liviu m.

AVENTURI PE (LANGA) BICICLETA

Recommended Posts

Prolog

Vara e pe sfarsite si inca nu am reusit sa fac si eu o tura mai serioasa. Tot plimbari scurte prin jurul Severinului si unde desi sant multe variante si cu un teren variat, tot simt nevoia de a incepe o  tura mai lunga, nu neaparat sa vizitez ceva special, sau nu stiu ce obiective,ci pentru placerea pura de a pedala in mijlocul naturii.

De asemenea, ma bate gandul sa repet o tura prin Europa, ca cea de anul trecut, dar lipsa de bani, care trebuie directionati spre alte lucruri mai importante, ma tin blocat  in fata hartii de pe calculator, visand  si sperand la alte timpuri propice pentu astfel de aventuri.

Bun, dar totusi ce ma tine legat de casa, cand as putea sa fac o tura prin Romania si care poate avea un cost minim? Probabil comoditatea si lipsa curajului de-a o incepe gasind diferite motive, ba e prea cald, ba nu am chef, poate un pic speriat si mii de alte motive care toate te trag inapoi.

Amanand  de la o zi la alta, de la o luna la alta, in sfarsit, spre sfarsitul lui august, decid si ziua plecarii adica 27 august,intr-o zi de duminica,considerand ca si traficul e mai redus decat in zilele obisnuite.

Am pregatit totul cu o zi inainte. Mi-am luat sculele de interventie adica o cheie de pedale, care o pot utiliza si sa demontez roata de fata, un set de imbusuri, 2 camere de rezerva, un patent multitools, pe care l-am prins pe tubul de sub sea, 2 surubelnite cu maner de plastic pentru pene, o cutie care contine 2 petece si accesorii, o cheie reglabila lunga  de 30cm (700gr.), care o folosesc sa bat cuile la cort dar si altor scopuri.

Electronice numai telefonul mobil si un power bank de 13800 mA care ma poate ajuta , cu economie, pana la 3-4 zile.

O jacketa si pantalonii de ploaie folosite si in turele precedente, 6 tricouri din care 2 cu maneci lungi, pantaloni scurti si lungi cu bazon, 3 perechi de sosete, o pereche de sandale, o cipilica cu protectie solara de fata si gat, casca de protectie,ochelari de soare si a robber bank mask pentru frigul din timpul noptii(sau in caz de transpiratie e bun si pe coborare).

Cortul si sacul de dormit incap intr-un cob si mai ramane loc si pentru jacketa si pantalonii de ploaie.

Am luat 2 izoprene, chiar 2 fiind, neajutandu-ma prea mult.

Un scaunel de pescar cu 4 picioare (19lei parca) l-am prins cu o coarda elastica direct pe portbagaj, intre coburi,iar deasupra cele 2 izoprene rulate (cam mare pachetul...).

Cardul, buletinul si ceva cash le-am pus intr-o gentuta de brau.

Un aparat de barberit, periuta de dinti si bineinteles, servetele umede si uscate puse toate intr-o punga.

27.08.2017

Dupa ce mananc ceva si beau o cafea, iau bicicleta, sotia coburile si coboram in fata blocului und le asamblez pe toate  laolalta.

Reusesc sa plec aproape de ora 8 AM, era putin racoare, dar aveam un tricou cu maneci lungi asa ca, deocamdata, era perfect pentru biciclit.

Trec prin Halanga, unde termocentrala doarme, si doarme greu de mult timp,si se pare ca nimeni nu e interesat sa o readuca la viata.

La fel si Combinatul de apa grea, fotografia de mai jos, unde mii de oameni si-au pierdut slujbele din cauza nepasarii guvernantilor si politicienilor. Dar sa lasam politica...

Din Malovat sant doua variante de a ajunge in Tg.Jiu:

1. Facand stanga ,un drum acceptabil pentru pedalat, dar trebuie sa ajungi pe la cota 700+, pe ruta Balvanesti-Balta-Baia de Arama,dar pe aici am fost in tura de Severin-Unirea

2. Inainte, prin Floresti -Motru,fiind si mai scurt dar si aici sant 3 catarari.

Am ales varianta a doua ,inainte,la doar cativa km urmeaza catararea Colibasi, aproape de 2km, dar destul de abrut, eu o estimez cam 8%. Am fost in multe ture de antrenament pana aici,fara probleme, chiar daca eram cam cu gabaritul depasit.

Dupa Colibasi urmeaza Ciovarnasani, o catarare abruta la inceput dar se relaxeaza spre varf, drumul e acoperit de copaci pe ambele parti asa ca e o placere sa pedalezi de cand si soarele a reusit sa se ridice putin pe cer si sa-si descarce energia pierduta.

Am ajuns in Motru, si am luat o pauza de o jumatate de ora, putin mai incolo m-am oprit din nou sa beau o cafea. Se vedea ca e prima zi de pedalat  sa speram ca pofta va veni pedaland.

Urmeaza o noua catarare dupa Motru in zona localitatii Rosiuta, nu stiu exact cam 3-4km de urcare, dar parca mai dulce decat cea de pe Colibasi.

Dupa o coborare reusita,am gasit un loc la umbra unui copac ,pe partea dreapta a soselei,am desfacut izoprenele si dupa ce am mancat ceva m-am intins cam vreo 2 ore.

Vantul adia slab printre ramurile copacilor,din cand in cand se intensifica pentru scurt timp,atunci parca din cer zeci de frunze ingalbenite de timp si parasite de copaci , incepeau un ultim dans aerian spre eternitate.

Timpul zboara cam repede si eu inca trebuie sa ma decid unde o sa ma "cazez" la noapte, inainte sau dupa Tg.Jiu. Si inca trebuie sa aleg spre stanga (Petrosani) sau dreapta (Rm.Valcea).

Cred ca o sa dau cu banul cand o sa ajung in dreptul parcului cu Poarta Sarutului si Masa Tacerii ale marelui om Brancusi. Am fost de mai multe ori acolo asa ca astazi nu ma voi opri, sigur ora tarzie cand o sa trec prin Tg.Jiu ma va obliga sa trec in viteza spre iesirea din oras.  

Asa ca imi adun izoprenele,si celelalte lucruri si ma pun iar la pedalat. Dupa un timp,pe partea dreapta a drumului apare un castel medieval (restaurant) construit recent, probabil cu bani europeni, am trecut de mai multe ori cu masina pe langa el dar n-am intrat niciodata,sper ca intr-o zi sa o fac.  

Dupa ce trec de castel, din partea opusa veneau 2 tineri (aratau 18-20ani) pe bicicleta si cand au trecut in dreptul meu au inceput sa strige la mine "huo huo" si apoi au comentat ceva dar nu am inteles ce au zis. Am continuat sa pedalez un pic mai repede fara sa le raspund. De ce? Numai al de SUS poate sti de ce.

Incet, incet ma apropii de oras si curand apare, pe stanga, Parcul Constantin Brancusi cu pretioasele sale opere ramase pentru eternitate.

Banul a zis dreapta spre Rm.Valcea asa ca dupa cateva sensuri giratorii trec pe langa cealalta splendoare a marelui artist aflata in Parcul Coloanei fara Sfarsit, va las pe voi sa ghiciti numele operei.

E deja 6:30 PM si eu sant tot in oras,trebuie sa ies din el cat mai repede si sa gasesc un loc de "parcare" pentru mine si bicicleta,asa ca pe Calea Bucurestiului dau mai repede la pedale ,ca sa ajung in satul Dragoieni care e legat de Tg.Jiu si e lung cat o zi de post.

De mult tot ma ridic in sea din cauza "frecarilor"cu seaua,dar parca acum chiar depasesc limitele.

In sfarsit, apare iesirea din sat si dupa o pepiniera apare o liziera de padure pe partea stanga si chiar un luminis promitator aflat cam la 10m de sosea pe un mic drumeag.

Imi parchez bicicleta langa sosea si ma duc in luminis unde ooo...e plin de gunoaie. Ce sa fac?

Chiar de acolo incepe o liziera la sosea,si un camp cu iarba chiar langa pepiniera.

Deci imi pun cortul dupa liziera cam la 5m de sosea. Eram mascat de liziera dar... Ma gandeam ca e duminica  seara oameni mai circula dar se mai duc si la culcare... Ce vorbesti, toata noaptea au circulat, si mici si mari deja le recunosteam dupa zgomotul motorului. Nu am reusit sa inchid un ochi asa ca dimineata eram buimac. Nu mai era nimic de facut.

Ruta de azi:     Drobeta Turnu Severin-Motru-Tg.Jiu-Dragoieni pe 67

Combinatul de apa grea

2544948007a3daf816341768a8875d3b3704e6d4

Cum arata bicicleta cu cocoasa

254494820f2d86454ba9b65656f083f501c36501

Castelul de la sosea

25449488f7a147c0d0bb199bddeace4421e1d802

• Upvote 5
  • Like 2

28.09.2017

No, ma trezesc si io, adica ma ridic din cort, cam cum am intrat, care isi ia umezeala obisnuita din atmosfera si  dupa o noapte agitata il impachetez asa cum era ,adica plin de condens (daca stie cineva cum sa rezolv aceasta problema ii dau multe beri), il scutur putin si il pun in cobul dedicat cu sacul de dormit si cele de ploaie, multumesc  lu al de Sus ca ma protejat. A fost prima noapte la cort si m-am gandit ca masinile care au trecut pe drum au fost cauza principala pentru care nu am putut dormi suficient. Dar se pare ca nu...Sper ca timpul sa rezolve problema aceasta,sau nu...?

Cel mai usor e sa deschizi Google maps ,marchezi traseele pe care visezi si le faci cu usurinta.Asa o fi? Pe harta da, cand ajungi acolo  vezi adevarata realitate care de fapt te-a chemat la drum. Adica pe alt limbaj VOINTA e mai mare decat PUTINTA (ca sa fie clar, eu vorbesc in numele meu). De exemplu, cum vezi o catarare pe Google maps cu Google view, daca se potriveste sau nu necesitatilor tale, pentru mine 5-6-7 % nefiind o problema  prea mare, 4km/ora nefiiind un obiectiv greu de indeplinit cu pauza cu tot. Daca misc putin din mouse orice catarare se poate schimba de la nu stiu cate procente aproape de o linie dreapta si foarte accesibila. Sa nu anticipam,ajungem si acolo.

