Sign in to follow this  
ovidiu

Pana acum era Armstrong in Franta, Heras in Spania...

Recommended Posts

Trebuie sa faceti diferenta intre sustinatoarele de efort si dopaj. Legal tot ce nu este interzis este permis, deci daca utilizeaza un produs nou bravo lor. Cine a participat vreodata la o competitie ciclista sau la un concurs de aventura gen Eco Challenge sau Charpatian Adventure (mai de la noi) stie ca nu poti sa faci fata fara nimic. Eu am baut intre 4-5 red bull si power horse pe zi la charpatian si chiar te ajuta.

Efortul pe care il depune un ciclist la catarare e colosal si cred ca putin isi imagineaza durerea musculara pe care trebuie sa o invinga ca sa tina un ritm sustinut. Nu mai vb de atacuri

Ai dreptate Darkslowstar.Aici apare marea confuzie a multor persoane.

Sunt folosite in sport foarte multe substante care ajuta organismul sa se refaca sau sa fie la capacitate maxima(asazise sustinatoare de efort).

Exemplu cel mai clar sunt lichidele consumate de ciclisti.

Nu o sa gasiti in nici un bidonas al unui profesionist apa de la robinet.Acolo este un lichid care are in compoziti saruri, minerale si tot ce are nevoie o persoana, care face un efort aproape inuman, pentru a se hidrata corect.

Este bine ca discutam pe marginea acestui subiect pentru ca majoritatea celor care urmaresc evenimentele sportive nu au habar care este diferenta intre substantele care ii ajuta pe sportivi sa se refaca si cele dopante.

Sper sa reusesc sa scriu un articol mai amplu pe marginea acestui subiect(momentan adun material) si dupa aceea sa analizam din nou problema pentru a inlatura eventualele nelamuriri.

Exact, in bidonul ciclistului sunt exact acele substante pe care le consuma/pierde el in timpul efortului. Pe timpului Turului cei doi comentatori faceau la un moment dat glume nesarate despre ce contine bidonul lui Lance. Halal profesionism.

Eu sunt de parere ca daca va gandi bine Ulle anul asta va face ce a facut Pantani in 98, desigur nu ca un inger,ci ca un campion!

Sometimes we close our eyes because we don't like the reality... if howewer we stop to communicate, we can no longer manage to savour our life and write our history.(Marco Pantani)

E...lasa ca inteleg ei destul de bine.Mai ales unul dintre ei.

Problema este ca nu prea au nici ei cu ce sa umple 5 ore de transmisie non stop si incep sa mai si abereze cateodata.

Problema este si a publicului.Chiar acum cateva zile urmaream o statistica in care se spunea ca romanii sunt cei mai creduli in ceea ce priveste informatia difuzata pe TV.adica ce spune Esca la stiri devine lege pt noi :D

Din pacate sunt multi cei care se uita la cursele cicliste dar nu au nici o legatura cu fenomenul, poate nu au urcat pe bicicleta in viata lor.Si tot din pacate comentatorii de la eurosport sunt formatori de opinie la noi si in consecinta cu oricine vorbesti o sa iti spuna ca ciclismul este un sport de drogati :D .

Nu sunt de acord si nu cred ca are cineva argumente ca sa ma convinga de acest lucru.

mie sincer imi plac, ma distreaza, sunt ca 2 clovni...dar nu inteleg adica par sa aiba ceva idee dar uneori abereaza rau:( si avand in vedere ce ai spus u nu mi se pare bine:(

Guest andrei_triatlon

stiti cum e ... ? e o vorba : cine vorbeste prea mult spune si multe prostii (si ei cam trebuie sa vorbeasca) ... dar oricum, trebuie sa recunoastem ca au progresat destul de mult de cand au inceput sa comenteze (eu ii ascult din 2001).

la problema doping cred ca ar trebui sa lase ironiile si sa se limiteze doar la ceea ce e adevarat si confirmat !

mie imi sunt totusi simpatici cu tot cu comentariul lor :D ...

la sora mea ii vine sa adoarma cand ii aude :D

spor la antrenamente

He he he..asta cu dormitul este o chestie generala.Au comentat si ei cand cineva le-a scris pe mail spunand ca adoarme la comentariu.Au avut dreptate cand au spus ca nu de la comentariul lor adoarme lumea ci de la zgomotul monoton care se aude pe fundal, un elicopter, publicul si tot ce inconjoara acea transmisie.

