baudolino

Alegere bicicleta ~1500RON

Recommended Posts

Sper ca ma puteti ajuta cu niste sfaturi in privinta cumpararii unei biciclete. Anul trecut am avut un Magellan Crater care mi-a fost furata:

Bicicleta Crater Alivio 2008 | Biciclete hardtail | Biciclete - Xbikers - Magazin online de biciclete , piese de biciclete si accesorii

M-am impacat destul de bine cu ea :D

Am folosit-o in Bucuresti + mici plimbari de cateva zeci de km in afara orasului, dar numai pe sosea. Noua achizitie va fi folosita tot cam la fel, cu mentiunea ca as vrea sa fac niste curse putin mai lungi, dar tot pe sosea.

Din ce am vazut pe site-uri, la hypersport par a fi niste oferte promitatoare:

2 biciclete de oras

Bicicleta Cube LTD Comp 2009

Bicicleta Kona Dew 2009

si un MountainBike cu niste piese mai bune (din ce am citit pe forumul acesta, Shimano Deore sunt de preferat fata de Shimano Alivio):

Bicicleta Cube Analog 2008

Eu inclin catre Bicicleta Cube LTD Comp 2009; multumesc daca ma puteti ajuta.

Eu inclin catre Bicicleta Cube LTD Comp 2009; multumesc daca ma puteti ajuta.

Si eu la fel as face... dar hai sa-ti vand un pont! nu o lua de unde vrei tu, ia-o de aici:

BikeXpert

E reducere 20%, asa ca o sa te coste 1333,33 RON (vezi pe homepage, ca scrie acolo despre reducere)

PS

sa dai o bere ca te-am invatat de bine! glumesc :))

@Biciclaru mersi de pont dar din pacate nu o au pe stoc "abia prin aprilie" :))

La Hypersport o au pe stoc insa doar cu cadrul de 62.

@Trevizes Am sunat la Surmont (0728 94 94 94): nu mai au bicicleta pe stoc, se poate face comanda incepand cu luna februarie; anul trecut era 500E, anul acesta "s-au anuntat scumpiri cu 20%", presupun ca va fi in jur de 600E, adica ~2500RON :D

@Lysergo Nu vreau sa o folosesc pentru cross country; dorintele mele sunt destul de nebuloase din cauza diletantismului meu dar cred ca o bicicleta de sosea mi s-ar potrivi cel mai bine; problema lor este ca sunt prea scumpe, incepand de la 3000RON; eu sper ca aceasta bicicleta hibrid va fi mai usor de folosit decat un hardtail pentru plimbari pe sosea.

Am vazut ca sunteti impotriva suspensiei pe fata: credeti ca in Bucuresti nu este utila? ma gandesc la bordurile de 30 cm si la gropi.

Multumesc pentru sfaturi, probabil mai astept pana in februarie.

Eu zic sa te orientezi catre un MTB XC, care cu o pereche de anvelope slick si slim va putea concura cu un ciclocross pe asfalt bun. Insa ai avantajul ca prin padure si drumuri forestiere esti in elementul tau, loc unde vei merge ca melcul cu bicla de 28", atent dupa toate pietrele :D

Un MTB la doar 1600ron, zic ca-i peste Analog: Bicicleta KTM Ultra Fun-MTB Hardtail , Preturi Bicicleta KTM Ultra Fun , Magazin online MTB Hardtail insa m-au informat ca nu mai au decat marimea 57cm adica cam 22.5inch, daca esti mai inalt de 1.90 ar merge...

Scuze pentru post consecutiv. Am ajuns la concluzia ca orice furca Suntour e mai slaba decat cel mai ieftin Rock Shox, de asta recomand un model echipat cu furca minim Dart2. Altfel veti schimba furca peste un an doi si pierdeti banii de pe ea. Ce parere aveti de asta, la 1800ron?

Biciclete > Mountain bikes > Cross country > Bicicleta RAM HT 3 - bikezone.ro - Cumpara biciclete online - magazin de biciclete - magazin online de biciclete

pe asta mi-au recomandat-o si mie cei de pe site, eu vroiam initial cube analog 2008 dar nu aveau ce marime cautam eu. Astept cu interes pareri despre ram ht3

Furca Dart2 de la Ram va face diferenta! Cat priveste piesele SRAM, invit un coleg mai priceput sa-si dea cu parerea!

Ram-ul are marimi 16.5, 18.5, 20.5 inch, pe cand Cube are 16,18,20,22. Ti-ai calculat marimea ideala de cadru pt tine?

Salut Senna,

da mie mi se potriveste cadrul de 19 inch sau 20 inch.

