Sign in to follow this  
LordyXL

Cube AIM SL 29 2016

Recommended Posts

Salutare si ma bucur sa fiu  aici pe forum cu voi

Maine am sa cumpar o bicicleta de la un coleg de servici ( in rate ) aproape noua. A mers vreo 20 km cu ea si de 1 an de zile sta in garaj.

Este un Cube AIM SL 29 model 2016 . Problema ar fi ca eu am 1.71 inaltime iar bicicleta  are cadru de 29 si nu stiu cum ma poate afecta pe viitor. As fi inclinat sa o iau  ca o pot plati cu calm si nu dau  2700 lei toti odata. Voi ce ma sfatuiti . Pot face upgrade la ea pe viitor , frana , pinioni , disc-uri etc?   Poate fi un dezavantaj major daca este mai mare decat cea ce spune acel calculator de inaltime etc.? 

https://www.cube.eu/en/products/mtb-hardtail/aim/cube-aim-sl-blacknwhite-2016/

Si imi puteti spune daca este o bicicleta de calitate  sau  o iau degeaba ? sunt incepator desi am 24 de ani asta e prima mea bicicleta ( de calitate) pana acum am avut pocnituri de 400 500 lei.

Salut, bine ai venit!

Nu faptul ca e 29er conteaza, ci care este marimea cadrului!

Tie, la 1,71 m inaltime, ti-ar trebui probabil un S, hai un M, desi am dubii (eu am cadru M = 44 cm lungimea barei care sustine tija de șa, la inaltime 1.79).

Daca, atunci cand stai in picioare incalecand bicicleta, cadrul te atinge intre picioare, NU o iei! 

Inseamna ca ti-e prea mare si te complici inutil. Nici echiparea nu prea justifica 2800 de lei.

Nu o cumpar cu 2800 . Atat a dat el anul trecut ( isi permite , eu nu :) )  Dar vrea sa o vanda  ca sta de 1 an in garaj  , si eu vroiam sa imi cumpar una  sa ma plimb , poate mai slabesc putin , dar nu am un buget acum de o bicicleta. Si as cumpara asta de la el  in rate 100 lei pe luna  . La echipare pot face upgrade daca e cazul cat de cat ... stau destul de confortabil pe ea daca las scaunul mai jos . dar  intreb si pe voi :)

Ce mărime are cadrul?

Dacă ești nevoit să lași șaua prea jos, posibil să fie prea mare, caz în care nu e bine să o iei.

poi sub saua scrie 29  presupun ca 29 inch dar undeva pe ea am vazut ca  era ceva cu 19 deasemenea

29 se referă la roți.

19 inch probabil că e mărimea cadrului. 

Îți e mare, ție ți-ar trebui un 15-16.

Nu ai de ce să o iei, ar fi o investiție proastă.

atunci ce bicicleta miai recomanda pentru 1.70?  nu prea cunosc producatorii sa stiu ce e bun si ce e rau . Mi sa spus ca Cube este o marca buna  doar atat stiu

Orice bicicleta cu o marime a cadrului potrivita pt inaltimea ta e ok. Parerea aproape unanima pt un buget redus este sa mergi pe RockRider 520@Decathlon, 1200lei. La banii astia iei o bicicleta care este echivalenta din pct de vedere al echiparii cu ceea ce ofera Cube-ul, mai putin franele care sunt mecanice si nu hidraulice.

Parerea mea este ca acel cadru de 19 nu este stupid de mare pentru tine.  Avand in vedere situatia prezentata, si anume ca o poti lua in rate foarte acceptabile de 100 lei pe luna si nu ai bani sa dai dintr-un foc pe una din magazin, eu cred ca e un compromis bun.

Inca ceva, ce eu vad ca fiind un avantaj major. Aceste rate sunt ca un leasing, daca te decizi ca nu stai bine pe ea sau pur si simplu poate nu reusesti sa o folosesti foarte des, poti opri plata ratelor si innapoiezi bicicleta.

La ce pret final ti-o vinde colegul?

