iacobdoc

Povesti de adormit copii. Cum am ajuns sa urc singur pe Transalpină sau "Măsoară-ți vorbele Gheorghe!”

Recommended Posts

La Garmin 520 altimetrul e barometric dar da erori cand treci de la soare la umbra ... Aici nu era cazul plus ca incepusem o deplasare destul de uniforma.

Chestia era ca stiam ca mai am destui km de facut, eram dupa o zi de efort si nu am vrut sa-mi pun mintea cu ea cu orice pret.

Superba tura. 2 roti sunt mai usor de urnit decat 4 asa ca, uneori, e mai bine sa fii de capul tau

On 8/16/2017 at 4:59 PM, iacobdoc said:

de prins la seaua Brooks, o geanta de prins pe portbagaj

Am si eu doua curiozitati legate de echipament

1. Ce model e saua? Pe MTB(folosit doar la turele de cicloturism lungi) am un B17 standard. Ma gandesc, de ceva vreme, sa aduc si pe cea de gravel, folosita in majoritatea timpului prin oras si turele de pe langa, o sa Brooks dar nu prea am idee pe ce sa merg. In mintea mea, tinand cont de pozitia diferita pe gravel fata de MTB, B17 standard nu cred ca ar fi optiunea corecta. 

2. Am cedat portbagajul de pe gravel unui prieten care ne-a insotit in ultima cicloexcursie si ne este cam lene sa il desfacem de pe bicicleta lui. :D

Sunt curios ce marca/model e al tau, daca se poate. Chingile de prindere sunt tot hand-made propriu sau achizitionate de pe undeva?

Multumesc!

@EyesOnly Seaua este B17. Este destul de versatila, se potriveste cam la orice bicicleta. Nu se potriveste la noroiul aruncat de roti si nici la lasatul in ploaie.

Portbagajul e ceva mai obscur. L-am ales sa se poata monta peste etrierul Avid BB5 Road (etrierele mecanice sunt mai late decat cele hidraulice iar cadrul nu e de touring ca sa aiba etrierul pozitionat incat sa nu interfere cu prinderea de portbagaj). Daca nu ma insel cred ca e ceva M-wave. L-am luat de la Maros dar acum nu il mai vad in oferta lor. Interesant a fost ca avea din constructie doua urechiuse pentru prinderea unor legatori cu elastic. Am gasit la puremotion din Cluj.

Multumesc de raspunsuri

3 minutes ago, iacobdoc said:

@EyesOnly Seaua este B17. Este destul de versatila, se potriveste cam la orice bicicleta. Nu se potriveste la noroiul aruncat de roti si nici la lasatul in ploaie

Pe MTB o folosesc de mai bine de 2 ani, avem la activ vreo 3500-4000km impreuna si am invatat cum sa ne ingrijim unul de altul ;)

Ma gandeam ca ar fi totusi cam lata pentru pozitia pe care o am pe o bicicleta cu profil de sosea. Eventual o sa o iau de pe MTB si sa o incerc pe gravel sa vad cum ne impacam inainte de a cauta alta varianta. 

@EyesOnly Este adevarat, pentru sosea sunt modele de Brooks mai inguste dar B17 merge bine pentru sosea. Nu ar merge B67 care chiar e lata.

• Thanks 1

Foarte tare tura! Stiu ce insemna sa urci pe bicla pante de 17-20%. Felicitari!