii, daca le stiu :)

Toata partea austriaca a traseului Euro Velo 6 e asfaltata si semnalizata impecabil, spre deosebire de Germania, unde mai puteau aparea cateva indicatoare, iar asfaltul e doar in proportie de 50% (restul e oricum drum nivelat, de zici ca mergi pe asfalt).

Noi am ales sa mergem cu masinile pana la Passau, iar de acolo sa urmam cursul Dunarii in aval. De la Viena ne-am intors doar cei doi soferi cu autocarul si am recuperat masinile.

19030200_1720316447998228_959334361389388348_n.jpg?oh=95aebec2866e3ae89bf59eb4ad34c791&oe=5A097A36

Am dormit in acelasi camping ca acum 3 ani si l-am gasit la fel de primitor si linistit, cu exceptia tantarilor, pe care nu ni-i aminteam :)

Fotografia postată de Bogdan Savin.

Pentru ca nu i-am acordat timpul cuvenit data trecuta, am ramas o zi in plus, pentru plimbarici pe pamant si pe apa. Oraselul e fermecator, daca ai rabdare sa-i descoperi dedesubturile.

19105871_1720328717997001_2779248711912464653_n.jpg?oh=6043a25c588bcf572158620699a439f4&oe=5A1121FC \

în urmă cu 12 minute, gibonu said:

Te referi cumva la povestea asta:

In alta ordine de idei, felicitari pentru tura de la Passau la Viena si asteptam povestea.

Aia-i, nu stiu cum de nu am dat de ea.

Ramane deci s-o repopulez cu imagini.

In final ne-am luat viteza, cu doua remorci la purtator si un Matei care alterna pedalatul cu leganatul in remorca.

19113719_1721054284591111_978604273858413412_n.jpg?oh=bc7db21e47e61ed8d26ae2c6ba45d0a6&oe=59C4DECE

19030347_1721054397924433_8469227547787172452_n.jpg?oh=8d20188f9e0e915673bd37ffc002ca50&oe=59C55A44

19105660_1720316474664892_7275828359924994143_n.jpg?oh=62cf619d6584fb7ab3d766906e59d41b&oe=5A0171B7

Ne insotim inca din Passau cu o familie de italieni (tatal+3 copii, de 6, 8, respectiv 10 ani). Ma rog, locuitori ai Modenei, cu tatal originar din Mexic - un mic Quintana al cicloturismului. Meritul e al lui Matei, care s-a atasat repede de copii, chiar daca vorbeau unii cu altii doar prin gimnastica si mimica. Toti cei 3 copii merg pe bicicleta proprie, planuiau tot un ritm domol de mers, iar traseul era acelasi cu al nostru. 

19145917_1721452707884602_53634264542873

Spre seara dam de un camping cu priveliste faina si piscina si, chiar daca nu era cel la care intentionam sa innoptam, bucucria copiilor e suficienta sa ne faca sa coboram garda. Balaceala la apus si bere pe terasa nu suna chiar asa rau.

• Upvote 2

In urmatoarea zi continuam alaturi de italieni, iar Maya, fetita de 6 ani, e ba ajutata de tatic, ba face schimb cu Matei la remorca. 

Pe Dunare salasuiesc surprinzator de multe lebede, iar cele mai multe vin pana la mal, obisnuite cu trecatorii si zgomotele lor.

Trecem Dunarea cu bacul, si cum era ceva nou, ne bucuram nevoie mare.

Inainte cu 15 km de Linz ne despartim: capul familiei italiene decide sa innopteze in campingul de acolo, iar noi continuam pana la periferia Linz-ului si punem cortul la Pleschinger See, chiar pe malul lacului.

A doua zi e dedicata plimbarilor prin Linz. 

Dam de niscaiva pump track-uri si ne distram, apoi ne balacim in lacul de langa camping.

Periplul continua si ne bucuram ca e innorat, fiindca avem mai mult spor la mers. 

Infrastructura e atat de faina, incat e imposibil sa nu vezi ca oamenii au facut tot ce au putut ca sa tina bicicletele pe traseu dedicat, departe de masini. Am trecut inclusiv peste pasarele suspendate deasupra apei, doar ca sa nu treci pe carosabil.

Intr-un orasel dam de o sarbatoare locala. Asezarea implinea 750 de ani de la intemeiere, iar petrecerea era in toi. Fanfara, beri si mancaruri locale, in piata mare a orasului. Descalecam si dam o raita, ca tare usor era sa intri in atmosfera.