Asa cum am zis,una e sa visezi in fata calculatorului si alta e in realitate cand,in functie de teren se pot schimba  multe optiuni si vei gasi scuza perfecta sa o iei pe calea cea mai usoara.

Am impachetat,dupa ce am facut o vizita in padure, si am continuat pe 67, daca tot am luat-o in aceasta directie. Am oprit in Scoarta unde am luat o cafea si sa-mi mai reglez puterile. La magazinul alimentar gasesti cam de toate, am cumparat cam ce aveam nevoie pentru urmatoarea portiune de drum.

La Bengesti  am observat ca drumul se transforma  din 67 in  67C, si avand un grad superior, dupa o pauza chiar inainte de intersectie, l-am urmat indeaproape si am facut stanga.

Drumul,in continuare e simplu, adica pot sa-mi dezvolt toata puterea cu foaia de 38 si pinionul 4 sau 5 (adica la bicicleta am 48/38/28 si 11-32). Pana la urma trec de Ciocadia si usor, usor trebuie sa schimb si vitezele pe usor, prin Pociovalistea  inca am crezut in mine. Pe unele portiuni spre Novaci chiar am trecut la ultrausor (adica 28/32).

Ajung in Novaci pe la 11:15AM, opresc chiar in centru, piata e la dreapta iar Restaurantul Parangul e pe stanga, umbra facuta de umbrelele de pe terasa atragandu-ma instantaneu.

Si bine am facut, o ciorba de burta cu ardei iute si smantana pentru 7 lei. A durat putin, apoi ma duc in piata pentru un magazin de biciclete, sa gasesc 2 suporturi  de bidoane, ca si cele existente pe cadru. Urma sa le pun pe furca din fata, legate cu soricei (parca aveam vreo 3-4 bucati prin geanta). Dar nu am gasit magazinul, cineva mi-a indicat o directie, eu cu gandul la Ranca, m-am indreptat intr-acolo, negasind decat o cafenea, pe dreapta, exact  in punctul unde incepe  catararea aia minora spre Ranca.

Inca o paranteza, toate hartile mi-au dat 18km, calculul meu e simplu, ca si mai sus, 4km/ora cu pauze cu tot, scadem 2km pe coborare si ar veni  cam putin peste 4 ore, adica plecam acum,era 12:15 pe la 16:30-17:00 trebuia sa ajung in Ranca, si sa fiu si cazat acolo.

Deci, iau o cafea, intre timp apar in cafenea doi tineri, el si ea cu doua cursiere  superbe si au comandat nu stiu ce. Terminand cafeaua ma urc pe gloaba mea, era putin dupa ora 12:00, si hai spre destinatia zilei, Ranca.

Incep sa pedalez putin, cand inima incepe sa bubuie in piept, de parca ar cauta salvarea undeva in afara pieptului. Ce-i  asta? Am zis ca o mica pauza, dupa nici un km,ar fi necesara sa se mai calmeze motorul un pic. Ma urc din nou pe dansa, dupa nici o suta de metri din nou ,aceleasi simptome, iar o pauza, si cu chiu cu vai ajung la iesirea din Novaci unde sant ajuns din urma de cei doi cursieristi si constat cum se indeparteaza usor. Un ultim licar de putere sa-i ajung  din urma, dar no way, ma opresc si iau o pauza prelungita.

Cum,abia am iesit din Novaci si nu mai pot... Trebuie sa constat adevarul,se pare ca urcarea din fata nu  e pentru mine...

In situatii din acestea cea mai usoara solutie e sa chemi ajutor, adica sa o sun pe nevasta, vine cu masina, eu cobor si gata, in cateva ore sant din nou safe in Severin. Cealalta parte a creierului imi spune,cum!? ti-ai terminat tura dupa numai o zi si vrei sa fugi la caldurica in Severin? Batalia e apriga si se pare ca partea cu Vointa a castigat din nou, hai sa mai incercam putin, poate aici in Novaci au fost cele mai aprige pante, si restul pana sus e piece of cake. Deci hai sa pedalam pana la benzinaria din departare, si mai vedem apoi. Incep sa pedalez putin,dar se parea ca benzinaria din zare se indeparta si ea, totusi reusesc sa ajung la ea si ma premiez cu o pauza acolo. Era o masa libera la umbra, asa ca o cafea a venit la fix si ma gandesc cum sa atac si sa dobor inamicul care se ridica amenintator in fata mea. Iau in calcul diverse scenarii si, acum realizez, cand gandesti prea mult, nu poti sa iei o decizie sanatoasa, adica abia am iesit din Novaci, nici 2 km, cu inima bubuind la maxim ?

• Upvote 2
  • Like 1

28.08.2017(CONTINUARE)

Deci cum pe ea nu merge, incercam pe langa. De la peco mai iau 2l apa, gagiul de acolo spunandu-mi ca nu se mai gaseste apa pana sus la Ranca. Incep sa imping la bicicleta dar si asa respir tot mai greu si dupa un timp trebuie sa fac pauza din nou. Nu se schimba prea multe, nu am decat sa continui asa. Dar cum un necaz nu vine niciodata singur, dupa mult impins, usor, usor se instaleaza si o durere la genunchiul drept  care imi permite sa-mi indoi piciorul cam 50%, dar care imi permite totusi sa merg. Am mai incercat pe unele portiuni si pe bicicleta dar durerea se amplifica putin asa ca am continuat sa merg. Pe la ora 4PM scot telefonul si verific cam cati Km au mai ramas pana la Ranca. GPS mi-a indicat 11KM! Nu se poate, eu cred ca e o greseala, nu-mi vine sa cred, abia 7km in aproape 4 ore adica  am mers la sub 2 km/ora.

Oricum, nu am ce face asa ca continui si ajung la un restaurant pe partea stanga, adica La Carlig unde imi refac rezervele de apa. Il intreb pe cabanierul de acolo, cati KM au ramas pana la Ranca si mi-a zis ca 4 urcare si ultimi 4 in coborare. Mi sa parut ceva dubios in raspuns, nu prea batea cu GPS meu.

Peisajul e nemaipomenit cu o vedere  larga asupra platoului Gorjului  si care te face sa uiti de toate problemele.

De La Carlig, din nou fac push, ma apropii de 6 seara si progresul e foarte slabut plus ca genunchiul si energia se apropiau de 0, la un moment dat imi apare undeva sus coama dealului de unde trebuie sa cobor spre Ranca, dar parea la ani lumina departare si m-a demoralizat si mai mult. Se vedeau luminile unor masini care incepeau coborarea, de acolo de sus, prea departe, nu mai pot sa merg, abia ma tarasc spre o tinta care nu se lasa usor cucerita. Plus, culmea biciclitului, sa impingi bicicleta cu vant din fata. Ma decid sa campez, dar unde in dreapta peretele dealului cu releul, in stanga bara de protectie asa ca nu am de ales decat inainte.

Si miracol, dupa un cot apare un drum, spre stanga care se rupe cam abrupt de sosea, se vedea ca nu a mai fost o masina pe el de veacuri, si coboara fata de sosea. Dupa cam 60-70m gasesc un loc drept, l-am curatat de pietre. Soseaua e undeva deasupra pe la 10-15m.

E un vant enervant care bate foarte constant cu un unghi fata de axul drumului, asa ca imi pozitionez botul cortului in vant,bineinteles ca nu l-am putut ridica pana nu l-am ancorat cu niste bolovani care se gaseau din belsug imprejur.

Ma asteptam sa fie un sol stancos, dar nu a fost nici o problema sa infing ancorele in pamant.

Undeva ,sus,deasupra Rancai, nori negri de furtuna se roteau, ca un balaur urias, si ciudat, desi vantul batea exact din directia norilor, usor, usor s-au indepartat  si am rasuflat usurat.

25451310cb07220e090fb5e19dd2abe3d4ea3039

25451344c4cb8c458b9dfab64c581979bfd3c665

25451358f000b1ac8e6176fb09a5c2ca85bc00cc

25451368979424b27040a336edbc695f31e2ee36

25451385803950315830abaeb2932bb7b8f1596c

254514009fc65a265e43ddedb054ddfefbbc5655

• Upvote 3

29.08.2017

Scuze,din greseala am dat save si nu am complectat fotografiile din ultima postare, ultima fiind din parcarea  La Carlig, voi complecta si cu pozele ramase   

25451526916e5362a52e1dd7714f61896a812e68

Pe la ora 2 AM am iesit din cort, o ceata groasa s-a instalat in zona, copacii razleti din zona pareau niste umbre negre abia proiectate in ceata. Trezirea,daca o pot numi asa, a fost pe la 7:30, ceata era tot acolo, cortul ud ,si bineinteles cateva vaci pasteau linistite imprejur.

Noroc ca nu s-au deplasat pe drum sa se incurce in sforile de sustinere  ale cortului.In timp ce imi adunam lucrurile, o vaca a venit la scaunelul meu, care are panza verde, si incerca sa-l manance. Am hasait-o de acolo si am scapat de ea.

Cum soarele se incapatana  sa rasara din ceata, am decis sa strang cortul asa ud si urma sa-l usuc in Ranca. Cu genunchiul tot in pioneze,dar cu forte noi, mai imping un pic apoi incep sa pedalez dupa ce panta s-a indulcit un pic. Ceata era prezenta peste tot, asa ca am aprins lanterna din fata si am pus dinamul pentru lumina din spate.

Am ajuns in Ranca intr-o ora si un sfert, de la locul camparii si gasind o cazare la Vila Rubin. Bicicleta mi-a asigurat-o in camera cazanelor, era foarte cald, asa ca am pus si cortul desfacut peste bicicleta si acolo a stat pana in dimineata urmatoare.

A fost o zi mohorata,cu multa ceata,si ma bucur ca nu am plecat azi din Ranca,sperand ca a doua zi sa fie mai bine. Am mancat ceva la amiaza chiar la restaurantul din cladirea aflata la baza partiei de schi, apoi am cumparat ceva de la supermarket m-am bagat pa pat si asa am stat pana dimineata urmatoare. Tot am incercat sa-mi flexez genunchiul,dar durerea era tot acolo.Cred ca maine trebuise sa schimb strategia daca vreu sa mai continui tura.

