Traveller

Echipamentul unui randonneur

Recommended Posts

Intre timp am updatat (sau mai degraba redus) cantitatea de echipament pe care o car cu mine in mod uzual:

• bidon de scule B'Twin de 700 ml daca nu ma insel
  • multitool VAR cu 16 scule
  • 2 camere de rezerva (Panaracer R'Air 23/28, identice cu cele de pe bicicleta)
  • 1 pompa Airbone Mouse Tail (excelenta, un fel de versiune mai low-cost dar de la fel de buna calitate a modelelor de la Lezyne) - montata pe cadru
  • 2 leviere pentru cauciucuri din Decathlon (identice cu cele pe care le folosesc in mod uzual)
  • 1 set de petice + lipici pentru camera (am incercat si petice autoadezive de la Park Tool, nici macar un por n-au fost capabile sa astupe)
  • 1 baterie externa de 2800 mAh de la Sony + un cablu scurt micro-USB
  • 4 baterii AA (de rezerva pentru far)
  • 5-6 coliere de plastic - ascunse in ghidon
  • banda adeziva

Bidonul de scule, cu tot cu continut, cantareste undeva in jur de 600 de grame si sta, in general, intr-un al treilea suport de bidon montat pe tija de sa cu ajutorul unor adaptoare de la KCNC, care in ciuda pretului piperat sunt niste bijuterii si fac o treaba excelenta. Suportul de bidon suplimentar si adaptoarele mai adauga in jur de 60-70 de grame la greutatea totala a ansamblului, dar imi ofera o doza mai mare de flexibilitate (pot lua 3 bidoane cu apa in caz de nevoie si sa car bidonul de scule intr-un buzunar, pot muta bidonul de scule in cadru daca nu iau decat un bidon cu apa). Intr-o lume perfecta, as avea un set suplimentar de gauri pe downtube, sub cadru, cum se gasesc pe unele biciclete de touring si unele gravel bikes, si as tine acolo bidonul de scule.

S-au făcut 5 pene in gașcă, in mini vacanța făcută acum 10 zile, toate astupate cu Park Tool autoadeziv, pătrățel transparent autoadeziv, fără a folosi nici smirgelul din cutituta. Avantaj pachet mic, lipiciul din tub nu se usucă când ți-e lumea mai draga. Nici o problema cu acest model. @elucid poate sa confirme.

Poate ai prins ceva model aiurea, vechi, cine știe. Am folosit 4 alte tipuri de kit autoadeziv anti pana. Până acum nici o problemă, chiar și cu cele ieftine ~2€ setul. 

Din astea am folosit, cumparate anul asta si folosite la cateva luni dupa achizitie. Am acoperit porul (aparut intr-o camera nou-nouta de la Michelin, un model ultralight), am asteptat cateva minute, am umflat cauciucul la (cred eu) cam 70 PSI, dupa 15 minute a inceput din nou sa scape lent aer. Am dat camera jos, peticul se deformase, iar aerul isi facuse loc pe sub el pana la iesire. Afara erau 25-30 de grade, am avut grija sa nu contaminez peticul sau camera inainte de aplicare, am folosit chiar si smirghelul din pachet. Nu exclud ca de vina sa fi fost faptul ca aveam camere ultralight, care se intind ceva mai mult decat cele clasice, dar am pus macar o data petice clasice pe alte camere ultralight si s-au lipit din prima si au tinut cu brio, chiar si la temperaturi de 10 grade si aer foarte umed.

In concluzie, raman la camerele Panaracer R'Air si peticele clasice, cu lipici, chit ca am pastrat restul peticelor autoadezive in trusa de scule, ca rau n-au cum sa faca. In cel mai rau caz le donez vreunui biciclist aflat la ananghie pe marginea drumului. Cat despre uscatul lipiciului in tub, nu te costa mai nimic sa iei un tub nou la fiecare 6 luni, chit ca unul din cele 2 tuburi pe care le am la mine a fost deschis acum mai bine de 2 ani si inca nici gand sa se fi uscat.