Intradevar...daca ar lasa ironiile deoparte ar fi un comentariu bun.

adica ti-ar place mai mult cursele de la eurosport daca nu ar lua-o pe coclaori din cad in cad comentatorii? si ar baga numa despre ciclism si atat?...mie unu nu si intr-o etapa din saptamana 3 din turu frantei cand nu se intampla mai nimic ca deja castigase Armstrong e chiar nashpa...asa ca lasa-i sa abereze ca e binevenita din cand in cand si mai zambim si noi telespectatorii din cand in gand...

ps: ...NIGHTWISH...azi atat!

Guest andrei_triatlon

Bocotoco : Sunt atatea domenii in care ar putea sa abereze/sa mai faca glume :D sau sa inceapa sa umble pe coclauri dupa cum spui .Uite spre exemplu soramea si acum tine minte cand cei doi comentatori l-au facut pe Armstrong capcaun :P . sau ... spuneau intr-un comentariu despre un ciclist ca se stramba de parca ar avea degetul prins in menghina :D ... etc

Eu ma refeream strict la capitolul doping !

Din punctul tau de vedere e foarte bine ... ca probabil nu practici ciclismul ... dar pentru sport nu e bine !

Repet ar trebui sa se limiteze doar la ceea ce e adevarat si confirmat !

Bafta la antrenamente !

Oki, si mie mi-au fost simpatici, dar au sarit rau de tot calul cu Armstrong. Lance is dadea duhul pe o panta urata de tot (oricine a atacat o panta in forta stie cata durere in intr-un astfel de efort) si ei comentau de steroizi, ce-i in bidoane, ca nu-i posibil, etc. Toata lumea a inteles ce vroiau sa zica si majoritatea ramane cu impresia asta ca ciclismul e un sport de drogati. Si atunci ne miram ca sunt foarte putini copii care se apuca de ciclim si ca avem o mana de sportivi? E rau ca ei sunt formatori de opinie si ca sunt atat de cretini.

Sunt de acord cu tine Darkslowstar.

Noi cei care am ajuns la o anumita varsta si avem un bagaj de cunostinte acumulat in decursul anilor( din carti sau din experienta proprie) suntem responsabili de afirmatiile noastre. Asta mai ales daca suntem in pozitia in care aceste afirmatii sunt difuzate pe un canal de maxima audienta pe un anumit segment de public.

Trebuie sa sti insa ca toti cei care arunca atat de usor cu noroi, nu prea au de a face cu sportul acesta (nu au pedalat poate in viata lor).

Cunosc multi oameni care suspecteaza sportivii ca ar folosii substante dopante (si acum sa fim seriosi. la cate scandaluri sunt este clar ca multi au luat si poate ca se mai ia), dar la fel ca mine sau ca orice om normal nu arunca cu acuze atata timp cat nu exista nimic demonstrat.

Cat despre cei care comenteaza ca Armstrong este dopat pt ca are acel "fuleu" extraordinar cand pleaca pe munte....ai si aici dreptate.

Omul se antrena perfect pentru acel eveniment. Cand pleca stia exact ca ala este locul unde trebuie atacat, ce vine dupa fiecare curba...si asta il facea aproape invincibil.

Si argumentul suprem este acesta:

In ziua contratimpului individual din 2004 cand Ullrich a cazut pe ploaie Armstrong a parcurs traseul cu cateva ore inainte , pe ploaie. Ceilalti au stat in hotel.

nu inteleg de ce sunteti deacord cu Darkslowstar, ce are daca l-au facut pe "marele" Armstrong (ca vad ca toata lumea aici e fana de el, oricum si yo sunt dar...) capcaun si despre celalalt ciclist au zis ca se stramba (probabil era Escartin, il sti? sau poate nu ca doar nu urmaresti cursele pt ca comentatorii sunt citez "cretini"... si ce ai vrea sa fie precum Dan Alexandrescu sa iti spun ca a luat micu dejun cu Basso si a baut o bere cu Jimenez?... nu mersi mai bine asa, si oricum toti ciclisti profesionisti se dopeaza mai mult sau mai putin... si cred ca ar trebui sa fiti deacord... a si ce conteaza daca nu practic (ca daca tu te duci dupa paine cu bicicleta ,Tohan normal, asta te face ciclist?

atunci si eu sunt ( eu merg cu gunoiu cu ea :) )

Asa ca lasti-o mai moale cu comentatorii de la eurosport, cei 2 Radu sunt rock

ps: NIGHTWISH....atat

Guest

oooo, cool, pot sa ma joc si eu cu voi :) si anume despre comentatorii romani in ciclism.