Zona de campare

25451528e391bc426e5f7705ef0075c75d0d9e3f

Dimineata,pe ceata

25451534c668246b441bba0d254c423cd776a61f

• Upvote 7
  • Like 1

Multumim pentru povestire si asteptam continuarea!

Si as dori sa te incurajez sa ne povestesti si alte plimbari de-ale tale. :)

Multumesc  Traveller,nu e nevoie de multumire ,am luat atatea de la acest forum,postarile mele sant ca o picatura intru-un ocean!!!

30.08.2017

Si a venit  si  marea incercare, plec acasa sau continui. Genunchiul inca nu puteam sa-l flexez normal, era o durere acolo de cate ori incercam sa-l folosesc. Totusi, durerea de acolo nu a aparut din  neant, ci cel mai probabil, de la prea mult mers pe jos, asa ca mai aveam o sansa daca incercam sa evit acest lucru. Asa ca mi-am zis, hai sa incercam sa urcam pasul Urdele pe bicicleta, pedaland la minimum (de parca as putea astfel...) si daca reusesc sa ajung acolo  in topul pasului inseamna ca am rezolvat problema...

Pe la 8 si ceva am mi-am impachetat totul, am coborat din camera la parter, tipa de la receptie mi-a deschis camera cazanelor si am luat bicicleta si cortul care era superuscat. L-am impachetat si in scurt timp incep sa pedalez prin Ranca spre pasul Urdele, prima destinatie.

Genunchiul  a reactionat cu o durere acceptabila, deocamdata eram in Ranca si incepea o panta usoara chiar in dreptul unui magazin unde am oprit sa sa iau o cafea sa  ma trezesc un pic. Am mai cumparat 2 croasante pentru ceva energie aditionala pe parcurs.

Varful Papusa se desfasoara majestuos deasupra tuturor, lasandu-se  vazut chiar din statiune,si ca un big boss sta de straja si supravegheaza totul in jur. Usor ma indrept  spre iesirea din statiune, mereu cu amenintarea varfului care nu o sa  vrea sa se lase usor cucerit. Ce-i bine e ca genunchiul nu se sperie de pantele din Ranca si curand depasesc si ultima pensiune, si imi permit o pauza  foto. De acum inainte, nu ma voi mai opri din cauza neputintei ci pentu sedinte foto chiar daca am un telefon mobil si pozele nu vor iesi prea stralucite.

Imediat dupa iesirea din statiune, incep acele de par, care nu sant prea infricosatoare decat in acul interior unde trebuie sa pedalaez la maxim, ca sa reusesc sa trec peste si roata din fata se ridica ca un cal pe picioarele din spate si ma obliga sa ma aplec in fata ca sa aduc bicicleta in pozitia normala apoi imediat, daca ai trecut de ac, toata tensiunea din picioare dispare instantaneu permitandu-ti sa pedalezi mai usor pana la urmatorul. Tot asa din ac in ac si multe sedinte foto reusesc sa trec pe langa Papusa si sa o enervez putin , fiind putin geloasa  pe trecerea mea pe acolo spre alta dragoste, Pasul Urdele.

Frumusetile din aceasta zona sant greu de descris de un novice in ale scrierii, si nu le pot tine decat in interiorul meu si cateodata, sa dau putin, prin intermediul aparatului de fotografiat. Daca nu le vezi prin ochii tai, acolo pe pantele usoare sau grele, de la Novaci sau Ranca, ai pierdut ceva unic in lume si nu trebuie sa mergi  aiurea sa le descoperi, ci sant aici aprope de tine si depinde numai de tine sa le culegi .

Dupa un timp acele de par dispar si ramane o urcare destul de constanta care te poarta la 2145m, si daca as avea sampanie as sarbatori si un PB cu 99 metri mai sus decat Oberalppass din Elvetia.

Se pare ca durerea de genunchi  a ramas undeva intre Ranca , Papusa si Urdele (cred ca "fetita" a avut un rol decisiv) si chiar daca mai simt genunchiul putin, sant sigur acuma ca voi termina tura aproape cum am planificat-o.

Din pasul Urdele incepe o scurta coborare ,unde chiar in punctul minim al soselei,veti vedea mai jos o poza interesanta,apoi o noua urcare spre pasul Muntinu, fara ace de par reale, pe care, din nou cu ajutorul sedintelor  foto, ajung sus in jurul orei 2 PM. Bineinteles ca, pe parcurs am fost depasit de un cursierist, multe motociclete si masini mici, nu putine. Cred ca in weekend e teroare pe sosea prin aceste locuri si nu numai...

Astazi a fost in general cu soare si frumos, cu o tentativa nereusita  a cetii sa cucereasca pasul Urdele asa ca ce sa vrei mai mult? O zi de sfarsit de august nemaipomenita!!!!

In  pasul Muntinu,nu am fotografiat partea stanga, pe directia mea de mers, ci spre dreapta unde se deschide o panorama nemaipomenita, cu un mic lac chiar in vale, iar in departare crestele muntilor majestuosi se lasa putin in jos,spre orizont, parca obositi de povara pe care o poarta in spate.

Spre iesirea din Ranca

25452796139f5acb94ae7053c322b10ca80b6dbd

Privind inapoi (cu bucurie)

25452800dac071eea2e541b37d9256e32682ae6d

Hai sa ne jucam cu Papusa

25452801468c3e7fb41b74738829cda6412255ea

254528039836c427404b41ca17970b5f013fb51d

254528075a170967ed99baf47d181d33ebc0178e

Papusa isi iteste capul

254528117c2e0570db841dda37ba828c77411789

Spre iesirea din Ranca

254528125a8aab15b3c426ff16f3cc169245f2c3

In partea dreapta se poate vedea telescaunul pentru ski(nu stiu daca a fost folosit ...)

25452814e46f508042a13f185a61208edd12c6aa

Ranca si releul in departare

2545281350589a807c82976c29279ff3a45042b4

Va continua!!!

• Upvote 4

Continuare 30.08.2017

2545547190a9d78aeaf94e1f184acb82ed088db6

O alta fata a Papusii

254554734fd99456885ed0fef3617efffcdfae31

Vedere spre Ranca 

254554782222fa79bb318348da9f92711291cb9f

O mica "balta" dinainte de Urdele

25455481686eb481f36e8f397c93301914b7d543

Ceata incearca sa cucereasca muntele,dar a disparut curand

254554850e4e4d7498d456984e5338d8507a4393

25455489cb331168b8ded55684bb546c8cfbd0f3

Un caine cu mirosul fin,s-a dus direct la cobul unde tineam mancarea

25455494b5ea30dfc1d3f13f8d5fe146a128c090

Am facut o greseala in postul anterior,in Elvetia am trecut si peste pasul San Gottardo care e la 2106m deci diferenta  aici este de +39m(Oberalppass e corect,2046m)

25455498310ca6e73d640a1542bbf5853552a35b

Coborarea(urcarea)spre pasul Muntiu

25456972446ee0202cec14a8fb7daf9b13d84d71

25456973471828a7a8aff5d6109350bce643c0db

O sedinta foto de"piatra".Le-am urat si eu casa de piatra. 

2545697423662db1f369d73a0cd88d18f17c6f6f

Putina  catarare 

2545697818501d99d1c63fc6fce54be44594308d

2545697971ae4836602381c31d94d89878f69c55

Aici am facut din nou putin pushing,parca m-am lovit de un zid de piatra,ce sa mai pedalezi...

254569821053bb6a01ecd1924cd33a453b98a8b9

Vedere din pasul Muntiu

254569914a1ea1c658cdec84fbe47c62a20e823e

25456992bed94ae067a243b538ae712f9aa49904

Apoi a fost o coborare lunga si interesanta ,fara trafic nebun,din cand in cand cate o masina venea din fata sau ma depasea.Pai si acesta a fost un motiv sa trec pe aici in cursul saptamanii,si nu in weekend cand ,banuiesc,traficul atinge cote maxime.

La Obarsia Lotrului am luat o pauza ,exact la restaurantul din intersectia care dirijeaza drumurile spre Sebes sau Voineasa,si era aproape full,multe motociclete parcate imprejur dar si diverse masini din diferite judete.

Am comandat o ciorba de burta,la un pret dublu decat in Novaci,si desi nu prea mergea cu ciorba,nu m-am putut abtine si am luat o bere,care dupa efortul depus,s-a evaporat imediat in interiorul corpului.Apa fiind la cote scazute,am luat o sticla de Borsec de 1.5l la un pret astronomic,doar e la mare inaltime,de 8lei.Jecmaneala curata!!!Dar asta e,nu prea ai de ales,si nici nu am gasit un izvor de apa  prea curand.

Si cum a aparut din nou o intersectie unde trebuie sa faci o alegere,fac spre dreapta,un drum necunosct mie adica spre Voineasa .Cealalta varianta spre Sebes ,urca la 1700+(de la 1400+) si prin pasul  Tartarau, de acolo se poate trage un pui de somn pe bicicleta, pe o coborare continua, aproape pana la Sebes.

Am facut acest traseu,descris in tura Severin-Unirea,pe varianta Petrosani-Obarsia Lotrului-Sebes,deci practic din Transalpina mi-a mai ramas traseul pe care il urmaresc  in tura aceasta.

Lacul Vidra apare brusc in peisaj , impunator, pe harta aparand ca un dragon urias,singurul incovenient fiind ca ,pe masura ce inaintezi pe sosea,vegetatia si padurea mascheaza   cam toata vederea  spre lac.Ne intalnim din nou,dupa ceva KM,undeva ,pe laba dreapta a dihaniei si unde se afla o multime de oameni sa-si vanda diverse produse.Ca sa complecteze peisajul,sant si ceva corturi ridicate  de culegatorii profesionisti.Multa miere dealbine,normal, de la Obarsie si pana dincolo de Voineasa  am vazut o multime de stupi .Imediat ce parasesti  lacul te asteapta o catarare de aproximativ 6km,pe care, cu mai multe pauze, am trecut-o cu succes Undeva pe catarare se afla si un izvor ,unde in timp ce imi complectez rezerva de apa,a oprit o motocicleta de Ungaria(el si ea)si au luat si ei un bidon de apa.Apoi drumul coboara prin padurea seculara,o coborare pana aproape de Voineasa.Si cum timpul trece pe nesimtite,trebuie sa-mi  gasesc un loc de campare.Cateva parcari erau ocupate,in sfarsit,cam la 3km de Voineasa ,gasesc pe partea stanga de mers,un fel de parcare care arata mai mult a loc de picnic,se si vad cateva urme unde s-au instalat gratarele.E si un mic rau care curge pe directia spre Voineasa si produce un sunet linistitor,nu pot sa-l indentific.Intr-o parcare situata mai sus de a mea ,pe dreapta,o masina galbena e parcata in mijlocul ei si 2 porumbei se giugiuleau acolo.O mica carare duce si coboara exact in rau unde te poti spala sau lua apa in caz de nevoie.

