Sign in to follow this  
Bobogiurca

Planificare tura Bistrita-Reghin-Sovata-Tg Mures

Recommended Posts

Salutare tuturor!

In luna septembrie intentionez sa fac o tura in judetele Bistrita Nasaud si Mures pe ruta Bistrita-Reghin--Sovata-Tg Mures pe drumuri secundare asfaltate si nu pe european.

As vrea sa ma ajutati va rog cu niste informatii dar si sfaturi in legatura cu aceasta tura. Nu sunt din zona aceea si ma intereseaza starea drumurilor, in special daca traficul este periculos, in sensul daca soferii tin cont ca existam si noi pe sosea.

Am mai facut astfel de ture prin alte zone ale tarii unde soferii treceau pe langa mine de ziceai ca ma zboara. Consider ca o tura cicloturistica trebuie sa fie o incantare, sa ti canalizeze gandurile catre ceva pozitiv si nu sa te panicheze la fiecare masina care te depaseste in tromba.

Totodata, as vrea sa stiu daca in zona sunt peisaje frumoase sau obiective turistice care sa merite efortul (plec tocmai din Calarasi cu trenul). 

Va multumesc!

Salut!

Se poate merge pe drumuri judetene cu trafic redus si peisaje frumoase de deal/podis, cu obiective turistice.

Vezi aici:

@Bobogiurca

In primul rand, felicitari pentru intentie si bafta la tura.

Exact link-urile pe care ti le-a indicat @Traveller vroiam sa ti le indic si eu. Gasesti in ele suficiente informatii cat sa iti faci o idee despre zona.

Daca mai ai intrebari, nu ezita.

Bafta.

L.E. Daca ajungi la Reghin, merita vazut castelul Teleki din Gornesti: http://gernyeszeg.com/page18/page20/

Cu placere, asteptam sa faci tura si sa ne povestesti si noua.

Bafta mare! Sunt curios cum e drumul între Reghin și Bistrița. Din ce îmi aduc aminte nu e prea stralucit de alergare, dar de touring e numa bun.