Nu stiu cum ii cheama, si nici nu vreau, am avut si eu ocazia sa-i aud. Ohhh, oameni buni......cinci, sase ore, de transmisie, ascultati putin comentatorii englezi si mai ales pe cei germani. Le merge fleanca si numai cu bestialitati, stiu cartea ciclismului pe de rost, stiu noutatile pe de rost, si cele care inca nu exista sub forma de noutati. Cu comentarii cu feeling de te apuca plansul in fata ecranului. Au langa ei un profi sau un fost profi, care citeste imaginea numai asa cu coltul ochiului. Comentatorii romanii sa se apuce de comentat sah sau popice si nu ciclism. :roll: zero virgula zero, si interes zero virgula zero.... Ei is fac numai meseria si atat. Si asta o fac prost. Sunt comentatori si poate au cultura generala, cu care eu nu pot concura, insa in ciclism sunt in plop si plopul in aer.

Nu ii apar pe cei doi si nici nu ii laud.

Dar hai sa ne gandim la o alta posibilitate. Sa spunem ca cei de la eurosport, satui de atatea mailuri in care sunt injurati pentru ca au doi comentatori care nu convin publicului, ii concediaza pe cei doi. Cine este capabil sa comenteze cursele de ciclism? La un moment dat a fost un tip care a comentat cateva curse...era sa imi tai venele. Nu am mai auzit in viata mea un comentariu mai insipid.

Parerea mea este ca cei doi nu fac treaba rea. Nu se pot compara cu comentatorii din Anglia, Italia sau Franta.

Acolo comenteaza in general fosti ciclisti. Este o adevarata placere sa il asculti pe Sean Kelly sau alti fosti ciclisti care acum au imbratisat cariera de comentatori sportivi.

Anul trecut cand eram in Paris la Tour am dat nas in nas cu Richard Viranque care statea in masina celor de la Eurosport si astepta cuminte sa iasa la interviuri dupa sosire.

Asta este diferenta ....

Si sa fim seriosi, voi toti cei care criticati...incercati sa faceti ceva constructiv. Cred ca in loc sa ii injurati ca spun o prostie le puteti trimite un mail in care sa le demonstrati ca ce au spus este gresit (daca aveti cunostintele necesare).

Este atat de usor sa critici de pe margine. :)

Guest

Si sa fim seriosi, voi toti cei care criticati...incercati sa faceti ceva constructiv. Cred ca in loc sa ii injurati ca spun o prostie le puteti trimite un mail in care sa le demonstrati ca ce au spus este gresit (daca aveti cunostintele necesare).

yo nu-i injur, ci doar spun ca poate stiu sa comenteze alte sporturi mai bine :? La urma urmei mai tre si ei sa hraneasca o familie. I-am auzit doar foarte putin....Nu stiu cu ce critici constructive am putea noi veni, sa ii schimbam. Iar pentru cei din popor, care cred ca dopingul te face superman, sunt perfecti.

Sincer sa fiu nu ma intereseaza "cei din popor". Prostie a fost in lumea asta, este si va fi....

Si a fi constructiv inseamna sa le trimiti, cum am spus anterior, un mail in care sa iti exprimi opinia. Sa nu crezi ca nu simt si ei omul cae are ceva treaba cu ciclismul. Stiu asta pentru ca ma izbesc de aceeasi problema...e plin pe forumuri de baieti care povestesc de dopaj dar habar nu au ce inseamna dopaj, sau care vorbesc despre ciclism dar singura legatura pe care o au ei cu cilismul este eurosportul.

Inchei discutia asta care poate continua inca 100 de ani cu un indemn..

Oricine se crede mai bun sa mearga la Eurosport sa isi arate disponibilitatea de a comenta cursele cicliste. Eu cred ca daca demonstreaza ca stie ce face are o sansa mare (oricum, eu cred ca nu exista o persoana in Romania care sa poata comenta la nivel inalt)

hai totusi sa nu uitam tema....ca doar mai e un picutz de tot :D pana la Paris - Nice si anul trecut am avut placerea unica sa il vad pe Armstrong ( obligat oarecum de Pro Tour) pedaland printre troienele de zapada... sa speram ca anul asta vara vine un pic mai repede si o sa il vad inca de la Paris - Nice pe Frido in galben... il mai stiti pe asta?

in rest numa bine...

