Invitat special

Biciclete/componente fake?!

Recommended Posts

Sunt fake-uri cam la orice brand cat de cat international, stabil si de succes si nu stiu cum de nu m-am gandit pana acum ca asta este posibil si in cazul ciclismului.

Ideea m-a lovit cand am vazut acest anunt, din ce se vede in poze pe bicicleta scrie doar S-works dar nicaieri nu vad numele Specialized (in afara de logoul de pe head tube), pretul pare suspicios de asmenea, S-works de carbon 29er la 4000 lei. Chiar si sa spunem ca ar fi avut inscriptionarea Specialized, pana la urma e doar ceva vopsea sau chiar sticker in cazul unor branduri. Si asa cum se fac replici Rolex de calitate superioara de ce nu ar exista si pinioane/butuci/schimbatoare etc  Shimano/Sram fake-uite?!

Ati auzit vreodata de o bicicleta fake sau componente fake?

Nu e un fals propriu-zis, pentru că nu seamănă cu un Specialized; e un cadru cinstit de pe alibaba, iar autocolantele le-a lipit "întreprinzătorul".

Da, exemplul mai sus mentionat e ceea ce mi-a sadit ideea in cap ca si in ciclism pot fi fakeuri. Deunazi am luat de pe olx de la un baiat un ghidon Ritchey nou nout, "sigilat" ca sa zic asa, care la magazin e 140 lei eu platind 70 lei. Incepi sa dai in paranoia.

1. Pe S Worksui nu scrie Specialized pe downtube/toptube. Exista anumite modele unde apare brandul pe chainstay.

2. Care este legatura Rolexurilor fake de calitate superioara (trololololo) cu anumite marci de componente de biciclete care ar putea fi contrafacute? Daca nu existau Rolexuri de calitate superioara ci doar de calitatati inferioare, ar fi fost diferita situatia? Un fake este un fake, comparatiile sint pentru cocalari care au impresia ca au replica a++++ si nu un fake ordinar.

3. Dap, exista tone de fakuri de la cadre si roti la suruburi de titan si tot ce e intre ele.

4. Cu cit ai vrea sa vinda un ghidon care in magazin este 140lei? Piata mica, mese putine, vinzi cu cit poti. Faptul ca a fost ieftin nu inseamna ca este fake. Exista o vorba, buy the seller. Cauta ce inseamna.

• Upvote 1
  • Like 1

1. Gresit. Mai invata.

2. Legatura este ca doar un cunoscator de ceasuri va recunoaste o replica superioara fata de original.

3. Nasol atunci.

4. Daca ai avea habar de piata de vanzare off-shop, adica portaluri de vanzare/forumuri ai sti ca extrem de rar gasesti ceva la 50% din pretul din magazin, produs nou. Respectivul mai avea si alte accesorii Ritchey, deci le luase de undeva sa le vanda cu profit, deci cu cat sa fi luat ghidonul astfel incat sa scoata si profit la 70 lei?! Cu 30 de lei?! Gandeste.

Si tonul asta de om care stie secretul Bibliei si a descoperit teoria relativitatii inaintea lui Einstein cred ca e mai potrivit  targul Vitan.

Nu știu cum, dar discuția asta am mai auzit-o nu demult, și tot așa decurgea. :)

Doar că era cu căști fake. 

Și n-a ieșit bine deloc.

Cum să găsești "extrem de rar" bicle și componente noi/aproape noi la jumate?

Alea de furat sau alea fake sunt și la o treime din prețul de magazin. :))

De ce crezi că stau oamenii care își vând biclă veche luată pe bune cu marfa nevândută?

• Haha 1

S-au mai discutat toate chestiile astea pe un topic acum cativa ani, incearca sa-l gasesti folosind functia de search a forumului si sa vezi ce idei si pareri s-au vehiculat pe acolo. La fel cum s-a mai creat mare valva, in particular, pe tema castilor contrafacute, fara o concluzie foarte clara.

Daca vrei sa nu ai emotii, cumpara componente doar de la magazine cu o oarecare reputatie (fizice sau online, din tara sau din strainatate). In rest, iti asumi diverse graduri de risc cu privire la originea componentelor, ca discutam de fake-uri sau de piese din biciclete furate si dezmembrate. Si tinand cont de piata second-hand din Romania, mai degraba mi-as pune intrebari cu privire la faptul ca sunt piese din biciclete furate decat cu privire la faptul ca ar fi fake. Cat despre diferentele reale dintre o piesa originala si una fake, s-ar putea sa nu le afli niciodata, la fel cum s-ar putea sa iti cedeze subit in conditii normale de utilizare o componenta 100% originala.

