majikstone

Cadru (frameset) nou otel - discutii si idei

Recommended Posts

Imi arata 53,99€ pt Romania

5 minutes ago, midan said:

Imi arata 53,99€ pt Romania

Si daca alegi plata in lire care e pretul?

Nu m-am gandit ca mai umbla la conversia  EURO/GPB  ( iese cu ~200RON mai putin din GPB )
Pt Romania. £44.99

1 minute ago, midan said:

Nu m-am gandit ca mai umbla la conversia  EURO/GPB
Pt Romania. £44.99

Da, asta e echivalent cu 48.79 euro la cursul oficial. Framesetul a fost 200 de lire, pretul cerut de ei in euro era 240 de euro, iar facand conversia din lire in euro rezulta un pret de 216 euro. Isi trag o marja foarte consistenta pentru "luxul" de a-ti oferi o plata direct in euro...

Ah si am uitat sa precizez, furca originala are aproximativ aceeasi inaltime ca Surly Cross Check, diferenta de inaltime dintre ele fiind de sub 1 centimetru (axle to crown, de la punctul de contact cu cuvetaria pana la axul rotii). Ceea ce inseamna ca geometria cadrului nu s-a modificat deloc prin montarea furcii Cross Check.

Cauciucurile de 28 mm incap linistite, lasand relativ suficient spatiu pentru aripi in caz de nevoie. Poate nu orice model de aripi, dar as zice ca modelele mai inguste, de sosea, merg fara discutii. Cauciucurile de 32-33 mm reali intra si ele fara prea mari emotii, dar e foarte probabil sa nu mai ramana loc pentru aripi. O sa investighez si asta ulterior, e posibil sa trebuiasca sa decupez putin aripa spate actuala (SKS 42 Urban) cand voi avea nevoie de ea.

Care va fi diferenta de utilizare fata de bicicleta pe care o ai acum (daca va fi una)?

Sau care vor fi avantajele celei noi fata de cea veche?

23 minutes ago, Traveller said:

Care va fi diferenta de utilizare fata de bicicleta pe care o ai acum (daca va fi una)?

Sau care vor fi avantajele celei noi fata de cea veche?

Cadrul nou de otel nou ar trebui sa fie ceva mai confortabil pe distante lungi fata de cel vechi de aluminiu, in parte datorita materialului si in parte datorita slopingului (care face ca tija de carbon sa iasa mai mult din cadru, deci sa ofere mai multa elasticitate). In plus, cadrul Vortrieb avea deja aproape 5 ani vechime, vazuse destul de multe (inclusiv ture cu bagaje, offroad si cateva drumuri cu avionul), trecuse deja printr-un proces de indreptare a dropouturilor (lucru care nu e tocmai recomandat la cadre de aluminiu) plus un accident in care roata spate s-a facut taco, si nu avea prinderi dedicate pentru portbagaj sau aripi. In fine, conform calculelor initiale, cadrul cel nou ar fi trebuit sa fie ceva mai "adunat" (cu reach mai mic si stack mai mare) decat cel Vortrieb, dar aparent reachul e identic cu cel al cadrului vechi. Stackul e intr-adevar mai mare, ceea ce inseamna ca nu mai trebuie sa pun 4 cm de distantiere sub pipa pentru a o aduce la inaltimea la care ma simt confortabil.

Singurul minus fata de cadrul anterior ar fi greutatea cu 300 de grame mai mare, compensata partial de eliminarea unor adaptoare, respectiv de un traseu mai simplu (si cu mai putine camasi) al cablurilor de frana si schimbator. Oricum, discutam de o diferenta complet irelevanta.

Altfel, a fost intr-o buna masura si o decizie subiectiva, data in parte de plictiseala si in parte de atractia pentru cadrele de otel cu tubulaturi mai subtiri. Eram fericit cu cadrul Vortrieb, dar aveam in plan sa il schimb in maxim 2-3 ani cu ceva de otel. Anul trecut ma gandeam la un Surly Cross Check sau un Surly Pacer, dar nu puteam sa imi justific cei 500 de euro cat costau frameseturile respective.

Cadrul Vortrieb nu va ajunge la gunoi, ci va fi "imperecheat" cu diverse piese mai vechi (si mai noi) si transformat intr-o bicicleta pe care s-o folosesc cand mai vin prin Romania, ca sa evit transportul pe avion al asteia. Aveam un proiect in acest sens in minte de dinainte, pe baza unui cadru mai vechi lasat de izbeliste. Plus ca cu ocazia asta poate afla si @iacobdoc cum e sa mergi cu o bicicleta care cantareste sub 10 kg si poate o sa aiba o revelatie...

