majikstone

Cadru (frameset) nou otel - discutii si idei

Recommended Posts

Piesele de pe bicicleta actuala: roti Aksium, manete si schimbator spate Shimano 105 5700, schimbator fata SRAM Rival, pedalier Shimano CX50 (echivalent 105), ghidon si pipa de aluminiu, tija de sa de carbon de la PlanetX, sa SMP Extra plus alte maruntisuri. Plus clesti de frana noi, dar inca nu am studiat subiectul asta, stiu doar ca singurii clesti long-reach compatibili cu tragerea New Super SLR a manetelor 5700 sunt niste modele de la Tektro/TRP.

Atunci ia poisonu' ăla. Ai strica frumusețe de tomac...

Ca sa rezolv problema franelor long reach, cel putin pe fata, mai am si o varianta de compromis, sa transfer pe noul cadru actuala furca Surly Cross Check, care imi va permite astfel sa am o frana fata mini-V mai mult decat excelenta si 100% compatibila cu manetele. Singurul minus ar fi ca ACD-ul furcii Surly e de 400mm fata de 395 cat ar fi, de exemplu, la Holdsworth, deci head tubeul va avea un unghi marginal mai mic. Bine, plus faptul ca raman cu o furca practic inutila si cvasi-imposibil de vandut.

LE: cadrele de la Spa Cycles, respectiv cel de la Poison Bikes vad ca au furca cu ACD de 375 mm, deci saltul la 400 mm ar fi ceva mai semnificativ. Holdsworth Brevet in schimb ar merge maritat cu furca Surly Cross Check fara nici o schimbare perceptibila a geometriei.

Altfel, stie cineva ce clesti long-reach de sosea sunt 100% compatibili cu manete cu tragere New Super SLR (adica astea din ultimele generatii, post 105 5700, Ultegra 6800, etc.)? Cele 3 modele de la Shimano (R450, R451 si R650) nu sunt compatibile cu tragerea New Super SLR, ele fiind gandite pentru vechea generatie de manete, cu tragere Super SLR (mai putin cablu tras fata de New Super SLR, cu tensiune mai mare in cablu). Tektro nu specifica nimic legat de compatibilitatea modelelor lor long reach, dar forumistii de afara spun ca s-ar impaca foarte bine cu manete New Super SLR, chiar daca clestii in sine ar fi ceva mai agriculturali decat cei de la Shimano.

Hehe, ce-ti mai place bricolajul, ca sa zic asa....Colocvial, nu altfel :)

3 minutes ago, crk said:

Hehe, ce-ti mai place bricolajul, ca sa zic asa....Colocvial, nu altfel :)

Pai ce alternative am?

Am mai analizat problema franelor, cam singurii clesti long reach de pe piata actuala care par sa se impace cu manetele cu tragere New Super SLR sunt Tektro R737. Desi pe multe dintre bicicletele care vin cu cadrele mentionate anterior clestii stock sunt Tektro R359, multa lume spune ca de fapt ar fi ganditi pentru tragere Super SLR si ca ar fi inferiori ca putere de franare clestilor R650 de la Shimano (care, la randul lor, nu sunt compatibili cu manetele mai noi). Refuzul celor de la Shimano (si nu numai) de a mai produce clesti long reach compatibili cu ultimele lor generatii de manete are un motiv foarte simplu, si anume facilitarea gaselnitei de marketing numita gravel/adventure bike, respectiv a transmiterii ideii false ca singurul mod in care poti pune cauciucuri de 30-32 mm pe o bicicleta de sosea e trecand la frane disc. Long story short, daca aleg oricare dintre cadrele gandite pentru clesti long reach, exista cam un singur model de frane compatibile atat cu cadrul, cat si cu manetele STI cu tragere New Super SLR (inclusiv ale mele).

Lasand deoparte problema franelor, am dat de alta: geometria cadrelor. Cadrul meu actual are un stack de 58 cm si un reach de 40 cm. Tinand cont de faptul ca a trebuit sa adaug destul de multe distantiere si o pipa extrem de scurta ca sa imi gasesc o pozitie buna pe el, as alege pentru urmatorul cadru ceva cu stack de ~60 cm si reach de ~38 cm, pe ideea ca eventual montez o pipa ceva mai lunga, dar renunt la majoritatea distantierelor. Problema majora e ca, in afara de modelul de la Holdsworth, care are o geometrie clar mai relaxata, cam toate cadrele gasite pana acum (de la Spa, Poison Bikes si cred ca chiar si Genesis) au o geometrie mult mai "oldschool", cu reach mai mare si stack mai mic decat am eu nevoie. Pe scurt, daca aleg un cadru cu o geometrie clasica cu reach-ul de care as avea nevoie, ar trebui sa pun foarte multe distantiere sub pipa (as zice undeva la 5-6 cm cel putin), ceea ce depaseste limitele bunului simt. Asta scoate definitiv din calcul si ideea de cadru "oldschool" second-hand, fie el si poleit cu aur, din cauza ca voi ajunge inevitabil la aceeasi problema: stackul mult prea mic raportat la reach, care va trebui compensat prin montarea abuziv de sus a pipei pe ghidon.

