h3x0r

Upgrade roti cursiera - 3

Recommended Posts

Buna ziua,

As dori sa le fac upgrade rotilor Aksium Elite WTS cu care a venit bike-ul, greutate 1785g comform producatorului.

Bugetul este de 350-550e, evident prefer sa nu cheltui mult.

Am studiat optiunile:

1. Campagonolo Zonda C17 2017 

- 1600g, nu stiu cum se comporta pe catarari si cat de grele sunt jentile, dar la sprint cica se tin bine fiind extra rigide. - 375e

2. Mavic Ksyrium Elite WTS 2017

- 1585g , mult laudate de bikeradar, si cica accelereaza si urca bine, desi nu stiu ce sa zic avand in vedere greutatea. - 500e

3.  DT 350 Straight pull + Sapim CX Ray + Ryde Pulse/ Pulse OS 

- 1430g, presupun destul de rigide datorita spitelor si tensiunilor necesare sa le intinzi, dar si jentii asimetrice spate (Pulse OS) - 1430g

Ar trebui sa rupa gardul ultima varianta, la toate capitolele, dar intreb daca sunt si optiuni mai bune, avand in vedere bugetul.

PS: Strict Aluminiu

Multumesc,

Mihai

Salut ! Sincer, nu prea înțeleg ce trebuie să facem noi, cititorii cu venituri medii ? Să ne bucurăm, entuziazmăm, să ne felicităm reciproc ? 

Omul a cerut o parere, nu a postat sa se laude. Ce importanta are ce venituri si ce profesie are sau daca a castigat la loto? Da-i un sfat daca poti, ti-e coleg de forum.

• Upvote 6

Momentan, dacă mai sunt și poți urca ca preț, vezi pe Canyon dacă mai găsești Mavic Exalith Pro, 699euro, 10euro transport. Am vrut sa le iau pentru mine, însă am DiCut21 și e mai mult decât aș avea nevoie pentru urcări.

Salut ! Sincer, nu prea înțeleg ce trebuie să facem noi, cititorii cu venituri medii ? Să ne bucurăm, entuziazmăm, să ne felicităm reciproc ? 

Sincer, m-am dat aseara cu cineva care cumparase un Focus CX cu Dura Ace si R23 DT Swiss disc, cu 6400 RON. Ce-ar fi trebuit sa fac, sa ma bucur, sa ma entuziasmez sau sa-l felicit, ca eu nu-mi permit Dura Ace?

Fiecare cu treaba lui, asta e.

Bike-ul meu e un Al cu 105. Ce roti cumpar, asta e alta poveste.

Mooky nu pot urca in buget, ca nu merita. Setul cu DT350 e 550e, mai sus nu urc.

Tine cont ca la rotile alea cam 100g de diferenta de masa e data de freehub body-ul de aluminiu, deci ca jante probabil discutam de diferente gen 50-75g per janta la wheelseturile de 1600g fata de Aksium Elite.

Ceea ce e cam putin, asa mi se pare. De aceea am zis sa optez pentru custom made de 1430g, macar stiu ca e sanatoasa diferenta aceea de 350g.

Mavic Ksyrium Elite se lauda tot cu janta de 405g, comparativa cu Ryde Pulse, dar nu stiu daca sa-i cred la 1600g setul si butuci cu carbon.

La rotile de cursiera as opta cu draga inima pentru roti de fabrica. Asta nu inseamna ca rotile facute in atelier sau acasa nu pot fi la fel de bune sau chiar mai bune, in functie de timp si skill, insa este cu multi de "daca".

O caseta de aluminiu mavic te costa 40 eur + transport, si ai facut jantele actuale de sub 1700g. Deodata 450eur pentru inca 150g (sau mai putin) catre Ksyrium parca nu mai arata interesant.

Nu prea are sens sa schimbi ce ai doar pentru greutate, atat timp cat sunt aproape noi.

Trebuia menționat în titlu că e vorba de frâne pe disc, să nu se mai obosească experții șoseliști să dea click.

Eu am pus pe bicla ei Equipe in loc de Vision 25 și nu vede diferența. În locul Equipe pe bicla mea am pus DiCut21 și simt diferența. Am zis ca ori le vând ori... Au stat vreo 7-8 luni în cutie pentru mine fiind suficient Equipe, dar am zis de ce nu.
Diferența nu e mare, vreo 250-300gr, 1415gr vs 1690gr.

Un hub bun, spite in funcție de necesități și greutate, cercuri ai diferite modele, mai rigide, mai moi... Este un site unde poți sa le faci custom. Ajungi până în 450 euro cu ceva în jur de 1500gr. Iar DtSwiss 240 nu e chiar rău :)

Frane pe janta, otsdr.

Ok, mi-am amintit eu greșit.

Equipe sunt 450 euro parcă, Elite parcă 550 euro. DiCut21 600 euro.

Sincer sa fiu, dacă as avea bani și sa fiu climber, as lua Fulcrum Nite sau Mavic Exalith Pro, sunt în jur de 700 euro la reducere. Știi ca dai banii pe ceva serios.

Întotdeauna va fi un compromis între greutate, shift, preț. Nu e vorba de cele 1-2 minute în plus, în minus, la 100km, dacă nu mergi la concursuri, ci pur și simplu pentru că uneori meritam ceva mai bun, cu 5% măcar,chiar dacă nu scoatem untul din ele, e un prag psihologic. Dar care trece după prima groapă și ceva înjurături

http://www.bikeradar.com/road/gear/category/components/wheel-sets/product/review-superstar-components-pave-28-14-48292/

Se pare ca Pave sunt tzatza de matza.

