Sign in to follow this  
gicu piticu

mi s-a rupt o janta

Recommended Posts

caut una de 1/2 an si nu gasesc in brasov...e de 32 de spite...pot pune si de 36?

Nu. Ai nevoie de o janta de 32. Ai cautat si la magazinele online? Imposibil sa nu aiba.

Trimis de pe al meu SM-J500FN folosind Tapatalk

Playbike de exemplu parca au si un magazin in brasov.

Trimis de pe al meu SM-J500FN folosind Tapatalk

Plus spite.

• Upvote 1

Cred că iese mai ieftin dacă își ia roata întreagă.

degeaba va luati voi nume amer ca tot pe jos mergeti...

iacobdoc-ce plus spite?faci economie la cuvinte?

modera-ce roata?

Scuze.

Din ce stiu, este nerecomandat sa reciclezi spitele, deci, daca ai nevoie de o geanta noua, va trebui sa adaugi si costul spitelor, ca sa nu mai vorbim ca si aici e o discutie lunga.

Poti cauta si pe net la magazinele din tara, de exemplu: Maros bike din Cluj.

https://www.marosbike.ro/jante/janta-ghost-500-cl-26-inch-32h.html

Detalii interesant de stiut: de 26, 27,5 sau 28 inch

si

pentru frana disc sau frana pe janta?

Asta apropo de zgarcenia in a da informatii.

se vede ca sunteti bucuresteni-vb ca la parlament=vorbe goale...ca de ce nu e aia,de ce nue ailalta...

iacobdoc-eu as recicla,dar NU AM JANTA DE 32,am zis deja ...NU MERG PANA LA CLUJ ptr o janta...

Dar nu-i nevoie să ajungi tu la Cluj, bade Cârțan, vine janta la tine prin curierat.

• Upvote 3

Gicule, n-are treabă că suntem bucureșteni, ieșeni, clujeni sau altceva. 

Suntem niste bicicliști și încercăm să-ți răspundem la întrebare, să-ți dăm un sfat.

Părerea mea e aia de-am zis-o mai sus, cu 150 de lei îți iei roată nouă completă, ți-o livrează curierul acasă.

Nu te mai supăra pe noi degeaba și nu ne mai compara cu parlamentarii lu pește prăjit, că nu e de bun augur.

• Upvote 1

Ce-i aia augur? E de bine sau e de rău?

• Upvote 2

10 minutes ago, MaC® said:

Dacă e bun augur, e de bine, dacă e rău augur, e de rău. Logic.

Edit: să fiu cât de cât la subiect.

@iacobdoceu știam că niplurile nu se reciclează și îi musai schimbate. Spițele merg dacă se potrivește lungimea (în cazul în care schimb butucul -- nu se pune problema pt gicu).

• Upvote 1

@gicu piticu Ok. Hai sa reluam. Am inteles ca ai o geanta de bicicleta rupta si ca de juma' de an cauti o geanta pentru roata cu 32 de spite.

Noi, ca "parlamentari bucuresteni" deducem ca ai o roata constituita din butuc pe 32 de spite, spitele si geanta rupta. Deci, se cuvine sa ne lamuresti ce ai si de ce ai nevoie.

Apoi, daca iti este dificil sa te orientezi pe net, ne putem uita noi pentru tine si sa iti sugeram diferite produse dar tot ar trebui sa stim daca ai nevoie de o geanta pentru roata de 26 inch (standardul vechi de roata de MTB) sau e roata de 28 inchi. Mai mult, este important de stiut daca ai frane pe disc sau iti trebuie pentru frane pe geanta, pentru ca gentile construite doar pentru frana pe disc, nu au acea margine pe care sa franeze sabotii.

Asa incat, ca sa te putem ajuta, in caz ca ai nevoie de ajutor, te rog sa ai amabilitatea sa ne furnizezi aceste informatii ca altfel suntem ca badea Ion care sa duce sa ia bilet la tren: "Unde mergi bade? Apai la o nunta."

• Upvote 1

3 hours ago, MaC® said:

:):):) 

@MaC® "AUGÚR, (1auguri, s. m., (2s. n. (În Antichitatea romană) 1. S. m. Preot care prevestea viitorul sau interpreta voința zeilor după zborul și cântecul păsărilor ori după măruntaiele animalelor sacrificate. 2. S.n. Prevestire făcută de auguri (1); auspiciu. ◊ Expr. A fi de bun (sau de rău) augur = a fi semn bun (sau rău), a însemna că există premise ca un lucru să (se) sfârșească în mod favorabil (sau nefavorabil). [Pr.au-] – Din fr. augure."

In cazul de fata, cred ca e vorba de o prevestire a vitorului dupa matele animalelor sacrificate. 

da,am zis,o roata de 26``cu frane pe janta,cu 32 de spite...daca aveti,cumpar,mersi...macar janta si  schimb eu restul...

mi se tot zice sa pun si janta de 36 ca merge, dar nu am curaj...

1 hour ago, gicu piticu said:

mi se tot zice sa pun si janta de 36 ca merge, dar nu am curaj...

NU merge janta cu 36 de gauri pe butuc de 32.

Uite aici o janta de 26" cu frana pe janta si 32 de spite, la PlayBike Brasov: http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=18744.

Sau varianta asta, tot la ei: http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=9588

Sau asta, tot la ei: http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=38556

Si foarte probabil ca vei avea nevoie si de spite noi de alta lungime. Din cate stiu, la PlayBike au si atelier, deci iti pot face ei montajul. Datele de contact le gasesti aici.

ii multumesc in mod deosebit dl din cluj ptr ca am fost acolo unde a spus si am gasit ce cautam...

Cu placere.

as ruga din nou pe cineva sa ma indrume daca stie si a construit o roata...

mie mi s-a parut usor ca buna ziua dar se pare ca nu e chiar asa...

istoric:

1 dupa ce am cumparat janta,am desfacut spitele de pe cea rupta(fara sa le scot de dot)si le-am pus pe cea buna,in aceeasi ordine(zic eu...),nedesfacand butucul din spate,neavand cheie si bulon ptr asta...-mare noroc...

acum pana sa ajung la centrarea rotii mai am o cale lunga-piulitele nu vor sa se infileteze pana la capat pe spite si le tin alandala...ce e de facut?

2.urmeaza...

In asta chiar daca fac reclama la sculele Park (foarte bune, de altfel) iti arata tot ce trebuie sa stii ca sa centrezi o roata.

Eu ti-as recomanda sa duci roata la un atelier.