Sign in to follow this  
Traveller

9r - un proiect pe piese

Recommended Posts

Etapa I (faza pe transplant)

Incepusem sa tin cam degeaba 2 biciclete in garaj, oraseanca si bicicleta de turism Ideal, calarita cu folos in turele din ultimii 4 ani (TTS2,  Bucovina, Banat si Hartibaciu).

Pe prima, cu un oarecare regret, m-am decis s-o vand, ceea ce s-a si intamplat. Pe a doua m-am decis s-o transform, inca o data, in donatoare pentru un proiect care mi se infiripase in minte in ultima vreme - o bicicleta 29er facuta din piese. Cum bicicleta de sosea si MTB FS pentru trasee mai serioase am, ramanea de umplut spatiul dintre ele, cel al turelor mixte, lejere.

Am mai spus-o, in diverse discutii, ca un 29er mi se pare o bicicleta versatila, in anumite conditii (furca blocabila si masa de vreo 12 kile). 

Nu voiam sa ma complic prea mult, ca atare am scos din discutie niste parametri moderni care definesc azi majoritatea bicicletelor (head tube tronconic, ax plin de 15 si/sau 12 fata sau spate). Fiind un experiment, voiam si sa ma incadrez intr-un buget general de 2000 de lei. Se puteau gasi piese noi "old-school" pe care sa grefez restul de componente de pe Ideal?

Raspunsul a fost ca da, se (mai) gasesc:

1. Cadrul a fost un Force, marimea M (ST 445 mm), 1750 g, de la Sportwin. Force e o firma ceha de componente (din orasul Zlin), prezenta in multe magazine romanesti de cativa ani.
  2. Rotile au fost o pereche de Jalco Big 9 cu butuci X7, venite cu tot cu camere si cauciucuri (rotile noi, gumele rulate putin - un Rapid Rob pe fata si un Rocket Ron pe spate)
  3. Furca - aici a durat nitel, pentru ca initial ma uitam dupa una cu suspensie. Se gaseau cateva in bazar, cu gat cilindric de 1 inch si 1/8, mai entry-level asa. Asta pana cand am vazut una de carbon pe Aliexpress si n-am mai stat la discutii - pentru un all-rounder merge si rigid, mi-am zis, plus ca scuteam cel putin 1 kil jumate la masa totala. 

36060747695_eb9f784918_o.jpg

Am pus totul pe "hartie" - ce am, pe ce pot conta sa transplantez de la Ideal si  ce nu am. Piesele lipsa erau lantul, pinioanele si discurile: https://1drv.ms/x/s!AgyCdPzF0cKvg00Xu-O96TBtw5fW

Aveam prin garaj un angrenaj alivio T4000 putin folosit, am facut rost de un monobloc FSA MegaExo BB9000 pentru el.

Transmisia Alivio 3x8 a fost transferata de pe Ideal, fara mofturi, urmand a fi inlocuita ulterior (suntem in etapa I, n-ati uitat).

Etrierul mecanic Shimano M416 a fost si el transferat pe spate, iar pe fata am cumparat un BB7.

Cu toate calculele facute, m-am prezentat la DrBike, pe Eroilor. Am lasat piesele si donatoarea.

Ieri seara am fost sunat de Mircea si m-am dus sa iau "primul draft" al noului 9r:

35662320440_2a2e2214ff_o.jpg

35662328310_83740e3779_o.jpg

Calculul teoretic indica o masa de 11.4 kg, in practica, pe cantarul analogic de baie, acul arata un pic sub 11.5. 

Pentru bugetul investit si pentru nivelul la care ma dau eu, cred ca e rezonabil, iar bicicleta e simpatica. :)

Ce urmeaza a fi reglat:

- franele, ca discurile cam freaca de placute

- sa fac rost in zilele urmatoare de floare pentru gatul de carbon al furcii, si sa o duc la taiat (inca experimentez cu inaltimea).

• Upvote 5

Shiftere Alivio 3x9 iti donez eu. Cauta o casetă.

• Upvote 1

Imi place foarte mult numele "Epigoni".

Iti intra un 27.5 cu 2.8? Cred ca face mult sens sa incerci si un set de roti aproape plus, mai ales ca este rigida bicicleta si mai ales sa ai setul respectiv de roti pentru iarna.

Tija de sa ar trebui sa fie neagra sau rosie.

• Upvote 1

Pe față intră 29x2.4, deci cred că intră și un 27.5 plus. Pe spate nu cred, în configurația actuală spațiul rămas nu e foarte generos.

Tija am transferat-o tot de pe bicla veche, dacă nu era tot 31.6 luam una nouă. Sunt de acord cu obiecția de culoare, cred că o să mă conformez :)).

Mulțumesc.

Neagră. Că deja ai șaua roșie. ;)

• Upvote 2

Eu cu 2.6 pe jante de i25 sunt la 28.3". Deci in diametru intra plus la tine, insa depinde de latime.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Etapa a II-a (faza pe "design"):

Mă așteptau, parcă special pe mine, niște manșoane faine la freeridebikes. Le-am luat!

