freetools

Camasa si cabluri cursiera

Recommended Posts

Dacă te-ai referit la utilizarea acelorași cămăși și cabluri la frână și la schimbător, răspunsul e nu, cablurile de frână au diametrul un pic mai mare (uzual 1,5 mm) decăt cele de schimbător (1,1-1,2 mm) și necesită cămăși mai groase (uzual 5 mm dață de 4 mm). Saboții se vor potrivi la frânele Sora, dar nu am folosit acest model, nu știu nimic despre el.

Stiu si eu ca difera cablurile intre ele

Pe mine ma intereseaza daca un cablu normal de frana care se pune la mtb se potriveste la cursiera

la fel si la schimbator ala de mtb intra in maneta de la cursiera sau sunt cabluri speciale.

Sau sunt marimi diferite?

Am un magazin langa mine dar nu srie la cabluri de mtb sau cursiera, scrie cablu frana cablu schimbator si vreau sa dau comanda la niste chestii sa le iau manie dimineata.

Întrebarea nu a fost prea clară :) Sunt același cabluri, deși am văzut că în unele magazine se face diferența intre cabluri MTB și cursieră. În magazinele de afară, la produsele ăstea apare mențiunea "Suitable for Road and MTB".

Cablurile de frana sunt diferite la cursiera si mtb, difera capul, nu grosimea. Sunt intr-adevar cabluri "comune", asta presupune ca la fiecare extremitate are cate un cap, intr-o parte pentru mtb si in cealalta pentru cursiera, se taie cel inutil la montare. 

pozna

intre timp am fost la magazin si intradevar nu aveau pe site trecut dar sunt caburi diferite la capete.