Alexandru G

Sfat achizitionare cursiera SH/Noua

Recommended Posts

Salutările mele!

Am început să practic ”ciclismul” acum 5-6 ani, din inițiativa de a face mișcare, bine o mare influență a avut și marea buclă. Am achiziționat o clasică Vicini, cadru oțel + echipare Campagnolo, dintr-un bâlci și am început să fac ture lejere de până în 60km. Timp de vreun an și jumătate (primăvară + vară) am început să învăț bicicleta și am făcut un rulaj infim de aproximativ 1.500km.  Nu știu ce detalii să vă mai dau, până la momentul acela n-am experimentat mersul la trenă, menținerea cadenței și  alte cele, pur și simplu am facut-o pentru mișcare.

Prin 2014 am zis să trec  la alt nivel, îmi doream altceva, o bicicletă mai ușoară cu cadru de alu. schimbătoare rapid-fire etc. Am mărit turele până în 100km, numărul ”antrenamentelor” am experimentat rulajul in doi sau trei cicliști, mers la cadență. În 2015 am participat din proprie inițiativă, pentru că deja orașul meu natal organizase de ceva timp faimoasa Cupa Max Ausnit, la proba de fond 110km cu dif de nivel 1000m parcă. Amator fiind am terminat cursa in vreo 3h40m aprox dar puteam scoate un timp mai bun, având în vedere că toată cursa am dus trenă unei fete. Am participat să acumulez experiență și nu din punct de vedere competitiv.

Pe viitor, probabil în 2018, vreau să-mi cumpăr o altă cursieră și am nevoie de sfaturi.

Acum, cursiera pe care o am e una de începători 100% un decathlon made in france, cadru aluminium 54. Shimano SORA, lanț SRAM, pipă btwin, restu am uitat :))

Habar n-am ce detalii să vă mai dau, aștept să mă întrebați.

Bun venit pe forum! Prima și poate cea mai importantă întrebare este suma pe care ți-ai propus s-o aloci :)

Mulțan fain ! :)

Păi să-ți răspund cu altă întrebare, să rămân tot la cadru de aluminium sau să trec la cel de carbon. Acum vreo 6 ani când citeam de pe forum, a spus cineva ca abia dupa vreo 5 ani de experiență se merită să treci pe carbon dar în altă ordine de ideei, hai să zicem undeva până la 1500 de euro, eu zic că este suficient.  SH sau nou

PS: n-am nimic împotrivă cursierelor SH atât timp cât o cumpăr de la unul ce practică sportul, având o oarecare disciplină.

Ar trebui să ne mai spui ce gen de ture faci: strict șosea cu asfalt ca-n palmă, sau mai ieși și pe drum de pământ / pietriș (la Max Auschnit ai și o porțiune de genul ăsta). Materialul cadrului depinde în mare măsură de această opțiune. Puriștii ciclismului de șosea o să-ți spună că nimic nu se compară cu un cadru de oțel care, deși e mai greu, dă un feeling pe care nu-l întâlnești la celelalte materiale. Un astfel de cadru, ca și unul din aliaj de Al sau titan se potrivesc atât pentru șosea cât și pentru gravel. Carbonul e mai pretențios, mai sensibil și ieșitul pe gravel e cu oarece riscuri. Un cadru bun de carbon îți depășește bugetul, la fel și unul de titan. Te încadrezi cu un carbon entry-level sau cu mult noroc și cu unul mai bun, dacă nu te grăbești și vânezi oferte. Mai contează și roțile, diferă construcția și balonajul cauciucurilor între road curat și gravel.

Sincer, la banii ăștia eu aș alege o bicicletă nouă - pentru uzură 0, garanție, tehnologie mai nouă. M-aș îndrepta spre SH dacă l-aș cunoaște personal pe vănzător și aș ști cum a chinuit bicicleta aia.

Bugetul e generos și poți găsi o bicicletă bună de banii ăștia dacă-ți clarifici opțiunile și nu visezi la avioane.

Da într-adevăr la Ausnit au fost și porțiuni cu pietriș, inclusiv 5km și anul acesta dar n-o să mai fie așa, o să se astfalteze integral până la anul (așa am auzit). Eu de regulă fac ture obișnuite, astfalt șosea, evit tot ce înseamnă drum cu pietriș etc. În mare parte a turelor merg singur și dacă dinstanța contează, turele sunt între 60 și 100km. 

Eu am văzut că Dogma (nu știu exact ce model) de la Pinarello, o găsești SH și pe la 1000+ euro, dar probabil sunt echipate cu ceva shimano new entry. Ca și biciclete noi, în Ro am văzut că se vinde mult Merida și Cannondale ( nu Focus, Felt sau alte cele) și nu știu ce să zic dacă se aplică regula aia de marketing și anume că în estu Europei produsele au altă calitate :))  

Hai să vedem deocamdată pe unde m-aș situa în buget și poate până la anul mai crește să văd și eu ce oferte să vânez. 

Probabil există cadre care se potrivesc sprinterilor și/sau cățărătorilor, nu știu dacă are importanță la nivelul meu de amator dar îmi plac mult cățărările.

Pentru cățărări ampatamentul e mai scurt, pentru stabilitate mai lung. La mărcile de prestigiu plătești o sumă considerabilă - și de multe ori nejustificată - pe brand. Eu prefer o dotare de top în loc de niște abțibilduri de top. La biciclete, din câte știu eu, nu au fost reclamate deosebiri de calitate între est și vest. În fond, nu te oprește nimeni să-ți cumperi bicicleta de la un magazin online din vest (cu dezavantajul că n-o poți lua într-o tură de probă). Să știi că sunt oferte foarte bune în astfel de magazine și transportul nu costă foarte mult.

La Canyon mă gândeam și eu, modelul e foarte fain

Da arată bine cele de la Canyon, asta (din exemplu) e echipată cu shimano 105. Ce sugerați, un kit mai medium spre high? poate un Ultrega? chiar dacă prețul se ridică. 

off topic: pe canyonn merg ăștia de la movistar, implicit fricosu de Nairo :))) uf uf

Există și posibilitatea de a lua o versiune de aluminiu echipată Ultegra, frunzărește magazinul online și vezi cât costă. Numai tu poți să decizi dacă merită cheltuiala, funcție de cât de mult și de bine te dai.

Ultegra e pentru săraci, ia direct Dura-Ace.

• Upvote 2

în urmă cu 2 ore, Alexandru G said:

off topic: pe canyonn merg ăștia de la movistar, implicit fricosu de Nairo :))) uf uf

nu cred ca este suficienta doar bicicleta ca sa te primeasca la movistar...

2 hours ago, otsdr said:

Ultegra e pentru săraci, ia direct Dura-Ace.

Așa mă gândeam și eu ! :))

în urmă cu 1 oră, PVN10 said:

nu cred ca este suficienta doar bicicleta ca sa te primeasca la movistar...

De acord, mai trebuie și tricou

O părere bună, și-au mai luat băieții pe aici cursierele sau ciclocros.

La echipări echivalente, indiferent de marcă, o să alegi în funcție de aspect.