Nici aici,nu am dormit bine,desi sursurul apei ,te imbie la somn.Am si doua izoprene,si sant destul de comode dar se pare ca creierul meu e de vina si nu echipamentul.

Inserarea ,usor usor,pune stapanire pe padurea din jur si sosea,masinile care trec se raresc tot mai mult si se pare ca nu va fii o noapte zgomotoasa.Ma pun in cort pe la 9:30,zgomotul raului  te inconjoara din toate partile,pe la ora 11:30 un glas parca de fata Morgana se impletea cu sursurul apei .Visez oare?Ascult mai atent,da, parca se distinge dintre celelalte zgomote facute de rau, un glas de femeie.Deschid repede cortul,fara sa aprind lumina,ies afara,si da, prin bezna densa ,disting niste siluete,cei 2 porumbei se plimbau pe sosea,ea probabil sursurandu-i la ureche soapte magice si imbietoare...

Dimineata,cand m-am trezit  masina galbena nu mai era acolo...

Chiar de pe unde incepe lacul Vidra

254569930deb148e0c329f1fce5344a3e18cd995

• Upvote 7

31.08.2017

Dupa cativa kilometri,apare Voineasa,unde beau o cafea la o pensiune si din centru,imi iau ceva provizii de la un market local.Drumul continua sa coboare prin padure,s-au terminat catararile de pe Transalpina,parca imi lipseste ceva.Ne intoarcem ,inapoi,la civilizatie,dar cine stie...

Lacul Malaia si barajul arata nemaipomenit si au fost pomenite si descrise  de multi ciclisti ,care si-au incantat privirea prin aceste  locuri sfinte.Stadionul,vazut din directia barajului,apare colorat si chiar e in culorile nationale,satul pare strans intre piscurile semete,si Lotrul,pe care il vom urma pana la destinatia finala,Oltul,dupa ce trece si de Bradesti, parca  incearca sa-si faca un drum nou dupa ce a scapat de atatea constrangeri.

Trecem usor de Malaia si imediat ajungem in dreptul lacului Bradisor,si aici un taram de vis,unde trecerea  peste baraj(si pe sub) dand o vedere unica locului.

In trecut la Valea lui Stan ,pe langa mineritul normal,se gasea mult aur in Lotru ,adus de aluviunile superioare,si unde probabil se mai gaseste si acum,si care era exploatat manual.Au venit comunistii si au ingreunat sau au distrus orice forma de initiativa.Nici acum,daca de exemplu,vrei sa continui cautarea aurului,manual,cu saitrocul,te lovesti de birocratie ca de un zid de beton.Si este aur destul in multe rauri ale tarii.

Incet,incet ne apropiem de Olt si dr intersectia din Brezoi,unde cu mult timp inainte se aude vuietul TIR-urilor care trec in viteza.Da ,aici facem stanga si continui  de pe 7A pe E81.Imediat se simte diferenta in trafic,dupa ce vii din linistea padurii si a muntilor ,pare ca vine iadul pe pamant.

Fiind amiaza ,dupa cativa KM ,opresc la un restaurnat ,pe partea dreapta a drumului  .Iau o fasole cu carnati,poate o sa-mi dea mai tarziu ceva energie.O cafea si o pauza de mai mult de o ora aici,ma fac sa ma grabesc sa gasesc un loc de campare inainte de venirea serii.Pe stanga e padure,deasupra soselei,nici o sansa,pe dreapta Oltul cu malul lui sinuos,si aproape de sosea , putin primitor pentru campare dar se pare ca e ultima solutie.

Asa ca pedalez ,pe sosea aglomerata,cu locuri unde dunga alba dispare de tot si face soseaua un lpc foarte periculos de circulat.Cateva tir-uri ,mai binevoitoare,chiar au incetinit in spatele meu,pana au trecut masinile din fata,dar majoritatea trec in viteza ,la o distanta minima de mine.

Tot cautand un loc de parcare ,ma apropii cam la 24-26km de Sibiu,unde un drum coboara pana pe malul Oltului,aflat la vreo 10m sub sosea.E destul de larg acolo,si la vreo2m deasupra apei,asa ca era un pericol minim de inundare.Pe malul opus se afla ascunsa ,printre copacii padurii ,o cale ferata,si pe care trece din cand in cand un tren de persoane cu 2-3 vagone.Se poate vedea prin unele locuri unde copacii sant mai rari.

Din nou,apropierea de sosea nu mi-a dat o noapte linistita,zgomotul masinilor dandu-mi o stare de excitatie si adormind numai catre dimineata.

Coborarea spre Voineasa

254598238cc87b4771da7f3d849d0f35c09432d9

254598285825f07ca5fbdc063f42d5b07c4e02a0

Lacul Malaia

25459830202e99d0afee9bcc48fcb6d5c1db0006

Barajul lacului Malaia

254598349b148706b13ee7204490f004ba0ffe89

Localitatea Malaia vazuta din amonte

2545984225bb823505723e4bc0708cfae880bdbe

2545984873642deb153b2ed44b59028829f38abf

Lacul Bradisor

2545984938686240e0807aac1645b3a0da74dfb0

254598511c97d1b6ff49e1644cf9534ba3333c3a

O fotografie mai apropiata de lacul Bradisor

254598526773bd666947c91e9c9611b699b29f1a

Vedere de pe barajul Bradisor...

25459855b01d1948ab520cc928217bb5375ffdd6

...si de la baza

25459864f8e427e3e7a1b1b4be20d5d2979d301f

Valea Oltului

25459865976a5f5d711011f4eb694303e1383227

Un vagon deraiat pe malul Oltului  si un graffiti interesant

2545986760776273fe1dd4a8ae5a786909aa419d

Satul Caineni Mici de pe partea stanga a Oltului

2545986834c4fadc738c6dfb6091ad7c91db850a

• Upvote 5

01.09.2017

Incet, incet toamna se tine de mine si chiar ma ajunge din urma. Cam o ora dureaza sa-mi strang tot calabalacul. Sant putin obosit dupa efortul din munti, desi viteza de deplasare a fost foarte mica. E81 ca de obicecei foarte circulat si trebuie sa fii foarte atent, mai ales unde dunga alba dispare, drumul se ingusteaza si masinile mari se intersecteaza cu celelalte, cel mai rau caz, 2 tir-uri in dreptul tau.

Inainte de Talmaciu e o catarare, usoara, dar pe coborare, aveam si ceva viteza, un AB cu tir-ul a trecut foarte aproape si apoi unul de VL, asta chiar a depasit orice limita, aproape sa-mi atinga umarul, eu fiind la limita soselei si avand si viteza daca mai trageam dreapta probabil ca ma rasturnam. Dar am scapat cu bine si ajung la intrarea in Talmaciu, unde se face un drum la dreapta fara sa fie un indicator spre o anumita localitate, asa ca consult GPS de pe telefon si gasesc ca drumul (105G) ajunge la Avrig fara sa mai continui pe E81 si apoi pe E68. Asta-i de mine! Am scapat ,pentru moment, de nenorocitele de E-uri.

105G e un drum cu sosea, foarte fain, unde cu exceptia 1-2km (in zona podului peste Olt) e chiar foarte bun chiar si pentru masini si e si mai scurt cu cativa Km decat pe E81/E68. Am oprit in Racovita, unde pe o banca, la umbra am mancat ceva. Satele sant frumoase si soseaua serpuieste usor, in dreapta vazandu-se ceva din M-tii Fagaras.

Ajung in Avrig, de unde o  luam de la capat, de data asta  pe E68. Totusi aici ai ceva loc dupa linia alba, asa ca esti putin mai in siguranta, totusi prin satele prin care trec, soseaua se ingusteaza foarte mult, obligandu- ma sa pedalez pe trotuare, care sant sub orice critica pentru pedalat. Asa trec de Porumbacu de jos si Scoreiu. La un moment dat ajung la intersectia cu Cartisoara (eu am denumit-o Scartisoara,pentru ca genunchiul imi mai scartia cateodata). Parca un magnet ma trage in partea aceea ,si neinvatand nimic din lectiile anterioare, fac dreapta si curand ajung in sat. Chiar dupa cateva case, o femeie in poarta imi ofera cazare, si neavand nici o rezervare, fiind si vineri seara, ma gandeam ca nu o sa gasesc o pensiune libera, accept sa innoptez acolo. Coburile le-am dus in camera, iar izoprenele au ramas pe bicicleta, in curte. Mi-am pus si cortul la uscat, ud de la condensul din noaptea precedenta, inca soarele era sus, dupa o ora l-am strans perfect uscat.  

A fost 80 lei, singura chestie e ca avea baia separata care mai deservea inca 2 camere, dar am fost singur pana pe la ora 22:00 cand am auzit ceva zgomote in camera alaturata. A fost liniste si am dormit bine. Mi-am propus sa ma trezesc devreme sa am suificient timp sa ajung  sus, nu ca la Novaci unde am inceput catararea aceea la miezul zilei.

• Upvote 4

02.09.2017

Prea devreme nu m-am trezit,pe la 7 si ceva,le-am impachetat,s-a facut aproape de 8,apoi gazda a venit cu o cafea ,asa ca am mai povestit un pic cu el,asa ca pe la 8 si ceva am plecat.Inainte, l-am intrebat daca ajung la Balea Lac astazi si el o zis cum sa nu?No atunci,hai la treaba.

