h3x0r

Upgrade roti cursiera - 3

Recommended Posts

Wow, 13000 suna tare pozitiv!

S-a pus pe threadul cu discount uri o oferta la DtSwiss rr22, ajung pana în 300euro. Din de scrie pe net ar fi hub-ul 350.

Ce părere aveți?

Reporting back, am muscat din glont ... iar. Intial am ezitat, apoi o discutie cu @Mookyama m-a facut sa ma razgandesc. Mai am un proiect in lucru si apoi ca sa-l citez pe @Muttley (care nu mai posteaza, mi-a spus de ce, si l-am sfatuit sa treaca peste, dar este alegerea lu): sa-mi dati un pumn in gura daca mai postez piese noi :).

Au venit Dicut-urile 22. Au o idee sub 1500g pe cantarul meu, au venit cu QR, valve tubeless si banda gata instalata, contrar descrierii. Fata de Aksium, sunt cu aprox 400g mai usoare. Inca nu am apucat sa le incerc la deal, probabil maine.

Bun. Cu ocazia asta nu mai zice lumea că ai o echipare ciudată. :D

• Haha 1

4 hours ago, akebono said:

Fata de Aksium, sunt cu aprox 400g mai usoare.

Pff... trebe să scap și eu de Aksium-uri.

Astăzi la urcare râdeam de colegi că și-au luat tricouri cu burtă, iar la coborâre râdeau ei de mine că eu pedalez și ei frânează în spatele meu. E și din roți sau doar chestie de burtă? :))

• Haha 1

Mie Aksiumurile (Elite) mi se par niste roti foarte ok, in special la bugetul ala si in special pentru drumurile din Romania. Acum e drept, in momentul in care ai 400-500 de euro de dat pe niste roti, ai niste optiuni chiar misto, dar rotile de aluminiu de 1400-1500 de grame vin la pachet si cu diverse compromisuri, pentru mine cele mai nasoale fiind limitele ceva mai scazute de greutate si corpurile casetelor din aluminiu, care te obliga la casete pe spider (alti bani, alta distractie).

Si chiar si asa am citit destule opinii de la utilizatori care au folosit casete bune, cu majoritatea pinioanelor pe spider, si tot li s-au mancat canelurile din cauza pinioanelor mici. Nu tin minte sa fi vazut pe undeva roti de aluminiu sub 1600g cu butuci cu corp al casetei din otel (decat, evident, daca iti construiesti singur rotile). Pentru cine cantareste sub 70-75 kg probabil ca detaliile astea sunt complet irelevante, la fel cum probabil daca iti permiti sa dai 500 de euro pe roti, iti permiti sa cumperi si casete de 50 de euro bucata in loc de Tiagra la 20, dar as zice ca rotile (ultra) usoare nu-s chiar pentru toata lumea. La fel cum daca mergi preponderent pe plat, mai bine iei niste roti aero ceva mai grele.

Era acum câțiva ani în articol despre cursiera cu care a abordat Cancelara un Paris-Roubaix, închizând o pereche de roți de 1600 de grame. Bun, nu erau pentru șosea 100%, dar tot zice ceva și treaba asta.

Ma gandesc ca erau totusi destul de profilate si de rigide rotile alea. Niste roti aero (macar un 50 mm de profil) la 1600g isi merita fiecare gram la vitezele cu care se circula in competitii, cel putin pana incep catararile majore. Altfel, niste roti cu jante cu profil de maxim 25 mm si 1600g sunt destul de mid-level, de exemplu Ultegra WH-6800 au 1640g la un pret de 300-400 de euro (in functie de promotii si magazin), dar cu freehub body din otel, ceea ce pentru mine e o mare bila alba. De altfel, astea mi se par niste roti excelente all-arounder, dar la banii astia cine vrea roti cu adevarat usoare isi poate face un set "pe masura" la 1500g. Bineinteles, cu compromisurile aferente.

Frumos spus! Totuși, DiCut22, erau 260 euro. O pomana pentru unii. Ea, madame, are Ksyrium Equipe, 1690gr, pe hârtie, motiv pentru care doream ii ușurez cumva Orbea Avant M30. Amu, mno, 200gr la banii ăștia e no brainer, dar suntem amatori, motiv pentru care am rămas în stand by. Dar nu gramajul e totul într-o roată, precum am mai spus. 

