Recommended Posts

Salutare sunt nou pe acespt forum.de cateva zile am cumparat o bicicleta de sosea sau asa zisa cursiera.Am o singura mare problema,roata de pe spate este deplasata spre stanga si este un spatiu de 1 cm intre cadru si roata.Imi puteti spune ce ar putea fi sau care este problema?Sau la ce am o problema?Cadru stramb sau butuc de vina?

Las cateva poze sa vedeti si voi.I9nyaMx.jpgbfTRFDD.jpg96Jf1HV.jpgEGvlE9w.jpgDRalgVr.jpg

Nu cred ca poate sa spuna cineva cu siguranta, pana nu masoara.

La prima mea impresie furca spate e trasa (si daca e trasa, e trasa prost) ca sa se potriveasca pe un butuc necorespunzator.

Scoate roata si masoara distanta intre partile interioare ale capetelor furcii (dropouts). Apoi masoara butucul.

Cadrul pare a fi de aluminiu si asta nu e un avantaj in cazul in care e stramb.

LE: observ in ultima poza ceva care seamana cu o fisura la imbinarea bratului stang al furcii cu seat tube, ceea ce sprijina afirmatiile de mai sus. Daca e asa nu prea e bine....

@Schewpps Ultima poza, si mie imi pare fisura in cadru. 

E posibil sa fi fost cadru gandit pentru butuc mai ingust si cineva sa fi dorit sa monteze unul mai lat. Daca e asa, presupunand ca cine a construit roata a construit-o corect, atunci mai poate fi si o problema de aliniere a drop-urilor (locul in care se fixeaza axul spate al rotilor).

In ultima poza nu este fisurat cadrul.Este umbra de la cablu de la schimbator.Am auzit ca axe de pe forum repara cadre unde as putea sa fac acest cadru sau sa il masor sau sa ii fac ceva?

Părerea mea este că toate sunt strâmbe!

Fiind aluminiu si fara sa iti cunosc abilitatile tehnice as zice ca intr-adevar sa mergi la un atelier. 

Altfel, e vorba de asta:

Ar fi o intrebare: cand pui roata, trebuie sa casti cadrul cu mana sau intra usor?

Intra lejer ce ma chinui este sa pun lantul inainte pe pinioane sa il asez stiti voi..

în urmă cu 5 ore, iacobdoc said:

Fiind aluminiu si fara sa iti cunosc abilitatile tehnice as zice ca intr-adevar sa mergi la un atelier. 

Altfel, e vorba de asta:

Ar fi o intrebare: cand pui roata, trebuie sa casti cadrul cu mana sau intra usor?

Interesant videoclipul o idee buna.Pe unde in bucuresti as putea gasi un atelier bun de reparati cadre?

Esti sigur ca nu e roata facută 8? 
Ca in poza 2 e in dreapta in poza 3 e mult  in stânga. E adevarat ca sunt unghiuri diferite, poate ma insel.
Furca spate o verifici cu sfoara:
Daca roata nu e 8 si nu e cadrul, verifica dish-ul roții. Practic, axa roții sa fie la jumatatea distantei dintre fețele de asezare ale piulitelor de strangere. 

Incearca si alta roata in cadru. Daca e in aceeasi pozitie e clar din cadru. Daca nu, e o problema la roata ta.

Pune roata invers in cadru'

Daca va sta deviata spre partea opusa atunci roata trebuie centrata.

Daca va fi deviata la fel, cadrul ii stramb

• Upvote 2

@Schewpps

Daca roata e descentrata se vede pur si simplu invartind-o. Scoate roata de pe bicicleta,si trage de bratele cadrului sa vezi daca e vreo fisura.

Totusi mie nu mi-e clar cum ti s-a strambat asa dintr-o data sau asa ai luat-o ?!Ai cazut cu ea ? se poate sa se fi indoit cadrul.