odyssey

n00b absolut la MTB - cum reglez presiunea la RockShox Reba RL?

Recommended Posts

Salut

Dupa multe framintari am ajuns la concluzia ca imi trebuie a treia bicicleta si reducerile de la Canyon au venit fix cind vointa mea era la pamint, drept pentru care am cumparat impulsiv un GRAND CANYON AL SL 8.9 https://www.canyon.com/en-ro/mtb/grand-canyon/grand-canyon-al-sl-8-9.html cu amortizor fata RockShox Reba RL E primul meu MTB si sint putin intimidat. Asadar:

E un capac in partea superioara a bratului sting. Am umflat conform recomandarilor oficiale la ~6,5 atmosfere dar din cite inteleg trebuie facut acelasi lucru si la bratul drept dar nu inteleg unde trebuie conectata pompa. Apropo, asa cum a venit (inainte sa bag presiune in bratul sting), in furca se simte un "arc". De unde provine, devreme ce presiunea in bratul sting era la zero?

Presiunea trebuie reglata, conform indicatiilor care se afla probabil inscriptionate pe furca, numai la bratul stang, acolo unde exista si valva.

Pe bratul drept ai blocajul furcii.

Presiunea nu era zero, cu siguranta avea ceva aer. 

• Upvote 2

Furca pe care o ai este Solo Air. Nu ai unde sa incarci in partea cealalta. Poate ai cautat gresit informatiile si ai citit de modelul mai vechi care e dual.

Si chiar si la modelul Dual Air, ambele camere cu aer (+/-) nu erau pe un singur brat?

Ba da, cu valve sus si jos.