Recommended Posts

Salut,

Am un Sputnik care a vazut multe, e mai vechi de cat mine si eu sunt destul de vechi. 

Vreau o bicicleta noua pentru commuting si alte treburi prin oras gen rucsac plin cu cumparaturi, drumurile de oras sunt cum le stiti si voi, mai in lucru, mai cu borduri de metal pe care merg tramvaie.

Nu tin neaparat la un tip, marca sau model, buget pana in 900, daca se poate sa fie low maintenance (gen single speed sau chiar fixie, sau robusta cum era pe vremuri sputnikul) astea fiind spuse optiunile mele pana acum sunt:

1. Rockrider 5.3 second hand-ish din 2012 cred, in stare buna, folosit de un coleg de lucru,

pro - are ceva upgradeuri, cauciucuri de oras, ceva gizmouri gen ciclocomputer, ceva leduri, extensii ghidon - 800 ron

con - cam peste ce am eu nevoie, nu as prea lasa-o mai mult de 30 min nesupravegheata

2.Riverside 100 - new nu stiu despre ea decat ce scrie pe site - 550 ron

3.RR50 - new,  greutate din cate stiu cam la fel cu cea a RR 5.3,

pro - nu trebuie sa o pun in seif cand o las pe undeva prin oras, ieftina - 480 ron

4.Rockrider 340 - new? -850 ron

con - probabil trebuie cauciucuri de oras

Nu vreau sa ma avant prea tare pe OLX pentru ca nu stiu sa evaluez in bani eventualele defectele sau piese care trebuie schimbate.

Ce spuneti? Sunt ok produsele decathlon sau trosnesc si scartaie ca DHS-urile dupa cateva luni?

Astept orice alte sugestii.

O zi faina!

Produsele decathlon sunt ok. Unele și cam cel mai bun raport preț/calitate.

Pe de altă parte, pentru navetă nu ai nevoie de MTB, e suficientă o babă in stare bună de funcționare și care să nu atragă privirile. Chiar și așa, un antifurt tot va trebui să iei, dacă ai de gând să o lași mult timp in parcare.

Eu aș căuta, deci, o vechitură second. Pentru București, poate să aibă și o singură viteză, cu raport 2. 

Sau, dacă vrei nouă, Riverside 100.

PS: ar mai fi o varianta buna de oraș, și care prezintă versatilitate și siguranță mai mare: pliabila. Ai la decathlon 2 modele până în 1000 de lei, Tilt 100 si 120, ar merita incercate.

12 hours ago, Traveller said:

Produsele decathlon sunt ok. Unele și cam cel mai bun raport preț/calitate.

Pe de altă parte, pentru navetă nu ai nevoie de MTB, e suficientă o babă in stare bună de funcționare și care să nu atragă privirile. Chiar și așa, un antifurt tot va trebui să iei, dacă ai de gând să o lași mult timp in parcare.

Eu aș căuta, deci, o vechitură second. Pentru București, poate să aibă și o singură viteză, cu raport 2. 

Sau, dacă vrei nouă, Riverside 100.

PS: ar mai fi o varianta buna de oraș, și care prezintă versatilitate și siguranță mai mare: pliabila. Ai la decathlon 2 modele până în 1000 de lei, Tilt 100 si 120, ar merita incercate.

Ai dreptate, pentru un cal de bataie 5.3 ul sau 340 sunt un pic overkill.

Despre cele pliabile nu stiu ce sa spun, sunt putin cam scumpe dar o sa ma mai documentez, poate merita.

Riverside arata ok dar ma gandesc ca o sa trebuiasca sa stau cu cheia de spite pe ea destul de des, banuiesc.

Multumesc pentru sfat!

2 hours ago, ovidiu_m said:

https://www.bykeservice.com/

Recomandarea personala, avand in vedere ca am o bicicleta de la ei, si e foarte ok.

Daca te grabesti prinzi si reducerea de 20%.

Spor.

Sa sti ca m-am uitat pe bikeservice, am gasit linkul intr-un alt post. Am si gasit ceva ce mi ar place:

https://www.bykeservice.com/index.php/produse-html/bicicleta-sh-trekking-28-alu-california-negru.html

interesanta janta de fata, are v-brakes, dar nu are aparatori la roti, nu stiu cat de usor ar fi sa ii pun. Stiu ca sunt niste aparatori usor de montat de plastic (pe tija de sa) ma gandesc ca cat de ieftine sunt te protejeaza la fel de ieftin

http://www.decathlon.ro/p/8327783_aparatoare-noroi-flash-spate-negru.html?search_query=noroi&results=35#/2-254-_

A doua optiune:

https://www.bykeservice.com/index.php/produse-html/bicicleta-sh-mtb-26-negru-rosu.html

Jenti simple, aparatori si bineinteles mult mai ieftina dar putin cam mica parca.

Of cursiera ce bine arata

https://www.bykeservice.com/index.php/produse-html/bicicleta-sh-cursiera-28-alu-scott-alb-albastru.html

Multumesc pentru recomandare Ovidiu! Sa inteleg ca sunt biciclete reconditionate (verificate gen: cadru daca nu are fisuri, jocuri ghidon, cuplu pedalier etc) sau second in stare mai buna cu ceva piese schimbate?

Bicicletele sunt reconditionate.

Pentru oras se recomanda biciclete de tip Trekking sau City Bike cu roti de 28.

Cursiera doar o admiram, nu e una din optiuni :)

Poate pe viitor, cine stie.

