majikstone

Cadru (frameset) nou otel - discutii si idei

Recommended Posts

De ceva vreme cuget cu privire la achizitia unui cadru de otel de sosea. Nu neaparat din motive obiective, cat mai degraba din motive subiective, greutatea nefiind tocmai relevanta (cadrul actual, de cyclocross, de aluminiu, cantareste 1800g, iar furca e deja un Surly Cross Check de otel care are si ea 1000-1100g).

Cerintele mele ar fi astea:

- sa fie nou (in caz ca nu era clar)

- marimea 56-58 (depinde de geometria lui)

- sa incapa fara emotii cauciucuri de 28 mm, daca se poate sa ramana si loc de aripi

- sa aiba clesti de sosea cu reach normal (desi sunt dispus, la limita, sa accept si long reach, dar asta imi limiteaza fantastic optiunile pentru clesti de frana)

- sa coste sub 500€, ideal nu mai mult de 300-350€, preferabil cat mai putin

Studiind putin piata internationala, am gasit modelele astea:

1. Holdsworth Brevet Audax (de la Planet-X) la 242€ (+38€ livrarea)

+ pret decent, imi place designul, teoretic duce fara emotii cauciucuri de 28 mm (chiar si cu aripi)

- e gandit pentru clesti long reach ~X( 

2. Poison-Bikes Arsen la 300€ (+20€ livrarea)

+ pret inca ok, oficial suporta cauciucuri de 28 mm, dar nu stiu daca ramane loc si pentru aripi, e gandit pentru clesti short-reach, tubulatura Tange (ceva mai nobila decat teava de calorifer 4130)

- daca vreau alta culoare in afara de alb sau negru trebuie sa scot inca cel putin 50 de euro din buzunar

- nu prea gasesc nicaieri pareri ale utilizatorilor de Poison-Bikes, respectiv ale experientelor cu magazinul lor online

3. Spa Cycles 631 Audax la 250 lire (275€ multumita doamnei Theresa May) (+33€ livrarea)

+ tubulatura Reynolds 631 pentru cadru si 525 pentru furca

+ merg sigur cauciucuri de 28 + aripi, asta cu clesti cu reach normal

- stocurile sunt cam pe terminate, pana ma hotarasc eu daca si ce vreau sa cumpar s-ar putea sa dispara din stoc marimea 58

- as zice ca 58ul lor s-ar putea sa fie putin prea lung pentru mine, dar poate ma insel

4. Spa Cycles Audax la 365 lire (400€ multumita doamnei Theresa May) (+33€ livrarea)

+ tubulatura Reynolds 725 si furca de carbon

+ merg sigur cauciucuri de 28 + aripi, asta cu clesti cu reach normal

- pret cam mare, iar furca de carbon are si dezavantaje

Intrebarile mele pentru cei mai initiati ca mine ar fi urmatoarele:

1. E relevanta diferenta dintre tubulaturi din perspectiva feelingului pe bicicleta (confort, rigiditate, etc.)? Sheldon Brown zice ca e mai mult frectie la picior de lemn.

2. E vreo diferenta majora intre geometriile cadrelor astora? Nu discut de diferente de 0.5 grade ale unghiului nu stiu carui tub, ci mai degraba de cat de complicat va fi sa aduc nivelul ghidonului la cel mult 5-6 cm sub nivelul seii, ideal chiar mai putin, fara sa trebuiasca sa adaug 10 cm de distantiere. (pe scurt, caut o geometrie mai relaxata)

3. A cumparat cineva cadre de la Poison-Bikes, respectiv de la Spa Cycles? Daca da, cum a fost experienta cu magazinele lor online?

4. Am dreptate cand spun ca ar trebui sa fug ca dracu' de tamaie de clestii long reach? Problema mea cu ei e data de faptul ca modelele de la Shimano sunt incompatibile cu tragerea New Super SLR a manetelor 105 ST-5700 pe care le am acum, iar alte variante nu am decat de la Tektro, iar alea se gasesc greu.

5. Are cineva alte sugestii de cadre care sa se incadreze in cerintele mentionate mai sus?

Cum inca nu sunt hotarat daca voi face anul asta saltul catre un frameset de otel, probabil ca topicul asta va ramane doar cu rol consultativ, dar n-ar strica o mica discutie despre piata actuala a cadrelor de otel de sosea.

• Thanks 1

Pentru ca nu vreau frane disc, punct. Am motivele mele, pe care le-am enuntat in destule alte randuri.

• Like 1

Steamroller e pentru singlespeed, ar fi fost Surly Pacer care era interesant, dar nu se mai fabrica (sau cel putin nu il mai gasesc cam nicaieri in Europa).

Cel de la Tomac e o bijuterie, dar imi depaseste binisor bugetul... probabil ca era cu 100 de iepuroi mai ieftin fara cuvetaria aia Chris King :P

Io zic așa: ai spus maxim 500euro. Ti l-am găsit pe nea tomac asta cu o reducere babana și costă cu aproape 100 euro mai mult decât bugetul  tau ( cu nouăzeci și ceva, dar rotunjim cu berea mea!).

O viața avem! Ia-l in puii mei și fă ceva frumos pe care să-l pui iarna pe peretele din living!!!

Arată bestial...

Sincer si limita aia de 500 de euro e foarte sus, realist vorbind probabil ca m-as gandi de foarte multe ori inainte sa dau peste 400 de euro. Plus ca nu stiu nimic despre ce cauciucuri suporta, iar fara certitudinea absoluta ca intra orice cauciuc de 28mm balon real, nu cumpar nimic. Judecand ochiometric dupa triunghiul spate, as zice ca roata spate e foarte apropiata de cadru, deci foarte probabil ca nu e gandit pentru 28c.