Mărimea bicicletei e ca mărimea la pantofi - degeaba sunt la super reducere si arata bine daca nu iti vin. Mai poti indesa un ciorap dar tot nu e mărimea ta. Iar pe o bicicleta prea mare nu prea poti face nimic - in afara de a te lauda ca ai o bicicletă luată la super pret.

Amicul tau ce înălțime are? Asta presupunând că si-a luat-o buna si nu o vinde tocmai ca ii e prea mare sau mica.

Nu poti da o tură cu ea sa vezi cum stai?

• Upvote 1

în urmă cu 40 minute, Invitat special said:

Parerea mea este ca acel cadru de 19 nu este stupid de mare pentru tine.

Lungimea piciorului, masurata pe interior, reprezinta aproximativ 45% din inaltime.

Deci la 1,71 m, putem estima (pana ne spune autorul exact) ca are inseam 77 cm.

Asta la bicicleta ar corespunde cu parametrul "standover height".

Nu am pentru Cube, dar Canyon prezinta la ei pe site asa ceva:

https://www.canyon.com/en-ro/mtb/grand-canyon/2017/grand-canyon-al-3-9.html (vezi jos, tabelul cu marimi).

Carevasazica, pentru marimea M la 29er, la care la recomanda inaltime 1,72 - 1,82, are standover height 81 cm.

Ori, se recomanda sa ai macar 5 cm intre corp si top-tube, deci ar veni un 86.

Pentru inaltimi 1,62 - 1,72, nici nu ofera bicicleta cu roata  de 29, ci de 27.5. 

Avand in vedere chestiile astea, zic ca nu e bine M. Trebuie S (40-42).

10 minutes ago, Traveller said:

Vizavi de sistemul Canyon, am un prieten care a cumparat de la ei direct, le-a trimis masurile, adica 1.88 inaltime, nu mai stiu inseam-ul, si i-au trimis un 19" si ce crezi, i s-a parut mica dar aia a fost.

Ma rog, S, M, L, imi mentin parerea ca avand in vedere circumstantele in care poate lua aceasta bicicleta si plecand de la premisa ca poate opri plata ratelor si innapoia bicicleta, eu zic ca e de incercat. Practic baiatul inchiriaza o bicicleta cu 100 lei pe luna.

Eventual ca sa fie 100% corect si onorabil sa ii spuna colegului ca o ia cu rezerva ca daca dupa o luna doua nu se va simti comfortabil pe ea sa o innapoieze.

Eu personal am avut 3 MTB-uri XL, toate avand insa geometrii diferite. Deci tot pana nu te urci pe ea nu stii, ghidurile de marimi sunt orientative. Unii au maini mai lungi sau picioare mai scurte, torso mai lung etc. A nu se intelege ca 19" este ideal pentru 1.71, dar nu as spune ca e aberant de mare acel cadru.

Inseam e lungimea piciorului pe interior. Cand incaleci bicicleta, stand in picioare, este echivalentul a ceea ce producatorul numeste "standover height".

Nu stim cat cere pe ea. Mai mult de 2000 nu face, prin prisma echiparii si a greutatii.

Da, e avantajos sa o ia in rate de 100 de lei pe luna, dar daca ii e mare nu e nici o afacere, ca se simte aiurea pe ea.

Faptul ca da saua la minim nu inseamna ca a rezolvat problema, inseamna un compromis inacceptabil daca dai niste bani si astepti sa mergi cum trebuie pe un MTB modern.

• Upvote 1

5 minutes ago, Traveller said:

Inseam e lungimea piciorului pe interior

Nu stim cat cere pe ea. Mai mult de 2000 nu face, prin prisma echiparii si a greutatii.

Da man stiu ce e inseam, ziceam mai sus ca nu mai stiu ce inseam avea prietenul cu canyonul.

Eu as evalua-o chiar la 1800 lei. Acum insa luand-o in rate...pretul s-ar putea sa fie mai mare.

Colegu o tine din sempembrie 2016 de când a cumpărat-o cu 2700 în garaj. Mie mi-o da în rate . Cu 1200 lei  ii dau pe luna cât vreau.  Când stau pe ea călcâiul îmi sta ridicat vreo 3 4 cm deci stau nițel pe vârfuri.  Nu e o problema mare zic eu avand în vedere prețul și anul din care este   eventual as putea modifica ceva la ea cu ajutorul vostru sa stau și mai confortabil . 

