Sign in to follow this  
adymoflita

TEORIA LANCE ARMSTRONG

Recommended Posts

un topic in care voi incerca sa va demonstrez de ce nu a fost prins lance armstrong dopat la nici o competitie,asta neinsemnand ca nu sa dopat.

dupa cum stiti lance nu prea participa la cursele uci,el avand ca scop doar o singura cursa si anume tdf,sigur mai participa la cm,cand se disputa,mai ales in proba de I,T,T.plus la inca 2,3 curse dupa tdf iar inainte de tdf lua parte la turul georgiei si/sau al californiei plus inca o cursa 2 pe continentul european inainte de tdf.

bun,eu zic asa ca se dopa in timpul antrenamentelo=in timpul cand nu participa la competiti,pt.ca mi se pare imposibil sa nu se fi dopat deloc pt.ca nu cred ca gazetta dello sport si celelalte ziare care il atacau pe lance ar fi facut toate acele speculati fara probe,chiar si ultimele dezvaluiri ale fostilor sai coechipieri din 99 ne duc catre aceasta concluzie.

va propun sa va spuneti si voi parerea,dar inchei prin a va ruga sa nu ajungem la alte discuti personale intre noi cei care vom posta in acest topic.

p.s.va rog sa nu considerati acest topic ca un atac direct,impotriva lui lance.

k...si unde este demonstratia ..teoria ta?..ca se dopa intre competitii???....

..cea mai simpla teorie e cea pe care am auzito in comentariu celor doi..si care mi se pare cea mai logica...."domne'...toata echipa us postal se dopa ca sa tina pasul cu el....ullrich lua cokteiluri de substante dopante si nu putea fi la rangul sau.....

...toata lumea din jurul lui era dopata si tot nu putea sa bata un om curat si care folosea doar apa din bidonase!!!!!"

...pana la urma a fost un ciclist care a stiut cum sa castige(intr-un fel sau altul);important de acuma in colo sa se investeasca mai mult si sa existe o putere mai mare de combatere...dar...."mai intai a aparut dopingul ...dupa care anti-dopingul...sunt mereu cu un pas in fatza"!!!!!

totusi din cate stiu eu se pot face teste inopinate si in timpul antrenamentelor.

Daca s-a dopat intr-un pluton dopat tot valoarea a iesit la suprafata asa ca nu vad rostul discutiei. Normal ca nu va recunoaste niciodata ca a luat ceva. Normal ca nu se va putea dovedi niciodata ca s-a dopat.

Tin sa va spun ca Armstrong a donat 1 milion de $ WADA cand a castigat ultimul sau tur al frantei. Mi se pare ciudata donatia asta.

Pacat pt cei care sunt curati si nu pot sa aiba aceleasi performante cu cei care triseaza. Insa eu sunt convins ca acestia sunt fie lipsiti de talent fie au fost exclusi din pluton inca de pe vremea junioratului cel putin mare lor majoritate.

k...si unde este demonstratia ..teoria ta?..ca se dopa intre competitii???....

..cea mai simpla teorie e cea pe care am auzito in comentariu celor doi..si care mi se pare cea mai logica...."domne'...toata echipa us postal se dopa ca sa tina pasul cu el....ullrich lua cokteiluri de substante dopante si nu putea fi la rangul sau.....

...toata lumea din jurul lui era dopata si tot nu putea sa bata un om curat si care folosea doar apa din bidonase!!!!!"

...pana la urma a fost un ciclist care a stiut cum sa castige(intr-un fel sau altul);important de acuma in colo sa se investeasca mai mult si sa existe o putere mai mare de combatere...dar...."mai intai a aparut dopingul ...dupa care anti-dopingul...sunt mereu cu un pas in fatza"!!!!!

daca erai atent cand cei doi R spuneau acest lucru o spuneau mai mult in gluma pt.ca se vedea clar(se auzea)ca erau cam zambareti,pt.ca daca toata lumea din jurul lui era dopata si nu reuseau sa tina pasul cu el cred ca el ar fi incercat sa participe/castige mai multe din cele 3 tururi mari anuale de ex:giro plus tdf, tdf plus vuelta etc.sau toate 3 sau macar sa incerce sa ia 2/3 si daca nu castiga macar se vedea ca incearca,nu?

Da, ei o spuneau sub forma de gluma tocmai ca sa nu fie bombardati cu mail-uri de fanii lance.

Dupa parerea mea lance s-a dopat, performantele lui nu se explica altfel. Tocmai, asa cum spuneau cei doi, ceilalti se dopau ca sa tina pasul cu el, ceilalti castigatori de tururi sau alte competitii sau dovedit dopati pana la urma sub o forma sau alta, ba cu sange, ba cu EPO, ba cu testosteron sau mai stiu eu ce.

