Munchausen

Sfat compatibilitate cuvete/cadru/furca

Recommended Posts

Salut! Sunt nou pe aici dar sper că postez unde trebuie. Am un cadru Abeni 1.1/8 inch, aluminiu 7005, made in Taiwan

jB0gkfJ.jpg

ZtfavpN.jpg

a6X864e.jpg

pe care vreau să montez furca asta. Am nevoie de ajutorul vostru pentru a ști ce tip de headset (integrat sau semi-integrat, eu cred ca e semi-integrat) este necesar ca furca să poată fi montată pe cadrul respectiv, asta bineînțeles dacă sunt compatibile. Mulțumesc.

Măsoară diametrul interior, dacă e de 42mm trebuie semi-integrat (ZS42/28.6 sus, ZS42/30 jos); dacă e de 34mm, trebuie extern ( EC34/28.6 sus, respectiv EC34/30 jos). Și eu tind să cred că e semi.

1 hour ago, otsdr said:

Măsoară diametrul interior, dacă e de 42mm trebuie semi-integrat (ZS42/28.6 sus, ZS42/30 jos); dacă e de 34mm, trebuie extern ( EC34/28.6 sus, respectiv EC34/30 jos). Și eu tind să cred că e semi.

Diametrul interior este 44 mm, sus și jos.

Da, am greșit eu, e 44 în loc de 42.

Am si eu o nedumerire, pentru cadrul acesta: http://www.jensonusa.com/Orbea-Avant-H30D-Bike-2015

Cuvetele sunt acestea: http://www.chainreactioncycles.com/ro/en/fsa-orbit-c-40-acb-1-5-headset-no-42-acb-/rp-prod84328

Rulmentii se preseaza direct in cadru? Exista alta metoda de care trebuie tinut cont, diferita decat la cuvele semiintegrate? Practic la acelea eu foloseam un tirant si niste saibe mari.

Nu am mai bagat pana acum cuvete integrate ...

Hmm, pare ca rulmentii intra direct in cadru fara a fi presati prea tare. Totusi cadrul este grunduit/vopsit ceea ce modifica cotele ...

Sent from my iPhone using Tapatalk

@akebono Eu am un cadru Orbea Alma de mtb si rulmentii intra in cadru fara a fi presati. Si de scos ies fara probleme, fara nicio scula.

• Upvote 1

Multumesc!