Exact la alea ma refeream. Mi s-au parut formidabile, chiar mai bune decat cele incercate pana saptamana trecuta. Cele din inainte incercate, m-am cam zgarcit si am dat aproape 2 euro pe astea, dar au 10 petece autoadezive inauntru. Nu sunt foarte stralucite, insa nici nu am avut probleme anul asta. Eu cu lipiciul la tub nu am avut noroc, desi era capul pus, dupa o saptamana m-am trezit ca a trebuit sa prad gentuta de sa si sa apelez la unica camera avuta la indemana in acel moment, desi la ture lungi iau 2 de obicei. Am mers cu o legatura de morcovi tot restul drumului fiind cam pustie zona.

Yep, cel mai bine este sa ramanem la ceea ce functioneaza pentru noi, caci ...functioneza, iar asta e cel mai important aspect :)

4 hours ago, majikstone said:

...intr-un al treilea suport de bidon montat pe tija de sa cu ajutorul unor adaptoare de la KCNC, care in ciuda pretului piperat sunt niste bijuterii si fac o treaba excelenta.

Asa ceva oare nu ar fi la fel de ok, totodata nitel mai ieftin?

20 hours ago, Mookyama said:

Asa ceva oare nu ar fi la fel de ok, totodata nitel mai ieftin?

Nu cred ca ai loc sa bagi un bidon in ala decat daca ai o tija de sa foarte lunga.

On 10/30/2018 at 10:14 AM, majikstone said:

Intr-o lume perfecta, as avea un set suplimentar de gauri pe downtube, sub cadru, cum se gasesc pe unele biciclete de touring si unele gravel bikes, si as tine acolo bidonul de scule.

Asa ceva nu te incanta?

Anywhere Bottle Cage

Am incercat diverse dispozitive de genul ala. Toate sunt grele, urate, instabile si zgarie vopseaua. Clemele alea de la KCNC sunt de departe cea mai eleganta solutie, din punctul meu de vedere. In plus, de suporturile care se prind pe tija de sa si au diverse cleme sau suruburi care ies in exterior (in lateral in special) ma lovesc inevitabil cu coapsele. Am acasa o colectie intreaga de diverse suporturi pentru tija de sa sau cadru, in total cred ca am dat pe ele mai mult decat pe perechea aia de cleme de la KCNC, dar cu alea a fost dragoste la prima vedere.

6 minutes ago, Stuparul said:

Nu cred ca ai loc sa bagi un bidon in ala decat daca ai o tija de sa foarte lunga.

Hmmm...Ma intreb daca nu ocupa tot acelasi spatiu, pentru ca, ma gandesc, lungimea bidonului e aceeasi. Asta daca nu iese cumva in spatele seii. Eu nu am folosit, tin gentuta de sa acolo, deci discut pur teoretic.

offtopic : totodata eu folosesc bidoane mici, 500-700ml, apa incalzidu-se cand sunt temperaturi mai ridicate, drept urmare e dead weight daca as cara apa in doua bidoane mai mari. Plus ca de obicei umblu cel din fata, iar cel din spate de backup, cel mult pana la jumatate.

5 minutes ago, majikstone said:

Am incercat diverse dispozitive de genul ala. Toate sunt grele, urate, instabile si zgarie vopseaua. Clemele alea de la KCNC sunt de departe cea mai eleganta solutie, din punctul meu de vedere.

A fost pe bicla mea de otel suportul ala, avand o pusa o bucatica de camera pusa sub inelul de prindere. No harm done. Nu ii faceam reclama, este doar o alta propunere, in ideea ca e nitel mai ieftin 5 euro vs 25 euro.

Tocmai pe sectiunea asta zici de greutate? :))Come on, sunt cateva grame in plus, poate 20-30. Cat despre stabilitate, chiar daca e prins intr-un singur punct, nu am avut probleme. Oricum, eu nu bag bidonul pana in capat in suport in general, drept urmare il scot mai usor de acolo.