Cum robot nu este ( poate la autopsie sa ne dam seama ) sau extraterestru concluzia e una singura : S-A DOPAT !!!!!

Dar fiind un simbol american, un tip revenit dupa cancer si alte alea, nu putea nimeni sa se ia de el ca si-ar fi pus america in cap, america naiva si care tocmai in povesti de-astea siropoase crede.

Mai ar fi o alta ipoteza, dar mi se pare mai de domeniul fantasticului, sa fi folosit cine stie ce substante secrete, fabricate in laboratoarele CIA, si care sa nu fie detectate cu tehnologia actuala.

Cine stie !!

Dupa mine, in cazul lui, orice e posibil !

Guest avmasi

hai frate......incredibil ce vorbesc oamenii astia aici... :D

Ady, in primul rand o demonstatie are nevoie de dovezi, de o baza reala...ceea ce ai inceput tu aici e un fel de "radio-santz"....cateva babe se aduna, se aseaza pe iarba si incep sa spuna ce cred ele despre dopaj... :D

Sper sa nu te superi pe mine, dar...vorba lui BASSO, fiti seriosi fratilor, lasati joaca de-a "demonstatiile" :D

In concluzie: Armstrong ori s-a dopat, ori nu s-a dopat :D

Din punctul meu de vedere, nu conteaza lucrul asta. Eu sincer ma dopez zilnic 8) ..... adica am luat si ieri si azi un nurofen... Sincer nu am mers cu mult mai bine cu bicicleta, nu am urcat mai bine sau mai repede si sincer nu am simtit nici o diferenta. Am fost la viata mea sportiv de performanta, sunt intr-o forma destul de buna si nu pot da vina faptului ca nu simt diferente asupra lipsei de pregatire.

Pentru mine, Armstrong este un sportiv fantastic care, pe langa faptul ca era extrem de bine pregatit fizic, isi domina psihic adversarii de la niste cote la care ei nu puteau ajunge. Din primul sau tur al Frantei s-a vazut ca nu va putea nimeni sa-l depaseasca decat daca va avea un psihic de fier. Am mai spus pe diverse thread-uri ca psihicul face jumatate din cursa. Tin minte un contratimp pe care Armstrong l-a pierdut (in sensul in care a ajuns pe 2) complet deshidratat la final, ii erau buzele albe de uscate si pline de sare erau. Aceea a fost cursa in care mi-am zis ca nu conteaza daca Armstrong se dopeaza daca a fost in stare sa termine in halul acela CTI-ul respectiv- nici un drog nu il putea ajuta aoclo. Acolo era vorba de vointa pura, ceea ce s-a vazut si in alte curse facute de el. Oricum, in domeniul sportiv sunt de parere ca este si va ramane un exemplu demn de luat in seama.

:D :D Patetic postul, dar n-am ce face, e parerea mea si raman cu ea :D :D

dupa cum stiti lance nu prea participa la cursele uci,el avand ca scop doar o singura cursa si anume tdf,sigur mai participa la cm,cand se disputa,mai ales in proba de I,T,T.plus la inca 2,3 curse dupa tdf iar inainte de tdf lua parte la turul georgiei si/sau al californiei plus inca o cursa 2 pe continentul european inainte de tdf.

bun,eu zic asa ca se dopa in timpul antrenamentelo=in timpul cand nu participa la competiti,pt.ca mi se pare imposibil sa nu se fi dopat deloc pt.ca nu cred ca gazetta dello sport si celelalte ziare care il atacau pe lance ar fi facut toate acele speculati fara probe,chiar si ultimele dezvaluiri ale fostilor sai coechipieri din 99 ne duc catre aceasta concluzie.

:D :D :D :D :D :D :D :D :D http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Nu imi sta in obicei sa ma apuc sa demontez niste afirmatii aberante dar de data asta va fi extrem de amuzant.

In primul rand se pare ca nu vrei sa intelegi ca Armstrong considera TDF cea mai importanta competitie ciclista din lume(de fapt avea dreptate).

Omul a declarat inca din 1999 ca scopul lui principal este sa castige TDF si ca daca participa la orice alta cursa o face pentru a se antrena pentru obiectivul principal, castigarea TDF.

Datorita faptului ca a adus o noua forma de abordare a cursei a reusit sa castige de 7 ori la rand.

Omul ala pedala pe fiecare munte care era parcurs in TDF de nenumarate ori.