In orice caz, m-am mai uitat pe net si am gasit un RAM HT TWO , din cate vad aceleasi dotari dar mai ieftin , e la 1700 ron si imi place mai mult cadrul decat la RAM HT3.

link catre ram ht two : DK BIKE - RAM HT Two

Eu tocmai i-am sunat si mi-au zis ca nu au decat HT1 si HT3, mai multe marimi si culori. HT3 e tot 18mil. Maine (e deschis si duminica) as da o fuga pana la ei sa vad pe viu, daca vrei sa vii si tu da-mi un PM si poate ne sincronizam :D

eu nu sunt din bucuresti

dar daca treci pe acolo ar fi tare sa stiu cum se prezinta pe viu bicicleta aia ht3

da, i-am sunat si eu pe la 18 si la fel mi-au spus ca nu mai au ht2.

eu la picior am lungimea 85cm (180cm inaltimea totala), adica intru cel mai bine la 19 inch din ce am vazut pe chartul ala trimis de tine.

Daca esti cat mine ar fi tare, poate probezi si ceva la 18 inch sa stiu cum se aseaza.

As dori niste pareri vis-a-vis de urmatoarele optiuni, ma intereseaza ca raport calitate pret, care ar fi alegerea cea mai potrivita ? De asemenea as vrea sa aflu daca pe cadrele respective as putea pune mai tarziu ceva mai slick, pentru sosea si dimensiuni mai mari (28?), eventual o furca rigida de carbon.

Optiunile ar fi:

Univega Alpina HT-500

Polaris Deore 2008

Focus Whistler 2008

CUBE Analog 2008

Reamintesc faptul ca o voi folosi in mod frecvent pentru deplasari prin Bucuresti, la munca zilnic si as vrea pe viitor sa o pot adapta cat de cat pentru sosea (nu sa o transform in cursiera :D )

Multam anticipat !

As dori niste pareri vis-a-vis de urmatoarele optiuni, ma intereseaza ca raport calitate pret, care ar fi alegerea cea mai potrivita ? De asemenea as vrea sa aflu daca pe cadrele respective as putea pune mai tarziu ceva mai slick, pentru sosea si dimensiuni mai mari (28?), eventual o furca rigida de carbon.

Optiunile ar fi:

Univega Alpina HT-500

Polaris Deore 2008

Focus Whistler 2008

CUBE Analog 2008

Reamintesc faptul ca o voi folosi in mod frecvent pentru deplasari prin Bucuresti, la munca zilnic si as vrea pe viitor sa o pot adapta cat de cat pentru sosea (nu sa o transform in cursiera :D )

Multam anticipat !

Despre modelele astea s-a mai tot vorbit.

Pentru mers la serviciu si alte plimbari pe sosea mai bine iti iei altceva decat mtb.

Roti de 28" o sa pui mai usor daca alegi cadre care permit frana pe disc, cum e Polaris Deore disc. Este doar o complicatie fara rost.

Ia-ti o bicicleta de fitness, trekking pentru ce vrei sa faci.

Ceva de trekking a fost tinta mea initiala, dar la bugetul alocat (MAX 1600 RON) nu am gasit ceva cu dotari similare calitativ. Am dat peste tot felul de modele si preturi, incat s-a format o mare ceata :D . Sunt inceptor in treburile astea si exista mare sansa ca in mintea mea sa se format un mare ghiveci in urma a tot ce am citit in ultimele zile; m-am razgandit sa raman la un MTB pentru ca am observat ca se gasesc mai usor la bani relativ mai putini si dotari destul de bune. Cu toate ca o voi folosi prin bucuresti 90% din cazuri mi-am zis ca o configuratie MTB ar fi mai potrivita, sunt si mai neglijent la "condus", nu vreau sa ocolesc toate damburile si liniile de tramvai, etc.

Iesirile din bucuresti vor consta in plimbari ami lungi ... dar pe sosea, poate vreodata si ceva offroad usor.

Ca sa zic asa, concluzia dupa toata acea insiruire de cuvinte...ce si unde mi-as gasi in Bucuresti, un model de trekking bunicel, pentru ce caut eu ? :)

Despre modelele astea s-a mai tot vorbit.

Pentru mers la serviciu si alte plimbari pe sosea mai bine iti iei altceva decat mtb.

Roti de 28" o sa pui mai usor daca alegi cadre care permit frana pe disc, cum e Polaris Deore disc. Este doar o complicatie fara rost.

Ia-ti o bicicleta de fitness, trekking pentru ce vrei sa faci.