Mi-am umplut sticlele cu apa la gazda,asa ca, in sat,am oprit la magazin sa iau ceva de mancare,sunca ,paine,iaurt si ceva croissante.A fost o zi frumoasa inca de dimineata.Peisajul din fata iti taie respiratia,chiar la iesirea din sat, ,cu munti  imbietori si soseaua care se pierde  in departare,parca pregatindu-se tot timpul sa o ia de la capat.

La cativa km de Cartisoara,pe partea opus,directiei mele de mers,vad un carton pe o poarta pe care scria "camping si un numar de telefon",e bine de stiut pentru la intoarcere.

Planul era tot 4km/ora cu pauza cu tot(pauza la 1km,cateva minute), cu raportul de 28/32 probabil ajungand  la 6km/ora la pedalat minim.Inca nu am ajuns la pantele mai serioase,dar incep sa schimb vitezele tot mai des,pana ajung la raportul minim.Drumul serpuieste prin padure ,la fiecare curba apare o zana  chemandu-ma sa o prind,cand ajung acolo dispare si apare din nou la urmatoarea.Parca pe aici nu sant,docamdata pantele, de la Novaci-Ranca,si nu respir ca disperatul cu inima sarind din piept.Pana la Balea Cascada,drumul e aproape in totalitate prin padure ,in putine locuri avand  vedere asupra zonei inconjuratoare.Dar e foarte fain,aerul e curat,soseaua buna si pofta de pedalat la maximum .Totusi ceva oboseala o simt in picioare si fiecare borna kilometrica e binevenita.Pe parcurs sant depasit de cursieristi,MTB-sti si orice era bicicleta a trecut pe langa mine.Nu-i bai,ma simt foarte bine si imi vad de pedalele mele si ma bucur de spectacolul naturii.

Ajung la Balea Cascada,pe la 11:30,unde o multime pestrita de masini,motociclete,biciclete(nu prea multe)erau adunate pe o suprafata relativ mica,pe langa chiocurile placinte,colaci deia unguresti,greu de pronuntat,magazine cu dulciuri,diverse articole de artizanat si multe altele ,ca sa faca zona mai pitoreasca.Spre dreapta se face drumul spre cascada,pe care l-am facut  si eu cativa ani in urma,venind cu masina de pe partea sudica,dar sincer, de la volan,nepricepand nimic din Transfagarasan(la fel si cu Transalpina).Am servit niste placinte cu branza ,apa mai aveam ceva rezerva,nu am mai cumparat si aproape de 12 am luat-o spre Balea lac.Cam aceasi panta ca si pana acum,pe distante scurte crescand in intensitate si cam pana la Poarta Genistilor tot prin padure te poarta drumul cu vedri,din cand in cand ,scurte,spre piscurile din jur.Langa Poarta genistilor(si dupa) ai o vedere atat in jos,spre cascada , piscurile din jur,care te fascineaza cu maretia lor si pana sus la Balea  Lac.Intr-o parcare ,langa Poarta Genistilor,te poti apropia de prapastie,fara nici un parapet,e numai un bolovan de care te poti tine,erau mai multi oameni in jur,m-am apropiat,cu frica,de bolovan privind in jos,nu prea sant obisnuit cu inaltimile,cand aud o voce de arab in spate,m-am retras,spre rusinea mea ,foarte repede in spate.Omul era acolo  cu familia si admira peisajul nemaipomenit de salbatec si spectaculos si nu sa...

Puteti vedea pe fotografie,inscriptia de acolo,care cu o adanca modestie,scrie despre bravii nostri genisti din acele vremuri si care merita toate laudele nosatre pentru efortul depus ,astfel ca si noi sa putem admira acele locuri mirifice si unice in lume.Inscriptie care arata jalnic si abia lizibila ,cui ii mai pasa?

Asta s-a intamplat in 1971 deci majoritatea lor (care au scapat de acolo) sant in viata si probabil se gandesc cu nostalgie la acele vremuri.

Dupa Poarta Genistilor urmeaza Poarta Intalniri ,remember care e intr-o stare si mai jalnica decat cealalta,si abia am reusit sa citesc ce scrie pe ea,o transcriu mai jos ,cred ca numai din fotografie nu o sa intelegeti nimic.

"In aceasta zona s-au intalnit in ziua de 16 August 1971,doua subunitati de geniu care lucreaza  la deschiderea drumului TRANSFAGARASAN din sensuri opuse.In amintirea evenimentului bravii genisti au denumit acest loc POARTA  INTILNIRII."

Mai continui putin si i-au o noua pauza intr-o parcare.Dupa putin timp,apare un tip pe un MTB(nu mai sunt sigur),nu era cursiera,intram putin in vorba,venea din Brasov,urma sa urce pana la Balea Lac,apoi sa se intoarca inapoi in Brasov unde il astepta prietena.Tanar,puternic si plin de energie sant sigur ca a reusit  sa ajunga in Brasov in aceea seara.As avea o intrebare pentru el,daca a mai avut suficienta energie si pentru prietena lui(sper sa o ia ca o gluma daca citeste forumul)...

Usor,usor ajung la serpentine unde parca  e ceva crestere in inclinatie,asa ca nu mai pedalez 1km/pauza,ci  incerc 2 serpentine/pauza sau cel putin 1,5 /pauza.Inainte de a incepe serpentinele,am luat o pauza si stand pe iarba ,urmaream fascinar piscurile din jur,acolo practic e o caldare,si ma gandeam ca nu prea e bine sa te prinda vremea rea  acolo.La un moment apare un porc(domestic) si il hranesc cu niste paine.

Cu cat urci,cu atat imaginea din urma e mai spectaculoasa,serpentinele arata nemaipomenit,cu coada pierduta in departare.

Despre masini nu am scris,fiind si sambata  bineinteles ca treceau in goana in sus si jos,putine dintre ele parcand in locuri nepermise.Si totusi am facut pushing pe ultima panta inainte de a ajunge la Lac.Dar nu din cauza oboseli,ci din cauza cozii de masini care erau in urcare si coada era de la ultimul ac de par pana in tunel,fiindu-mi frica sa nu deschida cineva o usa si sa ma pravalesc in haul din dreapta.

Sus,o multime nedescrisa de masini unele stand la coada la tunel,celelalte in parcarea platita de langa lac si unde aglomeratia le facea abia sa-si gaseasca drumul spre iesire.

Am ajuns acolo la 4PM si cateva minute,as cum am anticipat dupa ce am ajuns la Cascada.

Am facut cateva fotografii,si m-am asezat si eu si catva timp am admirat piscurile din jur,cabana din lac,lacul si toata lumea pestrita din jur care toate fac spectacolul lumii,adica noi toti.

Bicicletei mele ii place foarte mult la vale,asa ca coborarea a fost rapida(pe rapidul meu) nu am lasat-o cu mai mult de 30-35km/h,folosindu-mi V-urile aproape la maxim.Am mai oprit la un izvor sa-mi complectez rezerva de apa si pana aproape de Cartisoara nu am pedalat deloc.

Asa cu am scris inainte de urcare ,am vazut camping asa ca am oprit si am sunat la nr. de telefon.D a se poate,6,50lei  de cort si 6,50lei de masina,sant cu bicicleta,bine ,6:50 lei.Terenul de camping e inconjurat de un gard si avea portile larg deschise si era gol.E pe malul unui raulet,ce curge din munti,cu multi copaci  de  o parte si de alta.Are 2 adaposturi,unul cu acoperis ,o masa mare si 2 banci,celalalt e inchis complect din 3 parti,de asemenea ,cu mese si banci.pentru gratare are 2 locuri,gata pregatite sa vii numai cu carbunii si bunatatile.

Are 2 wc-uri tip "fundul curtii" si mai multe butoaie de colectare a deseurilor pe diverse tipuri.

Campul foarte fain si practic,plus amplasamentul e deosebit ,am gasit un loc mai drept si am pus cortul.Singurul incovenient,dar nu pentru mine,cam tot terenul era in panta,dar daca vrea sa dezolte afacerea,il poate nivela rapid.Ma mancat ce am mai avut,si pe la ora 9pm,am inchis portile si m-am bagat la culcat.Ca si noptile precedente nu am dormit prea bine,desi eram rupt de oboseala.O sa va arat in postarile viitoare ce ar fi bun pentru dormit.

Noaptea a plouat putin,dar deajuns sa-mi ude cortul.Vedem maine ce zi avem.      

Cartisoara

25462377b41d5ec5a788d71b536b984e819d3ad6

La iesirea din Cartisoara

25462380c6b51a2aa7c95032a56f02560f867be6

Pe urcare spre Balea Cascada

25462381e3a3ed7f40e0d816b6f09eb2dc5bde9d

25462382979da8c802964393c8d6c1f083ee3f64

25462383b6180e5605831e1f467b76a8b80412f0

Balea Cascada ,cascada abia vazandu-se in departare

25462385e7bbb74c779f91de2e8e49e4ccf6c3ed

Undeva spre Poarta Genistilor

25462390878ee324447cbd5c62410ea655f8415d

25462393462a0d1ed22700b58979f6d49e6c739d

Inscriptia cu Poarta Genistilor

25462394f11f5138620d94b3d3ac5bb8a2a550e3

Locul cu inscriptia

25462395aacf4870bfaaafcfe55c45d5d0b30e0e

Vedere pana sus la lac

25462396bbfaf0571f4eb935a1b541cebf74a673

POARTA INTALNIRII,ce scrie acolo,in postul de mai sus

25462399f7ce08b564aaea5bdd795e489e251644

Vedere de sus la Balea Cascada

25462400bfaece368593d68443339e3f0b99ca2a

2546240181f74c61be4a14436162fc7805376a34

O privire"inapoi"

254624027ab66e21103ebc9a88eedaf05129c573

O privire"in jos"

25462403e66c54c9a7357a6aa02fb7dadf1ff8c3

25462405828e20e89f04603e7d4b040036371782

Incep minunatiile...

25462406f50bdf594ae3836bbad03197f47185fe

Mai sant cateva fotografii,sant aproape de limita de 20,le voi posta maine

• Upvote 6

Bravo...foarte bine descris mersul cu 2km/h.Ai asimilat aproape tot din forum si ai facut o tura perfecta.

megabicicleta   

Si eu m-am mirat,pe drum mi-a parut rau ca nu am pus si coburile fata,mai lua din greutatea de pe spate.Sant niste chinezarii Cross Traveller dar vad ca s-au tinut bine pana acum.

