Recommended Posts

Ok deci a venit biticla, am asamblat-o ieri seara si la prima vedere mi se pare ca axul butucului de fata e stramb. Daca asez roata de fata in furca, in pozitie normala adica doar pe greutatea bicicletei, roata sta vizibil in partea stanga fata de  axa furcii. Tin roata de ax si o las sa se echilibreze suspendata apoi rotesc putin axul, roata incepe apoi sa se roteasca si se opreste in echilibru in alta pozitie.

Ok, bicicleta e second, are si suruburi ruginite, schimbatoarele lovite, treaca de la mine, dar axul?

Sunt putin dezamagit de bykeservice, am gasit in cutie si un ambalaj de la niste placute de frana pe disc (?) si extra un ciob de sticla in care m-am si taiat. 

Macar am primit o pompa mini pentru ventilul spate care e auto, posibil sa functioneze si pe ventilul de fata care e francez, pentru care sigur va trebui sa mi cumpar o reductie.

:(

A da, dupa ce am desfacut quick release-ul am gasit stropi de apa pe tija :-S

Le spala in masina de spalat oare?

Mda, imi pare rau. Mergi la un service (poate nu e roata centrata ca lumea), iar pe de alta parte fa niste poze si trimite-le, dupa care suna-i.

Am sa merg cu roata de fata sa verific daca spitele sunt ok, in rest imi schimb eu ce mai trebuie.

Un site bun de piese/accesorii imi poti recomanda? 

http://piese-accesorii-biciclete.ro

https://piesebiciclete.ro

https://www.perfectbike.ro/piese-si-accesorii-biciclete

https://www.bikexcs.ro

Astea zice Gogu ca ar fi locuri unde poti sa te duci la service:

https://www.google.ro/search?q=magazine+service+biciclete+timisoara&oq=magazine+service+biciclete+timisoara&aqs=chrome..69i57.7175j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Pentru piese, in afara de magazinele alea 3 (unde teoretic ar fi cel mai rapid), sunt multe locuri unde poti gasi piese online, eu mai folosesc:

www.marosbike.ro

www.sportwin.ro

www.bikexcs.ro (la astia nu am comandat online, ci m-am dus mereu la ei, ca au 2 centre in Bucuresti)

Mersi fain de ajutor cu locurile de service, am gasit unul cand am fost in vizita la DHS, era exact vis-a vis de ei, bine plasat :)

O sa trec si pe la supreme bikes, vad ca e cat de cat in aceeasi zona.

Am primit si raspuns de la bykeservice, se lauda ei cum revizuiesc bicicletele, ok toate bune dar daca roata se strabma pe drum la ce bun tot service-ul. Cel mai probabil asta s-a intamplat, roata fata era demontata, in cutie, sub bicicleta, zic eu ca cadrul a apasat pe circumferinta proptindu-se in ax si s-a descentrat sper ca nu indoit spitele.

In fine, vad eu cum o scot la capat.

Tot eu sunt.

Cu bicicleta de la bykeservice n-am prea mai rezolvat nimic.

Am fost la service ieri dar era inchis, am trecut si pe la service Decathlon ca era in zona si mi-au spus ca e doar descentrata si ovalizata si ca nu se baga la asa ceva. Mi-au montat roata  in asa fel incat sa fie dreapta din prindere (nu este asezata cu furca pe axul butucului). Cred ca nu e indicat sa merg cu ea asa. Asta stiam si eu sa fac.

Intrebarea mea, as avea nevoie de niste informatii sa stiu ce sa cumpar, pe scurt valva pe roata de spate este prea scurta si nu o pot umfla, am jenti duble si nu stiu care ar fi lungimea minima de care am nevoie sa schimb camera, 48 mm min sau e ok si 40?

Nu imi dau seama ce fel de jante sunt, chinezesti, Jhong..ceva, sunt sterse ca sa le caut pe net sa vad ceva dimensiuni. As putea sa desfac camera de pe fata care e ok si sa o masor dar ma gandesc ca stie lumea pe aici si nu as vrea sa mai stric ceva umbland la roata.

Cred că 40 e prea scurtă. Eu când am avut probleme din astea mi-am luat direct de 60.

Salut,

Vad ca esti din TM asa ca sfaturile mele sunt:

Pentru service la roti recomand pe Petre din TM (072-449-3524, pe strada Cozia), sau cei de la Biciclete TeMe (Str. Ioan Plavosin, langa Supreme Bikes)

Pentru camere de cauciuc cu valva lunga, recomand Decathlon, au o varietate mare de camere si de ventile. Altfel, poti merge la orice magazin de biciclete din TM (Supreme Bikes, CoolBike Team, DHS, Xsport, etc)

Spor.

41 minutes ago, ovidiu_m said:

Salut,

Vad ca esti din TM asa ca sfaturile mele sunt:

Pentru service la roti recomand pe Petre din TM (072-449-3524, pe strada Cozia), sau cei de la Biciclete TeMe (Str. Ioan Plavosin, langa Supreme Bikes)

Pentru camere de cauciuc cu valva lunga, recomand Decathlon, au o varietate mare de camere si de ventile. Altfel, poti merge la orice magazin de biciclete din TM (Supreme Bikes, CoolBike Team, DHS, Xsport, etc)

Spor.

Multumesc pentru sugestii am sa merg sa vad ce gasesc. Decathlon nu au, am verificat deja, posibil sa am eu o roata mai ciudata, 32 sau 34 / 622 parca, trebuie sa imi notez undeva ca tot uit.

8 hours ago, Traveller said:

Cred că 40 e prea scurtă. Eu când am avut probleme din astea mi-am luat direct de 60.

60 sa fie! Mersi!