Sign in to follow this  
robert1297

Tija/pipa intepenita?

Recommended Posts

Salut, doresc sa ridic tija mai sus,   poza aici  https://imgur.com/a/ILtO0

Sa va zic cum am incercat.

Am desfacut imbusul , se aude cum se misca piulita ( sau nuca)  acolo. deci nuca nu este intepenita, cred ca doar tija de la pipa .

Cadrul este din alu 7005 , si tija cred ca din otel.

Dupa cum vedeti, piulita de la cuvete nu se poate desface, pt ca este sudura aia si nu e loc sa desfac. 

Ma gandesc sa dau roata jos si in gaura de la teava aia sa bag un fier si sa bat tare cu ciocanul, poate reusesc sa scot tija.

Sau ce sa mai fac? Nici nu vreau sa stric ceva, ca nu mai am bani sa cumpar altceva.

Daca desfaci doar partial surubul pipei (ala lung cu cap imbus), ar trebui sa urce si sa coboare o data cu nuca. Daca nu intra deloc inapoi in pipa, inseamna ca nuca e blocata in furca. In cazul asta, insurubeaza la loc partial surubul respectiv (cat sa iasa 2-3 cm peste nivelul pipei), ia un ciocan de cauciuc (sau un ciocan normal si o bucata de lemn pe care o pui deasupra surubului) si incearca sa ciocanesti surubul, cu tot cu nuca, pana coboara la nivelul pipei. Dupa care incearca sa ridici pipa. Nu exagera cu ciocanitul, daca vezi ca nu se misca sub nici o forma, baga niste WD40 prin gaura in care intra surubul respectiv.

Piulita de la cuvetarie nu are nici o legatura.

Multumesc pt ajutor,

Am incercat si faza , sa desurubez 2-3 cm si daca trag de surub se simte cum se misca cu nuca cu tot , de aia spun - sigur nu este intepenita nuca. 

Am bagat WD-40 si pe la imbus pe acolo si degeaba...

Daca scot roata din fata si bag un fier in gaura aia si lovesc cu ciocanul se strica ceva?  

Nu trebuie sa tragi de surub, trebuie sa il bagi inauntru, cu tot cu nuca, si trebuie sa intre relativ usor.

Ce sugerezi tu n-o sa functioneze, in special daca nuca e blocata.

Am desurubat putin , apoi am dat dat cu un ciocan in imbus , in timp ce imbusul era in surub.

Se simte ca se duce nuca in jos.

Prima data cand am umblat la pipa am pierdut nuca.

Pana la urma am reusit sa o prind.

Eu sunt sigur ca nuca nu este blocata, cred ca doar tija aia

Aș încerca varianta lui@majikstone, aș pune WD și as avea răbdare o zi, zi în care aș mai încerca, nu neapărat să deblochez, dacă zici că nu e blocată, ci să pun jucăria în mișcare că să își facă un loc. Dacă nu merge, poți încerca să iluminezi interiorul furcii, ca apoi să ciocnesc nițel și firav și treptat și cu răbdare. Apoi repeți operațiunea de mai sus.
Cu WD40 am deblocat ce nu credeam că o să deblochez decât cu sodă caustică.
Totuși, e interesant ce zici că nuca a mers în jos. Poți vedea sau auzi asta dacă întorci cadrul invers?

Totuși, e interesant ce zici că nuca a mers în jos. Poți vedea sau auzi asta dacă întorci cadrul invers?

Exact, daca intorc bicicleta invers, pot vede cum se misca nuca daca apas pe surub si se si aude cand o intorc, deci va zic sigur ca nuca nu este blocata 100%

Am pus bicicleta invers si am turnat niste wd-40 acolo, poate pana maine se intampla ceva.

Ca in clipul asta am patit, doar ca omul, la final , a taiat pipa...

Totusi, crezi ca e ok ca in anuntul tau de vanzare sa scrii ca e "fara defecte, fara probleme"? Parca nu e chiar fair play?!

• Haha 1

E "decât" un inconvenient, la o adică poate fi privit și ca un avantaj - ai o poziție mai haerodinamică.

• Like 1

Trebuie sa reusesc eu sa o desfac :)

Ma duc sa vad daca wd a rezolvat problema.

Daca o duc la un atelier de biciclete, au ei vreo medota mai noua de rezolvat?

Exista o metoda insa este riscanta si depinde mult de mana celui care o face ea necesitand incalzire care se poate face fie cu lampa sau cu sudura electrica. Eu nu o recomand, dar depinde de tine cat esti de hotarat.

WD-40-ul nu este cel mai bun degripant, este ceva hobby si oarecum universal in gospodarie motiv pentru care exista si un grad foarte mare de confuzie asupra utilizarii lui.

De acord și bine punctat, WD40 nu e cel mai stralucit. Ceea ce am realizat, și asta cu mult noroc, cand fost necesar să ridic tija de șa și nu puteam. Însă cu jumătate de tub sau mai mult am reușit să degripez de rugina tija respectivă care era înțepenită pe ST. Altfel ajungeama chestii artizanale, unul dintre ele fiind cel prezentat mai sus, prin încălzire. Sau o gaura în tija, sau soda, sau tija pusă invers, sau tija pusă într-o menghina și sucit cadru puțin cât sa nu îl fisurez... o grămadă. Am scăpat chiar tare ușor.

Se pare ca nu a fost de ajutor wd-40.

Vreau sa bag o teava de cupru la nuca , acolo si da dau cu ciocanul in teava de cupru. avand surubul desfacut.

Ce se poate intampla rau? Pur si simplu lovesc cu ciocanul in teava de cupru pana iese tija , pe partea cealalta.

Se poate sa stric ceva? adica ar trebui sa iasa tija fara sa se intample nimic rau, cel putin asa cred eu. De aceea va si intreb inainte sa incep lucrul :))

Am văzut niște reduceri în perioada asta la biciclete.

Vrei sa-mi spui ca trebuie sa-mi cumpar alta cursiera?

Pai eu pot sa merg si asa pe ea, doar ca am aflat ca tija se poate ridica si am un pitic in cap care-mi zice sa ridica tija aia :D

Incearca si cu CH3COOH

Adica cu otet. Eu am incercat sa curat rugina de pe un lant cu otet si dupa citeva zile de stat in otet era aveam citeva sute de componente de lant. Separate ...B-)

Inportant sa stea otetul acolo macar vreo 24-48 de ore. Si dupa ce isi da drumu sa speli  cit mai repede cu apa +bicarbonat alimentar.