Andrei1o857918

Drag Storm Comp 2017 vs Drag Storm Pro 2017

Recommended Posts

Salut ! Am si eu o nelamurire, mai mare pentru mine, deoarece sunt nou pe acest forum si nu ma pricep asa bine la biciclete :D
  Se merita sa cumpar https://www.marosbike.ro/bicicleta-drag-storm-comp-2017.html#spid=67142 (Bicicleta Drag Storm Comp 2017) 
sau astept sa mai strang ceva banuti si sa cumpar https://www.marosbike.ro/road-race/bicicleta-drag-storm-pro-2017.html (Bicicleta Drag Storm Pro 2017). 
       Vreau sa mentionez ca am o inaltime de 1.86 m si o greutate de 84 Kg. Nu parcurg distante extraordinare cu bicicleta, deoarece este doar o pasiune si o fac din placere. Traseele pe care le parcurg contin doar vreo 10 Km drum accidentat si restul de 40 Km asfalt.
       Un singur criteriu de filtrare este ca bicicleta pe care vreau sa o achizitionez sa aiba sistem de franare pe disc :) bugetul meu fiind de maximum 3000 RON... atat. :>
    Va multumesc mult pentru ajutor !!!

Sora îl bate pe Claris.

Frânele alea pe disc sunt pentru cei care vor neapărat frane pe disc.

10 km de drum accidentat nu prea se pupa cu anvelope de 30mm.

Depinde ce intelege prin drum accidentat, daca e drum pietruit sau de pamant se merge fara probleme cu cauciucuri de 30 mm. Cat despre franele disc, parerea mea e ca la bugetul asta mai bine prioritizezi altceva (transmisie, greutate) si lasi franele disc deoparte.

Merge omul de 2-3 ori, apoi se satură. 10 km de drum nasol e mult pentru o bicicleta fitness!

• Upvote 1

în urmă cu 2 ore, majikstone said:

Depinde ce intelege prin drum accidentat, daca e drum pietruit sau de pamant se merge fara probleme cu cauciucuri de 30 mm. Cat despre franele disc, parerea mea e ca la bugetul asta mai bine prioritizezi altceva (transmisie, greutate) si lasi franele disc deoparte.

drum accidentat adica drum de pamant drum de tara nepietruit

Împrumută o cursiera și mergi pe drumul ăla. Ce vedea daca este ceea ce îți trebuie.

în urmă cu 2 ore, PVN10 said:

Merge omul de 2-3 ori, apoi se satură. 10 km de drum nasol e mult pentru o bicicleta fitness!

merg de vreo 4 - 5 ori pe saptamana cu un panther special edition series 2004 aluminum 7005 si cantareste 17 Kg :((

M-am gandit ca o bicicleta mai usoara de vreo 10-11 Kg s-ar simte diferenta...

în urmă cu 13 minute, PVN10 said:

Împrumută o cursiera și mergi pe drumul ăla. Ce vedea daca este ceea ce îți trebuie.

ok.. asa am sa fac :) voi reveni cu o cconcluzie in termen de 2-3 zile

10 km drum de pamant s-ar putea sa fie cam mult pentru o bicla fitness.

Poate numai daca poti pune pe ea anvelope cu balon mai mare, de 37 mm, de exemplu.

Altfel trebuie mers mai incet, iar daca a plouat si e ceva mai noroios, deja distractia cam dispare.

Pentru teren mixt, si in general ca bicicleta polivalenta, m-as uita la asa ceva:

https://www.marosbike.ro/touring/bicicleta-cross-quest-urban-28-negru-albastru.html

Salut! V-am ascultat sfaturile si am imprumutat o cursiera altrix whirlwind, acum doua zile am reusit sa ma plimb cu ea. In acea portiune de 10 km a trebuit sa fiu ceva mai atent si sa ocolesc gropile... cu panther-ul nu prea aveam nici-un stres, ba chiar era o placere ;;)... Oricum acea distanta de 50 Km i-am parcurs intr-o ora si patruzeci si cinci de minute fata de doua ore si cincisprezece minute cu panther-ul.

Va multumesc pentru ajutor! :X

foarte tare! 

dar ai uitat concluzia (sau decizia)...

în urmă cu 5 ore, PVN10 said:

foarte tare! 

dar ai uitat concluzia (sau decizia)...

da ;)) concluzia este ca merita o cursiera doar ca trebuie sa fiu atent :D era sa ii fac roata in opt :)) plus de asta ca am cazut cand am intrat prima data pe drumul accidentat =))