Am un film cu pregatirea USPS pentru TDF 2003 si Lance urca in Alpi in primavara, pe ceata. Cand a ajuns in locul unde nu se mai putea urca din cauza faptului ca zapada era de 2 metrii a baut un ceai, a urcat pe bicicleta si a coborat la baza muntelui ca sa il mai urce odata(asta dupa ce pedalase 5 ore. Comentariul managerului a fost "De asta este nevoie ca sa castigi TDF"

La polul opus adversarul lui cel mai iubit de public, Ulle, punea cateva kilograme pe el si statea la caldurica.

Aberatiile cu dopingul intre curse este... http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Se stie ca Lance a fost ciclistul care a fost testat de cele mai multe ori in cariera.

A declarat ca e fost testat chiar in momentul in care sotia lui il anunta ca are contractii si trebuie sa mearga la spital sa nasca. Exact in acel moment au venit la usa lui si a trebuit sa dea o proba de urina si una de sange.

Nu avea voie sa plece de acasa fara sa anunte si putea fi controlat si in creierul muntilor daca la aia de la antidoping li se punea pata.

Nu afirm ca Lance Armstrong a fost curat dar nimeni nu poate spune ca a fost dopat pentru ca a castigat de 7 ori TDF. Motivul asta nu este plauzibil http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

A...si povestea aceea la fel de aberanta "daca toti se dopeaza..cum sa spui ca Armstrong nu era dopat".

Bai copilasi.....voi va jucati cu avioane de hartie si aveti impresia ca stiti cu ce zboara navele cosmice

mda....nu vreau sa comentez mai mult...dar ce sa facem si noi....pe aici ne dam cu parerea...ai dreptate..omul datorita antrenamentelor...a munci lui...a acelor sentimente de luptator si de mare campion a reusit sa faca ceea ce a facut!!!..un mare campion peste care nu a putut sa treaca nimeni..un om care niciodata nu a putut fi doborat...7 ani nimeni nu a putut sa il bata..ce sa mai spunem..o perfectiune pe care doar el a putut atinge!!!!

...si inca ceva..se numesc navete cosmice...nave sunt cele care plutesc :D :D

O mica problema m-a izbit cand ai deschis topicul, adymoflita,si anume ca tu zici ca nu practici ciclismul din cauza problemelor de sanatate. Sincer regret asta pentru ca pierzi multe. Dar un lucru iese la suprafata: daca nu ai facut ciclism nici de hobby (caci de performanta nu poate fi vorba) atunci de unde stii tu cum e sa fi supt de energie, sa fi asa chiaun incat vezi incrucisat :D :D si alte asemenea chestii. Pana nu ai trecut si tu prin nenumaratele cazne fizice ale ciclismului, nu prea cred ca ai avea dreptul sa deschizi topicuri de genul acesta, expunandu-ne noua teorii care mai de care mai alese. Sincer, nu consider ca ne poti tine prelegeri despre dopaj, paradopaj, dopaj intre curse, supradopaj, antidopaj si alte chestii de astea. Spun aceste lucruri cu tot respectul pentru tine si nu vreau sa te jignesc, dar trebuia sa te gandesti de 10 ori pana sa deschizi un astfel de topic.

eu " navete" stiam ca-s alea cu bere... :D raul mare pe care l-au facut cei doi Radu e faptu ca au convins pe multi ca pentru a fi ciclist mare tre' sa te dopezi, si odata gasita super-reteta poate pica si o competitie... iar restul e hazard.

Buna aia cu navele care plutesc.

Si unde ai invatat asta cu nave si navete?

Sunt totusi fericit ca nu sunt singurul prostan care face asemenea confuzie

http://www.medfam.ro/rompres/modules.php?name=News&file=article&sid=9425

sau

http://www.adevarulonline.ro/2006-08-02/Externe/statie-orbitala-nipona-cu-echipaj-uman_193394.html

Asta am gasit urgent ca doar trebuia sa caut si eu putin inainte de prezenta scuze pentru greseala.

Asa o fi..cum spui tu.

Trecand peste acest mic comentariu (nu suntem pe un site cu probleme de gramatica) te anunt ca nu imi plac comentariile sarcastice.

Ma lasa rece parerea ta despre american si sunt foarte sigur ca nici opinia mea nu trezeste in tine un fior prea puternic.

Am incercat in postul anterior sa ii prezint lui Ady niste lucruri de care el nu tine cont atunci cand vorbeste de Armstrong si de performantele lui.

Tu spui ca in 7 ani nu a fost invins.

Nu a fost invins in TDF. In alte curse lua bataie de nu se vedea.