Iulian-Bucifal

No, asa o fost,nu puteam sa zic altfel,vedem la urma media,tura nu sa incheiat inca,mai ai un pic mai mult de suportat...

2 hours ago, megabicicleta said:

Cum a suportat cauciucul spate atata greutate?

Un cauciuc bun umflat la presiunea corectă te poate purta mii de kilometri fără pic de pană ;) (da, includ aici și drumuri proaste)

@liviu m.

Felicitări pentru tură! Faină descriere ;)

• Like 1

diorgulescu

Multumesc de urare!Total de acord cu tine in privinta cauciucurilor 

Traveller /Mookyama

Multumesc de interventie.Tura sa terminat de ceva vreme ,sant la safe(am prins si eu la cort o vijelie,in posturile viitoare),am vrut sa zic ca mai raman multe zile de povestit

Invitat special

Cel putin o masa pe zi la restaurant.

Cu dormitul,am incercat sa explic in postul de mai jos. 

Fotografiile din ziua precedenta

Serpentinele vazute de mai sus

25465186739f2539f8d034227f63301e943bf789

Sus,tot mai sus

254651878ef12839d06a58fef8aae35ea13a6868

Lacul Balea

25465188ba323b5c663d96916a8419648fb656b0

In campingul de langa Cartisoara

25465190f9dd2bc1bd9391925e27d05841c7d6a2

Gratarele intra in actiune

2546519215f32e1312a552dd9521ac26b055aabc

Adapostul

25465193112cefa1548e7a531ac52d8e0af49e0b

Raul din spatele campusului

25465194e7571a6dee61ce848061cc6e045e56e8

03.09.2017

Desi au trecut putine zile de cand am parasit Severinul,parca a trecut o eternitate.Poate dac a in tara noastra ar fi mai multe campuri totul ar fi fost mai simplu,asa de fiecare data trebuie sa-ti cauti un loc corespunzator de campare.

Am pedalat  din Olanda in Romania in 42 zile din care 38 de nopti am campat normal,in campusuri dotate cu de toate,o noapte wild in Elvetia si restul ,in Romania pe  la pensiuni.Am avut acelasi cort pe care-l folosesc acum in tura,acelasi izopren,si nu am avut probleme cu dormitul .Incerc sa raspund la intrebarea pusa in forum de ce am nu dorm bine cand campez wild.

Pai tocmai ,tipul asta(wild) de campare ,in opinia mea ,e de vina si rog daca sant si alte pareri sa le expuna  aici,poate putem sa rezolvam problema.Cat timp am dormit in campusuri normale,probabil ca ma simteam in siguranta  si creierul nu mai era stresat de diverse chestii care iti trec prin minte in timpul noptii,si te tin treaz.Daca as calatori cu cel putin o persoana,cred ca as avea mai multa incredere si somnul nu ar mai fii o problema.Cam asa gandesc eu si nu am pretentia sa am dreptate.

Sa trecem la continuarea turei.Inca a mai stropit putin de dimineata.Nori negri s-au acumulat deasupra muntilor,asa ca la un moment dat nu se mai vedeau de loc.Ma gandeam ce norocos am fost ca am reusit ieri sa urc pana acolo, sus la cer,intr-o zi splendida.Oricum ,pana am strans cortul ud,am impachetat si am plecat,cam o ora,parca  s-au mai risipit putin,si incet,incet varfurile se iteau dintre nori in toata maretia.

La iesirea la drumul european(E68) o fac la dreapta,si cam dupa 1.5km am facut stanga pe 105D,drum se sosea,foarte bun pentru biciclit.In primul sat,Carta am facut o mica pauza sa fotografiez  Manastirea Cisterciana(abatia),din sec.13.Cateva fotografii vorfi postate mai jos.In sat era liniste totala,era o duminica linistita .Din Carta ajung pe malul Oltului si apoi peste un baraj,care se pare ca ducea lipsa de apa,o multime de pescari erau insirati acolo fiecare sperand sa prinda pestele ala mare,adica de aur.

Frumosa zona ,dealuri pline de culturi si verdeata ,cu soseaua serpuind in peisaj ,sa tot pedalezi alene la infinit.Trec de Sat Nou ,Sasaus si apoi in  Chirpar  apare o cladire veche pe langa care nu am putut sa trec fara sa fac o fotografie macar. E vorba de  Biserica(Evanghelica) Fortificata din sec13 .

Drumul ,nu e simplu drept,ci urca si coboara cu citeva pante mai pronuntate,binevenite in peisaj,care aduc un plus de farmec calatoriei.In jurul amiezii ma opresc in Agnita,la un market de unde imi mai cumpar ceva de mancare,si intreb daca exista o piata de unde vroiam sa-mi cumpar o saltea de plaja,sperand sa-mi imbunatatesc somnul in cort.Am trecut prin centru,am gasit piata ,numai ca erau numai legume ,salteua urmand sa o iau multe zile dupa aceea.

N-am mai stat in Agnita,am luat drumul Mediasului,adica am trecut de pe 105D pe 106,cam aceasi calitate a asfaltului.Apoi spre Barghis am trecut pe 141 care ma dus pana la Medias.

Dar pana la Medias mai era o bucata de drum,cativa km inainte de Pelisor,am oprit intre 2 culturi de porumb unde mi-am scos cortul,l-am desfacut si l-am pus la uscat.M-am intins si eu vreo ora -doua.Soarele stralucea dar nu foarte intens,totusi am reusit sa-l usuc si sa-l pun la safe.Chiar inainte de a pleca am simtit putin o intensificare de vant ,si undeva in stanga,pe directia de mers, se vedea o acumulare de nori negri,care fiind departe nu i-am bagat in seama.

Cu cateva sute de metri de intrarea in Pelisor,o vijelie turbata se abate spre mine din partea stanga ,spate,am simtit cum o forta imensa ma apasa din spate,viteza bicicletei crescand vazand cu ochii.

In fata mea,doi copaci imensi de pe partea stanga se inclinau deasupra soselei ,gata gata sa se rupa,cu inima  batand puternic, am lasat vintul sa ma impinga pe sub  ei,uf am scapat.Ma indreptam spre sat cu viteza,si chiar imi placea situatia,era asa de placut sa mergi impins de vant,si chiar ma gandeam ca o sa fac multi km.Numai ca pe la mijlocul satului,strada a facut la stanga si aproape ca vantul ma dat jos de pe bicicleta.Asa ca am facut stanga imprejur si m-am oprit in statia de autobuz,cu acoperis si banca si pe care inainte am ignorat-o trecand in viteza pe langa ea.Abia am intrat la adapost,ca a si inceput o ploaie puternica.Nu a durat mai mult de o jumatate de ora ,apoi s-a mai potolit,pana m-am echipat de ploaie ,aproape s-a oprit.N-am mai asteptat si am plecat sa ajung cat mai repede in Medias sa gasesc o cazare .

La iesirea din Mosna ,de pe un drum din dreapta ,a tasnit un tanar biciclist,cam la 40-50m in fata mea ,pedala repede si se tot uita inapoi sa vada daca -l ajung ,si eu dau in mintea copiilor si ma iau dupa el.Avea o rabla de bicileta,de fier,cu amortizor.Pana la urma l-am prins din urma usor,si l-am intrebat unde merge ,mi-a zis ca la Medias.Nu s-a oprit de loc din pedalat,mie imi convenea ,ma tineam usor de el,pana a aparut o panta destul de lunga,pe care a incercat sa schimbe cevafoi si pinioane,dar trosnea din toate inchieturile nu cred ca i-a iesit si asa a ramas in urma de tot.Parca m-am vazut pre mine pe Transalpina de la Novaci-Ranca.Cred ca o sa-mi amintesc mult timp de catararea aia.

Pana in centrul orasului n-am vazut nici o pensiune si chiar ma gandeam unde o sa cazez.In centru,in timp ce ma uitam imprejur sa vad pe cineva care sa ma ghideze spre un hotel,observ ca am pana pe roata din fata.In acelasi timp vad un om in varsta ,pe o bicicleta,reusesc sa-l opresc si sa-l intreb de o cazare in oras.Imi zice ca ma duce el pana la un hotel,ii multumesc,dar apoi iizic ca am pana.M-a luat la el acasa,foarte aproape unde m-a ajutat sa-mi fac pana.Am avut 2 camere de rezerva,asa ca nu a fost nici o problema.Practic,nu a fost nici o intepatura .pur si simplu a aparut o gaurica la imbinarea camerei,undeva la 10cm de valva.Am mai patit si in Severin la fel,cred ca erau din acelasi lot.Omul,gazda,in tinerete  a fost si el un biciclist convins,in 1960(eu abia ma nascudem)aplecat din Medias la mare ,cu o semicursiera de pe vremurile alea,si a ajuns acolo in 4 zile ,dupa ce a oprit si in Bucuresti la o conferinta.Fain om,sa tot dai de ei pe drum.Am impachetat inapoi,toate catrafusele,apoi omul ma condus la un hotel din apropiere,cam la800-900m de casa lui,i-am multumit si omul ma lasat pentru ca mai avea ceva de facut,desi i-am propus sa mergem sa-i dau o bere.

M-am cazat la Hotel Select ,m-a costat 110lei cu micul dejun.Eram obosit,asa ca m-am uitat putin la televizor si m-am bagat cu Ghita in pat.

Manastirea cisterciana din Carta 

25465199b39abe8a32363b7f3aabd62fc756bb5b

Cam mare nu poate fi cuprinsa toata pe ecran

2546520028eec71209a9b171c6079117c971c181

Si inalta

254652015da930d6bf1eb48ce6bc459e4dabc9a0

Partea din spate

254652022681a37aa03b162d71746aafd7b2bd7b

Una dintre sutele de baraje de peste Olt,langa Carta

2546520361c259056f2e4fe0c7a3db78c78354bc

Se pare ca anul asta nu a plouat prea mult,in dreapta norii persista deasupra muntilor

254652045203396152ac59c2e87cdb85e2a9da11

Un drum si un peisaj de vis

254652058513cf9e7b14358c633b8b5144fdbff0

Biserica fortificata, Chirpar, sec.XIII

254652076bee2bf4db8d0ebde77478cf9578de98

• Upvote 4

9 hours ago, liviu m. said:

Pai tocmai ,tipul asta(wild) de campare ,in opinia mea ,e de vina si rog daca sant si alte pareri sa le expuna  aici,poate putem sa rezolvam problema.Cat timp am dormit in campusuri normale,probabil ca ma simteam in siguranta  si creierul nu mai era stresat de diverse chestii care iti trec prin minte in timpul noptii,si te tin treaz.Daca as calatori cu cel putin o persoana,cred ca as avea mai multa incredere si somnul nu ar mai fii o problema.Cam asa gandesc eu si nu am pretentia sa am dreptate.