Acestea fiind spuse, momentan singura varianta la care ma gandesc relativ serios e Holdsworth Brevet, care in marimea L ar avea un stack de 60.5 cm si un reach de 38.5 cm, adica fix ce vreau. Avantajele ar fi ca e de departe cel mai ieftin frameset gasit pana acum (asta fara sa iau in calcul eventualele reduceri ce pot aparea peste noapte) si ca in varianta pe alb imi place destul de mult si cum e vopsit si decorat. Dezavantajul e ca daca nici macar franele alea Tektro R737 nu sunt ceea ce se lauda a fi si au o putere net inferioara de franare datorata incompatibilitatii cu manetele, va trebui sa inlocuiesc furca cu cea actuala de la Surly, ceea ce nu ma deranjeaza prea tare in final. Frana spate poate fi orice, momentan am un cantilever care e setat intentionat sa aiba o putere mai redusa de franare (si o modulatie mai buna), undeva la nivelul pe care l-as avea cu un cleste Super SLR combinat cu manete New Super SLR.

Altfel, am mai tras cu ochiul si la Surly Cross Check, care momentan e redus la 400 de euro pe bike-components.de, dar incepe sa devina putin prea tanc pentru gustul meu, culorile sunt ori negru ori ceva căcăniu pe care sunt incapabil sa il procesez, plus ca geometria (din perspectiva stack/reach) e in cel mai bun caz similara cu cea a cadrului actual. Iar daca tot dau un ban, prefer sa o fac pe un cadru cu o geometrie mai potrivita pentru mine.

Na asta e, fapta a fost comisa: am comandat un Holdsworth Brevet in marime L (ST = 54 cm, TT efectiv = 57.5 cm) pe care il voi combina din start cu furca Surly Cross Check actuala si va avea un reach de 38.6 cm si un stack de 61.4 cm. Sper sa fie-ntr-un ceas bun.

• Upvote 2

Așteptăm rezultatele. :)

6 hours ago, Traveller said:

Așteptăm rezultatele. :)

Si eu le astept cu nerabdare. Cadrul (si cele cateva piese suplimentare) au fost trimise azi, in mod normal ar trebui sa ajunga pana vineri, deci voi avea o jucarie noua weekendul asta :D 

• Upvote 1

Mi-ai dat niște idei, așa că am o rugăminte: după ce îl primești, să dai mai multe detalii despre cadru (greutate, calitatea vopselei, etc.)

32 minutes ago, midan said:

Mi-ai dat niște idei, așa că am o rugăminte: după ce îl primești, să dai mai multe detalii despre cadru (greutate, calitatea vopselei, etc.)

Sigur, nici o problema. Despre vopseaua cadrelor de la PlanetX am auzit ca nu e tare rezistenta la zgarieturi si socuri, dar cine stie, poate cu cadrele astea si-au mai spalat din pacate. Greutatea nu ma astept sa fie extraordinara, fiind vorba de otel 4130 si nu de tubulaturi mai fine de la Reynolds/Columbus. Pe de alta parte, cadrele (foarte) usoare din otel, cu tevi cu pereti foarte subtiri in zona mediana (0.3 mm) au tendinta sa fie foarte sensibile la socuri/impacturi laterale cu diverse obiecte, deci parca prefer niste "teava de calorifer" cand vine vorba de o bicicleta de tavaleala. Probabil din acelasi motiv si Surly foloseste tot tubulatura 4130 in loc de alte sortimente.

4130 e chromoly, boss. Nu orice cadru de oțel trebuie să fie bășină fină vintage.

Stiu boss ca nu e hi-ten de supermarket, cand ziceam "otel" ma refeream la otel in general, plus ca intre un 4130 heat-treated si Reynolds 525 aparent diferentele sunt marginale. Oricum, mi-am luat cadru de otel ca sa reziste la tavaleala, nu ca sa il tin in vitrina, iar alea 200-300g diferenta fata de un cadru finuț de otel (sau fata de cadrul actual de aluminiu) o sa le dau jos de pe burta. Acum na, cum spuneam, n-as refuza niciodata o mica donatie de genul Colnago Master X-Light (preferabil gata echipat cu Campa Record, ca ar fi pacat altfel), dar ala e genul de cadru cu care iesi de 3-4 ori pe an "la parada", nu pe care sa il freci toata ziua pana arata ca dupa razboi.