Este totusi de admirat cum se trezeste in toata lumea un sentiment inaltator daca ne apucam sa vorbim de "cel mai mare ciclist al tuturor timpurilor", marele si neinfricatul Eddie Mercx, omul care ii facea pe adversari sa se retraga de la curse pentru ca atunci cand aparea el era clar cine castiga dar pentru ca americanul a reusit o performanta care va ramane in cartile de istorie va simtiti datori sa aruncati cu pietre(cu stanci daca se poate).

Imi este egal la ora actuala daca omul ala avea cerva in sange sau nu. Oricum adversarul lui, cel care ar fi castigat daca armstrong era depistat pozitiv era la randul lui dopat. pentru mine este important ce a facut Armstrong pentru ciclism si ce face el ca om, prin fundatia pe care o are si prin modul in care promoveaza ciclismul.

Hai sa nu mai vorbim de victoriile lui , sa vorbim de ce a castigat ciclismul prin faptul ca a existat Lance Armstrong.

daca opresti pe cineva pe strada si il intrebi daca stie numele unui ciclist o sa iti raspunda cu siguranta...Lance Armstrong. Si asta e mare lucru, ca mai invata cate unul dintre cei multi cu ce se mananca acest sport.

sa fiu sincer, am sentimentul ca imi cam racesc gura de pomana pe aici.

Lance a fost dopat, Pantani a fost dopat dar mie imi place de ei al dracului de mult.

Viva Lance, viva Il Pirata :wink:

cat despre topic asteptam sa gasesc kestii mai interesante a la Lance de ex: cum sa ai picioare frumoase ca el, teoria lui vis a vis de muzica lui Eric Clapton, cum sa faci o mimica misto in reclamele de la Nike, sau compozitia romanului "O lupta asumata, O lupta castigata", cum sa fixezi Discovery Chanel pe telecomanda, teoria conspiratiei si in fine cum sa citesti L'equipe... ramanand senin pe chip

un topic in care voi incerca sa va demonstrez de ce nu a fost prins lance armstrong dopat la nici o competitie,asta neinsemnand ca nu sa dopat.

va propun sa va spuneti si voi parerea,dar inchei prin a va ruga sa nu ajungem la alte discuti personale intre noi cei care vom posta in acest topic.

p.s.va rog sa nu considerati acest topic ca un atac direct,impotriva lui lance.

am ajuns sa ma citez singur,acum fiaecare poate sa spuna ce vrea ca de aia este democratie.dar voi in loc sa va spuneti parerea a-ti sarit toti in capul meu,cum ca aberez ca nu ma pricep etc.in loc sa va spuneti o parere despre ideea mea,aberanta sau nu.daca nu a-ti facut-o pana acum va rog sa mai cititi ultimele doua fraze scrise de mine in postul citat.

recunosc ca nici eu nu le stiu pe toate nici in ciclism nici in orice alt sport dar nimeni nu le stie pe toate.

poate ar fi fost mai potrivit sa fac un topic pe alta tema de ex:de ce credeti voi ca gazetta dello sport si l'equipe au scris de nenumarate ori ca armstron se dopa,daca nu au nici o proba sau daca el nu se dopa?

nu astept raspuns la aceasta intrebare ba chiar va rog foarte mult nici sa nu raspundeti.

iar ovidiu sa sti ca eu inteleg ca armstrong a declarat ca pt.el tdf este cea mai importanta cursa dar asta nu inseamna ca trebuie sa stai pe bara adica in afara competiei aproape tot sezonul si sa participi la o singura cursa cu gandul sa o castigi iar la celelalte sa participi doar sub forma de antrenament,pt.ca si vino cred,ca crede ca tdf este cea mai mare cursa ciclista si ar vrea sa o castige si eu cred ca pana la urma va reusi acest lucru dar el participa si la alte curse pt.a le castiga vezi paris-nice si vuelta 2006.

si sigur ca el a adus multe lucruri bune in ciclism si ca face treaba buna cu fundatia lui si da lance este un campion,dar nu un mare campion vezi Eddie Mercx.s.a.m.d.

p.s.sper sa nu va suparati pe mine pt.acest post mai acid al meu.

bai ady...nu se supara nimeni aici.

problema este ca avem pareri diferite si mai mult ca sigur vedem diferit lumea ciclismului.

Uite...spui ca iti place de kazacul Vinokurov pentru ca a participat la paris Nice. Si Armstrong mergea acolo :D

Nu conteaza ce crezi tu sau ce cred eu conteaza ce a facut omul acela.

nu am dat exemplul cu mercx pentru ca el nu ar fi un mare ciclist. Am folosit numele lui tocmai pentru ca a fost un ciclist care a castigat aproape orice in perioada in care testele antidoping eru practic inexistente.