Felicitari pentru "aventuri" si pentru felul in care le povestesti.

Asadar, problema cu somnul e "din cap"....Se vede treaba ca, ori n-ai citit peripetiile lui Moga, ori n-ai invatat nimic din ele.

In esenta, la cort n-ai voie sa te culci treaz.

LE: hehe, sa nu ma intrebati cum altfel decat treaz te poti aseza la somn :)

• Upvote 2
  • Like 1

crk

Multumesc de felicitare.Ai mare dreptate,o  rezolvi cu somnul, dar a doua zi, mahmur, nu mai poti pedala.Cum e mai bine? 

• Like 1

Avand in vedere ca esti relativ obisnuit cu dormitul in cort nu m-as fi asteptat sa ai astfel de probleme.

crk se referea probabil la o bere poate doua, sau in cazul meu 4 :D

Eu dupa ce am baut 7-8 beri la o aniversare am mers a doua zi la concurs de MTB si am iesit pe la mijlocul clasamentului (tura scurta, 20km) in conditiile in care asta e primul meu an de ciclism serios.

Am deviat un pic discutia, imi pare rau.

Pentru Liviu, tot in gluma: n-ai fost suficient de obosit. Si sa incepi sa numeri oi.

megabicicleta

Am vazut femei care tin la bautura mai mult decat barbatii,nu mai sti care e barbatul si care e femeia.

Invitat special

Nu stiu nici eu cu berile,cateodata mai putine,altadata  am avut un PB ,de un intai mai pe vremea aia trecuta,am baut

aproape o lada de bere  si niste coniac,m-am urcat pe bicicleta(a  lui taicameu) si ...e greu de explicat.

Cel mai bine,sa bei moderat ,si nu ai probleme  

crk

Da,metoda e buna acasa,cateodata, le numar si eu ,desi oile nu stau niciodata linistite...

Dar in cort,cand esti campat in padure,sa zicem in apropierea,unui lacas de tragere,sau undeva pe munte si te gandesti

la Mos  Martin,sau pe malul unui rau, cand deodata cazi asa in apa(sa nu zic mai mult) sau... 

Hai sa trecem la tura...

04.09.2017

Dimineata ,micul dejun se servea parca de la 7-10AM,asa ca m-am trezit lejer pe la ora 8,si dupa inviorare,am coborat in restaurant,camera mea fiind la etajul 2.Bicicleta era tot acolo ,in zona receptiei,e o mica parcare,si am legat bicicleta acolo,langa usa de intrare in restaurant,in spatele unei mese  tinuta afara,de un vas ornamental,abia a ajuns antifurtul  in jurul lui.Nu am avut alt loc unde sa o leg.Cum de la geamul meu din  camera,vedeam direct masa si bicicleta,cand m-am trezit o data noaptea ,nu am scapat ocazia sa trag cu ochiul sa vad daca bicicleta mai era acolo.Era.

La micul dejun,bufet suedez,asa ca mi-am pus de toate,chiftele, carnaciori prajiti,salam,branza,oua ochiuri ,sunca prajita si mai era ceva dar nu-mi mai amintesc acum.Cum ceasca de cafea era cam mica a trebuit sa ma deplasez de 2-3ori la aparat ,pana mi-am facut plinul.

Din Medias a fost simplu de iesit,am intrebat un taximetrist,si curand pedalez spre iesirea din oras.Dupa pana de ieri la roata din fata,mi s-a parut ca e putin lasata ,asa ca am intrat la primul service,de langa o benzinarie,si un baiat saritor a adaugat  imediat ceva presiune in roata .

Chiar la iesirea spre Tarnaveni(pe 14A) incepe o catarare frumoasa,din varful careia ai o panorama nemaipomenita ,practic avand la picioare tot orasul.Pe catarare am oprit intr-o parcare unde am hranit un caine cu painea luata  ieri de pe traseu.Drumul e foarte bun,deocamdata circulatia fiind redusa si nici nu a apucat sa creasca, caci,foarte repede am ajuns la Blajel unde am facut stanga pe 142B si am scapat definitiv de trafic pana acasa.

Dupa cum o sa vedeti in fotografii ,dupa iesirea din Blajel,drumul e strajuit de dealuri inca verzi,culturi de porumb si nu numai,ceva palcuri de paduri si soseaua,cu putini copaci pe langa,este excelenta pana la iesirea din Jud.Sibiu.

Bazna ne intampina cu un imens B,colorat in culorile nationale,un steag tricolor parca legat cu o imensa brida de plastic,asezat pe un soclu de piatra.Imediat dupa intrarea in sat apare indicatorul catre Biserica Fortificata din secolul XIV,dar o poti vedea direct de acolo.Pana la biserica pe straduta laterala ,la stanga,  sant cateva case obisnuite,in stil romanesc.Dupa ce dau o tura ,ajung in partea din fata a bisericii,pana la trepte,fiind case si de o parte si de cealalta.In afara de o fata care vorbea la telefonul mobil,in fata casei,langa usa de intrare in curte deschisa,nu era tipenie de om ,am trecut de ea si m-am dus pana la usa bisericii unde este  un panou informativ.Se poate vizita din aprilie pana la sfarsitul lui Octombrie,si mai e un numar de telefon.

Ce am vrut sa vad ,e ce a mai ramas din faimoasa statiune de tratament,din timpurile perioadei comuniste,cand era la mare cautare ,ca atatea alte locuri cu  ape minerale binefacatoare si s-a aleas  praful de ele .Asa ca,aproape  de  iesirea din sat ,pe drumul ce duce spre Boian,se face un drum la stanga si cam dupa doi km apare un complex balnear,ceva foto mai jos.

Pana acolo,pe partea stanga,inainte de noul complex, o multime de cladiri in paragina,cu o vegetatie bogata ,crescuta in fata si printre ele,probabil in cativa ani,disparand complet  din peisaj.Probabil asta se si doreste.Anul trecut,trecand pe Valea Ariesului,la fel,tot ce a mai ramas din vechea mocanita,e o cale ferata,de cativa metrii, ce trece peste sosea(probabil au uitat sa o ingroape ) si se pierde in vegetatia bogata din jur.Nepasare si mizerie!

Se pare ca am ratat cealalta zona balneara din Bazna,am urmat un indicator si m-a condus aici.

Ies din Bazna ,apoi trec prin Boian,la cativa kilometri dupa ,ajung  la limita judetelor Sibiu si Alba unde frumosul drum se transforma in unul cu gropi,unde pe o coborare, voind sa ocolesc o groapa cu apa,am derapat spre sant,iar daca aveam picioarele legate de pedale,cum se poarta,sigur faceam cunostinta cu iubitul sant.Asa am pus imediat  picioarele  ,pe jos si am reusit sa ma redresez.Dar drumul asta rau nu a tinut prea mult,dupa vreo 2-3km s-a imbunatatit din nou.

La Cetatea de Balta,am oprit in centru si am intrebat o femeie,cu un copil, despre drumul spre  Capalna de Jos,in localitate  nevazand  nici un indicator,a inceput sa-mi explice ca ma duc inainte,biserica,cale ferata,dar probabil ma uitam mai mult la ea decat ascultam(se vede ca ma apropiam de Capalna...),m-am trezit ca-i zic ok,multumesc,si tin drumul inainte.Cel mai bine imi scoteam telefonul si vedeam clar ruta.Dar nu,eram cu capul in nori,o tin inainte,tot pre drumul cel mai bun,ies din sat ,o coborare in viteza,apoi o urcare turbata,in varf m-am oprit si am mancat ceva din brisca,aici in varf batea un vant lateral care  nu ma deranjat si o noua coborare in viteza si ajung in...Tatarlaua(cam  7km de la Cetate),continui spre iesirea din sat,unde mi-am propus sa scot mobilul sa vad pe unde sant.Chiar la iesirea din sat s-a terminat si soseaua,si cum nu era nici o umbra ,am mai continuat pe macadam pana am ajuns sub un copac.Scot telefonul si surpriza ,nu era semnal.Am avut o presimtire ca nu sant pe drumul cel bun,am luat-o inapoi si in sat am intrebat cum ajung la Capalna de jos si mi-a zis ,prin Cetatea de balta.Asa ca o luam invers,catarare,coborare,catarare,biserica,stanga,cale ferata si iesirea spre Capalna de Jos.Exact cum mi-a explicat femeia,asta e, am deviat+15km de la traseu,dar nu-i bai avem timp sa ajungem si acasa.Aici in Cetate mi-a revenit si telefonul la normal.