• Upvote 1

Da, l-am gasit, dar se intinde pe sute de postari din care majoritatea sunt de hate-reala, arogante si corectari gramaticale.

@Traveller de 3 luni de cand tot scanez piata off-shop pt componente/echipament nou, acel ghidon este singurul pe care l-am gasit la jumatate de pret. Nu m-am gandit nicio secunda atunci ca ar putea fi fake. Iar daca era furat, era furat din magazin, pentru ca era in punga sigilata si eticheta. In rest mai jos de 70% pret din magazin nu am gasit ce ma intereseaza pe mine cel putin. Vorbesc aici doar de produse noi noute.

Poate proveni dintr-o bicla de furat, dezmembrată și vândută pe bucăți. Ca să vândă repede, lasă prețul jos.

Poate fi un no name ("replică") branduit de vânzător. Sau poate e un original cu un defect, rămas pe stoc demult etc.

Sunt destule alte explicatii realiste, de exemplu poate omul a prins niste reduceri consistente pe vreun site de afara (de exemplu pe RCZBikeShop gasesti de multe ori reduceri masive la anumite componente, in special de generatie ceva mai veche, ramase nevandute prin diverse depozite). Poate asta era "afacerea" omului: vana reduceri pe site-uri de afara, apoi vindea piesele in Romania la preturi undeva intre pretul lui de achizitie si pretul in magazinele locale.

1 hour ago, Invitat special said:

1. Gresit. Mai invata. <-- aroganta de doi lei si lipsa clara a oricarui contact cu un S Works. Uite un unboxing, te rog sa imi spui unde scrie Specialized pe ea.

2. Legatura este ca doar un cunoscator de ceasuri va recunoaste o replica superioara fata de original <-- am dubii ca te pricepi la ceasuri mai bine decit la biciclete. Este de ajung o lupa buna si iti dai seama daca un Rolex este fake sau nu. Vopsea prost aplicate pe indici, scame sub sticla, chapter ring prost aliniat, etc etc. Iar in momentul in care te uiti la mecanism nimeni nu mai are dubii.

3. Nasol atunci.

4. Daca ai avea habar de piata de vanzare off-shop, adica portaluri de vanzare/forumuri ai sti ca extrem de rar gasesti ceva la 50% din pretul din magazin, produs nou. Respectivul mai avea si alte accesorii Ritchey, deci le luase de undeva sa le vanda cu profit, deci cu cat sa fi luat ghidonul astfel incat sa scoata si profit la 70 lei?! Cu 30 de lei?! Gandeste. <-- oamenii uneori mai vind si de nevoie, isi dau seama ca au cumparat chestii care nu se potrivesc sau nu li se potrivesc. Pina si stilul tau de a povesti este de asa natura ca tu sa pici bine. Incepi sa ne spui ca ai cumparat un ghidon si apoi argumentezi ca sursa avea stive de piese Ritchey. Daca cineva iti va da link cu un fost magazin care a dat faliment si a vindut piese Ritchey la 10% din MSRP ai fi in stare sa spui ca l-ai vazut pe individ cu matritele la el si ti-a facut o pipa pe loc.

Si tonul asta de om care stie secretul Bibliei si a descoperit teoria relativitatii inaintea lui Einstein cred ca e mai potrivit  targul Vitan. <-- problema mea nu este la mine, este la tine. Exact oamenii care vor sa cumpere brand si ieftin sint cei care conduc la aparitia fakeurilor. Atita timp cit un Look sau un Time sau un Pinarello vor fi un status symbol, vor exista si oamenii care sa le falsifice si oamenii care sa le cumpere. Poate ar trebui sa ne gindim mai mult la dat cu bicicleta si mai putin la ce branduri avem pe bicicleta. Pentru ca daca te intreb de ce iti doreai Ritchey, vei da un raspuns mai mult decit evaziv. Poate ca si eu imi doream componente Tune sau McFk sau Enve sau alte chestii exotice. Mi-am dat seama ca pur si simplu nu am motive sa dau banii aia si am mers pe branduri mai paminte, 3T in cazul meu. In momentul in care cauti Enve la 50% din MSRP, sa nu ne miram daca lumea incepe sa ajunga pe TaoBao sau Alibaba.

21 minutes ago, majikstone said:

Sunt destule alte explicatii realiste, de exemplu poate omul a prins niste reduceri consistente pe vreun site de afara (de exemplu pe RCZBikeShop gasesti de multe ori reduceri masive la anumite componente, in special de generatie ceva mai veche, ramase nevandute prin diverse depozite). Poate asta era "afacerea" omului: vana reduceri pe site-uri de afara, apoi vindea piesele in Romania la preturi undeva intre pretul lui de achizitie si pretul in magazinele locale.