Din ce am cautat, prima mea optiune care eram aproape hotarat sa o cumpar, de pe bikeservice observ ca e marca DHS:

https://www.bykeservice.com/index.php/produse-html/bicicleta-sh-trekking-28-alu-california-negru.html

seamana cu :

http://www.dhsbike.ro/produs/trekking/travel-28-2855/3079.html care este 820 nou

Nu stiu ce sa mai spun. Nu am o parere buna despre DHS. Totusi poate cea de pe bikeservice e modificata in bine, macar nu mai are suspensii pe arc.

In principiu sunt bicle second, reconditionate de ei. Am avut o experienta buna cu ei, am luat un MTB Trek cu roti de 24  pentru copil. I-am schimbat doar manetele rotative, care erau greu de manevrat, cu triggere combo. S-ar putea sa fii nevoit s-o faci si tu, altfel bicla California arata bine si cred ca merita cei 600 de lei.

Chiar pare super ok, arata si bine, ca marime ma incadrez (1.75~), viteze nu schimb, singura dilema e: dece sa imi iau un DHS mai vechi reconditionat decat unul nou, tehnologie mai noua, 2 mil mai scump + accesorii? Si daca tot imi iau un DHS nou de ce sa nu imi iau Rockrider 5.3 la acelasi pret de la colegul?

Pana la urma ajung de unde am plecat si merg la lucru cu Sputnik-ul :)

Asta e ca atunci cand mergi sa iti iei masina la 3000 euro si ajungi acasa cu una la 6000 :)

Nu inteleg, cum ai tras tu concluzia ca bicicleta aia California e de fapt DHS?

De pe google. Brandul California nu l-am gasit, am gasit California Bolero, care e un model DHS, seamana cu cel de pe bykeservice:

https://www.निषिद्ध/oferta/bicicleta-dhs-bolero-california-cadru-al-28-48-cm-roti-28-ID8A8C9.html

in acelasi loc de Bolero scrie San Diego.

Posibil sa ma insel dar mie imi seamana.

Da, ambele sunt biciclete. Asemănările se opresc aici.

Ambele biciclete si "California".

Cele doua biciclete nu au nimic in comun una cu cealalta si cu siguranta bicicleta celor de la bykeservice nu e fabricata de DHS.

Ma bucur sa aud asta. Le-am cerut mai multe detalii despre ea, sper sa raspunda.

Stiu ca bicicletele difera doar ca inscriptionarea si pozitia mi s-a parut prea asemanatoare, ma gandeam ca sunt modele  diferite de la acelasi producator.

DHS a copiat niste modele de la diversi producatori, de-a lungul vremii. Nu are nici o treaba bicla de la bykeservice cu DHS.

Nu m-ar mira sa fie una din copii. Oricum, chiar daca cadrul e facut de ei, poate e singura piesa originala.

Revin cu info daca o sa imi raspunda cei de pe bykeservice, nu neaparat pentru cei interesati de bicicleta ci mai mult pentru reputatia site-ului care vad ca e destul de buna.

De la bykeservice

"Bicicleta este marca CALIFORNIA, model SanDiego [...]. Piesele schimbate:anvelope, saboti de frana, lant, manere ghidon"

Mai departe dau cu banul, sau cu zarul:

1. bykeservice california

2. RR 5.3

3. Riverside 100

4. Tilt 100

Ok dau cu banul de 100.

Mutlumesc la toata lumea pentru ajutor!

Daca vrei exclusiv naveta, pliabila. Daca esti de parere ca te prinde microbu si vrei mai mult, cum ar fi plimbare si in afara orasului, California.

Microbu e acolo, trebuie doar dezlantuit.

:)>-

Am mai gasit ceva intre timp:

http://www.dhsbike.ro/produs/urban/fixie-2895/3315.html

Pare a fi fixie/freewheel, are cadru de otel, ar fi exact ce as avea nevoie, fara multe piese, mai usoara ca celelalte ca sa o car in fiecare zi in spate pe scari, DHS deci ma gandesc ca daca ii pun un U-Lock+ceva ptr roata fata nu e chiar asa apetisanta.

Pana la urma tot nu scap de DHS :D

Pareri? Ati avut careva ceva de la ei, mai sunt si bicle ok pe acolo?

Sa inteleg ca am scris o prostie atat de mare ca nu mai spune nimeni nimic? 

Totusi dau azi o tura pe la DHS sa vad ce au, prima data in viata. Promit ca nu cumpar.

Ma hotarasc greu, ce sa fac, asta este. 

Mie nu prea imi inspira incredere. Mi-as lua asa ceva, daca nici una dintre cele de mai sus nu ti se par ok:

http://www.crossbike.ro/bicicleta-cross-spria-urban-28siquot-alb-5318472.html

Daca e vorba de economie si de luat una dupa care sa nu plingi in caz ca ti-e furata, revin la sugestia sh - un cal de bataie care sa nu atraga atentia, dar bine reglat, fara scartaieli si alte zgomote.

Traveller inclin tot mai mult spre ideea ta.

Am fost ieri de curiozitate la colegul cu 5.3-ul, am gasit unele chestii la el care nu mi-au placut. Nu ma pricep chiar atat de bine dar am observat ca daca inchid suspensia la furca, inca se misca ~ 1-2 cm, si clichetii aproape nu se mai auzeau. E ok bicicleta, are tot ce trebuie pe ea, aparatori, lumini, ciclocomputer dar e prea "bicicleta" pentru ce am eu nevoie.

N-am apucat ieri sa merg pe la DHS, incerc azi, dar sunt cu ochii pe California.

Cross Spria pare foarte faina, exact ce trebuie pentru oras, 3 viteze mai mult decat suficient pentur mine, dar cam piperata.

Vad eu ce iasa cand trag linia.

Multam fain inca o data Traveller!

Maine sper sa ajunga coletul cu California.

Poate pun si ceva poze cand ajunge.

:bici-5: