Invitat special

Upgrade cursiera entry level

Recommended Posts

De curand am achizitionat o cursiera. Ca prima cursiera nu am vrut sa investesc foarte mult, sa vad ce si cum, ulterior urmand sau nu sa achizitionez ceva mai performant.

Astea fiind zise, mai am loc in buget de unu-doua upgrade-uri in limita a 3-400 lei.

Ce sa upgradez? (in afara de pedale, alea sunt deja planificate pt schimbare)

Având în vedere bugetul, singura îmbunătățire posibilă e șaua, asta dacă ai nevoie. 

Mda, se pare ca nu fac mare branza cu 400 lei. Voi schimba ghidolina si voi lua pedale si o sa vad pe parcurs, fie o las asa cum e fie o pun la vanzare si cresc bugetul si pretentiile.

Eu când vorbeam de șa, mă gândeam că s-ar putea să simți nevoia să-ți iei una mai bună după primele ture. In general chestia cu șaua e delicată, și dacă se impune e bine să ai un fond pregătit pentru asta.

Eu zic ca mai bine investesti in echipament - pantaloni cu bazon, manusi, ochelari, casca.

Saua e foarte buna dpdv comfort cat si calitativ/stare fizica. Este Specialized, probabil tot ceva entry level, dar e comfortabila pentru turele scurte pe care le fac eu.

Am echipament complet (in afara de incaltaminte SPD).

@Invitat special S-o stapanesti sanatos si la multi km!  Baietii se refera la sa pentru ca pe ea o vei simti,pe cursiera vei face distante lungi-asta e rostul unei cursiere :) si de pe la 40 km incolo vei simti daca saua e ok sau nu,deci mergi distante mai lungi si apoi iti vei da seama.

Pedale poti folosi si de mtb,asta ca sa nu mai investesti alti bani in pantofi si placute(sunt diferite de la una la alta)vad ca mai ai un mtb deja,exista pedale  mixte mtb pe o parte cu dispozitiv pentru placute si pe cealalta doar platforma normala.