Altfel sunt de acord, e bun de pus iarna pe peretele din living :D 

Am mai gasit intre timp Genesis Equilibrium 725 FS, la 450 de lire (495€), care are tot tubulatura Reynolds 725 si furca de carbon (la fel ca Spa Cycles Audax), dar arata ceva mai bine. Chiar si asa, nu as da banii in plus fata de cel de la Spa Cycles, dar sa zicem ca ar merita si el luat in calcul.

@majikstone Tu nu vroiai nici ghidon de cursiera, asa ca mai gandeste-te la franele pe disc. 

Intre timp incep sa se produca roti de sosea pentru frane pe disc, asa ca ...

16 minutes ago, iacobdoc said:

@majikstone Tu nu vroiai nici ghidon de cursiera, asa ca mai gandeste-te la franele pe disc. 

Intre timp incep sa se produca roti de sosea pentru frane pe disc, asa ca ...

Hai sa nu poluam (si) topicul asta cu motivele pentru care nu vreau sa folosesc frane pe disc, am facut-o in destule alte randuri. Asta trecand peste faptul ca ar trebui sa dau undeva la 250 de euro, in plus fata de pretul cadrului, pe o pereche de roti de sosea pentru frane disc macar comparabile cu cele pe care le am acum. Deci pe scurt o caruta de bani dati pe ceva ce mie nu-mi aduce nici un beneficiu real, dar vine la pachet cu o serie de dezavantaje pe care eu nu le accept.

Iar comparatia cu ghidonul de sosea e irelevanta, pentru ca eram constient de avantajele pe care mi le ofera ghidonul de sosea, singura discutie fiind daca, pe termen lung, avantajele vor avea un impact mai mare decat dezavantajele. Franele disc la sosea nu sunt decat o gaselnita de marketing, utila realmente unui mic procent al populatiei de ciclisti de sosea, procent in care eu nu ma incadrez. Pentru ciclistul amator de rand, care foloseste jante de aluminiu, o pereche de clesti de sosea compatibili cu manetele, cu saboti de buna calitate, e arhisuficienta.

Pe scurt, fara frane disc. Multumesc.

Surly, Soma daca vrei sa te incadrezi in buget

A devenit clar ca vrei sa fie nou. Ne poti spune de ce?

Intreb pentru ca am avut ocazia sa vad la vanzare niste bijuterii sh care intra lejer in buget.

Pentru ca SH nu am nici o garantie cu privire la suferintele prin care a trecut in decursul vietii lui, si banuiesc ca discutam de cadre fabricate inainte de 2000, deci care au deja 15-20 de ani vechime. Iar daca fac investitia asta, o fac pentru niste ani buni de acum incolo, deci nu prea vreau sa ma trezesc cu surprize. Nu prea am o problema cu achizitia de componente SH, desi stiu ca imi asum niste riscuri si acolo, dar la un frameset de 300-400 de euro prefer sa nu imi asum nici un risc.

Altfel ce sa zic, probabil ca n-as refuza un Colnago Master X in banii astia...

@majikstone Daca e discutie, sa fie discutie.

Eu as lua in calcul si asta.

E drept, cam greu cu vanzarea second hand ca e terasa plina de ele.

25 minutes ago, Trevizes said:

Surly, Soma daca vrei sa te incadrezi in buget

Unde gasesc Soma in Europa?

Kona Roadhouse am vazut de vanzare second , marimea 56 si mor de ciuda ca is prea mic.....iti recomand sa renunti la idei preconcepute ( frane disc) pentru aceasta frumusete , nu o sa regreti ! 

Multumesc pentru recomandare, dar ma repet, nu vreau frane disc, la fel cum nu vreau sa arunc pe geam inca 250 de euro pe un set de roti adecvate. In caz ca nu am fost explicit, ideea e sa folosesc un numar cat mai mare de componente de pe bicicleta actuala, sper eu inclusiv tija de sa de 27.2 mm. Pe langa frameset, nu prea am de gand sa cumpar altceva in afara de cuvetarie, frane si diverse coliere si alte maruntisuri. In concluzie, orice frameset disc only se exclude si, ma mai repet inca o data, nu vreau ca topicul asta sa devina o discutie pro sau contra frane disc.

1 hour ago, majikstone said:

Unde gasesc Soma in Europa?

Pai cam nicaieri, am cautat eu o sa Kamisori pana cand m-am linistit si am inceput sa-mi sun cunostintele din State.

44 minutes ago, fizikant said:

Mersi de pont, la 400 de euro chiar pare super tentant framesetul asta. Problema e ca aparent si asta are nevoie de clesti long-reach, deci nu e tocmai ok...

Daca vrei otel cred mai bine vrei si furca la fel.

1 minute ago, crk said:

Daca vrei otel cred mai bine vrei si furca la fel.

In principiu da, as vrea sa vina si cu furca de otel, dar sa zicem ca as fi relativ flexibil din punctul asta de vedere.

Lipseste ceva din mesajul de mai sus dar cred ca s-a-nteles

Intre timp m-am uitat mai atent la cadrele celor de la Spa Cycles, si alea au nevoie de clesti cu long reach, desi pe site scrie ca merg cu "standard drop brakes". Gata distractia... singurul cadru care e gandit pentru clesti standard reach din lista aia e cel de la Poison-Bikes.

Și cu ce componente echipezi cadrul asta?