Cred ca se exagereaza putin cand se crede ca cei doi radu influenteaza negativ publicul cu ceea ce spun.

Ei vor doar sa deschida ochii oamenilor.

Eu unul am inceput sa ma uit la ciclism fiind atras intai de comentariul lor care chiar reuseau sa faca ceva constant interesant dintr-o transmisie de 7 ore din care deseori abia ultima jumatate de ora era pasionanta.

In alta ordine de idei, poate ca e deplasat si, pana la urma, comod sa iti spui "da, toti se dopeaza" si gata. Eu recunosc ca am fost totusi foarte aproape de o asemenea conceptie de-a lungul timpului si o sa spun si de ce. Intai tin sa mentionez ca nu, nu cred ca toti ciclistii se dopeaza, dar am banuieli cum ca fara substante interzise (sau substante necunoscute, care maresc insa artificial capacitatea de efort) nu se poate rula la un nivel acceptabil in plutonul profesionist (Pro Tour).

De-a lungul perioadei in care m-am interesat de ciclism am citit diferite chestii care m-au condus la astfel de banuieli. De exemplu:

Declaratia lui richard virenque, in citat aproximativ, "m-am dopat ca sa tin pasul cu turma..(plutonul)"

Sau declaratia unui fost membru al staffului echipei Festina care, intrebat pe ce se bazeaza cand spune ca aproape tot plutonul profesionist este dopat, a raspuns ceva de genul "pai 7 ani de zile am incercat sa castigam Turul Frantei cu ciclisti dopati si nu am reusit"

Sau antrenorul din adolescenta al lui Pantani, care a recunoscut franc

ca, la 14 ani, Marco era cel mai bun, dar ca sa se poate mentine la acel nivel in continuare, nu avea alta sansa decat dopajul.

(mentionez ca sunt fan Pantani si ca gandul ca s-a dopat nu ma deranjeaza prea mult pentru ca in ochii mei asta nu il face mai rau decat ceilalti si pentru ca stiu ca nu asta l-a facut cel mai bun)

Am vazut/citit undeva (nu-mi mai amintesc exact) ca o echipa de ciclisti americani care concurasera multa vreme intre ei in tara lor, fiind totusi la curent cu toate metodele de antrenament, echipamente noi...samd, cand au incercat sa concureze in Europa, au vazut ca, chiar in forma maxima, le era imposibil sa tina pasul chiar si cu cei mai slabi din pluton...iar diferente de echipament, antrenament, mentalitate...etc nu existau aparent (oricum, traim in epoca internetului). Si totusi cei din europa pareau supraoameni pe langa ei...e unul dintre multele lucruri care iti dau de banuit.

Dar, dincolo de aceste declaratii mai mult sau mai putin indoielnice, rationamentul meu e altul:

Ma gandesc ca, oricum, ceea ce vedem noi la televizor, e elita elitei din punct de vedere al talentului si, deci, diferentele, cel putin intre cei mai buni dintre cei mai buni dintre ei, nu pot fi uriase, decat poate in cazul aparitiei unui talent exceptional, echivalentul "geniului" in sport.

Atunci, o data ce unul dintre ei se dopeaza, ce alternativa au ceilalti decat sa acelasi lucru? In ideea ca intre doi ciclisti de valori cat de cat apropiate, astfel de stimulente pot face o diferenta insurmotabila prin "mai mult antrenament" sau alte chestii de genul asta...

Astfel se creeaza un cerc vicios. Daca un singur ciclist din generatia mea are curajul sau tehnologia necesara sa se dopeze fara sa fie descoperit si devine mei bun ca mine, luandu-mi locul in echipa sau in pluton sau oriunde altundeva.....ce pot eu sa fac? sa incerc sa ma tarasc cum pot sau....revenim la declaratia lui virenque.

Si cat timp exista destui oameni in pluton despre care stiu sigur ca s-au dopat...ma intreb: Cum de a reusit menchov sa tina pasul cu heras pe majoritatea catararilor din vuelta? cum de a reusit heras cu un an inainte sa tina pasul cu perez? Cum de multi ciclisti care sunt prinsi dopati nici macar nu castiga mare lucru, sunt doar ciclisti de pluton?"