Ceva de trekking a fost tinta mea initiala, dar la bugetul alocat (MAX 1600 RON) nu am gasit ceva cu dotari similare calitativ. Am dat peste tot felul de modele si preturi, incat s-a format o mare ceata :D . Sunt inceptor in treburile astea si exista mare sansa ca in mintea mea sa se format un mare ghiveci in urma a tot ce am citit in ultimele zile; m-am razgandit sa raman la un MTB pentru ca am observat ca se gasesc mai usor la bani relativ mai putini si dotari destul de bune. Cu toate ca o voi folosi prin bucuresti 90% din cazuri mi-am zis ca o configuratie MTB ar fi mai potrivita, sunt si mai neglijent la "condus", nu vreau sa ocolesc toate damburile si liniile de tramvai, etc.

Iesirile din bucuresti vor consta in plimbari ami lungi ... dar pe sosea, poate vreodata si ceva offroad usor.

Ca sa zic asa, concluzia dupa toata acea insiruire de cuvinte...ce si unde mi-as gasi in Bucuresti, un model de trekking bunicel, pentru ce caut eu ? :)

Tocmai am facut si eu un tur de forta prin majoritatea magazinelor din Bucuresti. "Castigatorul" a fost un Cube Analog 2008:

BikeXpert

- luat de la Assport ( = BikeXpert), pentru ca pana pe 31 ianuarie au reducere de 20% la majoritatea produselor.

- pe unele marimi de cadre (am vazut pe 18", din pacate nu si pe 16", cum mi-a trebuit mie) bicicleta vine cu o furca exceptionala pentru banii astia, si anume RockShox Dart 3 cu PopLoc (remote lock pe ghidon), rebound hidraulic si reglaj pe rebound. Bicicleta nu costa mai mult in configuratia asta, care nici nu apare pe site-ul producatorului. Explicatia baietilor de la magazin a fost ca producatorului i-au mai ramas niste furci Dart 3 (sau o fi fost criza de XCM-uri), si le-au pus pe Analog la sfarsitul sezonului, pur si simplu asa au primit ei ultimul transport.

Combinatia de reducere de 20% cu furca Dart 3 bonus mi se pare imbatabila, tinand cont de faptul ca pretul scade de la 1.750 lei la 1.400.

Oricum, am vazut ca modelul asta se vinde ca painea calda (cand cumparam eu, deja altcineva mai cumpara unul) asa ca daca aveti de gand sa luati, dati un telefon inainte, ca sa nu bateti drumul degeaba.

A, si inca o chestie: baietii de la Assport Pantelimon nu stiu sa calculeze reducerea de 20% corect :D)))), o sa va imparta pretul la 1.2, cum scrie pe site, ceea ce inseamna vreo 60 de lei in plus de platit. Noroc ca aia din centru sunt mai buni la matematica :).

Tocmai am facut si eu un tur de forta prin majoritatea magazinelor din Bucuresti. "Castigatorul" a fost un Cube Analog 2008:

BikeXpert

- luat de la Assport ( = BikeXpert), pentru ca pana pe 31 ianuarie au reducere de 20% la majoritatea produselor.

- pe unele marimi de cadre (am vazut pe 18", din pacate nu si pe 16", cum mi-a trebuit mie) bicicleta vine cu o furca exceptionala pentru banii astia, si anume RockShox Dart 3 cu PopLoc (remote lock pe ghidon), rebound hidraulic si reglaj pe rebound. Bicicleta nu costa mai mult in configuratia asta, care nici nu apare pe site-ul producatorului. Explicatia baietilor de la magazin a fost ca producatorului i-au mai ramas niste furci Dart 3 (sau o fi fost criza de XCM-uri), si le-au pus pe Analog la sfarsitul sezonului, pur si simplu asa au primit ei ultimul transport.

Combinatia de reducere de 20% cu furca Dart 3 bonus mi se pare imbatabila, tinand cont de faptul ca pretul scade de la 1.750 lei la 1.400.

Oricum, am vazut ca modelul asta se vinde ca painea calda (cand cumparam eu, deja altcineva mai cumpara unul) asa ca daca aveti de gand sa luati, dati un telefon inainte, ca sa nu bateti drumul degeaba.

A, si inca o chestie: baietii de la Assport Pantelimon nu stiu sa calculeze reducerea de 20% corect :D)))), o sa va imparta pretul la 1.2, cum scrie pe site, ceea ce inseamna vreo 60 de lei in plus de platit. Noroc ca aia din centru sunt mai buni la matematica :).