Si eu tot pentru tavaleala vreau bicla asa ca nu am pretentii la cine stie ce oteluri fine, 4130  ar fi numa' bun. Pana sa ma tina in urma greutatea cadrului pot sa mai dau jos de pe burta vreo doua cadre de carbon...
Am avut timp sa cotrobai si am gasit ceva mai multe detalii pe site :

Frame Material 4130 Double butted
Frame Weight, Approx, (med) (g) 2030
Fork Weight, Approx, (med) (g) 1095

https://www.planetx.co.uk/c/q/bikes/road-bikes/holdsworth-brevet

https://www.planetx.co.uk/c/q/bikes/road-bikes/holdsworth-stelvio

Da, cifrele oficiale alea sunt, desi e putred ca sunt aceleasi valori de greutate pentru Brevet si pentru Stelvio, doua cadre destul de diferite. Pe site-ul Holdsworth e si mai dezastru, tabelul de geometrii fiind acelasi pentru majoritatea cadrelor lor. Eu o sa-l cantaresc cu siguranta cand ajunge, ma astept sa aiba maxim 2.2 kg in marime L, doar ca n-am la dispozitie decat cantarul de baie (si unul de bucatarie pentru <2 kg), deci precizia masuratorii va fi de 0.1 kg. Cat despre furca, pare o greutate destul de standard, cam atat avea si Surly Cross Check cu gatul netaiat.

Good news: cadrul, cuvetaria si clema tijei de sa au sosit cu o zi mai devreme decat era planificat de la PlanetX (la cat a costat expedierea pentru bulky goods, macar l-au trimis cu DHL Express). Cadrul, fabricat aparent in Vietnam (cel putin conform cutiei), a fost ambalat cu foarte mare atentie. Inca nu l-am scos din cutie, transplantul va incepe in seara asta si se va finaliza maine, cand ajung (sper) si cele cateva piese suplimentare de la Bike-Components, cea mai importanta fiind frana spate.

Spoiler alert: vopseaua alba e perlată :X

tSVTxxt.jpg

Asta e jucaria :D 

Masa cadru: 2150 g (in marime L, in "fundul gol")

Masa furca: 1025 g (cu gatul netaiat)

Cum spuneam, cadrul a fost foarte atent ambalat in diverse straturi de folie cu bule. Din ce deduc, e tratat cu ceva la interior, metalul nu e gol, deci e posibil sa fie protejat impotriva coroziunii. Vopseaua si decorurile sunt destul de atent aplicate (o sa postez mai multe poze ulterior), dar intr-adevar nu e foarte rezistenta. Vopseaua era deja ciobita intr-un punct pe unul dintre chainstay-uri si am mai reusit sa o ciobesc cand mi-a scapat din mana o cheie in timp ce montam cuvetaria. Ramane de vazut cum se comporta in timp.

Alta mica critica: cadrul nu a venit nici cu ghidajele pentru cablurile de schimbator (piesa ce se monteaza sub cadru), nici cu suruburile de reglaj pentru schimbatoare, care se monteaza in cele doua piese filetate de langa head tube. Problema e ca fara ele nu se pot fixa camasile de schimbator pe cadru, deci n-am incotro si trebuie sa le iau si pe dumnealor.

Altfel, din perspectiva geometriei, cu furca Cross Check si cu saua montata la aceeasi distanta de 81 cm de centrul BB, stackul si reachul par sa fie aproximativ identice cu cele ale cadrului anterior. Ma asteptam ca reachul sa fie o idee mai mic, dar nu ma deranjeaza ca a ramas la valorile initiale.

Mai multe maine :P 

• Upvote 1
  • Like 2

@majikstone Noapte buna, spor la lucru, vise placute!

Unii producatori le trateaza pe interior (un fel de rasina) altii, lasa treaba asta in seama utilizatorului.

5 minutes ago, iacobdoc said:

Unii producatori le trateaza pe interior (un fel de rasina) altii, lasa treaba asta in seama utilizatorului.

Da, am vazut ca exista ceva sprayuri care ar trebui aplicate in mod regulat pe interiorul cadrului pentru a-l proteja de coroziune. Probabil peste un an-doi o sa aplic si eu asa ceva.

Habar n-am, o sa vad daca apar in timp urme de rugina in zona bottom bracketului, respectiv la baza cuvetariei. Daca acolo nu apar, nu prea au unde altundeva sa apara.

în urmă cu 7 ore, majikstone said:

la cat a costat expedierea pentru bulky goods, macar l-au trimis cu DHL Express)

Cat au cerut ?
Mie mi arata 53,99€ pentru o bicicleta intreaga, cam putin fata de altii.

Eu am facut plata in lire (deoarece conversia lor in euro e la un curs nesimtit), transportul a fost 32 de lire, care la cursul de azi reprezinta 34.7 euro. Dar e vorba de expediere in Franta, cred ca in Romania cer mai mult