@majikstone Deja sunt revelat. Burta mea poate sa cedeze linistit 10 kg.

2 minutes ago, iacobdoc said:

@majikstone Deja sunt revelat. Burta mea poate sa cedeze linistit 10 kg.

Pai adauga alea 10 kilograme la cele 10 kilograme pe care le-ai putea da jos de pe bicicleta si se fac 20 ;) 

@majikstone De bicicleta asta sunt legat si la bine si la greu.

Buuuun, dupa oareșice ture pe cadrul cel nou de otel (Holdsworth Brevet) si cam 700 km acumulati (printre care si o tura de 160 km), confirm ca intr-adevar pare sa fie ceva mai confortabil "la drum lung" decat anteriorul, in special pe sectoarele de drum unde asfaltul e dubios si/sau pe pavate. Nu cred ca e doar datorita materialului, ci si datorita faptului ca tija de sa de carbon, aceeasi ca inainte, iese din cadru cu peste 5 cm mai mult ca inainte, deci flexeaza ceva mai mult.

Am montat intre timp si aripile (SKS Velo 42 Urban), ca a venit toamna. In spate ramane loc suficient cu cauciucuri de 28 mm (reali), dar ma tem ca va fi cvasi-imposibil sa montez cauciucuri de 32 mm cu aripile respective. Poate ceva de 30 mm sa incapa, sau 32-uri cu oarece modificari aduse aripilor in zona franei spate. Oricum aripile nu le prea folosesc decat "in sezonul rece", iar cauciucuri de 32 mm reali rar voi ajunge sa montez (mai am o pereche de Schwalbe Marathon Supreme de 32, dar astea au balonul real de 29-30 mm). In fata nu sunt probleme, pentru ca am inlocuit furca cu care venisem framesetul cu o Surly Cross Check care are spatiu berechet. Cert e ca am impresia ca cei de la Holdsworth / Planet-X au fost usor pesimisti si prudenti cand au declarat tolerantele pentru cauciucuri, ceea ce e bine pentru utilizator.

Eu sunt multumit, mi-am facut hatârul (atat din perspectiva materialului, cat si a geometriei) :D si recomand cadrul asta si altora. Am subliniat cadrul si nu framesetul din cauza problemei antementionate cu incompatibilitatea clestilor de frana long-reach cu manetele moderne. Astfel, cine vrea sa il foloseasca cu manete relativ noi va trebui sa ii inlocuiasca furca daca vrea sa se bucure de intreaga putere de franare oferita de clestii de frana, desi poate unii vor fi satisfacuti si cu puterea ceva mai redusa de franare oferita de combinatia "neortodoxa". Exista si varianta utilizarii unor manete mai vechi, cu tragere Super SLR, (gen Ultegra 6600, 105 5600, Tiagra 4500).

aa943cee50a31eae6d81ad7def37f544.jpg

Kaffendback 2
Full Tiagra 4700
BB7 road
O bicicleta buna la toate,ture de sosea,oras si chiar drumuri de tara!

Sent from my iPhone using Tapatalk

• Like 4

Superbă, să-ți trăiască!

Un "all-time classic" al celor de la PlanetX, cu un pret mai mult decat rezonabil, pe care l-as fi ales si eu daca se (mai) fabrica si in varianta V-Brake / cantilever.

în urmă cu 5 minute, Traveller said:

Superbă, să-ți trăiască!

Multumesc!

în urmă cu 30 minute, majikstone said:

pe care l-as fi ales si eu daca se (mai) fabrica si in varianta V-Brake / cantilever.

Mie fuga asta de frane pe disc, plina de incapatanare, mi se pare usor inadecvata in anul de gratie 2017, mai ales in conditiile in care cari oarece greutate dupa tine si mai mergi si pe ploaie. :)

Sunt un om cu prea putina pricepere mecanica si cu 2 maini stangi, dar tot am reusit sa imi reglez etrierul BB7 cat sa nu bata si sa nu troncane. 

Sigur, cu pretul unei jumatati de unghie de la aratatorul stang si un zgomot la franare, dar e discul nou si ma gandesc ca se duce si asta in curand. 

#nohardfeelings! :P

• Upvote 3

1 hour ago, majikstone said:

(...) l-as fi ales si eu daca se (mai) fabrica si in varianta V-Brake / cantilever.

Așa ceva nu te-ar fi coafat?

ENKl45n.jpg

Va trimit PM amandurora ca sa nu poluam aici. #csf #naicsf

scuze.

e #csf #ncsf
mulțumesc pt bere :P

• Upvote 1
  • Thanks 1