• Upvote 6

@Tolstoievski

Foarte tare! Felicitări pentru tură! 

La finalul relatării, aș fi curios de câteva păreri cu privire la remorcile de la Queridoo, dacă se poate :). Dacă ați avut sau nu probleme, etc.

Așteptăm continuarea.

Inghetata e la fel de buna ca in Italia, asa ca tinem in fiecare zi o dieta drastica de inghetata asezonata cu bere. Copiii s-au oprit totusi la inghetata.

Aproape de Melk innoptam intr-un nou camping frumos amplasat, cu vedere la castel.

Cat merge, merge; cand nu mai merge, bagam somn.

Mai impuscam cate-un loc de joaca, ne mai facem de cap, cum le sta bine unor copii cu izvoare babane de energie.

De fapt nu prea iertam locurile de joaca pe nicaieri, ca nu ne mai intalnim cu ele prea curand.

Ultimele 2 zile, inainte de Viena, ne-a ars serios soarele. Temperaturile au crescut simtitor, cerul a fost complet senin, iar zona e doar de campie. La popasuri balotam de obicei fructe, peste ele puneam beri, iar in localitati ne parcam la inghetata.

Ana transmite atata veselie, ca pana si muscatura ei e un zambarici :)

• Upvote 6

Ajungem intr-un final la Viena, cam in fuga spre final, cand ne zorea soarele, si alegem sa strabatem orasul si sa stam 3 nopti la campingul din marginea opusa a citadelei. 

O zi dam o raita cu trenul la Bratislava, apoi ne plimbam prin Viena, vizitam muzee si le prezentam copiilor cum se cuvine Praterul. 

In caz ca va intrebati, asta e o pozitie a la Spiderman:

Pana la urmatorul episod, va salutam!

On 07.07.2017 at 16:09, diorgulescu said:

@Tolstoievski

Foarte tare! Felicitări pentru tură! 

La finalul relatării, aș fi curios de câteva păreri cu privire la remorcile de la Queridoo, dacă se poate :). Dacă ați avut sau nu probleme, etc.

Așteptăm continuarea.

Remorca noastra Qeridoo ne cam place. Am mai fost cu ea anul trecut prin Transilvania, inclusiv pe offroad si a mers foarte frumos. Cealalta, cu care a mers amicul care ne-a insotit, e tot a noastra, dar a costat de 3 ori mai putin. Spitele s-au slabit atat de mult incat am fost cu ochii pe roti zilnic si spre final nu credeam ca ajunge intreaga la Viena. As zice ca nu costa degeaba mai mult cea de la Qeridoo, tocmai din motive din astea. 

Daca ma intrebi pe mine, 1000 euro pe Thule mi se pare prea mult, iar 150 euro e ciudat de ieftin. Echilibrul pare a fi pe unde e Qeridoo, in jurul lui 400 euro. 

• Upvote 6

în urmă cu 2 ore, Tolstoievski said:

Aia-i, nu stiu cum de nu am dat de ea.

Ramane deci s-o repopulez cu imagini.

Ma bucur ca ti-ai regasit topicul.

Pentru "repopularea" cu poze a topicului vei avea nevoie de ajutor, vorbim pe PM.

@Tolstoievski

Foarte tare povestea, multumesc pentru disponibilitate.

In cazul in care este posibil, ar fi utile cateva vorbe si eventual un link al campingurilor prin care ai trecut.

Chiar avem un topic dedicat subiectului: http://www.ciclism.ro/forums/topic/19326-facilitati-de-cazare-testate-de-utilizatorii-ciclismro/

Ruta Dunarii este destul de cautata de cicloturistii romani si ma gandesc ca informatiile oferite ar putea fi utile celor care au in plan sa mearga pe acolo.

Multumesc.

• Upvote 1

Sunteți excepționali: o familie frumoasă și super-fericită. Asta este cel mai important. Bravo!

M-am simțit bine văzându-vă.

Să vă trăiască cei mici și să vă bucurați unii de alții și pe mai departe!

Pentru mine ati fost un exemplu, inca de la prima tura. Anul acesta sper sa va putem calca pe urma prin Austria, cu tot cu zgatia din dotare de un an si cinci luni. O familie faina! Spor la pedalat in continuare.. 

Super tare tura si ma bucur ca cei mici au parte atat de devreme de "vaccinul" cicloturismului.