Sign in to follow this  
Cata23

Recomandare bicicleta hibrid

Recommended Posts

Salut,

M-ar ajuta ceva pararei legat de o bicicleta hibrid pentru oras(mers spre lucru 6-7 Km), pentru pista de bicicleta(asfalt)-in Timisoara avem o pista spre Serbia.
Am un MTB, dar nu e util ptr ceea ce am enumerat mai sus. ca atare din analize am renuntat la trekking ptr ca o furca face bicicleta mai grea, furca ar fi de o calitate slaba ptr suma pe care as vrea sa o folosesc 2000-2700ron..
Deci caut un hibrid cu furca rigida, nu trebuie neaparat sa aibe frane pe disc(o sa folosesc bicicleta cand nu ploua).
Am 1, 79 si nu sunt sigur daca marimea L sau 54 e ok. Din pacate nu pot sa incerc aceste biciclete..

Imi place mult canyon roadlite 5..dar sare de buigetul meu: https://www.canyon.c...dlite-al-5.html . Totusi intrebarea ar fi ptr cei care au idee din trecut daca exista perioade de reduceri la canyon si de obicei cam ce presupun aceste reduceri(10%, 20%)?

Pe lista mea ar fi:
1. Felt Verza Speed 40: https://www.emag.ro/...rch-Action=view

2. Cube SL Road black´n´flashblue 2017, https://www.bikexcs....2017-13906.html

3. Bicicleta canondale Quick 5 Disc 28'' NBL 2017 https://www.bikexcs....t_tab_products2

Ce parere aveti depre? In special despre felt? Alte recomandari?

Are și decathlonul, și pentru scopul și distanțele ăstea 2000 de lei e suficient:

http://m.decathlon.ro/p/8322799_bicicleta-btwin-sosea-triban-520-fb-rosu-negru-alb.html

54 sau 56 ți-ar trebui, mai depinde și de lungimea piciorului pe interior, lungimea mâinilor. 

3 hours ago, Cata23 said:

Deci caut un hibrid cu furca rigida, nu trebuie neaparat sa aibe frane pe disc(o sa folosesc bicicleta cand nu ploua).

Ia in calcul cea mai rea varianta de vreme din zona ta pentru ciclism. Nu te grabi in a lua o decizie, citeste, vezi  youtube. Sezonul e pe final, vor aparea reduceri.

Eu as fi sarit sa strig Cannondale dar oferta B-twin de la Decatlon e bine gandita pentru sosea (vitezomana mica) cu posibilitate de cicloturism light (se poate pune portbagaj). Transmisia permite abordarea cu usurinta aproape a oricaror pante pana in 12%, eventual se poate pune o caseta 13-28 sau poate chiar 32.

Franele pe geanta permit conversia la ghidon de sosea cu dual controlere.

Oferta Decathlon mi se pare remarcabila.

3 hours ago, iacobdoc said:

Eu as fi sarit sa strig Cannondale dar oferta B-twin de la Decatlon e bine gandita pentru sosea (vitezomana mica) cu posibilitate de cicloturism light (se poate pune portbagaj). Transmisia permite abordarea cu usurinta aproape a oricaror pante pana in 12%, eventual se poate pune o caseta 13-28 sau poate chiar 32.

Franele pe geanta permit conversia la ghidon de sosea cu dual controlere.

Oferta Decathlon mi se pare remarcabila.

Mersi ptr sfaturi!

La dechatlon acea bicicleta nu mai e in stoc nici online nici in magazine...

Deci o recomandare ar fi canodale.

Mai exista si modelul Riverside la Decathlon, furca fixa, cadru Al, prinderi pt aripi, portbagaj, 1x8v.

Ce nu imi nu imi place la modelul de mai sus este ca are 2 foi..nu are acea foaie a treia de patru zeci si ceva de cm. Care e ideea? Nu am eu experienta, e ok ca are 2 foi?

Pe tine te interesează plaja de rapoarte, între cel minim și cel maxim. 2 fi sunt suficiente, și schimbările sunt mai comode. Practic in oraș folosești foaia mare, și numai pe rampe accentuate schimbi pe foaia mică.

In rest schimbi din pinioane.

@Cata23 Din ce vad eu, Merida are o dotare peste Canyon.

As incerca sa aflu care este balonajul maxim pe care il accepta fiecare dintre biciclete, asta in cazul in care vrei gume mai groase sau aparatori de noroi.

Pe tine te interesează plaja de rapoarte, între cel minim și cel maxim. 2 fi sunt suficiente, și schimbările sunt mai comode. Practic in oraș folosești foaia mare, și numai pe rampe accentuate schimbi pe foaia mică.
In rest schimbi din pinioane.

Nu vreau să te contrazic, dar trei foi e mai bine și mai comod. Nu îmi arata cu degetul spre kg, chiar nu contează 100-150gr. Nu va sta nici pe foaia mare, nici pe cea mică, cea din mijloc e tare comodă, crede-mă pe cuvânt și e lesne de înțeles foaie de mijloc, pinion de mijloc - cel mai comod raport the money can buy.

Sent from my iPhone using Tapatalk
[mention=10142]Cata23[/mention] Din ce vad eu, Merida are o dotare peste Canyon.
As incerca sa aflu care este balonajul maxim pe care il accepta fiecare dintre biciclete, asta in cazul in care vrei gume mai groase sau aparatori de noroi.

