baudolino

Alegere bicicleta ~1500RON

Recommended Posts

Pai citeste prima pagina a topicului asta: si eu vroiam LDT Comp, am sunat la Hypersport si mai aveau pe stoc doar cu cadrul de 62. Am decis sa mai astept vreo luna, poate apare pe undeva Trek-ul propus de Trevizes.

Le-am trimis si eu un mail, probabil raspunsul va fi acelasi. Totusi, nu se poate face comanda pentru asa ceva ? :confused:

"Trek-ul propus de Trevizes" la ce bani l-as gasi (cred ca ar cam sari peste bugetul meu :))

Pai citeste prima pagina a topicului asta: si eu vroiam LDT Comp, am sunat la Hypersport si mai aveau pe stoc doar cu cadrul de 62. Am decis sa mai astept vreo luna, poate apare pe undeva Trek-ul propus de Trevizes.

Le-am trimis si eu un mail, probabil raspunsul va fi acelasi. Totusi, nu se poate face comanda pentru asa ceva ? :confused:

"Trek-ul propus de Trevizes" la ce bani l-as gasi (cred ca ar cam sari peste bugetul meu :))

pt bestia! sau oricine se incumeta sa ma ajute.

detin o panarama de bicicleta dhs, luata dintr-un magazin din oras. deja am probleme cu o pedala (pur si simplu s-a mancat un brat de pedala, pe interior.) si schimbatorul spate e varza (avea o rotita de plastic, care acum se blocheaza).

variante ar fi sa cumpar alta noua sau sa incerc s-o modific pe asta.

cadrul si rotile cred ca se pot folosi. ce parere aveti? se merita sa iau componente si sa incerc s-o repar pe asta? sau sa cumpar alta noua?

eventual, imi puteti face o lista cu componente recomandate?

se incumeta cineva?

fie iei una noua, fie faci ca mine.

cum am facut eu: am avut un fb cu cadru de otel. pe el am invatat sa merg ;a un nivel cat de cat mai bun :eek:. tinand cont ca vreau sa trec mai departe, am scos tot de pe ea si nu a ramas decat cadru. si incepi sa masori, sa intrebi si sa cumperi piese bune, de calitate, in asa fel incat sa fie compatibile cu cadrul tau. o echipare buna (de la deore in sus) te ajunge mai ieftin decat daca ai lua o bicla noua cu alivio...

Auzi , ia o bicicleta noua , trek , cube , merida , nu merge neaparat pe ideea full deore xtr ca in timp cum faci rost de bani sau cand ti se strica iti schimbi din piese. Daca nu ai experienta sau nu ai pe cineva priceput care sa te ajute nu o face din bucati ca s-ar putea sa o dai in bara( eu am fost la inceput si am intrebat inainte si de 3-4 ori si pot spune ca am avut norok la cum mi s-au potrivit piesele pe bicicleta). Daca totusi nu ai banii de una noua iata o varianta : cadru mageelan polaris <300 , butuci novatec rulmenti + jante rigida zacc 2000 + spite + cauciucuri+ camere aprox 400 , furca rok shok dart 3 400, si restul sch fata +spate alivio 100, angrenaj truvativ + pinioane 8 v 100, ghidon sea pipa pedale B+ , iesi cam pe la 15 milioane si io zic ca o sa ai o super bita pret/calitate/greutate. In orice caz nu face prostia sa echipezi un cadru dhs cu piese de calitate .

kanu, ai si tu dreptate, insa cadru pare ok. la fel si rotile. si am zis ca schimb intai ce arde si pe urma, schimb si cadrul si rotile...

am gasit intre timp Ktm Ultra Fun pe stoc, marimea mea. ce ziceti? merita banii?

Edited by ovidiugm

frate ce preturi exagerate.

La astia nu e criza?

in ciuda crizei, shimano a scumpit cam toata gama in 2009 cu 20%. trendul e valabil cam pentru toate marile firme, specialized, trek/fisher etc.

Atunci cine vrea bicicleta acum, sa caute modele din 2008.

Nu mi se pare ok ce au cafut astia.. pe pagina #3 era un trek care era cu vreo 5 milioane in plus asa aiurea.

Un Cube analog cu aceleasi dotari ca si modelul 2008 doar cu alta vopsea e vreo 22 milioane.

Tre sa traiasca si gura lor, dar nu pe spatele meu.

Vb. aia: " la toti ne e greu, da parca mai greu imi e mie" !

e si normal ca modelele 2009 sa fie mai scumpe. e valabil peste tot. cine mai vrea bicicleta, sa caute pe la magazine, stocuri din 2008. sigur mai sunt.

eu mi-am gasit un ktm si mie-mi trebuia marime mare.

E normal sa fie mai scumpe daca sunt diferite, componente mai bune, etc.

Daca sunt la fel, doar culoarea difera... nu stiu ce sa zic.

Una e diferenta de pret cauzata de cursul euro/ron (daca bicicleta era 15 milioane la 3.6 ron, ar costa 18 milioane la 4.3). Din pacate sunt cazuri in care cresterea e mult mai mare.

baudolino, no offence dar la preturile alea esti cam offtopic :D

Pai initial ma gandisem la 1500RON, am vazut ca nu prea e nimic la banii astia asa ca am suplimentat fondurile putin :)

Am primit un raspuns de la distribuitorii BikeFun:

Crossway 300 V - 2100 RON

BikeFun

100 D - 2000 RON (frana disc)

BikeFun

100V - 1915 RON

BikeFun

20 Comfort V - 1300 RON

http://www2.merida-bikes.com/en_INT/Bikes.Detail.181

BikeFun

Opinii?

Edited by ovidiugm

baudolino pana de curand am fost si eu in situatia ta. tot in acelasi buget (~1500 lei) si cam cu aceleasi preferinte. in urma consultarii acestui forum iata alegerea mea. model 2008 - 1600 lei.

Multumesc pentru sugestie, pvd2010, dar totusi nu as mai vrea MTB Hardtail; anul trecut ieseam la plimbari cu un prieten care mergea cam cu 25% mai repede decat mine, eu avand MTB, el o city bike.

Nu vad diferenta intre cel recomandat de pdv2010 si cele din postul lui baudolino.

sunt toate Hardtail.

Pai initial ma gandisem la 1500RON, am vazut ca nu prea e nimic la banii astia asa ca am suplimentat fondurile putin ;)

Am primit un raspuns de la distribuitorii BikeFun:

Crossway 300 V - 2100 RON

BikeFun

100 D - 2000 RON (frana disc)

BikeFun

100V - 1915 RON

BikeFun

20 Comfort V - 1300 RON

merida.com - Bikes.Detail

BikeFun

Opinii?

baudulino, mie mi se par cam subtire echipate pentru banii astia ... Cu 1500 Ron iti luai un Cube Analog 2008 ....

daca pun schimbatoare mai bune si furca cred ca merita pt. cadru

GT AVALANCHE 3.0- 1650lei la ********.

Revin dupa ceva vreme, dar tot in cautare de pareri. Am pus ochii pe asa ceva Focus Marakas 2009 si as dori cateva "critici" ... merita banii ? (bugetul maxim alocat ramane tot 1500 RON :))

Reamintesc, o voi folosi pentru mersul la munca, zilnic, plimbari prin Bucuresti si iesiri mai lungi in afara, pe sosea.

Multam !