Daca vrei iti povestesc o saptamana despre dopaj, dar nu asta este scopul acestui site. Daca vrei sa discuti despre asa ceva poti intra pe un site specializat pe probleme medicale si o sa gasesti acolo tot ce vrei despre EPO sau alte forme de doping.

Cred totusi ca este o greseala sa deschizi o discutie de genul acesta, discutie care nu poate face altceva decat sa starneasca un viespar.

A, sa nu uit.

Este amuzant cum regasesc in argumentele voastre multe dintre ineptiile debitate de cei doi comentatori de pe Eurosport.

Va propun sa studiati mai mult problema si sa nu mai luati de bune povestile lor.

Am mai remarcat un lucru interesant. Fara nici o exceptie toti cei care pedaleaza mai serios(serios inseamna peste 10.000 km pe an) ii detesta pe cei doi R.

De ce oare? Sa fie din cauza faptului ca cei care au ceva tangenta cu ciclismul percep altfel realitatea....?

HMMM!!!!!???? Trebuie sa ma gandesc mai mult la chestia asta :D

bai ady...nu se supara nimeni aici.

problema este ca avem pareri diferite si mai mult ca sigur vedem diferit lumea ciclismului.

Uite...spui ca iti place de kazacul Vinokurov pentru ca a participat la paris Nice. Si Armstrong mergea acolo :D

Nu conteaza ce crezi tu sau ce cred eu conteaza ce a facut omul acela.

:D

eu am zis de vino ca a participat si castigat,eu nu am zis de lance ca nu ar fi participat la paris-nice.

Da. Am inteles eu gresit.

Ok. Vino a castigat si Paris Nice. Cu ce il face asta mai bun decat Lance Armstrong?

Si sa nu cadem in alta capcana..de ce facem noi asemenea comparatie?

Adica Ulle nu este un mare ciclist pentru ca a castigat doar o singura data TDF?

Nu...el este si va ramane un mare campion.

citez:

Am mai remarcat un lucru interesant. Fara nici o exceptie toti cei care pedaleaza mai serios(serios inseamna peste 10.000 km pe an) ii detesta pe cei doi R.

De ce oare? Sa fie din cauza faptului ca cei care au ceva tangenta cu ciclismul percep altfel realitatea....?

HMMM!!!!!???? Trebuie sa ma gandesc mai mult la chestia asta

ma cunosti?...sau vb asa......????

Ma bucur ca nu mai este Lance in pluton. Acum avem spectacol. Ce a adus Lance nou in sport, in afara ca a castigat de 7 ori turul Frantei?

Bah...voi aveti o problema.

Nu conteaza ce a adus Lance Armstrong nou in sport.

Nu il compara nimeni cu Mercx, Coppi sau Bartalli. De fapt poate fi pus langa ei si doar prin prisma faptului ca , da...minune mare, a castigat de 7 ori TDF. O performanta de cct dar na...a reusit omul sa faca treaba asta.

Ce nu reusesc cativa dintre voi sa vada este faptul ca omul ala a inspirat milioane de oameni.

Uite un exemplu:

http://www.cycleforlife.ca/index.php/site/lance_armstrong_livestrong_ride/

Pentru cei care nu stiu omul asta a schimbat complet modul in care se aborda un tur de 3 saptamani.

A aparut cu o cadenta incredibila pe munti in vremurile cand acest lucru nu il facea nimeni. A studiat aerodinamica si a reusit in fiecare an sa isi imbunatateasca performantele la CTI.

Voi chiar nu intelegeti ca omul asta a venit cu ceva nou. A..si cei care inteleg lucrul acesta incep cu comentariile de genul:" a venit ala ca un robot", " a disparut spectacolul de cand a aparut Lance Armstrong"

Uite ca nu mai este si anul acesta a fost cel mai de cct TDF de cand ma stiu eu. A mai fost si prins amaratul ala de Landis :D :D

Precizez inca odata ca nu ii iau apararea americanului.

Daca se lansa un topic asemanator despre Ulle sau despre orice alt ciclist valoros eram la fel de indignat de modul in care alegeti voi sa priviti ciclismul si ciclistii.

Si tu Gabriel...ai fost fenomenal... :D

Imi spui si mie te rog de cati ani te uiti tu la ciclism?

Ma uit din 2003. Este vreo problema? Dau dreptate celor spuse de tine.

Dupa tine cati ani trebuie sa ma uit ca sa-mi fac o parere despre anumiti ciclisti?