Daca si ultimul ciclist din pluton se dopeaza, atunci cei 180 din fata lui ce sansa au sa fie mai buni ca el?

Nu zic ca e un rationament perfect, in nici un caz. Si as putea sa ma uit fara nici o problema la ciclism stiind ca toti sunt dopati pentru ca pana la urma si eu sunt egiost, si eu sunt vinovat in dorinta mea de mai mult spectacol, de catarari mai grele de faptul ca ei nu au alta sansa decat sa recurga la asa ceva...

chiar citeam intr-un post din alt topic cum cineva spusese ca spera ca acel contratimp pe catarare din ultima etapa din giro (urmat de o etapa in linie in aceeasi zi) sa fie mentinut (in ciuda protestelor ciclistilor). Probabil se gandea la spectacol. Si eu ma gandesc la spectacol si vreau ca etapa sa fie mentinuta, ca sa stau eu cu sufletul la gura pana in ultima secunda a turului daca se poate...

Dar ciclistii?

In final, incerc sa evit sa-i vad ca victime sau ca infractori/trisori. Sunt constient ca sunt si ei oameni si incearca sa fie cei mai buni, chiar cu pretul a cativa ani buni din viata (vezi Anquetil) si chiar cu pretul unei constiinte patate.

Pentru ca, pana la urma, cei care se bucura de cursele spectaculoase si freamata din fotoliu la gandul pantelor de 23% suntem tot noi, spectatorii....aceeasi care suntem in stare sa strigam "dopatul!"

Poate ca pare ca am incheiat in alta nota decat am inceput. Ideea mea e una singura: iubesc ciclismul, sunt constient cat de incredibil de greu e, sunt constient ca poate am in fata 180 de oameni dopati si nu ii invinovatesc asa de tare pentru asta

cat despre pante, un 10% pe mai mult de 500 de metri ma lasa lat pe merginea drumului... 8)

Jim tata....foarte frumos ce ai scris. Foarte mult din ce ai scris este si adevarat...poate.

Spun poate pentru ca multe dintre afirmatiile tale sunt simple supozitii. Si asa sunt cam toate afirmatiile noastre.

Ce este de apreciat la tine este faptul ca esti bine informat si nu consideri ca un post de doua randuri in care spui scurt "toti ciclistii sunt dopati" rezolva lucrurile.

Din pacate lumea in care traim este departe de a fi perfecta. Doping exista in toate sporturile.

Problema este felul in care abordam discutia.

La tine se vede ca esti un tip care "simte" fenomenul.

Majoritatea celor care acuza cu usurinta nu au nici cea mai mica treaba cu ciclismul. Au vazut si ei o cursa la televizor...in cel mai bun caz au auzit de nea Lance sau de Ulle si gata...sunt capabili sa emita teorii.

Oricum...felicitari pentru postul asta. Uneori iti poti da seama ce este in capul unui om dupa ce scrie si la tine am priceput destul de repede http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Ma bucur ca esti un membru al ciclism.ro

Bafta

in fine, am vazut acum ca era un topic cu tema asta pe alta pagina, mai bine documentat.

scuze.

sper ca n-am spus chiar numai prostii...

sunt de acord ca ar trebui sa vorbim mai mult despre placerea ciclismului decat despre dopaj, dar ma gandesc ca discutiile, chiar si despre asta, nu pot decat sa ajute in a oferi celor care stiu mai putin, celor mai naivi sau, din contra, celor mai ferventi acuzatori, o viziune mai realista asupra fenomenului.

Acuma oameni buni...dopati , nedopati.... nu o sa stim noi asta cu sigurnata decat daca ajungem in ProTour (putine sanse pt muritorii de rand ca noi http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif ...apropiate de 0 daca imi permiteti :D ) Dar sa nu uitam cel mai important lucru....nu stiu cati dintre noi ne gandim daca ciclistii sunt dopati atunci cand pur si simplu visam cu ochii deschisi in timpul duelurilor de pe Alp D`Huez , de pe Mont Ventoux, de pe Mortirolo... Ne gandim zile in sir la aceste etape uimitoare si pedalam ca nebunii incercand sa ajungem pana la calcaiul acelor oameni care isi lasa plamanii pe acolo http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif deci...ciclistul fie el Armstrong, Heras, Basso sau oricine va place e cel care face si din care sunt facute visele multora :)