Am observat ca si cei de la playbike fac la fel, impart la 1.2, oricum dart3 e la ani lumina de xcm. Sa o stapanesti sanatos si voinic.

Am observat ca si cei de la playbike fac la fel, impart la 1.2, oricum dart3 e la ani lumina de xcm. Sa o stapanesti sanatos si voinic.

BikeXpert

A, si inca o chestie: baietii de la Assport Pantelimon nu stiu sa calculeze reducerea de 20% corect :)))))), o sa va imparta pretul la 1.2, cum scrie pe site, ceea ce inseamna vreo 60 de lei in plus de platit. Noroc ca aia din centru sunt mai buni la matematica :D.

Sa inteleg eu ca pe cadre de 16" (cum imi trebuie si mie) nu au furca RockShox ? Am trecut azi pe la magazinul din centru dar era inchis (inventar) si nu am putut afla nimic, iar la email nu imi raspunde nimeni...nici atat la telefoane :)

Ai idee daca si cam cat mai aveau pe stoc si daca as mai avea vreo sansa sa prind "super oferta" asta si saptamana viitoare? :D

Multam !

BikeXpert

A, si inca o chestie: baietii de la Assport Pantelimon nu stiu sa calculeze reducerea de 20% corect :)))))), o sa va imparta pretul la 1.2, cum scrie pe site, ceea ce inseamna vreo 60 de lei in plus de platit. Noroc ca aia din centru sunt mai buni la matematica :D.

Sa inteleg eu ca pe cadre de 16" (cum imi trebuie si mie) nu au furca RockShox ? Am trecut azi pe la magazinul din centru dar era inchis (inventar) si nu am putut afla nimic, iar la email nu imi raspunde nimeni...nici atat la telefoane :)

Ai idee daca si cam cat mai aveau pe stoc si daca as mai avea vreo sansa sa prind "super oferta" asta si saptamana viitoare? :D

Multam !

Merci de urare (desi bicla si-a luat-o prietenul meu, eu doar l-am asistat :D ).

E ciudat sa spuna "reducere de 20%" si sa imparta la 1.2, pentru ca in felul asta reducerea e de doar 16.6%.

Sa inteleg eu ca pe cadre de 16" (cum imi trebuie si mie) nu au furca RockShox ? [...]

Ai idee daca si cam cat mai aveau pe stoc si daca as mai avea vreo sansa sa prind "super oferta" asta si saptamana viitoare? :)

Multam !

Din pacate pe Analog de 16" nu aveau Dart 3-ul, si nici nu au fost de acord sa mute un Dart 3 de pe unul cu cadru de 18" :)). Pana la urma noi am luat bicla si cu furca Suntour, pentru ca pretul era rezonabil si asa.

Cat despre oferta...reducerea e pana la sfarsitul lunii, dar nu stiu ce or mai avea pe stoc. Eu zic sa mai insisti cu telefoanele zilele astea...

Merci de urare (desi bicla si-a luat-o prietenul meu, eu doar l-am asistat :D ).

E ciudat sa spuna "reducere de 20%" si sa imparta la 1.2, pentru ca in felul asta reducerea e de doar 16.6%.

Sa inteleg eu ca pe cadre de 16" (cum imi trebuie si mie) nu au furca RockShox ? [...]

Ai idee daca si cam cat mai aveau pe stoc si daca as mai avea vreo sansa sa prind "super oferta" asta si saptamana viitoare? :)

Multam !

Din pacate pe Analog de 16" nu aveau Dart 3-ul, si nici nu au fost de acord sa mute un Dart 3 de pe unul cu cadru de 18" :)). Pana la urma noi am luat bicla si cu furca Suntour, pentru ca pretul era rezonabil si asa.

Cat despre oferta...reducerea e pana la sfarsitul lunii, dar nu stiu ce or mai avea pe stoc. Eu zic sa mai insisti cu telefoanele zilele astea...

Din pacate pe Analog de 16" nu aveau Dart 3-ul, si nici nu au fost de acord sa mute un Dart 3 de pe unul cu cadru de 18" :D. Pana la urma noi am luat bicla si cu furca Suntour, pentru ca pretul era rezonabil si asa.

La urma urmei ma multumesc si cu furca initiala, la pretul ala de 1400 RON. Prin alte parti am vazut-o la aproape 1600 RON. Sper sa am norocul sa mai prind si eu marea oferta.. :)

Ai sau are cineva idee daca in cadrul ala pot strecura o roata mai mare? (ma gandesc la ceva cauciucuri mai subtirele pentru sosea, poate un 28")

Oricum, multam de info. :))

PS: 20% ~ imparteala sa fie la 1.25 :)