Tot de acolo am luat și o clemă nouă de șa, alte distanțiere pentru gîtul furcii, suport de bidon și bidon.

Floare pentru gît de carbon am găsit la Veloteca.

Încă nu sunt mulțumit de frîna față, al cărei disc, cînd și cînd, mai atinge plăcuța exterioară, în ciuda reglajului (a mai bibilit-o Sebastian, e mai binișor dar nu grozav). Asta o să se regleze în faza a III-a, când o să ma ocup de frîne și schimbătoare.

Aspectul în momentul ăsta: 

36196665416_f5594f426b_k.jpg

Mîine, inaugurarea la o tură!

• Upvote 2

Daca tot esti fix acum cu clama de sa, ia un spray negru mat din hornbach, marca aia poloneza este buna, un smirghel de 240 si vopseste tija de sa. Gasesti si rozul acela, insa atunci iti trebuie sa neagra.

Iti trebuie un element negru sa se asorteze cu furca. Geometric cel mai bine merge tija de sa. As fi pus si distantierele negre. Stii tu ... lapte cu zmeura ... nu prea merge :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ba merge dacă vrei super evacuare ;)

• Upvote 5

O sa inlocuiesc si tija de sa, vine acuma :).

On 7/29/2017 at 1:53 PM, MaC® said:

Ba merge dacă vrei super evacuare ;)

Si ce gust bun are!!! :popcornsoda:

• Upvote 1

Se pare ca am rezolvat problema franei de pe fata. Ieri am primit un disc Ashima si dupa amiaza l-am montat.

Pe seara am iesit la o tura de cartier, nu bate, nu troncane, am putut sa apropii corespunzator bratele etrierului BB7, franeaza bine.

Deci problema fusese discul Avid stramb.

@Traveller Ce model de la Java e furca? Vreau sa-mi iau si eu o furca rigida, numai ca am nevoie de una cu gat conic. Ma gandeam la una din astea, dar nu stiu daca o sa intre un cauciuc de 29x2,20. Cand o selectez in cos nu imi apare sa aleg intre 29, 27.5 sau 26. Multumesc anticipat!

Am gasit intre timp una tot acolo, de la Thrust. Apar si dimensiunile asa ca nu mai am niciun dubiu. 

2.2 am eu, intră și mai mult. Asta e model universal, nediferențiat 26/27/29.

De curiozitate, in cat timp a ajuns furca? Furca cumparata de mine are termen de livrare intre 20-30 de zile.

Pai asa zice pe site. Eu cand am vazut am renuntat si m-am decis s-o iau pe dupa visin. Am asteptat sa cumpere niste baieti pe care ii cunosc de pe dirtbike (din timp). Cand a aparut, am cumparat-o de la unul din ei. Si in cazul lui, timpul de livrare fusese 3 saptamani.

Modelul e asta: https://www.aliexpress.com/item/MTB-bicycle-fork-26-27-5-29-ER-mtb-bicicleta-accessories-parts-full-carbon-fibre/32817181034.html?spm=2114.10010108.1000014.3.4b24ae2bmSNX2X&traffic_analysisId=recommend_3035_null_null_null&scm=1007.13338.80878.000000000000000&pvid=638bcab1-ad8e-4a3d-81b7-e1073bfeef66&tpp=1

In ultima vreme tot ce am comandat din China mi-a venit peste 4sapt. Am comandat si produse care sunt expediate cu cod ce poate fi urmarit, trebuie sa aiba R in fata. Astfel poti sa vezi in orice moment unde este coletul si vei afla ca in Romania parcursul este cam de 30% din timp.

#lacerereapublicului

#carenuleplăceatijadășacearăpănoasă

#carbonnofacenonamenonumber :D

36566010500_34285b9641_k.jpg

• Upvote 2
  • Like 2

Acum ii mai trebuie un ghidon de cursiera si ai un drop bar 29er / monstercross

Noo, din ăla nici pe bicla de șosea n-am pus. Poate un flatbar mai lung, la așa ceva chiar mă gândeam.

#dacamaipuisidistantiereledesubpipanegreeumadeclarmultumit

#aratasuper

• Like 1
  • Haha 1

On 9/2/2017 at 7:48, akebono said:

#dacamaipuisidistantiereledesubpipanegreeumadeclarmultumit

Și io! Am găsit nijte distanțiere mai fățoase dă la Syntace și le-am pus. :P

Plus, am schimbat Rapid Robu uzat dă pă față cu un Smart Sam din ăsta nou (are altfel de crampoane decît ăla vechi).

36663792774_0fb295a30e_k.jpg

36702401573_e0f0b56d7b_k.jpg

• Upvote 1

Manșuane portocalii??? #huă.

#ejafară!

În frig și vânt! :P