Cadru este de 19 acum mam uitat la ea   

Sper sa nu consideri ca sunt rau intentionat sau cine stie cum daca insist SA NU O IEI, ca iti e mare!

Cand stai in picioare incalecat trebuie sa nu atingi cadrul nici daca stai bine-mersi cu toata talpa pe pamant. 

Daca tu trebuie sa te ridici din calcaie 3-4 cm... nici nu se mai discuta.

Bineinteles, tu procedezi cum crezi de cuviinta, noi am raspuns la intrebarile tale cu sfaturile pe care ne pricepeam sa le dam.

• Like 1

am inteles :)  atunci ce ma sfatuiti sa cumpar  ma refer  producator si posibilitate de upgrade pe viitor    vreau ceva  sa ma tina  6 7 ani   nu ma urc pe munti sau paduri ,   pe la tara , pe camp , strada ,  ceva oras dar rar ... buget tot asa 2500 3000 dar in rate daca reusesc

La Decathlon scrie pe site ca ar avea CardAvantaj, in rate:

http://www.decathlon.ro/c/123-card-avantaj

Ai putea sa ti-o iei pe asta, mie mi se pare suficienta:

http://www.decathlon.ro/p/8350454_bicicleta-mtb-rockrider-540.html#/137-413-s

Daca iti permiti, merita si asta:

http://www.decathlon.ro/p/8364715_bicicleta-mtb-rockrider-560-negru.html#/1-200-s

4 hours ago, Invitat special said:

Parerea mea este ca acel cadru de 19 nu este stupid de mare pentru tine. 

Am Cube cadru M la 180cm inaltime si imi e perfecta. Desigur geometria difera de la model la model dar aia ii e uriasa.

Io zic sa o cumperi, totusi.

La 24 de ani esti inca in crestere si s-ar putea sa-ti fie potrivita peste vreun an-doi. Plus ca poti sa te inscrii la niste cursuri de stretching...

• Haha 1

7 hours ago, LordyXL said:

Când stau pe ea călcâiul îmi sta ridicat vreo 3 4 cm deci stau nițel pe vârfuri.

Cand stai pe sa sau cand stai in fata seii, deasupra cadrului (top tube-ului mai exact)?

Cand stau in fata scaunului pe  tubul orizontal trebuie sa stau pe varfuri un pic . Daca ma sfatuiti sa nu o iau  atunci pot incerca sa cumpar una ieftina si sa fac upgrade la componente cu timpul. Ceea ce ma intereseaza este un cadru bun , un producator de calitate nu neaparat cu  frani , si alte piese de calitate cand o cumpar... alea  le pot  cumpara separat cand simt nevoia. Exact ca la un PC pe componente. Cumpar unitatea buna apoi  cu timpul adaug si inlocuiesc componente.

Ma puteti sfatui de un producator bun ?

18 minutes ago, LordyXL said:

Cand stau in fata scaunului pe  tubul orizontal trebuie sa stau pe varfuri un pic . Daca ma sfatuiti sa nu o iau  atunci pot incerca sa cumpar una ieftina si sa fac upgrade la componente cu timpul. Ceea ce ma intereseaza este un cadru bun , un producator de calitate nu neaparat cu  frani , si alte piese de calitate cand o cumpar... alea  le pot  cumpara separat cand simt nevoia. Exact ca la un PC pe componente. Cumpar unitatea buna apoi  cu timpul adaug si inlocuiesc componente.

Ma puteti sfatui de un producator bun ?

Ok, daca stai pe varfuri pe top tube e clar foarte mare cadrul. Am gresit eu in parerea ca nu e un cadru urias pentru tine. Este.

Rockrider 520/540 de la Decathlon e varianta cea mai buna daca vrei o bicicleta noua. Second sunt mai multe variante dar daca nu te pricepi te poti pacali usor. De fapt vanzatorul sa te pacaleasca usor.

Sigla CUBE ți-a luat mințile!

Asta e ca la fanii vw...

• Upvote 2