Și mai e un detaliu, de care eu încă rad. Avea un amic o poza cu Justin Bieber, cu mana întinsă în dreapta scria Giro, iar aceeași poză, flipuită, cu mana spre stânga unde scria Poiana. Mereu va fi asa. Mereu vor fi investiții, trebuie totuși limitate.

Un exemplu at fi ca după ce am încercat Superflow și altele, vezi thread-ul de recomandare șa, mă întrebam cum e Antares. 115e, acum în test. Și partea nasoală e că îmi cam place. Bun, ce fac cu Equipe? Iarna nu pedalez. Ca sa le dau, nu știu dacă iau 300e, deși încă nu au nici 5000km. Acum am o șa de 145e care e posibil ca în următoarea perioadă să rămână în stand by...

8 hours ago, Traveller said:

Bun. Cu ocazia asta nu mai zice lumea că ai o echipare ciudată. :D

Pai cum, ca-s tot non aero. Insa eu stau la munte :)

Iar noi luam trenul spre nord de care ori avem ocazia. În sud e plat. Platul fără urcări, fără coborâri, fără un aer respirabil, nu prea e fun. 

Cum am mai spus-o de multe ori, eu m-am inteles bine cu Aksium-urile (varianta simpla, nu Elite) si cred ca ma voi intelege bine in continuare. Nu pleaca de la mine insa vor ajunge pe un alt proiect, cel putin acesta era planul, care in momentul de fata este oarecum incert. Asadar decizia de a lua R22-urile a fost oarecum influentata si de aceasta idee. Am bagat aseara o tura scurta si imi place cum merg.Evident puteam sa mai iau un set de Aksium, insa pentru 80 eur in plus am preferat Dicut-urile.

Inca nu am pinioane pe spider, stiam ca am, dar se pare ca sunt cs-4600. Eu eram convins ca sunt 5600. Insa chiar si asa, cele 7 pinioane sunt nituite, nu se misca intre ele, iar cele mici sunt la fel de libere ca si la casetele cu spider.

Curios de ce simt nevoia sa ma justific, probabil acel "500eur" :).

2 hours ago, akebono said:

Inca nu am pinioane pe spider, stiam ca am, dar se pare ca sunt cs-4600. Eu eram convins ca sunt 5600. Insa chiar si asa, cele 7 pinioane sunt nituite, nu se misca intre ele, iar cele mici sunt la fel de libere ca si la casetele cu spider.

Nu conteaza ca sunt nituite, cumpara-ti o caseta pe spider cat de repede, altfel te trezesti cu surprize de genul asta:

aluminum-body.jpg

Si ar fi pacat de rotile alea...

Stiu poza aia, este populara. Sunt sigur insa ca acolo au fost pinioane independente. Dupa cum spuneam, o sa iau caseta pe spider, insa doar ieri am vazut ca am gresit cifra miilor :(. Si as vrea ceva gen 11-32. 12-30 sunt o idee cam inghesuite.

17 minutes ago, akebono said:

Sunt sigur insa ca acolo au fost pinioane independente.

Am citit pe diverse forumuri de afara marturii ale unor oameni care foloseau casete nituite care apoi ajungeau blocate pe corpul casetei si trebuiau scoase cu forta, iar corpurile casetelor schimbate. Problema nu e data doar de faptul ca stau sau nu pinioanele grupate, ci si de suprafata totala de contact. Eu zic ca pana iei caseta noua sa verifici in mod regulat daca nu apar probleme, in special daca o duci si pe munte si folosesti pinioanele mari.

O sa fac maximum 3-4 munti pana le schimb. Sunt constient, multumesc. Capse de caiet nu intra, m-am uitat. Am fost stupefiat ieri sa vad 4600 in loc de 5600, dar cusiera pt mine a fost ceva de genul on/off ocazional. Nu mi-am batut joc de ea, merge excelent, o intretin insa nu o bibilesc ca pe MTB.