Eu vreau niste roti de care sa nu trag pe urcari si cu care sa pot tine ritmul daca omul din fata mea sprinteaza putin sau se joaca pe tura.

Exalith si Nite sunt groaznic de scumpe si nu se justifica pentru  cata cursiera bag eu, si mai ales nu concursuri.

Probabil Pave sau DT-urile cu 350 , CX Ray si Ryde Pulse.

Eu asa arunca un ochi si pe DT R23. Bike-discountul le avea pe la 350 EUR

700 euro groaznic sunt la prețul lor de vânzare real, da. Dar la reducere parcă, parcă...

Nite nu ma impresioneaza la 1500g, si Exalith scad greutatea din butucul light si spite.

Pave au niste jenti de 500g, si la fel economie se greutate facuta cu Sapim Laser ca spite.

Raman DT-uri custom si stiu macar ce cumpar.

Mihai, sfatul meu este sa mergi pe ce ai momentan, la ce experienta ai nu te vor ajuta unele mai scumpe

Rotile nici nu urca mai repede si nici pe plat nu fug singure.
Diferenta o faci doar tu
Sunt multi care se antreneaza pe `fier' si fug tare la concursuri pe carbon

Ce pot sa iti spun ca am Zonda, modelul anterior la ce ai postat tu, le am de 2 ani si cam 16000 km, se invart perfect fara nici o centrare la activ, chiar sunt foarte incantat cat de bine au rezistat la socuri, chiar si cazaturi sau impact frontal

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

• Upvote 2

Nite nu ma impresioneaza la 1500g, si Exalith scad greutatea din butucul light si spite.

Pave au niste jenti de 500g, si la fel economie se greutate facuta cu Sapim Laser ca spite.

Raman DT-uri custom si stiu macar ce cumpar.

Fără supărare, dacă accepți sfaturi, ok, dacă nu, iarăși ok, sunt banii tăi până urma urmei. Dacă nu îți surâde ceva, asta nu înseamnă că sunt de rahat. Faptul că sunt lăudate, nu cred ca o fi fost marketing. Iar faptul ca erau la reducere poate fi interesat pentru unii, dacă nu este pentru tine. Zonda oricum e o alegere buna dacă le prinzi la preț bun. Asta ca o schimbare nu ca un upgrade.

S-a mai discutat despre asta și în thread-urile despre și cu roti. Iar părerea mea este ca nu, nu știi ce cumperi, greutatea nu e totul la o roata. Dar asta e o discuție la o bere, restul e can can la un anumit nivel. Vezi ce a spus și@krazyeone. Bafta!

Și nu te mai enerva aiurea, nici Fulcrum, nici Mavic nu sunt făcute de mama, deci nu încercăm sa ți le vând.

Mooky, nu am intentionat sa sune arogant, dar la 350e, accept ideea ca greutatea nu e totul la o roata. La pretul lui Exalith si Nite, vreau 1400g si rigiditate. Iar la ~500e, cam 1500g de roti bune si rigide.

Momentan DT R20 Dicut sunt niste roti bune, dar nu mai sunt pe stoc. R23 sunt prea grele.

Astea sunt rotile: https://r2-bike.com/Wheelset-28-DT-Swiss-Straightpull-Hubs-Ryde-Rim-Road-Clincher-Sapim-CX-Ray-RR-CX

La Pave 32 mi-a iesit butuc fata 78g, si 20 spite Sapim laser pe la 85g. Asta inseamna ca la 677g roata fata, ala e, cam 500g janta. Nu pot sa iau asa ceva, zice-ar ce-or zice bikeradar. Vreau roti de diferente de nivel , am si zis. Niciodata nu am avut power de invartit cercuri de butoi, nici la MTB, si nici aici, oricat imi zice Krazy de antrenament.

Stiu ce la MTB ce inseamna jenti Ryde, rigide (cat se poate la 1400g roti de 29er) si rezistente. Imi pun banii aici si la sosea.

PS: M-a luminat majikstone legat de caseta aia, si diferenta de greutate, macar am aflat ce trebuie sa calculez. Multumesc fain!

@h3x0r greutate contează din ce in ce mai puțin cu cât te apropii de centrul roții. Cauta jante usoare. La butuci contează mai puțin greutatea ci cât de ușor se misca rulmentii.

• Upvote 2

Campagnolo sunt sfinte. In concret zonda sunt pe bugetul aproape fiecărui pasionat de ciclism și sunt rezistente la bombe.

Enviado desde mi iPhone utilizando Tapatalk

• Upvote 3

21 hours ago, h3x0r said:

PS: M-a luminat majikstone legat de caseta aia, si diferenta de greutate, macar am aflat ce trebuie sa calculez. Multumesc fain!

Cu placere, am cam avut si eu dilema asta, ca voiam sa inlocuiesc vechile Aksium S din 2013, dar am decis ca la sub 300e nu prea gasesc nimic realmente mai usor, decat ori fente din astea cu greutati reduse din butuc si spite (si eu ma invart pe la 85kg), ori ceva pomana divina de reducere pe care 99% sigur o ratez. Asa ca am inlocuit roata fata cu Aksium Elite 2017, iar aia spate, cum e mai putin uzata, va mai papa un sezon cel putin. Dupa care probabil o inlocuiesc cu ceva Aksium 2018 sau un Ksyrium la reducere daca prind. Altfel la greutatea mea (plus niste ture de touring cu bagaje) roata aia fata Aksium S a fost bombproof, in 13000+ km abia a fost centrata de vreo 2 ori si aia mai mult de fite. Daca nu incepea sa dea semne de oboseala zona de franare a jantei, ramanea ea mult si bine la locul ei.