Ady2016

MTB Rockrider 520 27,5

Recommended Posts

Mai degraba asa http://www.decathlon.ro/p/8379043_mtb-rockrider-560-s-275quote-albastru.html#/4-200-m daca tot vrei o schimbare.Amortizorul spate e pe arc la modelul pe care il vrei tu nu e oricum prea grozav.Ca fost utilizator de full suspension de supermarket modificat spun ca nu merita sa arunci banii.Pozitiv la acel model pe care l-ai ales ar fi ca daca pui amortizorul destul de moale vei simti un comfort mai mare in fata RR520 ,dar nu tot timpul vei avea nevoie de acel comfort cere de multe ori te va incetini sau enerva.

@Nexus am uitat sa specific un amanunt si anume ca bugetu ar fi pana in 2000ron. Acel model de mai sus propus este peste, voi mai cauta in seara asta voi vedea ce anume ar mai fi de gasit pe la ei si voi reveni. 

De ce vrei sa schimbi RR520, daca il ai doar de un an?

Nu-ti place cum merge?

In orice caz, daca iti iei ceva pana in 2000, RR540 ar fi cam cea mai buna bicla noua de pe piata in bugetul asta:

http://www.decathlon.ro/p/8350454_bicicleta-mtb-rockrider-540.html#/139-413-l

@Traveller este ok si acest rr520 dar parca este cam slabuta la un traseu mai accidentat si ce mi-a "picat" in prima faza la ea este furca pe care o are. Am tot avut la inceputul verii probleme cu pedalierul care o data la 2saptamani trebuia mers si verificat, in rest ce sa spun ok pentru inceput.

Multumesc pentru propunere ar fi o idee.

Am stat si m-am gandit la a schimba furca de pe ea cu una mai ok, ma puteti ajuta cu un sfat ....? Multumesc.

Eu zic sa ramai la bicicleta actuala si sa cumperi o furca buna.

Pe spate ai seaua si fundul care amortizeaza si daca sunt denivelari mari te lasi pe pedale, asa ca nu ai nevoie de suspensie. Sau daca vrei suspensie atunci cumpara una cu amortizare, nu doar arc, si asta inseamna cel putin 1 mie de ron in plus si nu cred ca merita.

Pe fata ai furca care face legatura intre calea de rulare si brate. Aici da, e important sa ai o suspensie buna. Cauta o furca buna si sigur vei fi multumit.

Am cautat pt. tine o furca de 27.5 dar nu gasesc nimic la pret bun pe bike-discout.de. Am gasit de 26 si de 29 la sub 100 euro dar de 27.5 nu au.

@krogh iti multumesc oricum pentru timpul acordat cautarii. Am ramas la aceasi parere de a schimba furca...voi cauta si eu atat cat ma pricep si poate voi gasi ceva care sa se potrieasca la ea :)

O furca noua de 27.5 , care sa aiba gat cilindric si ax qr 9 mm , se gaseste doar entry-level.

Astea sunt in general grele si nu faci nici o afacere. De exemplu: https://www.marosbike.ro/furci-de-mtb/furca-sr-suntour-xcr-27-5-air-rl-r-120mm-cu-maneta-blocaj.html

Poate prin bazaruri sa gasesti ceva acceptabil, care sa indeplineasca toate criteriile de mai sus.

NB: Ar trebui sa gaseasca si RS recon silver solo air cu gat normal si qr9...am vazut recent! RS a lasat furca in oferta ca sa existe variante de solo air pt cadrele mai vechi!

Reconul e o furca entry-mid f reusita; o gasesti pe la 200e in vest! Are vreo 2 kile, dar amortizeaza bine...eu am testat-o pe un 29er!

https://www.bike-discount.de/de/kaufen/rock-shox-recon-rl-27%2C5-solo-air-100-658816/wg_id-821

nu e in stoc, dar e model 2018, deci o gasesti sigur

Voi astepta pana apare sa o aibe pe stoc si voi face comand pana atunci voi sta linistit ca un copil cuminte si voi fi cu ochii pe ea :)