alex40

Competitii in 2009

Recommended Posts

LA MULTI ANI TUTUROR IUBITORI AI PEDALELOR.

Pentru iubitorii de competitii, va pun aici trei site-uri cu competitii pe anul 2009.

Spor la antrenamente.

masterswm.org / radweltpokal.org

masterswm.org / radweltpokal.org

Eddy Merckx Classic 2009 >> Home

Tour de Pelso - Balaton Marathon - 2007

Sunt patru de fapt ca la una din curse de fapt se vor desfasura doua: Campionatul Mondial de Masters si Radweltpokal.

Sper ca in 2009, sa ne adunam un lot mai mare de romani - amatori, la aceste curse.

La Turul Lacului Balaton e afisata numai data, deocamdata.

Toate cele bune, pe curind:)

Edited by Ovidiu

am si eu o intrebare: din cate vad eu Balaton Marathon e pentru cursiere (adica in poze vad ca participantii au cursiere)... de ce se mai numeste Marathon?

a fost cineva de aici la vreo editie? cum e?

Da eu am fost in 2008.

Marea majoritate in competitie sunt cursiere. Dar am vazut si MTB-uri cu balonaj cit mai ingust.

multumesc pentru raspunsul rapid! dar tot nu m-ai lamurit: de ce se numeste Marathon daca e pe asfalt in totalitate? :confused:

tu cu ce ai participat? cursiera?

1. Banuiesc ca maraton nu are legatura cu tipul de bicicleta sau cu tipul de teren ci cu distanta. Prin definitie, maraton inseamna distanta lunga, si nu neparat cei 42 de km pe care ii fac atletii alergand.

Asa ca o tura de 200 de km poate fi numita maraton, chiar daca o parcurgi cu cursiera.

2. Alex a participat cu cursiera, ca si restul participantilor la maraton.

Imi dau silinta anul asta sa ajung cu sotia la Tour de Pecs aka Balaton. Greu de anticipat cum va fi timpul meu liber in iunie ... cum o fi anul asta ... cu criza asta sau ce va mai aparea

Tour de Pecs e una Tour de Pelso aka Balaton e alta. Important e sa ajungi unde vrei.

Da, corecta observatia. Era vorba de Pelso (nu de Pecs) denumirea latina a lacului Balaton.

Deci?!?V-ati facut planurile?!?Cine si la care din cursele propuse de Alex mergeti?!?Sa vedem...poate se strange de o echipa...

Aaa... si apropos de ce zicea Biciclaru:si Eddy Merckx Classic este maraton si majoritatea au fost cu cursiere.

Deci?!?V-ati facut planurile?!?Cine si la care din cursele propuse de Alex mergeti?!?Sa vedem...poate se strange de o echipa...

eu as merge la Balaton Marathon, dar inca nu pot sa spun ca sunt sigur 100%... nu de alta, dar n-am cursiera (si nici nu am planuri sa imi iau - din lipsa de spatiu). O sa imi pun cat de curand slick-uri pe MTB si o sa vad cum e. Daca o sa fiu in stare sa merg aproximativ la fel ca pe o cursiera o sa vin. Daca nu, mai bine nu mai vin decat sa fie un chin sa rulez cei 200 de km ;)

oricum, mai e pana atunci, asa ca tinem legatura :P

Oricum la un maraton conteaza sa treci linia de sosire, indiferent daca esti chinuit sau nu..:P

Usor de vorbit !!;) Dar daca nu esti antrenat si mai esti si pe MTB , dupa 120-150 de km in ritm de concurs nu te vad prea bine !! Ce stiti exista categorie de juniori? 14-18 sau 16-18?

@policetoo20cm

Asa ai tu impresia ca Timisoara nu are echipa...?

This is Sparta, nene:D

@ maus: avem si Timisoreana Pils Maraton... acolo suntem campioni :P

On topic: se pare ca la inceputul lui mai se va organiza un concurs de sosea cu plecarea si sosirea in Timisoara. Asa ca pregatiti-va de o excursie in Banat.

Edited by bitza

bine zis bitza...80 de km are cursa...si este pe traseu valonat...cu multe gituri.:P

In 2009 o sa va pregatim doua concursuri la Sibiu.

Vom avea o cursa de XC (cei mai "batrani" cunosc traseul din parcul Sub Arini) cel mai probabil la inceputul lui Iunie.

La sfarsit de august vom avea Geiger MTB Challenge editia a 2-a (de doua ori mai frumos:D).

Pana in februarie o sa fie pregatite toate detaliile.

In 2009 o sa va pregatim doua concursuri la Sibiu.

Vom avea o cursa de XC (cei mai "batrani" cunosc traseul din parcul Sub Arini) cel mai probabil la inceputul lui Iunie.

La sfarsit de august vom avea Geiger MTB Challenge editia a 2-a (de doua ori mai frumos:D).

Pana in februarie o sa fie pregatite toate detaliile.

Guest
This topic is now closed to further replies.