ionutz1262

Recomandare bicicleta ciclocros

Recommended Posts

Salut as vrea sa achizitionez o bicicleta ciclocros ,dar nu stiu mai exact ce sa cumpar.Am sa precizez ca o folosesc 60% offroad 40%onroad , inaltime 165cm, buget de pana in 2000lei

Raport calitate pret cel mai bun gasesti la Decathlon.

Dar de ce ciclocros avand in vedere ca intentionezi sa stai 60% offroad? Daca sari de 30-40% offroad clar ar trebui sa te orientezi spre un MTB.

Cu până la 2000 de lei nu ai cum să iei ciclocros. 

Aș recomanda un Rockrider 540 mărimea S, in banii ăștia.

SH, numai daca il cunosti pe vanzator. Noua, daca vrei sa te dai mult pe offroad serios.

Sa sari totusi de la dorinta initiala de ciclocross (complet rigid) la full-suspension e cam mult.

Iar 6.3 e totusi un FS cam ieftin si nu stiu daca merita cheltuiala. As ramane la hard-tail.

• Upvote 1

Nu. In primul rand e grea, are 15.8 kg. 

Daca vrei ceva sa te ajute si cand mergi pe sosea, iti iei un hardtail cu furca blocabila, nu o fieratanie de FS entry-level.

• Upvote 1

Buna ziua! Intreb aici, ca sa nu mai deschid un topic similar : caut sa-mi cumpar o bicicleta tip cyclocross, de una noua si buna n-am bani, asa ca imi poate spune  cineva daca domnul din Cluj care comercializeaza aceasta bicicleta este serios ? Vad ca are mai multe biciclete spre vanzare si ma gandesc ca daca a facut un job din treaba asta e pasionat si responsabil. Pe mine m-ar interesa sa iau bicicleta din link-ul asta:  https://www.निषिद्ध/oferta/vand-cyclocross-ciclocross-empella-cadru-fabricat-in-olanda-mar-57-IDahJOd.html#a5813102b1

Credeti ca-si justifica pretul, sau mai e loc de negociere ? In opinia mea un pret corect ar fi fost in jurul a 1200 lei, dar daca nu necesita nicio interventie costisitoare din partea mea, i-as da 1500 maxim. E o bicicleta corecta in banii astia ?

Multumesc celui care ma va ajuta sa iau o decizie!

în urmă cu 2 ore, cobadin33 said:

Vad ca are mai multe biciclete spre vanzare si ma gandesc ca daca a facut un job din treaba asta e pasionat si responsabil.

Sau e samsar si vinde ciordite. ( Da, sunt rau dar trebuie luata si varianta asta in considerare )

Salutare,

Vedeți ceva în neregulă la bicicleta de mai jos? Face banii (300 lire, nouă) ?

Mă aștept la   ~11 kg, dar pot trăi cu asta dacă per total merită (mai am de dat jos de pe mine, înainte să mă gândesc la cum scot bicicleta sub 10 kg ;)).

https://www.radialcycles.co.uk/bikes/gravel-cyclocross-bikes/revere-x-2-1-radial-gravel-cross-bike.html (dacă am reținut eu bine e ceva brand englezesc relativ nou, cu producție in China, ca toți ceilalți și asamblare in UK).

6e58ebfaa6a50ee96f50f8d49615c160.png

Cred ca singurele lucruri putin ciudate ar fi caseta 12-25, mi se pare cam mic pinionul ala de 25 pentru cyclocross, plus faptul ca vine cu pedale de sosea si nu cu ceva de MTB (astea de sosea nu vor fi deloc fericite cu noroiul). Altfel mi se pare ca are un pret bun chiar si tinand cont de faptul ca e echipata cu Shimano Sora.

@majikstone 

Ms de răspuns.

- Caseta nu va fi o problemă pentru început (flat trails / flat commuting) .

- Pedalele vor zbura imediat dacă e sa o cumpăr și va primi pedale normale (sau poate SPD-uri, dacă tot am o pereche de pantofi cu SPD nefolosiți in ultimii 2 ani).

- Ce îmi place e posibilitatea de a pune aripi (are prinderi față/spate).

- Echipare Sora la 300 lire mi se pare decent totuși. Prețul fără reducere era undeva la 700 lire, bani care clar nu îi face. Dar la 300, parca m-ar bate gândul.

Ah ok, ma gandeam ca chiar vrei sa faci cyclocross sau macar un pic de offroad cu ea. Pe post de bicicleta de naveta e excelenta.

Off-road va vedea cu siguranță, dar va fi ceva în genul fotografiei de mai jos (și totul in regim recreațional, nu competiție):

Marston_Park_farm_near_Rocester_-_geogra

Așteptăm să vină, testăm și revenim cu impresii.

Am mers pe astfel de drumuri cu jucăria de mai jos, ture de 30 km și nu au fost probleme (nici o pană, asta fiind cea mai mare surpriză).

Ce-i drept, era oțel, așa că acum sunt curios să văd diferențele dintre oțel și ALU, cauciucuri subțiri și gume de 35.

UzEHHmY.jpg

A venit (de ceva vreme) și am apucat să o testez de vreo 3 ori, cam pe același cărări.

Având in vedere că aceleași drumuri le făcusem de multe ori pe full-susp, e clar că a existat o mare diferență de confort - nimic surprinzător însă. In rest, distracție și voie bună. Probabil că atunci când se va schimba situația geografică (de la platul de acum, la zone deluroase) mă voi gândi la alta casetă, și poate la pipă & tijă șa de carbon pt. un confort puțin îmbunătățit.

Nu o să ridic statuie bicicletei, dar pentru mine este ce trebuie (1.600 RON, nouă din magazin e mai mult decât OK).

NIMGTBu.jpg

qzIegWO.jpg

• Upvote 5
  • Like 1

Salut. Am un Fuji CX Performance 300 si i am rupt urechea de la deraiorul spate...nu o gasesc niciunde prin TM. Ma poate cineva ajuta?

Daca inca nu ai gasit, atunci cauta pe https://www.schaltauge.com/Fuji-Hangers

Am comandat de mai multe ori cand eram in Tm, urechea ajunge in cateva zile. Daca nu o gasesti pe a ta, trimite-le o poza cu urechea si te rezolva.