radupetras

Placuta frana blocata spate

Recommended Posts

Salut,

am intrat de 5 zile in posesia unui Rock Rider 520, dar dupa aproximativ 70km am observat ca pe spate una dintre placutele de frana este blocata inauntrul etrierului si nu mai prinde pe discul de frana, de asemenea se aude un sunet urat de frecare metal-metal cand pun frana, iar eficienta franarii nu mai e aceeasi.

Pot eu sa deblochez placuta (nu am mai avut pana cum bicicleta cu frane pe disc)?

Multumesc.

520 are în specificații frâne mecanice Hayes MX5. E normal ca una din plăcuțe să fie fixă; pentru a compensa uzura trebuie să strângi un șurub.

PbWJJsL.jpg

Franele mecanice, spre deosebire de franele hidraulice au doar o placuta activa (se strange) cealalta este pasiva.

Unele modele permit reglajul atat al placutei active (intinderea cablului de frana), cat si al placutei pasive (surub de reglaj).

De exemplu, BB5 nu are surub de reglaj al placutei pasive, reglajul facandu-se din prinderea etrierului iar ulterior din intinderea cablului de frana.

* BB5 nu are reglajul plăcuței active (care e oricum numai la BB7), reglajul plăcuței pasive e prezent la mai toate frânele mecanice.

pOaODRo.jpg