RCZ ruleaza daca stii ce iti doresti si te misti rapid. Am cumparat XM1501 de 700-800euro cu 346EUR cu tot cu transport. Am cumparat 2 chestii de la Selle Italia de 300euro cu 65eur cu tot cu transport. Au in momentul asta niste XM1501 la 260euro in conditiile in care doar un butuc spate 240s este circa 350euro :)

• Upvote 2
  • Like 1
  • Thanks 2

Bai omule lasa-ma, nu mai polua topicul cu expertizele tale in ceasornicarie. Exact ca pe topicul cu casti fake, e tot timpul unu altul, general cu 3 stele in ale ciclismului care stie cand unde si la pret si de ce si cum vinde unu si altul si de ce daca nu ai bani de dat nu iti iei casca si ghidon de 30 de lei ca Ritchey e prea lux.

Si daca ti-a fost lene sa cauti singur imi pierd eu 2 minute din viata mea  de "arogant de 2 lei" sa iti arat ca scrie SPECIALIZED  si SPECIALIZED pe biciclete S-works  ca pe viitor sa nu mai faci pe altii aroganti de 2 lei cat timp ei nu te fac badaran  necunoscator.

Dupa cum am spus ton din asta de baietas suprem si arogant am vazut in targul Vitan si eu nu servesc.

Mai scrii si cu rosu, iti dai seama ce drama s-a intamplat, s-a rupt pisica in doua.

• Sad 2

Decat sa ne certam mai bine un cantec vesel sa cantam :)

Acu' serios,e complicata chestia asta cu orientatul doar dupa pret.

Poate ala le aduce prin contrabanda,adica nu le declara  la vama , le declara la o valoare mica sau le aduce pe net cu valori declarate mici.etc si atunci sigur ca are pret mai mic decat cel cu magazin care plateste toate angaralele.Astia de pe olx sau de pe alte site-uri  crezi ca platesc impozit la ce vand?!

De multe ori piesele care sunt numite fake sunt facute exact in aceleasi locuri cu originalele dar cu materialul in plus pe care il au ei de rezerva in caz de rebuturi in cadrul lotului,unele sunt chiar reburturicu mici imprefectiuni.Ex china face treninguri adidas originale dar poti sa cumperi si "de peste gard" tot originale dar la un pret mai mic

Similar este si la haine si la ceasuri ,la adidasi si la cam orice.A am uitat de telefoane :)

• Like 1

Pai hai sa fim seriosi, indiferent ce suma platesti pentru un produs, in momentul in care decizi sa cumperi un produs pe care platesti mult mai putin decat valoarea lui reala de vanzare, ori e din cauza ca ai prins ceva promotie sau lichidare de stoc oferita de un magazin serios, ori e din cauza ca persoana care il vinde e dispusa sa lase foarte mult la pret doar ca sa scape cat mai rapid de el, ori e din cauza ca piesa are origini dubioase (cumparata la reduceri si vanduta pe profit "fara forme legale", furata sau fake de pe alibaba, aliexpres si compania).

Deja in momentul in care decizi sa cumperi componente de la vanzatori neacreditati (noi sau second-hand) iti asumi niste riscuri mult mai mari decat daca cumperi dintr-un magazin cinstit un produs poate inferior din punct de vedere calitativ, dar cu origine certa. Asta nu inseamna ca ar trebui sa cumperi doar din magazine, dar trebuie sa fii constient ca iti asumi niste riscuri in plus. Eu unul am avut in general experiente pozitive in situatii de genul asta, dar am luat si semi-tepe pe care mi le-am asumat ca atare (ca discutam de piese de bicicleta sau de alte obiecte).

• Upvote 1
  • Like 1

Deci treaba e simplă: să îți asumi.

Pe banii tăi, după cum spunea un clasic al forumului, poți să îți cumperi și roți de cărucior de butelii.

Dacă ești paranoic, atunci iei de la cineva de încredere, o reprezentanță, și aia e. 

Să nu vă mai aud cu Rolexu, că mă bufnește râsul. Aia e firmă de snobi, ceasuri ca lumea fac alții. Bine, acum de când au lăsat-o mai moale cu mecanicele, nu prea mai fac nici ăia. Părerea mea! :P

• Upvote 1
  • Like 1

Am desfacut lampa din spate de la bicicleta de strada,e de la piata luata lampa,am gasit in interior niste baterii Pammasunig orijnale-orijnale :)

• Haha 1
  • Sad 1