Din Cetatea de Balta ,de pe 142B am trecut pe 107,prin Santamarie,Capalna de Jos,Sanmiclaus.Numai ca in Capalna fiind cu ochii mai mult sa vad fetele frumoase de acolo(ati auzit de Ansamblul Folcloric Fetele de la Capalna si vestita cantareata de muzica populara Veta Biris) ,ajung pe o strada ,unde 2 tipi reparau o masina ,erau bagati cu capul in bord ,li se vedea numai spatele pe langa portierele din fata deschise.In capatul strazii ,aflat la ceva distanta,pareau ca ceva urme de noroi lasate de tractoare tronau pe sosea,dar mi-am zis cai o parere.No,astept langa tipii bagati cu capul in bord,sa ma bage in seama,mie imi era nu stiu cum sa-i deranjez din lucru,si astep,astept,astept,nimic parca ar fi doua mumii care nu vad decat bordul ala de masina second hand.No,ma enervez un pic,sant albanezi de-ai mei,chiar asa,asa ca dupa un timp imi iau inima in dinti si strig,nene,bade,nu mai stiu cum am strigat ,si omul de la drum ,pe partea dreapta a masinii,cu botul pe directia mea de mers,se hotareste sa-si scoata capul din bord,parca acolo era un stup cu miere sinu se putea dezlipi de ea.Il intreb daca sant pe drumul bun spre Sanmiclaus,zice de ,astai drumul,am vrut sa-l mai intreb daca acolo e drum de tara,dar n-am mai apucat,celalalt cu capul in bord a dat drumul la muzica la maxim asa ca conversatia s-a terminat brusc,fara sa fiu lamurit deloc.Apoi si-au bagat iar capetele in bord,parca erau legati cu un cordon ombilical de el,in ritmul muzicii dracesti.Ce oameni!N-am crezut ca exista asemenea specimene la mine in judet.Nu era mai simplu sa scot  telefonul?M-am dus spre capatul soselei,si intradevar,soseaua s-a terminat si un drum printre culturi,plin de gropi cu apa si noroi se etala in fata.Telefonul,probabil,nu l-am folosit prea mult pentru ca bateria se epuizeaza cam repede si trebuie sa folosesc power bank-ul sa-l reincarc.De aceea incercam sa salvez bateria cat mai mult timp.Si nici nu mi s-a parut complicata zona.Dar a fost.Deschid harta si vad ca am doua posibilitati,prima,sa ma intorc in sat si sa gasesc calea spre 107,si cu o ocolire pana la Sanmiclaus,pe care trebuia de fapt sa  o urmez sau a doua,vad pe harta drumul 142N care imi trage cu ochiul,chiar daca e numai noroi si apa,dar e drept spre Sanmiclaus.Ce nume de sat,si sa-l pronunt am probleme dar sa- l si scriu.Cantaresc situatia,si cum nu imi mai amintesc de cand am impins bicicleta,sau poate ceva reflexe de pe Novaci-Ranca ,poate chiar aveam nevoie sa merg pe jos putin,aleg hard way,adica sa continui,nu inapoi.Acum ma uit pe harta si ar trebui sa fac un calcul,daca timpul pe soseaua normala sau pe varianta aleasa ar fi fost o diferenta mare.

Pe drumul direct sant 2.5km,iar pe sosea ar fi fost aproape 10km ,la ora asta nu sant capabil sacalculez pe unde ajungeam mai repede,mai ales ca ascultand sfatul lui CRK, am o sticla de Chardonnay(de fapt imi place vinul rosu,dar nu e disponibil acum)si incerc sa o "dovedesc".Cred ca la un calcul nu ar fi diferente majore(e vorba de km ,nu vin).Asa ca am trecut la impins  pe 142N.Daca nu ploua probabil ,ar fi fost cat de cat ciclabil,asa eram obligat sa fac slalom printre gropi.Curand ,rotilor,  incepand sa le placa gustul noroiului,s-au incarcat asa de mult  ca nu am mai putut dovedii la impins,am gasit un ciob(poate ca era vechi,ca si cele scoase din tabara de langa Timisoara,cand eram student)si le-am curatat.L-am pastrat in casca pana in sat.Dar am avut nevoie si de un bat sa am acces pe sub aparatori.Nu le-am curatat,decat de 3-4 ori pana la Sanmiclaus asa ca am ajuns la intrarea in sat,unde in sfarsit am putut sa-mi incalec magarul.Doi copii se jucau pe partea stanga,pe dreapta 1 barbat si 2 femei(toti mai in varsta) stateau de vorba pe o banca in fata casei,un lucru mai rar,prin toate satele prin caream trecut pana aici desi au banci in fata casei(nu toti),nu prea vezi oameni acolo,pe ele ,discutand,mai ales Duminica.Cred ca in trecutul indepartat,asta se intampla destul de des,oamenii erau mai relaxati,erau hore in sat,chiar daca nivelul de viata nu era mai ridicat decat acum,nu stiu,se pare ca cu cat progresam si nivelul de rautate creste.Nu era mai bine fara internet si alte chestii,care bat apa in piua cu socializarea? Ce socializare?In fata calculatorului?Eu inteleg socializarea,sa te intalnesti cu cinva fata in fata,si nu mii de intalniri virtuale,sa ai cativa prieteni,si nu zeci de mii virtuali,.Uf,am deviat de la tura...

Dau la pedale prin Sanmiclaus,apa am,ceva mancare mai am,singura problema e ca sant in intarziere,in seara asta trebuie sa ajung la Unirea.Pana acum ,nu a fost o zi rea de biciclit,nori s-au tot invartit pe deasupra,dar nu erau prea negrii.Am ramas la sat ,si legatura e foarte puternica  inca,trec pe strada principala,nu opresc la birt,spre iesire,intreb o fata de drumul spre Ocna-Mures,si zice da,cu un  zambet pe buze,directia e buna,ea zambind in continuare,e rau?,o intreb,da e de piatra ,si a zambit in continuare,am inteles.Deocamdata,eram pe o sosea buna,care dupa iesirea din sat s-a terminat ,si un drum de tara  se desfasura in fata.No ,nu era nici o problema,in tura Severin-Unirea,de unde parasesti soseaua de Herculane spre Cerna Sat-Campul lui Neag,ai cam 50-55Km  numai de drum de tara,si n-au fost probleme(bine ,acolo a fost un MTB).La iesirea din sat,tot ocolind pietrele,am o urcare,nu stiu 400-500m,pe care observ ca roata din fata se lasa mai mult decat necesar,opresc,da ,e moale,scot din fundul cobului pompa miniatura si o mai intaresc.Dar degeaba,dupa putin timp ,roata din fata ,pare din nou moale.Ajung asa in varful pantei,descalec,si,da ,am pana pe roata din fata .Din nou.

In varful pantei,pe partea dreapta,langa o liziera de copaci ,decarc tot echipamentul si intorc bicicleta cu rotile in sus.In timp ce rezolv pana,cateva masini trec in sus si jos,cea ce mi-a mai diminuat sentimentul de singuratate dat de drumul ala turbat,asa parea de la inceput.Si tocmai cand schimbam ultima camera valabila,s-a pus si ploaia,M-am echipat rapid de ploaie,pantaloni si jeaca,si am pus la adapost ,sub tufisurile lizieri,ce era mai vulnerabil.Coburile le-am inchis asa ca nu mai era nici o problema  cu sacul de dormit si cortul(un cob) si hainele/sculele pentru bicicleta in celalalt.Izoprenele erau infasurate in doi saci.De pe scaunelul de tura(prezentat in prolog,si pe care l-am regretat de multe ori in alte ture)am rezolvat rapid pana si cu pompa miniscula,propulsata la viteza inalta,am umflat roata ,bineinteles ,verificata la mana,Daca e tare e buna.Nu mai aveam camera de rezerva,si desi aveam petece,pe vremea aia ,nu prea aveam chef sa le rezov.  

No ,am inceput sa obosesc,tot scriind,dar hai sa terminam ziua asta ,care pare mai lunga decat traseul.Drumul e drum,de tara ,ce sa astepti de la el.Intodeauna partea opusa ti se pare ca e mai buna decat cea pe care mergi.In jeaca de ploaie,desi te protejeaza exterior,ca si cancerul,te ia din interior,adica transpiri abundent si tricoul de dedesubt se face leoarca,asa ca e mai bine fara tricou ,dar toata transpiratia,datorita gravitatiei(cine a inventat-o?) se deplaseaza mai jos .Pantalonii de cauciuc(cred,contra apei) se murdaresc de noroiul deplasat de roata, pana la genunchi.Vreu sa zic ca nu exita protectie la ploaie 100%.

Nici o borna kilometica nu te deranjeaza in peisaj,dealurile la orizont par tot mai departate,apare o casa pe stanga,cica ar fi Alecusi(descoperi dupa tura),acum vad pe harta ca sant 12km de drum pana la sosea.Bine,acum ploua,si iti creaza ,drumul,baltile,poate un fals sentiment de frustrare,dar asta e,sigur soarele va iesii curand,si chiar asa ,eram pregatit sa gasesc un loc de campare daca era cazul.

Pe partea stanga a drumului,de fapt un drum derivat,vad doi prieteni a lui Bucifal,stand in ploaie si ignorand-o cu   desavarsire,ce vrei mai mult?Am lasat Alecusiul pe stanga ,de fapt o casa sau doua,inca ploua usor,si in sfarsit am ajuns la o sosea.La dreapta te duci spre Farau(n-am inteles de ce nu Fabine),iar stanga spre Uioara de Su.Am facut stanga,pe o sosea care pare ca nu a avut ceva trafic pe ea,sau a fost turnata de curand..

Dupa Uioara de Sus ,in Ocna-Mures ,ploaia si-a inceput dansul din nou,am stat la adapost pana ce a trecut grosul,dinamul pentru stopul spate si lanterna de pe ghidon,chiar daca s-a intunecat putin si ploua usor,nu am mai avut rabdare si cei cativa km dintre  Ocna Mures la Unirea i-am facut rapid

.Se facuse  deja aproape de ora 9PM...

O paparaie imbietoare,comandata la telefon ,cu slanina si rosii din gradina , ma astepta,aburind, pe masa...

Urmeaza 2 sile de pauza si" relaxare"(relaxare???) la tara,pentru care o sa emit un scurt report.

05/06.09.2017

Chiar a venit la fix pauza asta,dupa catararea pe Transfagarasan,care m-a cam secat de puteri.Am ajutat-o pe mama putin,am sfarnit porumbul ramas de anul trecut,am cules strugurii,pe aici se zice surechi,si chiar am lucrat in lemn,adica am spart butuci.Cam astea au fost activitatile mai importante de-a lungul celor 2 zile.Deja incepeam sa nu mai am rabdare..

Mediasul,vazut de pe catararea spre Tarnaveni

254684179635341a6bb26011d6bb47f373ccda50

Spre Bazna

2546842363d183bdf41301598599ac1cb6de77b0

25468429edeb65e67eb6c0ef78885c5fba2c95c3

Si cu numele vechi sasesc

2546843097954bb46231f48939c33fa98b046570

Biserica fortificata din sec.XIV

25468434e68eca237c7aeea46115274bdbf50c90

25468435ac083ba5edac636ac033ca4fb9753528

Daca stie cineva la ce se folosesc,au si numere de inmatriculare

254684362585e0fda9de76f09afa93c15edf44e4