+1, deși aș alege Canyon peste Merida. M-am uitat la ele, diferența mare nu este. Sora e o Tiagra mai veche.

Orișicât, la 10kg poți lua o bicla de oțel care să nu sară de 800-1000lei și să fie ceva mai comoda decât modelele prezentate, dacă știi pe cineva să te ajute.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Fix dintre alea doua si fara sa tin cont de livrare (pret si timp de asteptare) as lua totusi Canyonul pentru rotile mai bune, greutatea ceva mai redusa si caseta mai versatila (11-34 fata de 12-28). In plus, schimbatorul spate de pe Merida e Tiagra SS (adica Short Cage), deci nu va pupa casete cu pinion de 32 sau 34. In fine, Sora din ultima generatie e cel putin la fel de buna ca Tiagra din generatia anterioara. Plus franele, care pe Canyon teoretic sunt mai bune decat pe Merida.

E drept, Merida are 2x10 viteze si nu 2x9 precum Canyonul, dar decat 10 viteze cu pinion maxim de 28 sau 30, mai bine 9 viteze cu caseta 11-34. Oricum in oras n-o sa apuci sa simti nevoia unei casete mai strans etajate, respectiv a vitezei aleia in plus, in schimb s-ar putea sa simti nevoia unui pinion mai mic din cand in cand.

• Upvote 2

27 minutes ago, majikstone said:

Fix dintre alea doua si fara sa tin cont de livrare (pret si timp de asteptare) as lua totusi Canyonul pentru rotile mai bune, greutatea ceva mai redusa si caseta mai versatila (11-34 fata de 12-28). In plus, schimbatorul spate de pe Merida e Tiagra SS (adica Short Cage), deci nu va pupa casete cu pinion de 32 sau 34. In fine, Sora din ultima generatie e cel putin la fel de buna ca Tiagra din generatia anterioara. Plus franele, care pe Canyon teoretic sunt mai bune decat pe Merida.

E drept, Merida are 2x10 viteze si nu 2x9 precum Canyonul, dar decat 10 viteze cu pinion maxim de 28 sau 30, mai bine 9 viteze cu caseta 11-34. Oricum in oras n-o sa apuci sa simti nevoia unei casete mai strans etajate, respectiv a vitezei aleia in plus, in schimb s-ar putea sa simti nevoia unui pinion mai mic din cand in cand.

Mie imi plac ambele biciclete, de accea prin comentariile gen cum mi-ai explicat ma ajuta sa imi fie alegera mai usoara. Mersi

LE: mai sus voiam sa zic ca "s-ar putea sa simti nevoia unui pinion mai mare (nu mic) din cand in cand"

în urmă cu 1 oră, Mookyama said:

Nu vreau să te contrazic, dar trei foi e mai bine și mai comod.

Eu cand am zis ca foloseste foaia mare in oras, m-am referit la alegerea cu 2 foi. Daca ia cu 3, foaia mare sta aproape degeaba, e utila doar pe segmente lungi de fals plat in coborare. 

In orice caz, @majikstone a explicat mai bine diferenta dintre ele. :)

Canyon roadlite 5.0 are o reducere de 100 euro, de la 800 la 700euro, plus 50 euro transport.

Ptr cei care si-au mai luat in trecut Canyon aveti idee daca ar putea sa mai scada pretul? Am vazut ca unlele biciclete au reducere de la 1000 euro la 800 euro.

@majikstone Mda, rotile sunt un argument solid in favoarea Canyon alaturi de deraiorul spate lung. Altfel Tektro hidraulic versus Shimano hidraulic, cam tot aia.

@Cata23 nu prea cred ca vei vedea reducere suplimentara, bicicletele canyon la reducere se vand ca painea calda...de altfel vad ca nu mai exista pe stoc!

Rectific: vad ca mai sunt pe stoc...eu as merge direct la roadlite 7.0...diferenta este f mare intre 2x11 si 2x9 (diferenta de pret de 200e este clar justificata)...adica 105 si sora. In ultimii 2 ani am mers pe hibrida orientata spre sosea incepand cu sora 2x9...acum am tiagra 2x10 pe gravelbike si 2x11 105 pe hibrida de sosea. Saltul Sora-Tiagra se simte...dar Tiagra-105 este mare...105 2x11 schimba f f fin.

Dpmdv merida nici nu merita luata in calcul!

Daca bugetul te obliga sa iei la 30-3500 ron gradeste-te sa iei canyonul mai ieftin...

Mersi ptr reply! Da, bugetul intial era pe la 2000-2500 si acum am crescut la 3500, atat ar fi roadlite 5,0 cu tot cu transport. 7.0 ajunge pe la 4800 ron..

Gata, am comandat roadlite 5.0. Astept sa vina! Mersi tuturor ptr sfaturi!

O sa pun cand o sa ajunga...cred ca dureaza ceva, nu sunt sigur daca ajunge sapt asta.. Ma costa cam 300 ron in plus transportul+bike guard si cursul pe care il aplica astia de la raiffeisen mastercard...4,72 ron ptr un euro:(

In sfarsit au trecut si ploile si am avut timp in weekend sa o scot afara.

Mai jos un filmulet cu modelul meu. Inainte sa cumpar, am cautat initial pe youtube si nu era deloc un film mai detaliat cu acest model roadlite AL 5.0...am creat unul:

• Upvote 3
  • Like 3